Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Загальношкільні заходи [ Додати статтю ]

"Весна для матері"

"Весна для матері"
Літературно-музична композиція до Дня Матері

 

Пісня про весну
І Ведуча:
Кожен місяць року має свою чарівність і красу, але травень, здається, -найпрекрасніший з усіх місяців. Природа, пробуджена після зимового сну, свіжо буяє, додає нових сил, підносить настрій, звеселяє серця. Тож не дивно, що серця наші особливо радо розкриваються для святкування чудових духовних свят, які припадають саме на цей місяць.
Місяць травень віддавна посвячений Пречистій Діві Марії - Матері Божій, щоденними молебнами український народ вшановує Божу Матір, котру вважає своєю доброю небесною покровителькою.

Виконання пісень : "Достойно", "Під Твою милість прибігаєм "
ІІВедуча:
Можна стверджувати про знаменність і символічність того, що саме у цьому місяці маємо чудове свято - День Матері, нашої земної життєдательки і покровительки. Щороку другої неділі травня цивілізований світ відзначає День Матері. Свято, започатковане в 1910 році в Америці, згодом заполонило весь світ.
Особливо шанобливо сприйняла це свято Україна, в якій споконвіків постать жінки і матері стояла на високому п'єдесталі поваги і значимості. Українська громадськість почала святкувати День Матері спочатку в Канаді, де у 1928 році Союз Українок Канади вперше провів його. Наступного року це свято вже святкували у Львові, де ініціатором урочистостей стала відома письменниця і редактор тижневика "Жіноча доля" Олена Кисілевська. Відтоді понад десять років у другу неділю травня День Матері широко відзначали по всій Галичині.

ІВедуча:
Вдумаймося у слова, написані 1 травня 1936 року в тижневику "Жіноча доля": "День матері в суті речі обчислення є не так на радість матерям, як на те, щоб молоде, розхитане повоєнними, ненормальними обставинами покоління привернулося до давніх цінностей у житті, почало визнавати давні моральні засади правди. Як поміч у цьому преважному ділі покликано маму. Любов до мами - це один з тих добрих інстинктів у людині, що його найтяжче вбити. Вона здатна запалити всі добрі, приспані нахили в нашому серці. З любов'ю до мами в'яжеться поняття любові до свого дому й родинної атмосфери. Коли хочемо творити нові, на нових засадах родини, то виховуймо любов до матері. Любов до неї - то наче символ любови до Батьківщини..."

II Ведуча:
А українська письменниця Ольга Дучимінська у 1937 році так писала про значення Свята Матері: "Свято це має подвійне значення. По-перше - причинюється до піднесення ваги й пошани матері-людини, а по-друге - це символ нашого відродження, це предтеча великої будуччини... Даймо матерів родині належне становище і шануймо цю велику святість, якою є для людини Мати... Хвилевий занепад поваги до Матері, це її поневолення чоловіком і дітьми мусить обов'язково пропасти безповоротно і безслідно, бо виховання дітей матерями-рабинями мстяться на цілім народі. Мати-рабиня не виховує вільної людини з визвольними поривами, діти не виссуть з її грудей любові до широкого, свобідного лету до сонячних просторів, до золотої майбутньої долі. Мусимо прагнути до витворення найкращого, ідеального типу матері, яка розуміє своє завдання в родині, а тим самим в житті та розвої Народу!"

I Ведуча:
Хіба не актуальні ці слова і в наш час? І хіба держава-поневолювачка могла прагнути такої ролі української матері, такого виховання для українського народу? Тож не дивно, що, "звільнивши" у 1939 році Галичину, совєтська влада скасувала, заборонила відзначати День Матері, замінивши його чужим нам, безідейним і космополітичним Днем Жінки. На жаль, українці змирилися, звиклися із такою підміною...
Тепер у незалежній Україні ми відродили глибокозмістовне й високе виховне свято Матері, маємо змогу культивувати його як українське Свято.
Зважаючи на багаторазові звернення Союзу Українок і Національної Ради Жінок України уряд в 2000 році надав Святу Матері статус державного, але ми ще не бачимо державного ставлення до нього. Ті, хто керує державою, ще не дозріли до того, щоб замінити в календарі державних свят святковий день 8-м березня на святковий травневий День Матері.
Мусимо всі разом докласти зусиль, щоб це свято стало всенародним, щоб і в родинах, і в громадському життті воно набуло першочергової ваги, щоб усі усвідомили вагу материнства для нації і держави.

II Ведуча:
День Матері - величаво-значиме свято. Радісно лунають слова любові і вдячності найдорожчій людині, котрій завдячуємо своє життя. Серця дітей широко відкриваються для матерів, матерям дарують квіти, вірші, пісні, - усе що може доброго дати дитина.
Вірші Миколи Петренка у виконанні учнів :


Перша пісня колискова, Весна вбирає пишні шати,
Перший усміх, мамо, - твій! Над небом світить знак зорі.
Українська щедра мова, Повіки будеш славна, Мати,
Повна щастя і надій. У нашій ласці і добрі.
Першу льолю-вишиванку Задзвонить колосом пшениця,
Гаптувала, мамо, ти, Дніпро ударить в береги,
І цілющу воду в збанку На вишню сяде біла птиця,
Не лінилась принести. Як вісник щастя і снаги.
Перший вузлик із дарами А ти - ти будеш знов радіти,
На різдвяну коляду. Вдивляючись із-за воріт,
І мов ангел - ти над нами, Як йдуть у світ щасливі діти,
Відганяючи біду! Творить новий казковий світ!

II Ведуча:
День Матері - не лише величаве й світле свято, воно має і велике виховне значення. Бо якраз під час гарно й змістовно проведеного свята душі дітей піднімаються на вищий щабель духовності, наповнюються глибшими почуттями та ідеалами. Гарно святкуючи, борімося за духовне оновлення суспільства!
Прославляючи матір, акцентуймо на тому, що це найвищий титул і найважливіша посада. Адже це та, що творить життя, що в самопожертві віддасть своїй дитині все - не жаліючи ні сил, ні здоров'я. Вернімо на високий п'єдестал образ люблячої Матері, схиленої над дитячою колискою, оспіваний поетами, часто зображуваний художниками, увіковічнений скульпторами.
Адже саме від матері найбільше залежить, якою людиною виросте її дитина, яка від матері й батька вчиться думати й говорити, а в силу побутових традицій найбільше часу проводить з матір'ю, кожне слово матері западає глибоко в душу дитини, і зерно, кинуте рукою матері, дає плід на все життя.

І Ведуча:
вірш М.Петренка "Ти-Мати"


Ти - Мати. Все земне і неземне На вічний бій мене благослови
В тобі навіки - ти одвічна мати. За долю й волю рідного народу.
Люби мене. Не полишай мене. У тебе німб довкола голови,
Благослови достойний шлях обрати. Тобі сіяють зорі з небозводу
Ти проводжала сина в лютий бій, Мов ангел, ти дітей крилом прикрила. Довкола тебе свічі миготять І захищає рід наш Божа сила.
виконання пісень: "Пісня серця " (сл. Д.Луценка, муз. І.Шамо)
"Пісня про рушник " (сл. А.Малишка)

II Ведуча:
День Матері повинен нагадувати матерям велику відповідальність перед майбуттям рідного народу, щастя котрого чи недоля залежать від того, як вона -Українська Мати - сповнятиме свій обов'язок виховання відданих Вітчизні синів і дочок.
Український народ, як ніякий інший, має неперевершені зразки високого духу і великої ролі Матерів в історичному розвитку як української нації, так і світового поступу.
I Ведуча:
Говорячи про роль Матері та її вшановування, хочеться навести слова Євгена Сверстюка: "Свято Матері є винятково правдивим. Що не кажіть, в нашому світі підробок та імітацій мати залишається тією самою, що і тисячу років: вона в муках народжує дитину і любов її до дитини є материнською. Вона хоче, щоб навколо був порядний світ, де не буде пасток, розставлених на її дитину... Через відродження материнства ми будемо вертатися і до традиції, і до релігії, і до надії..."

II Ведуча:
Благодатний зразок молитовного творіння культу Матері та материнства, подав нам наш великий Пророк - Тарас Шевченко. Всі ми знаємо, як молитовно звучить:
У нашім раї на землі Нічого кращого немає, Як тая мати молодая З своїм дитяточком малим... Так трактуючи матір, поет проголошує: І перед нею помолюся, Мов перед образом святим Тієї Матері святої, Що в мир наш Бога принесла.
І Ведуча:
А наші вдячні сучасники присвячують теплі рядки тій матері, яка породила Великого Кобзаря:

 

Вірш Марії Гармаш "Матері Шевченка "


Якби ти знала, як твій син
І возвеличить, і освятить
Усе, чого торкнеться він,
Але найперше - слова "мати"!

І ти живеш в його словах,
Святая мати свого сина!
Бо колихала на руках
Майбутнє рідної Вкраїни.

В сльозах, в неволі, між рабів
Дала йому ти ум великий
І вільну душу, й гордий спів,
І правду Божу сонцелику.

Спасибі, рідна! Я тобі
Через віки вклоняюсь низько.
Благословенна ти в журбі
Й твоя вербовая колиска.

Крізь тьму віків у дикій млі
Освітить правду слово сина:
Найвища радість на землі –
У мирі мати і дитина!

 

Виконання пісні "Садок вишневий коло хати "

II Ведуча:
Мама - це перша особа, із ким знайомимося, прийшовши в цей світ. Згодом коло першого знайомства розширюється відчуттям любові до нас інших рідних, своєї сім'ї. Пізнаємо любов бабусі, любов хресної матері, згодом маємо нагоду відчути материнську любов із боку свекрухи, тещі. Саме вони є найнадійнішою нашою опорою в житті, нашим захистом і розрадою. Так є... Принаймні, так має бути.., так велить нам Господь.

І Ведуча:
Свято Матері не лише наповнює наші серця світлою радістю, пов'язаною із звертанням до найрідніших, найдорожчих наших матерів, а й викликає глибокі роздуми про найвищі цінності людського буття.
У цей день ми вшановуємо тих, хто дав нам життя - наших рідних матерів, а також тих, хто своєю любов'ю, турботою і ласкою замінив втрачених матерів, або доповнив їхні старання щодо нас. Несемо свою любов до наших усиновителів, нянь, вихователів, учителів, наставників - до тих, хто своєю любов'ю причарував наші серця.
І всіх, хто випромінює із своїх сердець материнську любов, маємо привітати в травневий День Матері.

Вірш про бабусю, матусю
ІІ Ведуча:
Зрісши, мов пташенята, під маминим крилом, оточені маминою любов'ю й турботою, зміцнівши, ми вилітаємо у широкий світ, де потрапляємо під опіку вихователів, учителів, наставників, серед яких переважають жінки, під їхнім впливом формуємося як особистість, як частка суспільства, держави. І щасливими є ті, хто знайшов серед своїх наставників материнську любов.
Українському суспільству щастило на безліч прикладів самовідданого, любовного ставлення українських вчительок до своїх вихованців. Недарма утвердилося в нас висловлювання "Вчитель від Бога", наче сам Господь Бог посилав українцям чудових, жертовних учителів, які з материнською любов'ю плекали інтелект нації. Знаємо багато прикладів воістину материнського ставлення до своїх учнів... Це цінується, це не забувається...

II Ведуча:
Хочеться побажати всім сьогоднішнім учителям такої любові від своїх учнів. Хочеться, щоб постаті вчителів ототожнювалися дітям із образами їхніх рідних матерів, і щоб у День Матері учні із щирою, непідробною любов'ю і вдячністю вітали своїх вчителів. Для цього треба зовсім не багато - треба любити своїх учнів і наповнювати любов'ю їхні серця.
1 Ведуча:
День Матері - це свято любові, бо саме любов живе в серці кожної жінки-матері, бабусі, сестри, нареченої... Саме на жінку покладено найголовніше-зберегти любов, духовність, справедливість і в окремій родині, і в усьому суспільстві.
кттуншші Ьа кэнавауаоядкйогр! илнанші оцуо ннншаім.тЗ
пісня "Неможна жити без любові"
II Ведуча:
Мамина колискова пісня вливає в наші душі любов і шану до Рідної Землі, закладає основи християнської моралі. Поступово з любові до матері органічно проростає любов до Вітчизни. Тож природньо, що разом із прославою рідної Матері у травні лунає прославляння Матері-Вітчизни.

І Ведуча:


вірш М.Петренка "Мати-Україна"

Далеко у світ - буревійно Чи царські кати-бузувіри,
Розноситься заповідь-спів: Чи сталінське люте "чека"
Ми діти твої, Україно, Душили нас в тюрмах-сибірах,
Сини неозорих степів. Де смерть нас чигала важка.
Ще в давні непам'ятні роки, Етапи у північ зимову
Ще в давню докняжу добу, І голод навмисний - щоб ми
В полях, а чи в горах високих Знехаяли батьківську мову,
Вершили ми спільну судьбу. Рабами були - не людьми.
Ліси чи подільські узгір'я, Та ми по жорстокій руїні
Приморські солоні піски, - Звелись, як борці - не раби:
Це наше вкраїнське подвір'я, Ми діти твої, Україно,
І в небі вкраїнські зірки. Вкраїно, ти нас полюби!
Так, наша любов, як покара Коли ж у годину розплати
За Богом дарований рай: Нескорена рать полягла, -
Йшли шляхта, Москва і татари, То жінка - дружина і мати -
Щоб наш поневолити край. З мечем проти ворога йшла.
Ніхто не ставав на коліна Ми діти, ми навіть найменші,
В лабетах біди-кабали: Ми діти любові й весни,
Ми діти твої, Україно, Готові до праці, до звершень,
В серцях непокору несли. Вкраїно, ти нас пригорни!


Ми будем в любові горіти, Шукати шляхів до мети. Вкраїно, ми всі твої діти! Вкраїно, для щастя цвіти!

Пісня - "Україно-мати" (сл. і муз. Б.Янівського)
II Ведуча:
Від давніх часів і до нинішніх днів для численних когорт українців поняття Батьківщини було найвищою святістю, якій підпорядковувалися всі інші чуття. І серед тих, хто посвятили своє життя всепоглинаючій любові до Вітчизни, завжди були і є численні постаті українських жінок, які свій невичерпний запас материнської любові віддали рідній землі і рідному народові.

I Ведуча:
А днів недолі Україні випадало немало, і лише завдяки надзвичайній жертовності та самопосвяті незліченних своїх синів і дочок Україна вистояла, не змогли її здолати ніякі хижі вороги...

Виконання народної пісні "Чорна земля ізорана"

II Ведуча:
У сучасному суспільстві маємо чимало скромних і, на перший погляд, непомітних жінок, які все своє життя посвятили ідеалам любові до України, до всіх українців.
В силу трагічних історичних обставин вони не стали фізичними матерями, або народили лише одну дитину, іноді народжували дитину в тюрмі, їхні молодість і здоров'я залишилися в совєтських гулагах та спецпоселеннях. Керовані невичерпною любов'ю до всього українського люду, ці жінки жертвували своїм особистим щастям, ризикували життям, усі свої діла й помисли підпорядкували цій всепоглинаючій любові до України.

І Ведуча:
ЖІНКАМ - ГЕРОЇНЯМ
Ми - наречена, жінка, мати, та хтось же нас позбавив крил. І мусили ми воювати проти ворожих чорних сил.

Ні, нам не легко брати зброю, не легко зводити курок, та час такий, що від двобою залежить наш наступний крок -усіх, що виросли в неволі і жили в безпросвітній млі, кому родив на ріднім полі лише осот і кукілі.
Ми заглядали смерті в вічі, землі даруючи синів, ми плакали в травневі ночі, сміялися серед снігів.

Було нам важко в вирі бою й нестерпно боляче нераз, як брат підняв на брата зброю, чужий сповняючи наказ.

Усе було: негоди, біль, розлуки.
Полкам заслін чинив непереможний взвод,
нове життя нам простягало руки,
а силу - наш нескорений народ.
/Петро Процик/

11 Ведуча:
Серед нас живуть численні представниці високодуховного й героїчного українського жіноцтва, перед якими повинен схилити (і схиляє!) голову весь світ. Адже далеко не кожна нація може похвалитися такими яскравими зразками глибини любові, сили духу і жертовного самозречення задля високих ідей і всезагального добра, які проявляли дочки України.
Таких жінок варто називати Духовними Матерями українства і їх теж слід гідно вшановувати у День Матері. Тим ми з вами можемо зберегти, продовжити традиції українського щирого, дієвого патріотизму.

І Ведуча:
І в наш час такі Духовні Матері відзначаються великим потенціалом любові до ближніх, до всього українського народу. Мало дбаючи про власні інтереси, вони намагаються бути помічними іншим, шукають способів бути корисними Україні, саможертовно працюють у різних товариствах, організаціях, партіях.
Такі українські жінки не лише варті, щоб їх привітати, пошанувати, - їхнє життя і теперішня діяльність могли б служити чудовим прикладом для молодших сучасниць.

II Ведуча:
Про все це маємо згадувати, відзначаючи чудове Свято Матері. Велич травневого Свята Матері ми повині подовжити на весь місяць травень, а значимість Матері, яку воно нам акцентує, ми повинні пам'ятати, відчувати повсякчас. Хай відлуння добрих слів і щирих почуттів до Матерів ніколи не покидає нас!

Виконання пісень - "По весні за світ раненько " "Від земної краси "

I Ведуча:
На превеликий жаль, тепер не всі матері святкують День матері зі своїми дітьми, на рідній землі. Економічні негаразди, а часом і надмірні амбіції, вигнали тисячі українських жінок у далекі світи в пошуку заробітків. На чужині терплять приниження і страждання, а їхні діти зростають відірваними від материнського тепла й опіки. І линуть у далекі краї дитячі листи:

II Ведуча:
ДОРОГА МАТУСЮ!

Далеко-далеко від рідного краю В холодній чужій стороні Б'є серце гаряче, мов факел згоряє, Щоб світлу дорогу прослати мені. На ніжному шовку ще рук твоїх дотик, Натруджених ручок твоїх... Вертайсь на Вкраїну! Благатиму доти, Аж доки не прийдеш на рідний поріг.
Усе, що змогла?.. Ні! Ти більше зробила, Літа ж не повернуться знов. І жодні скарби нам, Матусенько мила, Тебе не замінять... Ти - ласка й любов. Дорога моя, мила, кохана Матусю, Хай голос мій, пісня до тебе дійде! На рідний поріг, щоб вернулась, молюся, Тебе не замінить ніхто і ніде!

I Ведуча:
Мусимо добре усвідомити, що доля і духовне піднесення українського народу у великій мірі залежить від того впливу і значення, яке в нашому житті займає Мати. Тому необхідно зміцнити авторитет жінки-матері в родині та суспільстві...

II Ведуча:
На жаль, із розумінням ролі матері у нас наразі не все гаразд. Багато наших мужчин, навіть активних і патріотичних, недооцінюють роль матері в суспільстві, вважають її завданням лише дбати про сім'ю та виховання дітей. Не розуміють, що така обмежена матір не може виховати дітей-патріотів, гідних будівничих гідної Держави! Мати повинна показувати приклад, як треба дбати про державні інтереси... Зрештою, мати, яка вміє навести лад у домі, здатна так само самовіддано наводити лад у державі. Мусимо це зрозуміти самі та неустанно пояснювати "сильній" половині нашого суспільства!

І Ведуча:
Ти - Мати. Ти божниця всіх надій, Які народна доля призбирала. Ти проводжала сина в лютий бій, Щоб на Вкраїні правда возсіяла.

Молилась, щоб не брала сина смерть, Щоб злобні кулі сина поминали. Любов'ю й болем серце повне вщерть Жадану волю пишуть на скрижалі.

Як рівні, ми виходим у світи,
З державним правом вольності віднині.
Пречиста Мати, Україна й Ти -
Ви всі для нас навіки триєдині!
/Микола Петренко/
II Ведуча:
Тож у цей весняний час хочемо побажати, щоб почалася весна у суспільному мисленні, щоб пробудилося у всіх і вся розуміння визначної ролі Матері у суспільному розвитку. Українська спільното! Збудись від зимового сну, розпочни весну для Матері!

I Ведуча:
Нехай настане весна для української матері, нехай животворний потенціал, даний Матері самим Господом Богом, оживе й розквітне на благо України!

Виконання пісень - "Весно, весно моя" "До пісні"

II Ведуча:
Прагнемо весни, прагнемо пісні, прагнемо щастя... І неустанно звертаємося до нашої небесної Матері і Покровительки - Матері Божої.

І Ведуча:

Весна вбирає найпишніші шати В стонадцять барв трояндно розцвіла: То Божа Мати, Кобзарева Мати Над нами щедрі руки піднесла. Від кривд і бід осяяна покрова -Пречиста Мати сяє над Дніпром: Хай родить хліб, хай квітне рідна мова, Хай кожне серце повниться добром! Нехай ростуть у розкоші й любові Вкраїнські діти - доньки і сини, -За рідний край офірувать готові Знання і працю, і серця вони.

Пречиста Мати у сіянні слави На труд важкий всіх нас благословля. Трудімося ж для рідної Держави, Хай колосяться щедрістю поля. Дзвенять дороги і ростуть будови, Летять відважці до найвищих зір. Пречиста Мати роздає обнови Надій на щастя, променистих вір. Ми гордо йдем Вкраїні віншувати, Веселка в небі барвами згора:
То Божа Мати, Кобзарева Мати Прийшла води набрати із Дніпра!
/Микола Петренко/
II Ведуча:
Завершуючи наш вечір, щиро бажаємо Вам усім весни, щастя й Господньої опіки.

"Молитва" (Б.Вахнянина)

Категорія: Загальношкільні заходи | Додав: [ADM]Irina (23.02.2010)
Переглядів: 2454 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!