Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель батькам » Здоров'я дитини [ Додати статтю ]

Щеплення від вітряки. Бути чи не бути?

Щеплення від вітряки. Бути чи не бути?

Навіщо робити щеплення від вітрянки - звичної дитячої інфекції? Цю тему обговорювали в Москві фахівці, що входять до Міжнародної експертної ради з питань профілактики та боротьби з вітряною віспою в Європі.

Легка інфекція

Наприкінці минулого року в Москві пройшло спільне засідання російських і зарубіжних експертів у області вакцинопрофілактики. Обговорювали тему - бути чи не бути у нас загальній вакцинації від вітряної віспи.

Що таке вітрянка - знають всі батьки, тому що у нас майже всі діти хворіють на неї до школи або в молодших класах. У дитини підвищується температура, червоніє горло, але головна ознака хвороби - висипання папул, які потім перетворюються на пухирці, наповнені прозорою рідиною. Висипання можна побачити і в роті, і на обличчі, і в волосистій частині голови, і по всьому тілу. Вони сверблять, дратують дитину, і батькам доводиться докладати зусилля, щоб переконати хворого не чесати їх і не зривати підсохлу скоринку. Інакше на шкірі можуть залишитися віспинки.

Незважаючи на те що хвороба у більшості випадків протікає легко і не вимагає спеціального лікування, батькам вона завдає чимало клопоту. Пухирці треба змащувати зеленкою, щоб не занести в ранки додаткову інфекцію, білизну треба часто кип'ятити, щоб у результаті самозараження не виникли повторні хвилі висипань. Хвороба дуже заразна, недарма цю віспу звуть вітряної, інфекцію розносить наче вітром. Варто захворіти одній дитині - і ось уже хворіє вся група дитячого саду, або половина класу, або більшість дітей з під'їзду, де живе хворий. І триває ця зараза - два-три тижні.

П'ять доводів «за»

Здавалося б, ну що таке легка дитяча інфекція, якою неминуче хворіє мало не кожна дитина? Батьки бувають змушені цю неприємність пережити, і все. Навіщо ж робити щеплення? А якщо подивитися на проблему з іншого боку?

● У 2008 р. вітряною віспою в Росії перехворіли 801 346 осіб. В основному діти від 3 до 6 років (51,8% хворих). Але були серед хворих і люди дорослі, і літні, які переносять всі дитячі інфекції, і цю зокрема, важко. До 1,5% дітей госпіталізують через ускладнення. Бувають і смертельні випадки. Дані, скільки їх відбувається в Росії, невідомі. А ось по США та інших розвинених країнах вони є. У США, до того, як не почалася масова імунізація, від вітрянки вмирали в середньому 100 осіб на рік. Німеччина, до того як стала масово щепити дітей, втрачала від цієї хвороби щороку по 22 дітей. Тепер, коли там щеплені 60% дітей, втрачають тільки чотирьох. Теж, звичайно, страшна трагедія, але завдяки щепленню 18 життів кожен рік вже збережені.

● Щеплення спочатку знизить захворюваність, а потім може ліквідувати її взагалі. У нас в країні вже немає випадків віспи, практично нанівець зійшла захворюваність поліомієлітом, рідко зустрічається дифтерія ... У Конвенції про права дитини записано, що дитина має бути захищений від усього, від чого вона може бути захищена ... А захистити її від інфекційних хвороб може тільки щеплення.

● Є люди, для яких дитячі інфекції небезпечні або які переносять їх важко. Треба захистити і цих людей. Важко хворіють на вітрянку немовлята, але так як їм робити щеплення від цієї інфекції в перший рік життя рано, треба, щоб навколо них були щеплені люди. Нерідко ускладнення виникають у дорослих і літніх. Ця інфекція небезпечна для хворих пухлинними захворюваннями, для інфікованих СНІДом ... Дуже небезпечна для вагітних. Якщо майбутня мама занедужує в перші три місяці вагітності, велика ймовірність того, що плід у неї загине, а якщо перед пологами - малюк може загинути відразу після народження.

● Ще один важливий аргумент на користь щеплення - воно може захистити всіх людей похилого віку від оперізуючого лишаю, який часто виникає у старості. Зараз ця болісна хвороба загрожує кожній п'ятій-шостій літній людині, що перехворіли вітряною віспою в дитинстві. Справа в тому, що і вітрянку, і оперізуючий лишай викликає один і той же вірус - «герпес зостер». Дослідження вчених показали, що щеплення від вітрянки захищає людину від обох хвороб.

● І довід економічний. Першими підрахували, який збиток несе країна від того, що діти хворіють, а батьки сидять з ними на лікарняному, звичайно ж, американці. Зараз такі підрахунки ведуться і в Росії. За даними ЦНДІ епідеміології Росспоживнагляду, економічний збиток від одного випадку вітряної віспи в 2006 р. становив у середньому 4400 рублів. У цю вартість входять і оплата лікарняного, і збиток виробництву, і витрати на госпіталізацію, і поліклінічна допомога ... Всього у 2006 р. росіяни славно перехворіли вітрянкою на 3 млрд 77 млн рублів. А ось масова вакцинація від цієї інфекції в США за 7 років понизила тільки прямі медичні витрати на лікування вітрянки та її ускладнень в 4 рази. Придбання економіки тут не враховано, але ж батьки не сиділи з дітьми вдома, а працювали.

Де взяти гроші

Здавалося б, всі доводи говорять за те, що щеплення треба внести в Національний календар і робити всім нашим дітлахам. Але чи буде вона внесена, а якщо буде, то коли - велике питання. Як завжди все впирається в гроші і в розуміння проблеми чиновниками. Зараз у Росії прищеплюють дітей від 10 інфекцій: туберкульозу, гепатиту В, кору, краснухи, паротиту (свинки, як кажуть в народі), дифтерії, кашлюку, столбняку, поліомієліту та грипу. У розвинених країнах - від 15 і більше. Правда, у нас є регіони, які роблять додаткові щеплення всім своїм дітлахам за рахунок регіонального бюджету. Лідер у цьому починанні - Свердловська область, в їх місцевому прищепному календарі - 17 позицій! Але сподіватися на регіони, багато з яких збиткові, не можна. Треба, щоб гроші виділяв державний бюджет.

У Центральному інституті епідеміології підрахували, що в Москві, наприклад, на кожен вкладений сьогодні в вакцинацію рубль ми в 2015 р. отримаємо 10 рублів прибутку. У медичному середовищі звучить така пропозиція: у російських лікарнях наразі передбачено 91 дитяче ліжко на 10 тисяч дитячого населення. У США пропорції інші - 4 ліжка на 10 тисяч дітей. Якщо у нас скоротити дитячі ліжка на 20% - з'являться гроші на вакцинацію. І ці ліжка навряд чи стануть в нагоді, тому що після щеплень діти стануть менше боліти. ВООЗ планує, що до 2020 р. в розвинених країнах будуть робити 25 щеплень від різних інфекцій.

Наша довідка

Вакцина від вітрянки була зареєстрована в Росії в 2008 р. Вона введена в регіональні календарі профілактичних щеплень в Москві і Свердловської області. Діти, котрі не хворіли на вітряну віспу, прищеплюються на 2-му та 3-му роках життя при оформленні медичної карти для вступу в дитячий сад, а також при виїзді до дитячих оздоровчих закладів.

Марина Матвєєва

http://www.aif.ru/

Категорія: Здоров'я дитини | Додав: [ADM]Irina (01.08.2010)
Переглядів: 1499 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!