Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Класні виховні заходи [ Додати статтю ]

Урок доброти "Той, що творить добро, творить саме життя"

 Борщ Людмила Миколаївна, вчитель початкових класів
Канівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3
Канівської міської ради Черкаської області


Урок доброти (2 клас)
Тема. Той, що творить добро, творить саме життя
Мета:
розвивати мовлення учнів; вчити будувати короткі зв’язні висловлювання; збагачувати словниковий запас учнів;
формувати в учнів здатність формулювати моральні судження;
розвивати навички колективної роботи, вміння творити добро у повсякденному житті, розрізняти добре й погане;виховувати бажання бути добрим і чуйним.
Обладнання: фонограми пісень «Усмішка», слова М. Пляцковського, музика В.Шаїнського, малюнки дітей на тему: «Що таке добро?»; імпровізована картина на дошці «Країна Доброти ».

                                                                                    Хід уроку

 

I. Організація класу
Діти сидять на килимі, тримаються за руки. Звучить грамзапис пісні «Усмішка» (сл. М. Пляцковського, муз. В. Шаїнського.)
Учитель:
-Любі діти, в тіснім колі краще, ніж одному в полі. Підбадьорте сусідів, побажайте їм доброго настрою, успіхів. ( Привітання дітей )
- Молодці, я теж рада бачити вас добрими, усміхненими.
Нам посміхається сонечко у віконечко, посилає кожному добрий промінчик.
Протягніть і ви свої руки до нього, візьміть ці промінчики доброти. Вони нам допоможуть працювати на уроці.
II.Повідомлення теми уроку
У нас на дошці теж є сонечко і фундамент будівлі.
Прочитайте напис на фундаменті. (Хто творить добро, той творить життя )
Ці слова є темою нашого уроку.
Девізом нашого уроку будуть такі слова:
Твори добро завжди і всюди!
Нехай тебе шанують люди.
III. Робота над темою уроку
1. Вправа «Хто є добрий на Землі?»

Сонечко наше не просте. Це сонечко Доброти. Щоб промінчики засяяли на дошці, треба відповісти на запитання:
- Як ви вважаєте, кого можна назвати добрим на нашій Землі?
(Мама, бабуся, тато, учитель, рослини, тварини, птахи …)
Слова записуються на промінчиках і вивішуються на дошці.
2. Поява казкового героя.
Стук в двері. Заходить дівчинка в костюмі Феї Доброти.
- Добрий день, діти! Я почула, що ви говорите про добро, а я Фея Доброти. Допоможіть збудувати Храм Доброти в цій казковій країні, якщо ви дійсно добрі.
Діти:
- Звісно, допоможемо. Про добро ми не тільки знаємо, а й в малюнках, віршах розповідаємо. (На дошці малюнки).
IV. Читання віршів про добро, розповідь про зображення на малюнках.
Учениця:

Людина починається з добра
Сказав мудрець:
— Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізни від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!
                                                         Л. Забашта
Учень:
Врятує світ краса –
Завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта,
Бо однієї вже краси занадто мало,
Бо стільки всюди зла — людина вже не та...
Тож, люди на землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла,
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.
Учениця:
Ти добро лиш твори повсюди,
Хай тепло твої повнить груди.
Ти посій та доглянь пшеницю,
Ти вкопай і почисти криницю.
Волю дай, нагодуй пташину,
Приласкай і навчи дитину!
Бо людина у цьому світі
Лиш добро повинна творити!
- Скажи нам, Фея Доброти, що таке доброта?
Фея:
- Доброта – це уміння співчувати іншим людям, це милосердя до тих, кому потрібна допомога, це добре ставлення до людей.
V. Робота в парах
- З чим асоціюється поняття добро, доброта? (Зла Фея зіпсувала слова, перетворила на набір букв. Серед набора букв треба знайти і прочитати слово:
Вадобропорядністьхо,
тоспівчуттяот,
ровзаємодопомогабд,
утпідтримкава,
кімилосердятр,
дещирістьбл,
орпосмішкадз,
боповагаол,
рурадістьшл,
омдоброзичливістьро,
тищастяно)
Відповіді на питання ми розмістимо в Храмі Доброти.
VI. Галявина оповідань.
Біля Храму галявина. Відпочинемо на ній.
Група дітей підготувала цікаві оповідання.
- Послухайте і зробіть висновок.
1. « Дідусева яблуня» Л. Толстой.
Дідусь садив яблуні. Йому сказали: «Навіщо вам ці яблуні? Довго чекати від яблунь плодів, і ви не покуштуєте з них яблучка».
Дідусь відповів: « Я не з’їм – інші з’їдять, мені спасибі скажуть»
2. «Покинуте кошеня» В. Сухомлинський.
Хтось виніс з хати маленьке сіре кошенятко й пустив його на дорогу. Сидить кошенятко та й нявчить. Бо хоче додому, до матусі. Проходять люди, дивляться на кошеня. Хто сумно головою хитає, хто сміється. Хто жаліє: бідне кошенятко, та й іде собі.
Настав вечір. Зайшло сонце. Страшно стало кошеняткові. Притулилося воно до куща та й сидить – тремтить. Поверталася із школи маленька Наталочка. Чує – нявчить кошеня. Вона не сказала ні слова, а взяла кошеня й понесла додому. Пригорнулося кошенятко до дівчинки. Замуркотіло. Раде – радісіньке.
3. Птахи – наші друзі!
Вони знищують шкідників лісу, саду. А ще вони радують нас своїм співом. Бережіть їх!
Висновок: Дідусь робить добро для інших людей. Добра Наталочка рятує кошенятко. Птахи добро несуть, рятуючи ліси і сади. Продовжується життя.
Хто творить добро, той творить життя.
Учитель:
- На галявині є стежки. Зібравши літери на кожній з них, прочитайте слова, які підкажуть нам відповідь на запитання, що треба робити, щоб бути добрими.
(Дбати. Любити. Піклуватись. Допомагати. Жаліти. Оберігати.)
Розміщуємо відповіді на дошці.
Учитель:
-А де добро завжди перемагає зло?( В казках)
4. Гра «З якої це казки?»
Він звірят усіх лікує,
Від халепи їх рятує,
І зайчат, і мавпенят,
Бегемотів і тигрят,
Вилікує він за мить
Все, що в звірів заболить,
Наш добрий лікар... (Айболить)
— Про кого йде мова?
— Яку добру справу виконував лікар Айболить?

Сидить півник на печі,
Їсть смачненькі калачі,
Тут лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить котик рятувати,
В лиса півника забрати.
                               («Котик і Півник»)
— Хто і яке добре діло виконав у цій казці?
• Вигнав дід козу із хати,
Тай пішла вона блукати,
В зайця хату відібрала.
Всі козу ту виганяли.
Рак козуню ущипнув —
Зайцю хатку повернув.
                                          («Коза-дереза»)
— Хто допоміг зайчику повернути свою хатину?
— Яким він був?
• Виріс цей хлопчина
З маленької деревини.
У печі зміючку спік,
Сам на дерево утік.
Його гусятко врятувало —
На крилечка свої узяло.
Принесло до тата й мами,
Частувалось пирогами.
                                        («Івасик-Телесик»)
— Хто в цій казці зробив добрий вчинок?
Бесіда
— Що легше зробити: допомогти чи образити? (Образити, бо ображають бездумно. Щоб допомогти, треба розібратися, як вчинити мудро, вивчити обставини, умови.)
VII. Фізкультхвилинка
Добре те, що сонце світить! ( Руки до вікна )
Добре те, що вітер віє! ( Нахили руками )
Добре те, що цей ось ліс ( Присідають )
Разом з нами ріс і ріс. (Піднімаються )
Добре те, що в нашій річці
Синя, не брудна водиця. ( Плавають )
І мене матуся рідна після школи зустріча. (Діти стрибають )
Добре гратися надворі, (Плескають в долоні )
Добре вчитися у школі! ( Сідають за парти )
VIII. Робота в групах.
- Складіть прислів’я із слів.
1-а група:
ми й люди, щоб добро творити, На те.
(На те ми й люди. щоб добро творити.)
2-а група:
воно повернеться, Роби добро -, добром.
(Роби добро – воно повернеться добром.)
3-я група:
людину, прикрашають, Добрі справи.
(Добрі справи прикрашають людину.)
Гра з прислів’ ями
1. Від доброго слова... 2.... а лихого стережись.
2. Доброго держись,... 3....це не чинити зла.
3.Перший крок до добра... 1.... і лід розмерзає.
Прислів’я, записані на хмаринках, деревах, розміщуються на дошці.
Учитель:
Погляньте на нашу картину.
- Чи подобається вам вона?
Красивою стала наша картина. Добре всі попрацювали, можна й відпочити. Фея Доброти дякує за допомогу.
ІX. Підсумок уроку
- То якою має бути добра людина?
- Із слів «розсипанки» складіть вислів:

«Людина повинна жити так, щоб комусь було від цього радісно».

Для зла й неправд планета замала
Творіть добро, добро плекайте, люди!
Садіть сади, нехай для внуків буде
В плодах частинка вашого тепла.
Творіть добро для тих, хто поруч йде.

Пісня про добро.



Джерело: http://osvita.ua/school/lessons_summary/initial/39403/
Категорія: Класні виховні заходи | Додав: (21.11.2015) | Автор: Борщ Людмила Миколаївна
Переглядів: 1802 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!