Уявна мандрівка
Подорож
у чарівний Світ природи
Мета: розширювати знання дітей про різноманітність природи, розвивати спостережливість, інтерес до довкілля, виховувати дбайливе ставлення до флори і фауни, вчити бачити і відчувати її красу, сприяти вихованню в дітей любові до природи, готовності її берегти і примножувати .
Обладнання: малюнки, фотографії, таблиці, ілюстрації, картина, природній матеріал.
Хід заняття
Вихователь:
Дорогі діти! Вчора ми побували в лісі. Напевне ви сповнені враженнями від прогулянки. А зараз я пропоную вам відправитись у подорож в чарівний світ природи. Наша подорож буде уявною, а допоможуть нам у цьому різні види мистецтва: література, музика, живопис.
-Діти , що ви бачили коли бували в лісі?
- Як зустрічав вас ліс ?
- Приємною прохолодою , пташиним гомоном і співом . запахом квітів і трав.
Ліс зустрів мене як друга
Горлиць теплим воркуванням,
Ніжним дзвоном соловгіним,
Сильним голосом зозулі.
Ліс зустрів мене як друга
Тінню від дубів крислатих ,
Смутком білої берези,
Що дорожче нам за радість,
Кленів лапами густими,
Сосон гомоном одвічним .
Ліс зустрів мене як друга ...
- А який красивий ліс цієї пори !
- Яка зараз пора року діти ?
Діти: Осінь!
Загадка.
В зеленім лісі побував
Якийсь художник , і поволі,
Дерева перефарбував
У золотисто - жовтий колір .
Це хто такий , дивуємось
Без пензлика , без олівця
Розмалювала деревця.
Діти : - Осінь !
-Прислухайтесь, хтось шелестить....
-Заходь у гості, здрастуй Осінь !
(чути шелест листя , у дверях з’являється дівчинка - Осінь)
Осінь: - А що це у вас так приємно пахне ?
Діти: - Це чебрець, пахуча травичка.
Його ми нарвали влітку в лісі.
Осінь: - А яке свято відзначають в народі коли цвіте чебрець ?
- Так, правильно, свято Трійці, або ще як його називають?
- Зелена або клечальна неділя.
Чебрець заносять до хати, він пахне. Чебрець - лікарська рослина, з нього заварюють смачний і цілющий чай.
Осінь:
- А що вам найбільше сподобалося коли ви бували в лісі?
- А які квіти ви знаєте?
- Діти, зараз ми потрапимо на квіткову галявину .
- Чи впізнаєте ви якусь квітку ?
- Ось до вас заговорить , а ви відгадайте і назвіть .
Я найперший розцвітаю
Білим цвітом серед гаю
(підсніжник)
- А як називаються ось ці красиві, ніжні (діти хором):
Ми дзвіночки, лісові дзвіночки
Славим день, день...
-А відгадайте про яку квітку ось ця загадка:
Стоїть стовпчик, мов риска,
На нім дзвіночків білих низка
(конвалія)
-Так, правильно, - це конвалії, у гаї на галявині цвітуть
і ніде, ніде немає кращих квіточок, мабуть.
-Конвалія - лікарська рослина, вона занесена в Червону книгу . Все рідше і рідше можна зустріти конвалію. З неї виготовляють ліки від серцевих хвороб.
-А яка то квіточка синя-синя з темно-зеленим листям, ніколи не замерзає?
* (барвінок).
У травні росту влісі
Всі мене збирають, рвуть,
Квіти жовто- золотисті,
Ніби зіроньки цвітуть
(звіробій)
*
Я - перша квіточка весни
Я - пролісковий цвіт
Я- пережив зимові сни
І знов зявивсь на світ.
У мене очі голубі
Такі, як неба синь
Росту між кленів
Між дубів
Люблю і сонце й тінь.
Зелені рученьки мої
Листочками зовуть
Я полюбив зимові сни
Живу я здавна тут.
(пролісок)
-Діти, а які дерева ви бачили в лісі ?
Осінь: Ось букет . Це вам мій подарунок.
-Кожне деревце подарувало нам свою гілочку, свій листочок або плоди.
Розгляньмо їх, помилуймося ними. Так, вони справді красиві, особливо в цю осінню пору . Ось як осінь постаралась, розфарбувала листочки в різні кольори.
-Як можна назвати Осінь? (художниця - чарівниця)
-Діти, впізнайте з якого дерева кожна гілочка, зверніться до
неї, розкажіть щось цікаве , або загадайте загадку .
*
Червоняста, промениста,
Розцвітає мов вогні.
Ой, калинонько, намиста
Дай хоч трішечки мені.
-А чи знаєте ви прислів'я про калину?
(Без верби і калини нема України)
- А ось ці плоди з якого дерева?
- Так, це з куща шипшини.
- Ви бачили, як красиво коли достигає шипшина, і тоді ввесь кущик червоніє, ніби світиться, горить.
Посвітлішало в гаях
Вся шипшина в ліхтарях.
Прилетіли снігурі,
Кажуть: -Наші ліхтарі!
Прилетіли горобці
Кажуть:- Наші ліхтарці!
Прилетіли шишкарики,
Кажуть:- Наші ліхтарики !
А шипшина мирить їх:
Це ліхтарики для всіх!
- А ми, люди, споживаємо плоди шипшини?
- Так, з шипшини ми заварюємо чай, теж смачний і цілющий. В плодах шипшини є вітаміни, такі корисні для нашого організму.
-І про інші гілочки розкажіть , або загадайте загадку.
*
Біла кора , тоненькі віти ,
Хто це є, вгадайте діти ?
(береза)
*
-І маленькі і старенькі,
Влітку, взимку, навесні
Завжди вдягнені гарненько
У зелені сукні всі.
(ялини і сосна)
-Діти , знайдіть і розрізніть гілочки і шишки ялини і сосни.
-Ось лист- красень хвалиться своїм вбранням.
*
Я вальсую, я кружляю
Барви осені збираю,
Я і жовтий і зелений
І оранжево-вогненний,
Золотавий, пурпуровий,
Я, звичайно, лист …?
(кленовий)
*
Я немов крило за вітром
В небо мріяв полетіти,
Тільки золотом налився
І в траву звалився.
Пораділи жолудята
Це листочок з дуба - тата.
- А що ви знаєте про дуба, діти ?
- Дуб - це могутнє дерево, може вирости висотою до 20 м. Трапляються дуби, яким до 1000 років.
-Далі підем у ліс,
Там природа жива.
Дуб шелестом листя
Шепоче слова,
А співи пташок
Заворожують слух
Там дихати легко,
Ліс - кожному друг.
(чути спів пташок)
Загадка:
Прилетіли гості,
Сіли на помості
Без сокири, без лопати
Збудували собі хати.
Здогадались дітлахи,
Ну, звичайно, це …
(птахи).
-Невідємною частиною лісу є птахи_ .
Вони тут живуть і є окрасою лісу. Своїм яскравим забарвленням, дзвінкоголосою піснею роблять наше життя радісним.
-Яких птахів ви, діти, бачили в лісі, яких знаєте? Можливо, віршики прочитаєте або загадку загадаєте? А може хтось скоромовку про птахів знає?
*
Відгадайте діти,
Хто має носик долото?
Ним комах з нори виймає
про здоровя лісу дбає?
(дятел)
*
Хто гнізда свого не має, яйця іншим підкидає
Та у лісі в холодку все ку-ку: Ку-ку, ку-ку?
(зозуля)
-Що воно за птиця, світла денного боїться?
Люди її бояться, а вона людей?
(сова)
-Добре, діти, ви багато знаєте про життя лісу. Ось і ваші малюнки нам багато про що розповіли. В них ви відобразили побачене під час прогулянок до лісу.
-А ви любите розважатись у лісі? Ось надійшла лісова пошта. Ой та тут завдання від лісу! Якщо добре виконаємо, отримаємо приз.
Завдання 1. Розгадати кросворд
Завдання 2. Назвати лічилки про звірів і птахів,
Завдання 3. Вимовити скоромовки, які знаєте.
Завдання 4. Розгадати загадки.
*
І.Лиш торкнися до колючок
Він згортається в клубочок.
(їжак)
2. Боюсь я вовка і лисиці,
Боюсь мисливської рушниці
Тому від страху перед ними
Я сплю з відкритими очима .
(заєць)
3. Ой, яка ж вона гарненька ,
Пишнохвоста і руденька,
Як намисто оченята,
Хто це, спробуй відгадати.
(білка)
4. В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився.
Може б з лісу пострибав,
Якби другу ногу мав.
(гриб)
5. Хто з вас, дітки нас не знає
Ми у лісі проживаєм,
Маєм гарні сині очки,
Називаємось ... (дзвіночки)
6.Батько тисячу синів має
Кожному шапочку справляє.
Сини в шапочках, батько ні.
(дуб, жолуді)
7.У вінку зеленолистім
У червоному намисті
Задивляється у воду
На свою хорошу вроду.
(калина)
Завдання 5. Знайти клад.
- Але це трохи згодом, а взагалі, діти, ви молодці, всі завдання виконали успішно, тож на вас чекає приз. Але це - таємниця.
Осінь: - Мені з вами так цікаво, так приємно. - А що це у вас за картина, така схожа на моє вбрання?
Діти: - Це «Золота осінь» художника І. Левітана.
- Діти, а ви бачили щось подібне в природі? Вам було завдання: зробити опис осінньої краси.
Заслухаємо старшокласницю:
Золота красуня - осінь чарівниця,
Ступає вона по землі,
Наче золотом іскриться.
Листячко фарбує в різні кольори,
Та найбільше жовтого і червоного.
Чарівна і дивна картина.
А небо синє-синє, а листя-кольорове,
Навколо все таке прекрасне і чудове.
Осінь справді золота пора.
Вихователь:
- Поети складали про неї вірші, художники малювали картини, а композитори - писали музику, та дива осені не тільки у її барвах .
Осінь кличе природу в мандри. Ще не так давно літали пташки, а тепер їх не чути і не видно, куди ж вони поділися? Так, відлетіли у теплі краї. Вирушаютьу подорож і осінні листочки.
(Осінь кружляє, розкидаючи осіннє листя)
Золотистий місяць жовтень,
Стелить листя ясно- жовте.
- Ось і підійшла наша подорож до кінця.
- Чи сподобалось вам у чарівному світі природи?
І що ми повинні зробити, щоб завжди нас оточували дерева, цвіли квіти, росли гриби і ягоди, а пташки дарували нам свою пісню?
- Так, оберігати!
- Давайте ж складемо обіцянку природі:
Не зривати і не топтати квіти.
Не ламати дерева і кущі,
Не галасувати в лісі.
Не руйнувати пташині гнізда, а все це оберігати, садити і доглядати.
Діти(разом): Обіцяємо , обіцяємо, обіцяємо!
-І пам'ятайте, торкатися до природи потрібно більше серцем, ніж руками.
Візьміть же на згадку про нашу подорож гілочки, листочки, плоди дерев.
Мені дісталась гілочка шипшини і мимоволі спливли у памяті рядки з вірша Ліни Костенко «Шипшина важко віддає плоди»
- Кому з вас доводилось рвати ягоди шипшини?
- Що ви відчували ?
(шипшина колеться , дряпає руки , чіпляється за одяг)
Шипшина важко віддає плоди,
Вона людей хапає за рукава.
Вона кричить:- Людино підожди !
О , підожди , людино , будь ласкава.
Не всі, не всі, хоч ягідку облиш.
Одна пташина так мене просила
Я ж тут для всіх, а не для тебе лиш,
І, просто осінь, щоб була красива.
Вихователь:
- Діти, чи торкнулися вашого серденька ось ці рядки ? Що ви зараз відчули ?
- Так, природу треба любити і оберігати.
1уч. Спасибі людям, що зростили ліс:
За всі дуби, ялинки в пишнім гіллі.
І за красу отих зелених кіс
В яких стоять гнучкі берізки білі.
2 уч. Коли б не ліс, не знали б ми про те ,
Що є фіалка й пролісок на світі
Як у маю конвалія цвіте.
|