Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Загальношкільні заходи [ Додати статтю ]

Україна - це моя країна

Україна – це моя країна

(Інтелектуальна гра для учнів 6-8 класів)

 

Мета: допомогти дітям дізнатися більше про рідну землю, перейнятися повагою до історичного минулого, пізнати красу рідного слова; розвивати вміння працювати в команді.

Обладнання: дошка для запису результатів, квітка з різнокольоровими пелюстками, на яких зі зворотнього боку записані 3 питання (для кожної команди); проектор, екран, комп’ютер, столики і стільці для 3-х команд.

 

Хід гри

Кожна команда має свій колір одягу: жовтий, зелений, білий з вишивкою.

Лідер 1-ї команди обирає пелюстку квітки, називаючи її колір. Далі  називають кольори лідери інших команд. 

Ведучий відриває пелюстку і зачитує питання усім трьом командам по черзі та дає хвилину на обдумування. В цей же час питання висвічується на екрані.

Озвучуються відповіді команд. Якщо відповідь правильна, команда отримує 3 бали, якщо команда зверталася до болільників – 2, якщо допомагав учитель-консультант –1.

Після раунду – музична пауза. Команда, яка першою заспіває куплет пісні, отримує додатково 2 бали.

Гра закінчується оголошенням переможців та нагородженням кращих гравців.

Сива давнина

1. З давніх давен слов’яни обожнювали його, вважали живою, вічно голодною, очищаючою силою. Він був родинним багатством, яке не можна було віддавати з дому, аби не обідніла родина. Через нього служителі язичницького культу тримали зв'язок з богами. Хто він?

2. Давні українці, щоб захистити домашню птицю від хвороб, у курятнику вивішували грубо оброблений камінець у вигляді Перунового молота. Сьогодні його вважають щасливою знахідкою. Як ми називаємо цей камінець?

3. Наші пращури раз на рік пекли ритуальний хліб – корочун – круглий сонцеподібний буханець. Його зберігали до Коляди. Коли його пекли і навіщо?

 

Жива природа

1. У давні часи було улюбленим деревом бога грому і блискавок Перуна. Наші предки приносили йому жертви у вигляді смачних страв, щоб задобрити суворого поважного бога. Зрубати це дерево можна було тільки з дозволу культових служителів Перуна. Листя цього дерева клали у купіль новонародженим хлопчикам, щоб росли міцними і здоровими. Назвіть це дерево.

2. Вона – одна з найдавніших персонажів слов’янської міфології. За давньою легендою ця віщунка убила свого чоловіка. За це вона була покарана Перуном (ніколи не мати сім’ї). Це символізувало конфлікт переходу від матріархату до патріархату. Ця віщунка пророкує весну, літо, навіть тривалість життя  людини. Назвіть  її.

3. На цьому дереві листочки у найтихішу погоду шелестять. На це дерево-тотем наші пращури вішали вбиту змію, щоб вона не ожила. У могилу покійника, якого вважали упирем чи вовкулакою, вбивали кіл з цього дерева, щоб покійник не тривожив людей. Що це за дерево?

 

Рідні простори

1. Якщо виїхати з Зінов’євська і їхати на схід, то можна потрапити до Катеринослава, а переправившись на правий берег річки, дібратися і до Юзівки.  А там і до Ворошиловграда недалеко. Як називаються ці великі міста, обласні центри України сьогодні?

2. У Остапа Вишні є такий опис казкової країни: «Сива-сивезна старовина. Жила–була на світі Атлантида, а трішки вбік, праворуч, була казкова країна з назвою Чукрен.  Розляглася оця країна від річки Сону до річки Дяну. А посередині була головна вулиця країни  з назвою Дмитро. На південному заході тої країни текла ріка Дситро. А на заході країни височіли Кирпаті гори». Назвіть сучасні географічні назви цієї країни  і саму країну.

3. Є багато загадкових місць на нашій планеті: Бермуди, де гинуть літаки і кораблі, Тибет з казковою країною щастя під назвою Шамбала. Є 2 географічні загадки і в нашій Кіровоградщині. Назвіть їх.

А у пані мови є скарби чудові

А найцінніші скарби мови – це слова. І наша українська мова надзвичайно багата ними. Завдання:

Складіть зв’язне речення, у якому всі слова починаються з однієї літери.

 

Захисники України  (фотопитання)

1. У середні віки маленьких українців лякали словом «бабай», а малих татарчат, коли вони галасували, батьки попереджали: «Цить він іде!» Про кого з цих людей іде мова?

2. Один з кошових Запорозької Січі, один з найуспішніших керівників Війська Запорозького, перебував на території нашого краю. Про нього в народі говорили: «Як був кошовий Лантух, не було чого класти в лантух, а як прийшов…, то був на столі білий книш».

3. Цього козацького ватажка ви бачите на сторінках підручників, на українській грошовій купюрі і навіть у Кіровограді. Назвіть його подвійне ім’я та прізвище.

 

Народ скаже, як зав'яже

Складіть прислів’я з частин:

1.  До роботи – без охоти, а …                  (на танці – хоч увечері, хоч вранці).

2     . Доробився: одні рвані штани на мені, а…(сорочок ще менше ).

3.      Зароблена копійка краща,… (ніж украдений карбованець).

4.  За чиїм столом сидиш,…             (того й пісню співаєш).

5.  За стіл добре сісти,…                            (коли на ньому є що їсти).

6.      Як не наївся з миски, …                   (з ложки не налижешся).

7. Не тоді коня сідлають, …            (коли на нього сідають).

8. Усю ніч собака на місяць брехав, …(а місяць того й не знав)

9. Не рівня свиня до коня: …          (ростом маленька, хвостик вузенький і шерсть не така).

 

Українська кухня

1. У ресторанах Михайла Поплавського варять 50 найменувань цієї української страви. Чому вареник має таку форму? З чим їх не варили на Святий вечір?

2. Чому млинець не квадратний? Коли печуть млинці як обрядову їжу?

3. Їх фарбують, розписують, розмальовують, дряпають і крапають. Роблять це по всій Україні і вживають тільки на найсвітліше весняне свято. Як їх називають?  Про яку обрядову їжу йдеться? Що це за свято?

 

Козацька доба

1. Засновником Запорозької Січі був прославлений канівський староста, якого в народі називали Байдою. Що означає це слово? Яке справжнє прізвище та ім’я Байди?

2. Іван, Степан, Петро та Одарка збираються на Січ. Одарка ніяк не може вирішити, що надіти на голову: хустку чи шапку? Підкажіть їй.

Златослави або «Письменники про письменників»

1.   Про кого пише український поет Юрій Клен?

Іти у сніг і вітер, в дощ і хугу

І мудрості вином розвести тугу,

Бо, може, це наш вічний заповіт,

Оці мандрівки дальні і безкраї,

І, може, іншого шляху немає,

Щоб з хаосу душі створити світ.

1.       У поезії Н.Клименко пропущене слово – прізвище всесвітньо відомого українського письменника, режисера, кіносценариста. Про кого згадує автор?

На вустах радіє колискова.

На руці дитина засина.

І рікою ллється рідна мова

Вічна, мов  ___________ Десна.

2.  Про якого письменника на ім’я Остап пише Максим Рильський 

Старого світу мертві душі,

Що залишились де-не-де,

Немов зайці, ховають уші:

Остап з рушницею іде.

Н.В. Зінченко, заступник директора школи з виховної роботи Первозванівської ЗШ І-ІІІ ступенів Кіровоградської райдержадміністрації

Категорія: Загальношкільні заходи | Додав: [ADM]Irina (07.04.2012) | Автор: Зінченко Н.В.
Переглядів: 2030 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!