Каталог статей

Головна » Статті » Готуємо уроки разом з дитиною! » Читання [ Додати статтю ]

Українка Леся (Лариса Петрівна Косач)

Українка Леся (Лариса Петрівна Косач)

             Українка Леся (Лариса Петрівна Косач) народилася 25 лютого 1871 року в місті Новограді-Волинському. Мати – відома письменниця та педагог Олена Пчілка, сестра видатного громадського та культурного  діяча Михайла Драгоманова, який справив великий вплив на свою племінницю; батько – голова з’їзду мирових посередників. З дитинства дівчинку звали Лесею. Коли почала друкуватися в галицьких журналах, то, щоб читачі знали, що вона з Наддніпрянської України, ставила поряд з підписом „Леся” слово „Українка”. А писати вірші дівчинка почала з дев’яти літ. Перший свій вірш „Надія” присвятила улюбленій тітці Олені Косач, засланій до Сибіру за вільнодумство.

             Дитячі літа Лесі минали на Волині – в Новограді-Волинському, Луцьку, селі Колодязному. Ще в дитинстві Леся захворіла на туберкульоз кісток, до школи її не віддали, але під наглядом матері дівчинка навчалася з приватними вчителями. Згодом займалася самоосвітою і глибоко вивчила мистецтво, світову літературу, історію культури, філософію, знали до десяти іноземних мов. Вона мала чи не найглибшу освіту серед письменників. Одне із свідчень цього – підручник „Стародавня історія східних народів”, написаний 19-річною Лесею для навчання її молодших сестер.

             1881 року Леся з матір’ю і братом перебралася до Києва, лікувалася в Одесі, Ялті та за кордоном.

             Перша збірка поезій „На крилах пісень”( 1893) принесла авторці популярність і визнання критики.

              Із початку 90-х років Леся Українка багато уваги приділяла творчості для дітей. Її вірші „На зеленому горбочку”,  „Вишеньки”, „Літо краснеє минуло” та інші, казки „Метелик”, „Біда навчить”, „Лелія”, „Казка про Оха-чародія” увійшли до золотого фонду українського дитячого письменства.

             Померла Леся Українка 1 серпня 1913 року в м. Сурамі на Кавказі. Похована в Києві на Байковому кладовищі.

             1971 року, коли святкувалося 100-річчя від дня народження видатної української письменниці, в Україні була заснована Літературна премія імені Лесі Українки, якою щороку відзначаються кращі твори для дітей.

Категорія: Читання | Додав: [ADM]Irina (19.06.2011)
Переглядів: 2079 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!