Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Новини [ Додати статтю ]

Усе про моніторинг знань учнів початкової школи - 2017

Усе про моніторинг знань учнів початкової школи - 2017

У травні 2017 року відбудеться апробація завдань для моніторингу початкової освіти. Український центр оцінювання якості освіти пропонує ознайомитись з найбільш актуальними питаннями щодо проведення моніторингу знань учнів початкової школи.

Хто прийматиме участь у моніторингу і хто його проводитиме?

Навесні 2018 року Український центр оцінювання якості освіти проведе моніторингове дослідження читацької та математичної компетентностей четвертокласників. Дослідження не буде загальнообов’язковим. У ньому зможуть узяти участь лише ті навчальні заклади, що потраплять до репрезентативної вибірки. Вибірка формуватиметься таким чином, що результати моніторингу відображатимуть стан навчальних досягнень випускників початкової школи всієї країни. Очікується, що учасниками дослідження стане близько 6 000 учнів різних типів загальноосвітніх закладів, розташованих у міській і сільській місцевостях.

З 3 по 19 травня 2017 року пройде перший етап апробації завдань. Усього для апробації відібрано 44 загальноосвітні навчальні заклади в 9 регіонах України. Другий етап апробації заплановано на жовтень 2017 року.

За результатами апробації буде укладено тестові зошити для моніторингового дослідження 2018 року.

З якою метою проводиться дослідження?

Моніторинг дасть змогу зафіксувати стан навчальних досягнень випускників початкової школи напередодні впровадження нового стандарту для початкової школи, а також відслідковувати зміни, що відбуватимуться в результаті запровадження нового стандарту та нових підходів до навчання, починаючи з 2018 року. Передбачено, що аналогічні моніторингові дослідження пройдуть у 2018, 2020, 2022 та 2024 роках – це допоможе оцінити перебіг освітньої реформи і, за потреби,  скоригувати її.

Оцінювання окремих загальноосвітніх навчальних закладів, які візьмуть участь в апробації, а також в основному етапі моніторингового дослідження 2018 року, не проводитимуть. Методологія дає можливість зробити лише загальну оцінку початкової освіти України, визначити ключові проблеми та надати пропозиції для ухвалення управлінських рішень.

Які завдання отримають учні?

Завдання для моніторингу сформованості читацької та математичної компетентностей відповідають чинним навчальним програмам для початкової школи, а також ураховують ключові новації в змісті загальної середньої освіти, пропоновані концепцією «Нової української школи».

Їх розробляють фахівці, члени робочої групи при Міністерстві освіти і науки України. Виконання завдань з читання передбачає ознайомлення учнів з невеликим за обсягом текстом. У тестових зошитах буде представлено різні за форматом і змістом тексти, зокрема уривки прозових творів, інформаційні або пізнавальні тексти. Серед завдань до текстів будуть такі: пошук інформації, її аналіз й інтерпретація, надання відповіді на запитання до тексту, здійснення очевидних висновків за змістом тексту. Учасники отримають буклет з текстом та окремий зошит із завданнями до нього, де вони фіксуватимуть свої відповіді.

Завдання з математики спрямовані на перевірку знань і вмінь учнів при розв’язанні задач з таких розділів математики, як «Числа і вирази», «Геометричні фігури», «Величини і їх вимірювання», «Представлення даних». Кожен учасник моніторингового дослідження працюватиме з робочим зошитом, у якому відразу фіксуватиме відповіді на завдання.

Чи потрібно спеціально готуватися до цих завдань?

Ніякої додаткової підготовки учнів до проходження моніторингу сформованості читацької та математичної компетентностей не потрібно.

Анкета для учня та анкета для учителя – навіщо це потрібно?

Окрім оцінки стану сформованості читацької та математичної компетентностей четвертокласників, метою моніторингу також є визначення чинників, що впливають на результати навчання учнів. У більшості міжнародних досліджень приділено цьому аспектові велике значення, адже завдяки йому можна виявити причини значних відмінностей у рівнях навчальних досягнень учнів, і, як наслідок, мінімізувати їх. Фахівці робочої групи розробили спеціальні анкети для учнів, а також їхніх учителів. Інформація, отримана з анкет, дасть змогу експертам з’ясувати міру впливу на рівні навчальних досягнень учнів різних чинників, як-от: соціально-економічний стан родини, освіта батьків, відвідування дитиною дошкільного навчального закладу, практика читання дитиною в школі й удома, форми і методи роботи вчителів, особливості виконання учнями домашніх завдань з математики та читання.

Що передбачає апробація інструментів дослідження?

Проведення якісних моніторингових досліджень передбачає використання каліброваних завдань з високими психометричними характеристиками. Для цього укладені завдання апробують, тобто перевіряють їхню валідність, надійність, об’єктивність, обґрунтованість, ефективність і прийнятність результатів. Апробація дає змогу відібрати завдання різної складності: легкі, оптимальні, складні, а також виміряти їхню розподільну здатність. Для моніторингового дослідження використовуватимуться лише ті завдання, які пройдуть змістове рецензування експертами, а також матимуть високі психометричні показники.

Чи буде оцінюватись успішність виконання учасниками завдань?

Результати апробації не будуть використані для оцінювання рівня навчальних досягнень учасників і не будуть оприлюднені. Анкети дослідження також будуть апробовані. Це дасть змогу визначити ступінь розуміння учнями змісту запитань анкети та особливостей роботи з нею.

За матеріалами Українського центру оцінювання якості освіти



Джерело: http://osvita.ua/school/reform/55531/
Категорія: Новини | Додав: [ADM]Irina (15.05.2017) | Автор: Оsvita.ua
Переглядів: 998 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!