Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель батькам » Здоров'я дитини [ Додати статтю ]

Воші люблять чисті голови

Воші люблять чисті голови

 

"Такого ще не було! – у розпачі розводить руками знайома вчителька. – Тільки ж школа почалася, а вже не можемо вивести цю гидоту з класу. То в одного хлопчика знайшли, тепер – у другого.
Всім батькам роздали повідомлення про те, щоб уважно обдивилися дітям голови, але чи батьки не можуть справитися з проблемою, чи ці воші стали такі живучі – неможливо викоренити з класу!.. А в інших школах – те саме. Що робити? Як позбутися цієї зарази?”. Звертаємося за кваліфікованою відповіддю до завідувача дезінфекційного відділу Львівської обласної санітарно-епідеміологічної станції Ірини Сисун.

Непрохані гості

– За вісім місяців цього року в Україні зареєстровано 24 534 випадки ураження педикульозом, - розповідає Ірина Сисун. – На Львівщині зареєстровано вже понад тисячу випадків у різних районах області. Найбільше хворіють діти і підлітки, проте є й дорослі. І якщо раніше виявляли воші у соціально незахищених, бідних людей, які не дотримувалися особистої гігієни, то тепер воші знаходять в елітних школах, у дітей, в сім’ях яких є за що купити шампунь і всі засоби профілактики. Навіть довели вже, що воші частіше з’являються на чистих головах – так легше дістатися до крові.

На тілі людини можуть паразитувати три види вошей: головні, платяні та лобкові. Ураження головними та платяними вошами називають педикульозом (від латинського Pedikulus – воша), лобковими – фтиріоз. Як тільки виявили цих живих створінь у голові чи на тілі – негайно починайте боротьбу, бо воші харчуються кров’ю людини, заносячи в людський організм небезпечні збудники хвороб. Переносять вони висипний тиф, волинську гарячку, зворотний тиф. У людини свербить голова, вона починає її розчухувати і втирає в ранку екскременти воші – так збудники інфекційних хвороб потрапляють в організм людини. Підхопити "непроханих гостей” дуже просто – достатньо, щоб над вами у маршрутці хтось потрусив інфікованим волоссям. А що казати про школи, де діти голівками притулюються над книжкою чи цікавою грою. А дівчатка як приміряють шапочки чи розчісують волосся чужим гребінцем? Воші мігрують з однієї голови на іншу, і якщо з хлопцями тут менше проблем, бо коротко підстригли, продезінфікували і вичесали весь непотріб із голови, то мами дівчаток мусять ретельно вичесати з довгого волосся всі яйця воші.

Тривалість життя воші – 20-45 днів. У своєму розвитку вони проходять три стадії: яйце – "гнида”, личинка і статево дозріла воша. На добу самка відкладає до 10 яєць (гнид), а за своє життя – близько 300 гнид. Яйце має подовгасту форму, жовтувато-білого кольору, особливою клейкою речовиною прикріплюється до волосини, білизни або іншого одягу. Яйця розвиваються впродовж п’яти днів при температурі 38 градусів, а при температурі 25 градусів – за 16 днів. За нижчої температури вони гинуть. Личинка сірувато-коричневого кольору пересувається за допомогою трьох пар лапок, з кігтиками, що дозволяє їм міцно триматися на волоссі або тканині. Дорослі воші – сірувато-коричневого забарвлення, напившись крові, стають темнішими.

Як позбутися зарази?

Появі вошей слід запобігати, а для цього треба суворо дотримуватися правил особистої гігієни, проводити систематичне прибирання приміщень, утримувати в чистоті предмети побуту та меблі. Батьки повинні стежити за тим, щоб дитина була чистою – хоча б раз на тиждень ретельно оглядати голову, а особливо, якщо дитина відвідує організовані колективи.

В аптеках є цілий арсенал протипедикульозних засобів, але порадьтеся зі своїм педіатром, чи дитина не алергічна, щоб не спровокувати загострень. Дехто вважає, що сучасні воші не реагують на медпрепарати і вивести їх важко. Це – не так. Важко вивести, не справляєтеся – не соромтеся звернутися у міську чи районну дезінфекційну станцію. там вам допоможуть. Не бійтеся говорити лікарям про проблему – вона надто поширена у наш час і слід її позбуватися. "Локодин”, "Локодин марки К”, "Пара Плюс”, "Емульсія бензилбензоату 20%” і ще багато інших засобів – за доступними цінами є в кожній аптеці. Ці засоби зручні в користуванні й ефективні. Достатньо однієї радикальної обробки волосяної частини голови, щоб дитина знову могла піти у школу і бути безпечною для оточуючих. Проте, вибираючи засоби боротьби, звертайте увагу в інструкції на вид педикульозу, вікову категорію. Деяким людям та дітям використання протипедикульозних засобів протипоказане – наприклад, для дітей, віком до п’яти років, вагітних жінок і тих, хто має дітей на грудному вигодовуванні. У таких випадках можна лише механічним методом боротися, тобто мити і вичісувати воші густим гребінцем. Після стрижки й гоління волосся треба спалити.

Гниди залишаються у голові – їх треба ретельно вичесати. Для полегшення їх видалення волосся слід змочити розведеним 5-10% столовим оцтом, зав’язати голову поліетиленовою хустинкою та рушником і так потримати протягом півгодини. Потім сполоснути у проточній воді і ретельно густим гребінцем вичесати всі гниди з волосся.

Оскільки воші можуть перебувати не лише на голові, а й на тілі, треба повністю продезінфікувати тіло за допомогою спеціальних мийних засобів, які мають протипедикульозні властивості.

Речі треба випрати у високій температурі. Гнида має щільну оболонку, яка захищає її від впливу зовнішнього середовища, тому прання білизни без кип’ятіння не звільняє її від гнид, які залишаються живими.

Завошивлену білизну необхідно кип’ятити у 2% розчині кальцинованої соди впродовж 15 хвилин з моменту закипання, прасувати з обох боків, звертаючи особливу увагу на шви, зборки та зморшки. Для обробки одягу та постільних речей застосовують переважно камерну дезінсекцію, яку проводять дезінфекційні підрозділи закладів державної санітарно-епідеміологічної служби.

Хоча у школах Львівської області повно педикульозу – це ще, як виявляється, дуже пристойна картина на фоні інших українських областей. Як каже Ірина Сисун, Львівщина за показниками захворюваності на педикульоз – нижче середнього рівня. У перших рядах – Сумщина, Полтавщина, Чернігівщина...


Автор: Ірина Кушинська

Джерело: Високий Замок www.wz.lviv.ua

Категорія: Здоров'я дитини | Додав: [ADM]Irina (30.10.2010)
Переглядів: 7482 | Рейтинг: 4.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!