Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Загальношкільні заходи [ Додати статтю ]

Вплив куріння на організм людини

Вплив куріння на організм людини

Прес-конференція

Ведучий. Сьогодні ми поговоримо з вами про те, як впливає куріння на організм людини. Зараз про це багато говорять. І це не дивно, адже людей, які курять дуже багато, шкідливість куріння доведена і тому потрібно боротися за здоровий спосіб життя людей,

Статистик. У мене є красномовні факти про шкідливість куріння. За найскромнішими підрахунками, щороку тютюновий порок призводить до смерті більш як 350 тисяч американців, від 50 до 100 тисяч англійців і більш ніж 25 тисяч канадців.

Історик. Розповсюдження тютюну в Європі пов’язане з ім’ям Христофора Колумба. У жовтні 1492 р. великий мореплавець відкрив не тільки Америку, а й тютюн. Спочатку куріння тільки дивувало, та дуже скоро матроси самі навчилися курити.

Ведучий. Тютюн спочатку використовували як декоративну рослину. Пізніше склалося уявлення про його надзвичайні лікувальні властивості. Відомий такий історичний факт. Королева Катерина Медічі страждала від головного болю. Французький посол у Португалії Жан Ніко підніс їй у подарунок листя і насіння тютюну. Королева почувала себе краще, коли нюхала його. На цьому Ніко нажив слави. З його ім’ям пов’язана ботанічна назва тютюну (nісоtіаnа).
За допомогою куріння намагалися лікувати головний і зубний біль, деякі шкірні захворювання. Проте захоплення «лікувальними» властивостями тютюну невдовзі минуло, бо траплялися отруєння ним. Почалися переслідування курців, їх звинувачували у зв’язках з дияволом.

Історик. Французький король Людовік XIII 1680 року видав указ, згідно з яким продавати тютюн дозволялося тільки аптекарям. В Англії наприкінці XIV ст. за куріння тютюну карали смертю. Зітнуті голови курців з люлькою в роті виставляли на майданах. У 1692 році в Сантьяго п’ятьох ченців замурували в стіну за те, що вони курили. У Туреччині на куріння тютюну дивилися як на порушення приписів Корану. А після нищівної пожежі, що спалахнула в Константинополі 1663 року, султан Мурад IV запровадив смертну кару за куріння. Жорстоко розправлялися з курцями і в Персії — їм виривали ніздрі.

Ведучий. Незважаючи на такі жорсткі заходи, тютюн усе далі і далі проникав на континенти. Як кажуть народні прислів’я «Чого не вільно, те й кортить», «Лихий призвід — людям заохота».

Історик. На території нашої країни тютюн почали сіяти 1616 року. Цар Михайло Романов 1633 року видав спеціальний указ, що забороняв курити, передбачав жорстокі покарання для порушників — від биття киями й шмагання батогом до відрізання носа й заслання в Сибір. За торгівлю тютюном карали смертю. Заборону курити скасував Петро І, який, будучи в Голландії, сам призвичаївся курити люльку. Петро І дозволив англійським купцям ввозити тютюн в Росію, а вони натомість зобов’язалися вносити до державної скарбниці велике мито — 20 тисяч фунтів стерлінгів. За Катерини II тютюн почали широко культивувати на півдні нашої країни. У 1763 р. було видано Височайший маніфест «Про розведення як у Малій Росії, так і у великоруських краях насаджень різних чужоземних тютюнів».

Ведучий. Куріння швидко поширилося серед усіх верств населення. Стало модним нюхати табаку — це вважалось добрим тоном. З’явилися дорогі табакерки. Чудову колекцію тогочасних табакерок можна побачити в Ермітажі. Бідні люди курили «самокрутки».

Історик. У другій половині XIX ст. з’явилися цигарки й сигарети. Почали будувати тютюнові фабрики. Виникла нова галузь промисловості — тютюнова.

Ведучий. Слід зазначити, що людство поставилося до тютюну дуже довірливо і легковажно. У XX ст. незмірно зросла армія курців. Курити почали жінки, молодь, навіть діти.

Статистик. Так, проведені опитування показали, що більшість чоловіків починають курити до 19-річного віку. Це в основному учні технікумів і профтехучилищ, а число жінок, які почали палити в шкільні роки, становить 27%.

Ведучий. Що ж змушує підлітків починати курити?

Психолог. Я назву декілька факторів: психологічний, соціальне оточення, фізіологічні фактори. Багато зарубіжних психологів пов’язують початок куріння в молодому віці саме з такими психологічними чинниками, як прагнення молодої людини до самоствердження, до того, щоб стати «зовсім дорослою», а також до спроб протиставити себе навколишнім, до протесту проти домашньої, родинної, а так само й шкільної опіки.
Прагнення показатися перед іншими, часто перед дівчатами, таким собі «абсолютно дорослим», незалежним чоловіком, який не боїться нікого і нічого, — нерідка причина початку куріння.
Певне значення має також характерний для цього віку потяг до чогось екстраординарного, до тих чи інших «таємниць». Куріння теж виявляється такою ж «таємницею», яку треба зберігати, доводиться ховатися від батьків, учителів, збиратися, щоб покурити, десь у лісі, парку, підвалі.

Ведучий. Так що ж являє собою нікотин?

Хімік. Нікотин — одна з найсильніших рослинних отрут. У чистому вигляді це безбарвна оліїста рідина неприємного запаху, гірка на смак. Вона добре розчиняється у воді, спирті, ефірі й легко проникає крізь слизові оболонки, порожнини рота, носа, бронхів, шлунка. У випадку отруєння нікотином смерть настає від паралічу дихання.

Лікар. Отруйність нікотину відчув кожний, хто взяв у рот першу в житті цигарку або сигарету. Ніхто не може докурити першої цигарки до кінця. Цьому заважають запаморочення і нудота. У деяких курців виникають інші, часом ще неприємніші відчуття: інтенсивне слиновиділення, шум у голові, головний біль, серцебиття, загальна слабкість, тремтіння рук, блювання, пронос. У тяжких випадках людина непритомніє. Поступово організм пристосовується до нікотину, і куріння не викликає таких неприємних відчуттів. Хоча отруєння організму триває, але довго воно ніяк не виявляється.

Статистик. Смертельна доза нікотину для людини 50—75 мг (1 мг на 1кг маси тіла). Якщо тютюн згорає повільно, у дим переходить 20% нікотину, а якщо швидко — понад 40%. Коли підлітки, ховаючись від дорослих, потай гарячково викурюють сигарету, в їхній організм надходить максимальна кількість нікотину.

Хімік. Сигарета, що горить, є ніби унікальною хімічною фабрикою, яка виробляє, крім нікотину, велику кількість інших отруйних речовин. До складу тютюнового диму входять: аміак, синильна кислота, чадний газ та інші.

Статистик. Під час згорання 1 кг тютюну утворюється від 40 до 70 г тютюнового дьогтю. Крізь легені людини, яка викурює за день пачку сигарет, за рік проходить близько 800 г тютюнового дьогтю.

Ведучий. Чому це небезпечно?

Лікар. Учені встановили, що до складу тютюнового дьогтю входять різні ароматичні речовини й смоли, які викликають злоякісні пухлини. Ці речовини називають канцерогенними (від латинського слова «канцер», що означає рак). Найактивніший канцероген — бензопірен.

Статистик. Із 1 000 сигарет можна одержати до 2 мг бензопірену. Такої кількості досить, щоб спричинити ракову пухлину в щура або кроля. Якщо вухо кроля кілька разів змастити тютюновим дьогтем, то на цьому місці виникне злоякісна пухлина.

Ведучий. Що являє собою ракова пухлина?

Лікар. Ракова клітина — це скупчення клітин, які походять з нормальних клітин того самого органа, де вони виникли, а проте мають зовсім нові особливості. Одна з таких особливостей — здатність безупинно рости, безконтрольно розмножуватись, що призводить до загибелі нормальних клітин навколо пухлини й заміщення їх раковими.

Друга особливість ракових пухлин полягає в тому, що вони втрачають усі функціональні здатності, властиві нормальним клітинам даного органа. І нарешті, ракові клітини можуть метастазувати, тобто, відриваючись від пухлини, мандрувати кровоносними або лімфатичними судинами, і, проникнувши в інші органи чи тканини організму, створювати там нові ракові острівці, що знову починають невпинно рости, руйнуючи навколишні тканини, «з’їдаючи» той чи інший орган.

Ведучий. Рак ... Цей діагноз і тепер для більшості людей звучить як вирок без жодних шансів на помилування.

Статистик. Захворюваність на рак легень серед курців у ЗО разів більша, ніж серед тих, хто не курить. У нашій країні чоловіки захворюють на рак легень у 7—8 разів частіше, ніж жінки.

Ведучий. А як впливає куріння на дихальну систему?

Лікар. Тютюновий дим, який вдихає курець, насамперед потрапляє у верхні дихальні шляхи, а потім — у трахею та легені. Під впливом тютюнового диму відбувається хронічне подразнення слизової оболонки гортані, розвивається запалення голосових зв’язок. Зв’язки потовщуються, грубшають. Це призводить до зміни тембру голосу. Внаслідок подразнення слизової оболонки бронхів і трахеї тютюновим димом розвивається хронічне запалення їх (бронхіт, трахеїт). Така слизова оболонка стає нестійкою до впливів мікробів. А тому курці частіше хворіють на запалення легень, туберкульоз. Через ушкодження війкового епітелію порушується нормальне очищення бронхів, у них осідають найдрібніші шматочки кіптяви. У молодої людини, яка не курить, легені рожевого кольору, еластичні, у курця вони майже чорні, закіптявілі. Кіптява подразнює легеневу тканину. В результаті чого вона втрачає еластичність, здатність розтягуватися. Такі легені виявляються неповноцінними. У людини виникає задишка. Легені не можуть збільшитися в об’ємі, і щоб компенсувати потребу в кисні, доводиться робити більше дихальних рухів, частіше дихати. При цьому людина дуже швидко стомлюється.

Ведучий. Запам’ятайте, рак легень тривалий час не супроводжується болісними проявами. У курців, які почувають себе добре і зовні виглядають цілком здоровими, під час медичних обстежень нерідко виявляють рак легень і, на жаль, не тільки в початкових стадіях захворювання, коли видалення частини або цілої легені може врятувати їм життя, а й із задавненим процесом, коли хворий потребує як оперативного, так і тривалого променевого й хіміотерапевтичного лікування.

Лікар. Внаслідок куріння в організмі руйнується значна кількість аскорбінової кислоти — вітаміну С.

Статистик. Встановлено, що одна викурена цигарка позбавляє організм 25 мг аскорбінової кислоти. Така кількість цієї кислоти є в одному апельсині. Отже, людина, яка викурює 20 цигарок на день, повинна з’їсти 4 кг апельсинів.

Лікар. Нестача аскорбінової кислоти згубно діє і на стан нервової системи: підвищується стомлюваність, погіршується пам’ять. Підлітки, які починають курити, звичайно погано вчаться.

Ведучий. Особливо страждає від куріння пам’ять. Було проведено такий експеримент. Обстежили дві групи студентів (по 9 осіб) одного віку й статі: перша група — курці, друга — ті, що не курять. Виявилося, що куріння знижує швидкість запам’ятовування та обсяг пам’яті. Курці запам’ятовували повільніше від решти студентів. Вони відставали й у виконанні такого простого завдання, як швидкість і чіткість викреслення літер.

Статистик. Куріння знижує м’язову силу. Експеримент показав, що через 10—15 хвилин після викурювання сигарети м’язова сила знижується на 15%, а координація рухів погіршується на 2—5%. Виявилося, що влучання в ціль м’ячем після викурювання однієї сигарети погіршується на 12%.

Ведучий. Гете писав: «Від куріння тупієш. Воно не сумісне з творчою працею. Куріння добре лише для бездіяльних людей». Під впливом нікотину погіршується гострота зору. Куріння впливає і на зовнішність людини, особливо якщо вона рано призвичаїлася до тютюну, Підліток, який курить, невисокий на зріст, миршавий. У нього сіра шкіра, він часто хворіє і кашляє, погано їсть, бо не має апетиту, швидко стомлюється. Нікотин виражено діє і на функцію статевих залоз.

Лікар. Нікотин призводить до підвищення артеріального тиску, Одна викурена сигарета підвищує його на 10 мм рт. ст.

Статистик. Якщо курять постійно, артеріальний тиск підвищується на 20—25% порівняно з початковим. Під час куріння пульс прискорюється на 15—18 ударів на хвилину. Це означає, що в курця серце скорочується за добу 12 000—15 000 разів частіше, ніж у людини, яка не курить. Якщо вважати нормальним 60 скорочень серця на хвилину, то в курця серце щодоби працює на 3—4 години довше. Така посилена робота відбивається на живленні міокарда, він слабне і перестає справлятися із збільшеним навантаженням.

Лікар. Нікотин підвищує тонус судинної стінки, що призводить до звуження судин, а отже, й до сповільнення швидкості течії крові. В курців знижений вміст кисню в крові, бо частина гемоглобіну блокується чадним газом, який є в тютюновому димі. Недостатньо насичена киснем кров повільно тече по звужених судинах. Це позначається на живленні тканин — розвивається гіпоксія (кисневе голодування). Внаслідок поганого живлення міокарда виникає сильний біль у ділянці серця. Невелике фізичне навантаження посилює біль. Він настільки сильний, що хворі носять із собою ліки і змушені вживати їх навіть у транспорті і на вулиці. Не тільки фізичне напруження, а й емоційні навантаження можуть зумовити сильний біль у ділянці серця. Крайній ступінь розладу кровопостачання міокарда — змертвіння його ділянки, що називається інфарктом міокарда. Це небезпечне для життя захворювання, воно може призвести людину до інвалідності.

Статистик. Ймовірність виникнення інфаркту міокарда в курців в 12 разів більша, ніж у тих, хто не курить.

Лікар. Нікотин згубно діє і на судини нижніх кінцівок. При цьому тривалий спазм судин призводить до необоротних змін у судинній стінці. Вона потовщується, отвір судини зменшується. Розлад кровопостачання м’язів ніг спричиняється до того, що під час руху в них виникає сильний біль. Людина змушена зупинятися, постояти і тільки після цього може йти далі. Такий стан називають «переміжна кульгавість». Молодий чоловік змушений зупинятися кожні 50 м, ходити повільно. Внаслідок розладу кровопостачання ноги мерзнуть навіть у теплу погоду, легко відморожуються. Якщо захворювання прогресує, судини закриваються цілком, кров не надходить до периферичних відділів ніг, настає змертвіння пальців стопи, що називається гангреною.

Ведучий. Людина потрапляє до лікарні, її оперують, ампутують ногу. Ви бачили інвалідів, які пересуваються на невеличких візках, відштовхуючись від землі руками? Багато хто з них розплачується за безліч викурених сигарет.

Лікар. Вплив тютюну особливо шкідливий, коли курити починають у період формування статевої функції (10—17 років). Особливо разючі зміни стаються під впливом куріння тютюну в молодих жінок,

Придивіться до жінки, і ви, не помилившись вгадаєте, курить вона чи ні. Землистий колір обличчя, ранні зморшки, жовті зуби, неприємний запах з рота, грубий голос. Але, крім цих небажаних зовнішніх ознак, куріння зумовлює й інші порушення в організмі молодої жінки. Дуже рано розладжується статева функція. Порушуються менструації, іноді вони зовсім припиняються. Абсолютно неприпустимо курити вагітним жінкам. Адже нікотин проходить крізь плаценту й токсично діє на плід. У жінок-курців значно частіше народжуються мертві або недоношені діти, а новонароджені діти здебільшого мають масу тіла на 100—200 г меншу від маси тіла новонароджених, матері яких не курять. Відомо, що в матерів, які курять, новонароджені поводяться неспокійно, гірше розвиваються, повільніше набувають маси тіла, частіше хворіють.

Ведучий. Ну а тим дівчатам, які все ж таки не хочуть замислюватися над своїм не дуже далеким майбутнім, живуть лиш сьогоднішнім днем, дбаючи, щоб якомога легше й безжурніше прожити молоді літа, я хочу нагадати про те, що тютюн може зіпсувати вам життя ще замолоду.

Лікар-ендокринолог. Нікотин діє на різноманітні ендокринні функції організму. Зокрема, дуже часто при курінні змінюється щитовидна залоза, вона збільшується, гіпертрофується. На перших стадіях захворювання це навіть дещо прикрашає жінку: у неї трохи розширюються зіниці, дещо ширші ніж звичайно, стають очні щілини. А потім очі дедалі дужче вирячуються, риси обличчя ще більш загострюються, виникає серцебиття, руки тремтять.

Ведучий. Мені б хотілось дізнатися, як впливає куріння на органи травлення?

Лікар. Тютюновий дим, особливо аміак, що входить до його складу, подразнює слизову оболонку ротової порожнини, спричиняється до посиленого слиновиділення. Слизова оболонка стає легко уразливою, кровоточить, часто виникає запалення її, з’являється неприємний запах з рота. Під впливом тютюнового дьогтю псується зубна емаль, на зубах утворюється брунатний наліт, вони жовтіють і поступово руйнуються. На поверхні язика є смакові сосочки, завдяки яким людина відчуває солодке, гірке, кисле, солоне. У курців смакові сосочки атрофуються, а смакове сприймання притуплюється і навіть зовсім зникає. Саме через це багато курців не люблять солодкого. Розчинений у слині нікотин людина ковтає, і він потрапляє в шлунок, де безпосередньо діє на його стінку. Розвивається хронічне запалення шлунка — гастрит, а в деяких випадках — виразка шлунка,

Статистик. Серед осіб з виразковою хворобою шлунка курці становлять 98%. Виразкова хвороба шлунка в курців спостерігається в 12 разів частіше,
ніж у тих, хто не курить. За допомогою рентгенівського апарата можна побачити, що після викуреної сигарети скорочення стінки шлунка припиняються, іноді на 15 хвилин і більше, а потім перистальтика відновлюється.

Лікар. Така паралізуюча дія нікотину на стінку шлунка імітує вгамування голоду. Людині, яка викурила сигарету, тимчасово здається, що вона сита. Відчуття голоду притупляється ще й тому, що в курців здебільшого поганий апетит. З порушенням діяльності травних залоз їжа затримується в кишках, розвивається хронічне запалення кишок, що призводить до розладу їхньої функції. Проявами цього можуть бути тривалі запори або, навпаки, виснажливі проноси.

Ведучий. Куріння — це соціальне лихо. Куріння — одно з тих лих, яке здатне втручатися на всіх етапах процесу репродукції населення, погіршувати, гальмувати його. Про це з абсолютною переконливістю свідчать дані, здобуті багатьма дослідниками з різних країн.

Статистик. Згубна дія тютюну не обмежується змінами в організмі курця. Під час куріння, 25% усіх речовин, що є в тютюні, згорають і руйнуються, 20% потрапляють в організм курця, 5% лишаються в недокурку, а 50% виділяються в атмосферу, тобто половина тютюнового диму опиняється в навколишньому середовищі.

Ведучий. Під час куріння в закритому приміщенні скупчується велика кількість тютюнового диму. Перебуваючи в цьому приміщенні, його вдихають і люди, які не курять. Таким чином, курець мимоволі змушує людей дихати тютюновим димом. Особливо погано тютюновий дим переносять маленькі діти. Вони стають неспокійними, погано сплять, втрачають апетит, у них виникають проноси. Людина, яка не курить, але довго перебуває в накуреному приміщенні, може відчути ознаки легкої нікотинової інтоксикації: у неї виникає головний біль, іноді відчуття нудоти, нездужання. Тому забороняється курити в транспорті, кінотеатрах, концертних залах, лікарнях і т.д., тобто там, де може збиратися багато людей.

Ведучий. Боротьба проти куріння — справа складна, вона вимагає зусиль як усього суспільства, так і кожного з нас.

Економіст. Потрібна також допомога тим, хто перестав курити, для того, щоб вони знову не почали. Цікавий досвід американських та канадських фірм, які заохочують тих осіб, що перестали курити, з спеціального преміального фонду, організовують лотереї для тих, хто не курить.

Ведучий. З усього сказаного ви, певно, зробили висновок, що єдиний радикальний спосіб звільнитися від усіх небезпек куріння — це кинути курити.

М.С. Дорофей, вчитель, с. Білоусівка, Чернівецької обл.

http://abetka.ukrlife.org/

Категорія: Загальношкільні заходи | Додав: [ADM]Irina (05.11.2009)
Переглядів: 4870 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!