Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Вчитель студенту [ Додати статтю ]

За хмарою тютюнового диму

За хмарою тютюнового диму

У оформленні зали використовуються плакати з надписами:
«Не пийте, не обтяжуйте серце табачищем і ви проживете стільки, скільки прожив Тіціан».

                                                                 І. Павлов

«Тютюн приносить шкоду тілу, руйнує розум, притуплює цілі нації».
О. Бальзак

Перед входом у залу — правила диспуту:
Якщо зостаєшся – залишайся добровільно.
Якщо зостався — говори.
Якщо говориш – говори відверто.
Якщо слухаєш – слухай доброзичливо.
Якщо сперечаєшся — сперечайся тактовно.

Ведуча. Сьогодні наша бесіда пройде у формі диспуту.
Диспут – одна з традиційних і широко розповсюджених форм, де метод дискусії знаходить найбільш повне своє відображення. Основою для підготовки і проведення диспуту можуть слугувати такі рекомендації.

1. Тема диспуту повинна бути актуальною, проблемною, стимулювати обмін думками.
2. Тема конкретизується питаннями для обговорення, їх може бути небагато: 4-5, але їх формулювання повинно бути чітким, а за змістом викликати інтерес учасників диспуту.
3. Необхідно своєчасно сповістити всіх, кого бажано залучити до обговорення. До уваги учасників має бути запропоновано тему, питання і рекомендовано літературу.
4. Бажано спеціальне оформлення приміщення, де проходитиме диспут, із цією метою використовуються плакати, стенди з відповідними матеріалами.
5. Потрібен підбір досвідченого, здатного організувати аудиторію, ведучого. Коротким вступним словом (10-15 хв.) він відкриває диспут, а потім виконує обов’язки головуючого.
6. Важливо встановити регламент: чіткий і попереджуючий можливості порожніх слів (напр. 7 хв. для першого виступу, по 3 — для наступних, 1 – для довідки).
7. Якщо диспут в даному колективі не став ще традиційним, бажано заздалегідь підготувати декілька виступаючих із числа зацікавлених учасників.
8. Від майстерності ведучого залежить хід диспуту. Велике значення має заключне слово, коли підводяться підсумки обговорення, дається оцінка виступам, виноситься подяка учасникам.

Ведуча. Насіння тютюну було ввезено в Іспанію ще в 1496 р. Спочатку ця рослина вважалась декоративною. Але в середині XVI ст. стали вбачати лікувальні властивості тютюну. Французький посол в Іспанії Ніко (1560 р.) в подарунок дав своїй королеві Катерині Медічі листки тютюну. Від імені посла було утворено слово «нікотин». Але дуже швидко з’ясувалось, що паління не лікує, а калічить. Вперше почали боротися із цим злом у 1585 р. В Англії переслідували курців, їх було відлучено від церкви. Російський цар М. Романов карав курців палками.
Дивують такі цифри: 63% дівчат і 73% юнаків не схвалюють паління. Але воно до цих пір невблаганно приваблює молодь, попри застереження про рак легенів, серцеві захворювання, 3/4 курців у США почали палити у віці до 21 року. Молодь думає, що виглядає класно, а насправді цим видає свою невпевненість і залежність.
Ведуча пропонує сформувати групи щодо відношення до паління залежно від кольору обраних фішок:

• сині — почуття заспокоєння;
• зелені – прагнення бути лідером, домінувати, переважати;
• червоні — підйом енергії;
• жовті — подібність з усіма іншими;
• фіолетові — прагнення класно виглядати;
• білі — відчуття новизни, інтерес, цікавість;
• сірі – бажання здаватись дорослим;
• чорні – розвиток агресивності.

(Більшість студентів обрали білий колір. Викладач коментує результати своєрідного тестування).

Ведуча. Нікотин – сильна отрута, що діє на нервову, дихальну, серцево-судинну, травну системи. Залежність від нікотину подібна до героїнової і кокаїнової, вважають, що її навіть важче позбутися. В тютюні і тютюновому димі є 1200 шкідливих речовин.

Коротка довідка. У листях тютюну, що пройшов спеціальну обробку, є:
9% нікотину, 20% вуглеводів, 13% білків, 14% смол, 2% ефірних масел, а також: синильна кислота, оксид карбону (П), ціаністий водень, аміак, етилен, сполуки арсену, оксид нітрогену, альдегіди і феноли.
Усі вони утворюють тютюновий дьоготь – клейку суміш, яка надходить до організму. Фільтр цигарок, зуби і пальці курців буріють від нього. За 1 рік курець поглинає дим у середньому від 6—8 тисяч цигарок, тобто випалює 5 кг тютюну, де є ЗО г нікотину. Смертельною дозою для людини є 100-200 мг нікотину. Людина, що випалює 20-25 цигарок у день, поглинає смертельну дозу нікотину. Чому ж не настає смерть? Справа в тому, що нікотин до організму потрапляє поступово, невеликими дозами. Сам організм його частково знешкоджує, крім того, тютюн виводиться з потом, сечею. Але отруєння організму відбувається поступово.
А у людини, яка вперше взяла цигарку до рук, вже після перших затяжок виникає гостре отруєння: слинотеча, нудота, збліднення, прискорення пульсу, шум у вухах, підвищене потовиділення, задишка, тремтіння рук і ніг.

(Студенти, які палять, висловлюють своє враження від першого в житті паління, інші аналізують їх. У цей момент відбувається чітке розмежування між прихильниками паління і тими, хто це явище не схвалює).
(Виступ студентки про те, як поступово отрута надходить до організму. Вона розповідає, використовуючи при цьому таблицю, де зображено внутрішні органи людини. В даному випадку можна користуватись і динамічним посібником).

Студентка. Під час куріння нікотин всмоктується слизовою оболонкою рота, носа, гортані, трахеї і легенями, при ковтанні диму – слизовою оболонкою стравоходу і шлунка. Потрапивши в кров, отрута швидко розповсюджується по всьому організму, викликаючи зміни в нервовій системі, роботі серця, легенів, печінки; органах травлення і чуття.
На серцево-судинну систему особливо згубно впливають нікотин і чадний газ. Останній спричиняє крововиливи в стінках судин і накопичення в них холестерину, що стає однією з причин виникнення атеросклерозу. Викликаючи спазми великих судин, нікотин підвищує тиск, тим самим прискорюючи роботу серцевого м’яза для подолання додаткового тиску із проштовхування крові. Серце вимушене скорочуватися зайвих 20-25 тисяч разів на добу.

Оболонка рота подразнюється гарячим димом (40-45°), викликаючи стоматит. Ясна стають блідими, часто кровоточать, тому що під впливом нікотину руйнується вітамін С. Судини стають ламкими. Легені курця стають мало еластичними, що зменшує їх ємність і газообмін.

Зір, органи нюху, смаку. Нерідко вражається зоровий нерв, знижується гострота зору, порушується сприймання спочатку зеленого, потім червоного, жовтого і синього кольорів.

Шлунок. Підвищується кислотність, що викликає виразку шлунку.

Нервова система. Нікотин і СО заважають постачанню кисню до тканин мозку. Щоправда, нікотин спершу розширює судини мозку (стає «краще думати»), але потім вони звужуються, виникає кисневе голодування мозку. Порушуються структура і функції нервових клітин і розвиваються стійкі неврози – головний біль, запаморочення, дратівливість, тремтіння рук. Людина постійно перебуває в пригніченому стані, втрачає сон, апетит.
Оксиди нітрогену і карбону викликають зниження імунітету людини.

Ведуча. У студентів виникає запитання про паління і заняття фізичними вправами. Деякі з них пояснюють це тим, що після випаленої цигарки вони відчувають підвищення життєвого тонусу.

Паління і заняття фізичними вправами несумісні!
20 цигарок, випалених протягом дня, змушують серце працювати з навантаженням, рівним 8-годинній їзді на велосипеді проти вітру. Паління тютюну погіршує резерви дихальної системи, яку використовують під час бігу, плавання. Тютюновий дьоготь, що накопичується в легенях, зменшує їх життєву ємність, знижує вентиляцію. Під час напруженої роботи в м’язах утворюється велика кількість молочної кислоти. При палінні через звужені судини вона повільно виводиться з організму. Залишаючись в організмі, вона порушує скорочувальну здатність м’язів. Через 10-15 хв. після випалення однієї сигарети сила м’язів зменшується на 15%.

Коротка довідка. Найпоширенішою пристрасть до тютюну є в азіатських країнах, де люди слабко обізнані про вплив нікотину. Тютюнова держава – Китай. В Індії щороку помирає від захворювань, пов’язаних з палінням, приблизно 1 млн. людей. 99% сільських жителів нічого не знають про шкоду паління. У В’єтнамі палять 73% чоловіків.
Дівчатам і жінкам нікотин спричиняє ще й специфічні захворювання (не кажучи вже про вплив отрути під час вагітності та при народженні дитини). Дівчата, що рано почали курити, відстають у фізичному розвитку, часто хворіють на бронхіт. Щитовидна залоза дуже чутлива до нікотину у жінок, що палять. У результаті в них спостерігаються симптоми базедової хвороби.
Кожна майбутня мати хоче бачити свою дитину міцною і здоровою. Проте жінка, яка під час вагітності палить, наносить здоров’ю дитини непоправної шкоди. Такі канцерогени, як бензопірен і полоній-210, не затримуються плацентою, а вільно проникають в кров плоду. Через звужені нікотином судини до плоду надходить недостатня кількість крові, розвивається його кисневе голодування. Якщо періоди нестачі крові повторюватимуться, в мозку дитини можуть статись необоротні зміни. Отруйні продукти тютюнового диму призводять до задухи плоду. За даними англійського лікаря Рассела, який обстежив 8 тис. вагітних, викиди і мертвонароджені спостерігаються вдвічі частіше. Із 100 немовлят, матері яких щоденно палили більше 5 цигарок, четверо вмирали вже в першу добу після народження. У 40% жінок, які протягом дня палили по 10 цигарок, діти народжуються зі схильністю до епілепсії. Діти, матері-годувальниці яких палять, погано розвиваються, бо в материнському молоці постійно перебуває багато нікотину — 0,5 мг на 1 л. Смертельна доза для дитини — 1 мг на 1 кг маси. Чоловіки, що курять менше 10 цигарок у день мають на 3% більший ризик зачати дитину, що помре від раку, 10-20 цигарок — на 31%, більше –20-42%. В більшості випадків у цьому захворюванні винна не мати, що палить, а батько.
На цигарках варто надписати застереження: «Паління може серйозно зашкодити вашим дітям».

Запитання, які запропонували різним групам прихильників куріння:
1. Чи не могли б ви для заспокоєння користуватись якимись іншими засобами? Чи пробували? Адже палячи, ви та ваш організм переживає більший фізіологічний стрес, ніж ви – нервовий?
2. Як по-вашому, можна бути лідером в чомусь іншому (наприклад, в спорті, навчанні)?
3. Є багато інших способів викликати інтерес у процесі свого самоствердження. Можливо, варто спробувати зайнятись самостійним вивченням іноземних мов, читанням художньої літератури, фізичним самовдосконаленням?
4. Не лякає вас те, що можлива різка зміна вашого зовнішнього вигляду: бліда шкіра, фізичне виснаження, неакуратність?
5. Чи не варто визначити суть свого життя, заповнити «вакуум» у своїй душі?
6. Не вважаєте ви схильність до куріння недоліком сімейного виховання?
Коротка довідка. Діти, зростаючи в сім’ях курців, стають більш схильними до таких захворювань, як бронхіт і пневмонія. Фахівці дійшли до висновку: паління батька рівнозначне випалюванню дитиною – 30, матері – 50, обох – 80 цигарок на рік. Ще перший нарком охорони здоров’я Семашко писав: «Усякий, хто палить, має знати, що він отруює не тільки себе, але й інших». Невипадково виник такий термін: «пасивний курець». Адже людина, що не палить, але перебуває в приміщенні, де палять, за годину «випалює» теж 3—4 цигарки. Недарма в Фінляндії прийнято закон, що передбачає велику суму штрафу за паління в громадських місцях.

Отже, якщо ви остерігаєтесь таких захворювань, як:

• склероз кровоносних судин;
• емфізема легень;
• бронхіт;
• рак легень;
• ішемія;
• інфаркт міокарда
та всіх інших, які було вище перелічено.

Радимо вам: дотримуйтесь корисних порад для тих, хто кидає палити.

1. Змінити термінологію: піду отруюсь, а не піду покурю.
2. Купувати цигарки поштучно.
3. Пачку цигарок загорнути в папір, перев’язати стрічкою і т.д. – поки доберетесь, бажання зникне.
4. Брати цигарку лівою рукою.
5. Носити із собою сухарики, цукерки, щоб замінити ними цигарки в момент виникнення бажання.
6. Випивати склянку кислого соку.
7. Пам’ятати про те, що вас зробили наркоманом тютюнові компанії, які отримують від цього величезні прибутки.

http://abetka.ukrlife.org/

Категорія: Вчитель студенту | Додав: [ADM]Irina (05.11.2009)
Переглядів: 1566 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!