Засмага – корисно, чи шкідливо?
Настало літо пора довгоочікуваного відпочинку. Більшість людей відпочинок присвятять своїй зовнішності, щоб з відпустки повернутися не лише з новими силами, а і з засмаглою шкірою.
Засмага міцно ввійшла в моду в 40-і роки XX століття - з подачі Коко Шанель – французької законодавиці моди. Але пов'язувати сонячну засмагу зі здоров'ям почали раніше, на початку 1900-х років, коли запропонували метод лікування сонячними променями, названий "геліотерапією". У XX столітті людство винайшло солярій. І якщо раніше він був виключно дорогим задоволенням, то нині "штучне сонце" стало загальнодоступним і навіть використовується в домашніх умовах. Незважаючи на моду кожен повинен сам вирішити для себе засмагати чи ні? Для правильно прийнятого рішення пропоную Вам ознайомитися з плюсами і мінусами засмаги.
ПЛЮСИ ЗАСМАГИ У помірній кількості сонячні промені сприятливо діють не лише на шкіряні захворювання (акне, псоріаз, нейродерміт, екзема і т.п.), але і сприяють виробленню вітаміну Д3 - "сонячного гормону", який підсилює імунітет і виявляє цілющий вплив на кровообіг (покращує циркуляцію крові, нормалізує тиск). Дякуючи ультрафіолету також пришвидшується синтез вітаміну Д, який забезпечує засвоєння кальцію і фосфору, допомагає зміцнювати м'язи, кістки, швидкому заживленню ран і підвищує загальний тонус організму.
МІНУСИ ЗАСМАГИ Надмірне перебування на сонці пагубно діє на шкіру. Вона передчасно старіє (вже до 35-40 рокам шкіра набуває ознак старіння), стає грубою, дряблою і зморшкуватою, а в майбутньому може розвинутись рак шкіри. Ризик захворіти на рак шкіри подвоюється, якщо в молодому віці людина отримала два і більше серйозні сонячні опіки. При наявності таких дефектів шкіри, як пігментні п'ятна і численні або великі родимки - потрібно звести засмагу до мінімуму і проконсультуватись у лікаря-дерматолога. А людям, що хворіють на дерматит, бажано взагалі не приймати сонячні ванни. Дуже обережно повинні ставитись до загару люди з підвищеним кров'яним тиском, з порушенням функції печінки і серця, а також люди, хворі на турбекульоз. Лікарі не рекомендують також засмагати вагітним жінкам, оскільки в них виробляється гормон, який створює пігментно-активізуючий ефект, у результаті чого на обличчі можуть проявитися коричневі п'ятна (хлоазма), тому вагітні жінки дуже чутливі до ультрафіолету і їм не рекомендовано засмагати в солярії.
Засмагайте, але не забувайте про своє здоров'я!
Шпонтак І. М., методист методичного кабінету
|