Каталог статей

Головна » Статті » Увага! Першокласник! » Різні аспекти цього питання [ Додати статтю ]

Знання

Знання

Чи повинна дитина вміти читати і рахувати, вступаючи до пер­шого класу? На це запитання відповідь однозначна — ні. Учителі не мають права вимагати від майбутнього першокласника вміння читати.

Усі діти, які досягай шкільного віку, зараховуються до першого класу загальноосвітньої установи незалежно від рівня їхньої під­готовки. Співбесіду вчителя з дитиною можна проводити у верес­ні з метою планування навчальної роботи з кожним учнем.

Але сформулюємо питання інакше: чи варто займатися з дити­ною читанням і математикою вдома?

Чи допоможе це їй у школі?

Тут усе залежить від самої дитини. Якщо ваш малюк сам праг­не до знань, якщо ваші заняття з ним легкі та приємні для обох, але в той же час ви передбачаєте, що у вашої дитини виникнуть проблеми з дисципліною, то, напевно, уміння читати і рахувати може стати для неї підмогою в її перші шкільні роки. І вона не витрачатиме сили на засвоєння шкільної програми і зможе зосе­редитися на тому, щоб навчитися контролювати свою поведінку, і вчитель ставитиметься до її витівок прихильніше.

З іншого боку, якщо ваші уроки закінчуються спільними сльо­зами і користі від них небагато — не мучте ані себе, ані дитину. Цілком імовірно, що вчителеві буде простіше самому пояснити вашій дитині, як складати літери в слова.

Але набагато важливіше для успішного навчання в школі житейський кругозір. Йдеться про елементарні речі, про які бать­ки часто про них забувають.

 

Ось приблизний список «житейських знань», який допоможе вашій дитині успішно зорієнтуватися в школі.

      Дитина повинна знати повністю своє ім'я, по батькові та прі­звище, імена, прізвища і по батькові батьків, номери їхніх те­лефонів, а також свою адресу, добре також, якщо вона знає напам'ять номер і адресу дитячого садка (школи), прізвище, ім'я, по батькові виховательки тощо.

      Дитина має знати, скільки їй років, добре також, якщо вона може відповісти, скільки років було минулого року, скільки буде через рік, через два.

      Дитина повинна добре знати послідовність пір року і вміти хоч трохи розповісти про те, що в цю пору року відбувається в природі, які свята святкують люди; добре, якщо вона матиме уявлення про те, скільки в році місяців, скільки днів у тижні, що таке ранок, день, вечір і ніч тощо.

      Дитина повинна мати уявлення про те, в якому місті вона живе, як називаються головна вулиця, головна площа у місті, які в ньому є визначні пам'ятки.

      Дитина повинна знати, як називається країна, в якій вона живе; добре, якщо вона має уявлення про те, які народи її населяють, якими мовами вони спілкуються, як виглядають прапор і герб країни1.

      Дитина повинна мати уявлення про те, які звірі та птахи меш­кають у лісі, в селі, в місті, в жарких країнах тощо.

      Дитина повинна мати уявлення про те, де працюють її батьки, які існують професії, для чого вони потрібні.

      Добре, якщо дитина вміє описати картинку, скласти по ній розповідь, розкласти 3—4 картинки в потрібній послідовності, розповісти, що на них відбувається (наприклад, хлопчик узяв санки — поїхав із гори, впав — піднявся і обтрушує сніг), якщо вона уміє знайти загальне слово для ряду предметів (чашка + + чайник + каструля = посуд), грати в «третій зайвий» («зайва» чашка тому, що в ній не кип'ятять воду; «зайвий» чайник, тому що в нього є носик, а у чашки і каструлі вони відсутні; «зайва» каструля, тому що вона не потрібна для чаювання) тощо.

      Добре, якщо дитина твердо знає, що таке «довше» і «корот­ше», «ширше» і «вужче», «тонше» і «товще», «швидше» і «по­вільніше» та ін., що означають «порівну», «більше на один», «менше на один», «спочатку» і потім» тощо.

1 Не можу не прорекламувати чудовий цикл мультфільмів «Гора само­цвітів», що розповідає про історію Росії, пронароди, які населяють її, та про їхні казки.


Для визначення рівня інтелектуального розвитку дитини існує безліч тестів, і достовірними їх результати будуть тільки в тому випадку, якщо тестування проводить кваліфікований психолог.


Первушина О. В.

П26      Вижити в початковій школі. Як? Книга для розумних батьків. [Текст]: пер. з рос. / О. В. Первушина.— X. Вид. група «Основа», 2008.— 237, [3] с. — (Серія «Краща книга про дитину»).

Категорія: Різні аспекти цього питання | Додав: [ADM]Irina (10.06.2011) | Автор: Первушина О. В.
Переглядів: 1320 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!