Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Перший Урок-подорож для учнів 2-4 класів "З Україною в серці"

Вільшанська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів
Городищенської районної ради
Черкаської області

Матеріали до Першого уроку – 2016 року за темою
«З Україною в серці»
(урок-подорож для учнів 2-4 класів)

Підготувала вчитель початкових класів
І категорії Стецюра Наталія Анатоліївна
Тел.. 0679243943

 

Мета: формувати ключові компетентності:
вміння вчитися – висловлювати власні думки, робити висновки;
громадянську – відчувати себе патріотом рідної землі.

Формувати предметну, читацьку та літературознавчу компетентності:
повторити вже вивчений матеріал минулого року; розширити знання учнів про поетів-земляків та їх творчість; розвивати мовлення учнів та навички виразного читання; виховувати почуття патріотизму, любові до рідної мови, Батьківщини; прищеплювати бажання дізнаватись більше про рідний край.
Обладнання: політична карта України, портрети поетів, ІКТ, шкільний театр,мікрофон, олівці, папір для малювання.
Особливості проведення. Урок розроблено з використанням відеоролика, інтерактивних технологій «Асоціативний кущ», «Мікрофон», використано різні форми колективної роботи, ігрові моменти, театралізацію та вірші поетів-земляків-сучасників.

 

Хід уроку
 

I. Організація учнів до уроку.
Доброго ранку!
Доброго дня!
Завтра, сьогодні, кожного дня!
II. Актуалізація опорних знань учнів. Оголошення мети і завдань уроку.
Учитель. Швиденько збіг час і закінчились літні канікули. Я думаю всі учні добре відпочили і готові до нових цікавих уроків.
- Сьогодні день незвичайний, адже коли я вже йшла до школи зустріла казкових друзів, які ніяк не могли розгадати ребус. Тому запросила їх до нашого класу, адже ми зможемо швидко їм допомогти.
Звучить гопак, в ляльковому театрі з’являються Барвінок та Ромашка
Ромашка. Здоровенькі були!
Барвінок. Добренького вам раночку!
Ромашка. Які гарні в цім класі учні! Мабуть і розумненькі!
Барвінок. А це ми зараз і перевіримо, як розгадають наш ребус, то дізнаються тему сьогоднішнього уроку, та й може візьмемо, Ромашечко, їх із собою подорожувати.
Дістають ватман у сувої, розгортають, на ньому – ребус
(зображення 1)


- Про що на, вашу думку, ми будемо говорити на першому уроці?
З Україною в серці – утворене речення вчитель записує на дошці.

III. Основна частина.

Вчитель. Барвінок та Ромашка вдячні вам за допомогу, адже тепер вони пригадали що мають подорожувати саме Україною і запрошують здійснити подорож разом. Погодимось? Тоді в путь!
Барвінок. Ви так добре розгадували ребуси, то може зможете прочитати на квитку назву міста, до якого ми подорожуватимемо. (На дошці квиток, на ньому напис Ки*в.)
Вчитель. Так, Барвіночку, ми з дітками знаємо, що Київ є столицею нашої держави. А ще ми можемо розповісти вам із Ромашкою легенду про створення цього міста.
(Учні пригадують легенду про Кия, Щека, Хорива та їх сестру Либідь). На екрані з’являється фото Києва.
Ромашка. А я ще знаю, що найбільшою річкою України є …забулась, допоможіть, малята пригадати. (Діти відповідають: «Дніпро»)
Барвінок. Наша Ромашка забувака, але сподіваюсь не забула що наступна зупинка є назвою вірша, який малята добре знають, адже вчили разом з нашим товаришем Буквариком. Я почну декламувати, а ви підхоплюйте.
Знов зелені стали
Гори на весні,
З полонини чути
Співи голосні.
І трембіти десь
Над горами гудуть,
То вівчарики
З отарами ідуть.
Учні підхоплюють та пригадують назву вірша «Карпати». На екрані – Українські Карпати.
Вчитель. Українські Карпати знаходяться у західній частині нашої держави. Покажіть на мапі ці гори.
Ромашка. Ніколи не бувала в Карпатах, а що то за найвища гора, як вона називається? (Говерла)
Вчитель. А ми, Ромашечко, ще знаємо інші гори, які ще є на території нашої держави. Так малята, як вони звуться? (Крримські гори).На екрані – Крим.
Барвінок. Та й велика ж наша держава, я аж стомився. Може відпочинемо трохи.

Фізхвилинка-руханка
Запитали в гусака:
«Що за паніка така,
Гуси всі загелкотіли,
Може,їсти захотіли?»
Набундючився гусак
І промовив важно так:
«Не вгадаєте ніколи-
Проводжають вас до школи».
                               Ольга Щекочіхіна
Вчитель. Ми з вами проживаємо на прекрасній квітучій землі,Україні. А хто пригадає , у якій області ми проживаємо? Молодці, так – це Черкащина. Наша Черкащина багата урожаями, краєвидами , тому запрошуємо Барвіночка з Ромашкою до подорожі Черкащиною .
На екрані Моринці
Де б не бував великий український поет Тарас Григорович Шевченко, у його серце також зігрівала любов до рідного краю, про що свідчать його вірші:

Зоре моя вечірняя
Зоре моя вечірняя,
Зійди над горою,
Поговорим тихесенько
В неволі з тобою.
Розкажи, як за горою
Сонечко сідає,
Як у Дніпра веселочка
Воду позичає.
Як широка сокорина
Віти розпустила...
А над самою водою
Верба похилилась...

Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
(Зображення 2)

Діти заповнюють павутинку. З чим у вас асоціюється слово Україна.
Вчитель.
Хто пригадає як називається район, у якому ми проживаємо?
Дійсно, Городищенський. Це мальовниче місто славиться своєю красою та відомими людьми, які зізнаються в любові до своєї батьківщини:
Моє Городище
Мов перли коштовні блищать у намисті -
Між міст України – моє Городище.
Тут люди живуть працьовиті, як бджоли,
В квітучих садах, що не в’януть ніколи,
Є в місті моєму замріяна річка,
Прозора і чиста, як дівчини личко.
Найкращі жінки – це в моїм Городищі,
Складаю до ніг вам всі квіти барвисті.
Усе до краплини віддати готова
За погляди ніжні і щирі розмови,
Моє Городище! Я завжди з тобою,
З любов’ю твоєю і навіть з бідою
Турботи твої розділю я охоче
І чесно дивитимусь в ріднії очі.
Я серця шматочок тобі залишаю,
Коли десь далеко у світ вирушаю
І де б не була та душа моя лине
В садок той вишневий, у луг до калини.
                                             Людмила Авраменко
Барвінок. Селище Вільшана подарувало світові не одну відому людину, адже ми знаємо, що вихідцем із нього є Максим Кривоніс, брати Клички, цими стежками доводилось ходити маленькому Тарасику. І тепер На цій землі продовжують народжуватись і жити таланти: художники, поети, для яких Україна та Вільшана є головним коханням у житті, поміж нас живуть люди, які присвячують свою поезію рідній батьківщині.
Гра «Мікрофон»
Учні читають виразно запропоновані вчителем, заздалегідь видрукувані вірші поетів-земляків-сучасників (кількість віршів за вибором учителя)
Вона в душі моїй…
Люблю Вільшану чарівливу
Вві сні і наяву,
Лісочок, поле, сад звабливий
І річку й стежку польову.
Вільшана славна була здавна
Руками вмілих трударів.
Як прийде свято, то не дарма
Аж до небес лунає спів.
І місяць гожий на сторожі
Вільшанцям сон не вбереже
Так солов’ї душу тривожать,
Вона то стрибне, то замре…
А сонце вранці підіймає
До праці юних і малих
Щоб Україну нам прославить
І справ зробити непростих.
Музика Ганна Петрівна, вчитель математики Вільшанської ЗОШ І-ІІ ступенів
***
Україно, моя Україно!
Не любити тебе я не можу.
І тому я зроблю неодмінно
Все, що треба, усе, що зможу.
Україно, моя Україно,
Я маленька частинка твоя.
Ми з тобою завжди єдині,
Тож безмежно люблю тебе я.
Україно, моя Україно!
Сивочолий мій батьку Дніпро
Ти несеш свої води щоднини
І на хвилях колишеш добро.
Україно, моя Україно!
Сонцесяйні пшеничні поля…
Ти для мене у світі єдина,
Ти моя найщедріша земля,
Ти моя найрідніша земля,
Як матусю люблю тебе я.
                                    Ольга Щекочіхіна
***
Моє село…таке єдине в світі:
Ніде немає більш таких садів,
Ніде так ясно сонечко не світить,
Ніде таких немає берегів.
Я тут живу з народження й донині.
Люблю босоніж по траві ходити.
Я мрію жити в вільній Україні
І рідному народові служити…
                                          Ольга Щекочіхіна
***
Я донька твоя, Україно,
Прекрасна моя Батьківщино!
За небо ясне, голубе –
Безмежно люблю я тебе.
За мову твою калинову,
За мамину ніжну розмову,
За татове слово ласкаве
Люблю тебе, рідна державо.
                                       Ольга Щекочіхіна
***
Моя Вільшано, краю мій коханий:
Сади вишневі, співи солов’я…
Я так люблю тебе, моя Вільшано,
Бо тут мій дім, і тут моя сім’я.
Моя Вільшано, зорі малинові,
Квітучі луки, росяна трава.
Після розлук до тебе лину знову,
І ти завжди для мене як нова.
Тут корінь мій і тут моя держава,
Моя Вільшано, сила Кривоноса,
Острожок Ольші і козацька слава,
Шевченка слово, що лунає й досі.
                                     Ольга Щекочіхіна
Явір
Чом замисливсь, яворе зелений?
Що тебе бентежить, розкажи?
Чи здолали клопоти буденні,
Чи наснились юності роки?
Може ти пригадуєш світанки,
Що туманом полонили став,
Тихий шепіт сонної Вільшанки
В пахощах п'янких,духмяних трав.
Може тихо тужиш за вербою
Що хилилась ніжно до води,
Знітившись шепталася з тобою,
Бавлячися віттям золотим.
Величавий в мовчазній задумі,
Не розрадний у своїй журбі,
До вітрів і холоду байдужий
Ти над ставом вартовим стоїш.
              Філіпченко Катерина, учениця 7 класу Вільшанської ЗОШ І-ІІ ступенів
Ранок
Заіскрили трави на світанні,
Раннім сонцем виграє роса.
Розляглися сутінки останні
По байраках і густих лісах.
Над пшеничним полем лунко жайвір
Срібним дзвоником світанок зустріча.
У діброві невгамовний гамір
Завела пробуджена пташва.
Зайнялося небо раннім світом,
Догорає вранішня зоря.
Небокрай палає смолоскипом,
Хвилями гойдаються поля.
Трави оксамитовим полоном
Річку обіймають в берегах.
Зажурившись верби б'ють поклони
Вітами рясними у лугах.
Пелюстками в лагіднім мовчанні
Тягнуться вололшки до небес.
В трепеті землі й потугах ранніх
День новий із мороку воскрес.
                Філіпченко Катерина, учениця 7 класу Вільшанської ЗОШ І-ІІ ступенів

Фізхвилинка-руханка. Відеокліп про Україну

Гра «Макітерка з питаннями»
Учні дістають із макітерки листочки із запитаннями, дають на них відповіді.
1. Як називається столиця України?
2. Яка найвища гора вершина Карпат? (Гора Говерла, 2061м)
3. Коли Україна проголосила свою незалежність?
4. З якою державою межує Україна на сході?
5. Яка найбільша річка України?
6. Якими морями омивається Україна?
7. З якою державою межує Україна на півночі?
8. Який національний символ одягають на голову українські дівчата у свята?
9. Як називається найбільший і найкрасивіший парк у Черкаській області?
10. Що дарують українські матері своїм дітям, виряджаючи в далеку дорогу?
11. Гілочки якого дерева освячують у церкві напередодні Паски?
12. Кущ, символ дівочої краси.
Барвінок. Що ж, малята, ми з вами цікаво провели час, дещо повторили, дещо дізналися нового. Ви залишайтеся опановувати нові вершини науки, а нам час вирушати…
Ромашка. Так, треба поспішати, бо вже інші малята зачекались.
Вчитель. Подякуємо Ромашечці з Барвіночком за цікаву і змістовну подорож і за те, що ми зрозуміли, яка прекрасна наша земля, які чудові люди тут проживають, як люблять власну Батьківщину. Ми побачили її очима поетів і ще більше стали любити кожен її куточок.
IV. Підсумки уроку. Рефлексія.
- Що вам найбільше сподобалося ?
- Про що нове дізналися на уроці?
- Чи є в вашому серці Україна? Намалюйте, якою ви її бачите.
Звучить музика. Діти малюють Україну і утворюють колаж «З Україною в серці»

Список використаних джерел:
1. Шевченко Т.Г. «Кобзар», - К. «Дніпро»,1982.
2. Щекочіхіна О.В. Збірка поезій « Надвечір’я»– Черкаси: «Інтроліга ТОР», 2013, 56с.
3. Щекочіхіна О.В. Збірка поезій « Розквітни соняхом, стежино…»– Черкаси, 2014, 60с.
4. svitppt.com.ua

Категорія: Уроки | Додав: nataha_st (01.06.2016) | Автор: Стецюра Наталія Анатоліївна E W
Переглядів: 2341 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1

Добавил: [ADM]Irina
0

Пані Наталіє, дякуємо за цікаву розробку Першого уроку!
Дата публикации: 01.06.2016 в 11:46 [Материал]

 

ble>

 

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!