Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » "Методична скарбничка" [ Додати статтю ]

Ігри на розвиток сенсомоторної і мовної сфер

Ігри на розвиток сенсомоторної і мовної сфер

 

Стимулювання дитини фіксувати погляд на рухомих і нерухомих предметах починається ще у 2-3 місяці. Це спонукає її до тривалішого зосередження на предметі.

Візьміть в руку яскраву кульку, коли дитя зловить її поглядом, переміщайте кульку зліва направо, вверх-вниз. При цьому запитуйте маляти: "Де ж кулька? Поглянь, ось вона де!"

У цей період широко використовуйте іграшки, що видають різні звуки. Переміщенням звучних іграшок привертайте увагу маляти. Дзвеніть іграшкою зліва, справа, зверху і знизу. Запитуйте: "Де дзвенить? Дінь-дінь! А зараз де?"

Дайте можливість дитині здійснювати якомога більше обмацуючих рухів руками. Одночасно малюк повинен бачити предмет, який він обмацує. Для цього вкладіть в руку дитини предмет і приверніть його зорову увагу до цього предмету. Форма, величина, фактура таких предметів має бути всілякою, але зручною для утримання.

Виголошуйте звуки, які чули раніше від маляти: "абу", "агу", "бу-бу", "а-а-а", "о-о", "га-га" і тому подібне

Заохочуйте будь-яке бажання дитини рухатися. Покладіть збоку від малюка м'яку, красиву іграшку, щоб вона привернула його увагу, і допомагайте дитині, що тягнеться до неї, обережно перекинутися із спини на живіт.

Для навчання повзанню покладете іграшку на такій відстані від дитяти, щоб він не міг її схопити. Допоможіть маляті наблизитися до неї, підставивши долоню до ступень ніг, щоб він зміг упертися і відштовхнутися.

Грайте з дитям в хованки. Накиньте хустку собі на голову. Запитаєте: "А де мама? Куди мама сховалася? Знайди маму." Допоможіть дитяті, якщо у нього не вийде, відкрийтеся самі і похвалите обов'язково. А тепер накиньте хустку на дитяти, неначе він сховався сам. "А де Анюточка? Немає Анютки. Куди ж вона втекла? - Зніміть хустку: - А-а-а, ось де Анютка!" Продовжуйте грати з дитям, поки це йому буде цікаво, придумуючи різні варіанти цієї гри.

Посадите дитяти до себе на коліна і, перегортаючи книжку з барвистими зображеннями тварин, показуйте і запитуйте дитяти: "Ось це кицька - няв, няв. Покажи, де киця? Це собачка - ав-ав. Покажи, де собачка?" і так далі Пропонуйте дитяті різні книжки, розглядуйте разом картинки, розмовляйте з ним.

З другого півріччя, даючи дитяті різні іграшки, одночасно називайте їх ("Ляля", "бі-бі", "Міша").

Старайтеся як можна частіше стимулювати наочну і ігрову діяльність дитяти (постукування предметом об предмет, викладання кубиків з коробки, кидання предмет, зняття кілець з пірамідки, перекладання з однієї руки в іншу і так далі).

Формуйте початкове ситуативне розуміння зверненої до дитяти мови і підпорядкування окремим словесним інструкціям: "поцілуй маму", "дай ручку", "скажи: до побачення", "покажи, який ти великий". Як, наприклад, розвинути виконання прохання "дай ручку"? Протягуєте руку до дитяти і і просите "дай ручку", одночасно берете руку дитяти і вкладаєте її в свою, ласкаво погладжуючи її, трусите. Потім визволяєте руку дитяти, знов протягуєте свою і просите "дай ручку", злегка направляючи рух руки дитяти. І так кілька разів підряд, поки дитя саме на дану інструкцію не протягуватиме руку.

Якщо ви відете, що маля вже робить спроби встати на ноги, дотримуючись за ліжечко, потримаєте яскраву іграшку на такій відстані, щоб він зміг її схопити лише тоді, коли встане.

Ваше дитя вже вільно стоїть, тримаючись руками за опору. Стимулюйте його до ходьби. Для цього маніли його жестами, іграшками або предметами, які його особливо приваблюють.

Дайте дитяті різноколірні кубики (не більше 6 штук). Покажіть, як можна один кубик поставити на іншій і побудувати башту. Допомагайте дитяті, управляйте його руками і поступово ускладнюйте ігри, наприклад, ви говорите: "Спочатку дай мені червоний кубик, немає, це жовтий, а червоний ось цей. Тепер зелений. Де зелений?" і так далі Пограйте з кубиками різної величини.

В процесі купання дитяти пограйте з ним, наприклад, в таку гру: "Давай, Юлечка, помиємо ляльці личко. Де у неї очки? Де у неї носик? Покажи. Тепер давай помиємо їй ручки. Де ручки в ляльки? Покажи" і так далі

Грайте з дитям в "Теремок". Для цього потрібно зробити будиночок з картону і 3-4 іграшки: півник, зайчика, собачку, кішку. "Дивися, хто в теремку живе? Хто, хто в невисокому живе? Нумо, виходите, хто там живе. Ку-ка-рі-ку! ! Хто це? Півник - золотий гребінець. Ось, погладь його. Ну, йди назад в будиночок, півник. Хто, хто ще в теремку живе? Хто це такий сіренький? Це зайчик. Поскакав зайчик знову в свій будиночок. Хто ж ще там живе? Ав-ав. Я собачка. Ав-ав. Яка хороша собачка. Дивися, втекла, сховалася. А ось дивися, хто ж там нявкає? Няв-няв. Хто це? Це киця. Погладь кицю. Втекла киця. Всі сховалися в будиночок. Давай покличемо їх. Помани їх ручками. Ось всі прибігли. Півник, зайчик, собачка, киця". ". Коли дитя запам'ятає назви всіх тварин, заміните їх на інших.

 

Ігри на розвиток психомоторіки

 

Для дитяти від 1,5 місяців хорошою вправою для розвитку психомоторіки є масаж. Масаж потрібно робити обов'язково теплими руками, змащеними дитячим кремом. Легкими рухами погладжування ви масажуєте дитяті руки від кисті до плеча, потім тулуб, груди від середини до боків, живіт, спинку від шиї до сідниць. Далі, пальцями злегка пощипуєте сідниці, погладжуючи ноги, починаючи від від стопи. Розтираєте стопи дитяти від пальців до п'яти і назад. Добре робити такий масаж щодня, перед купанням маляти. Тривалість вправ 5-6 хвилин.

З чотирьох місяців робіть з дитям спеціальну гімнастику.

 

Народні ігри для розвитку психоемоційної сфери дитяти

 

Під впливом різних ігор і потешек немовля вчиться отримувати несвідоме задоволення від особливої ритмічної інтонації, відрізняючою потешку від звичайної мови.

Поки дитяті немає півтора років, вміст не має особливого значення. Важлива само дія. Такі маленькі діти більше цінують різні звуки, фрази і ритмічні конструкції.

Потешки роблять комплексний розвиваючий вплив на психоемоційну, мовну, інтелектуальну сферу маленького дитяти.

Наведемо деякі приклади.

"Йде коза рогата". Нахиляєтеся над дитям, посміхаєтеся, ловите його погляд і засуджуєте:

Йде коза рогата,

Йде коза бодатая,

Ніжками топ-топ,

Очками хлоп-хлоп:

"Хто каші не їсть,

Молока не п'є,

Того заколю, заколю, заколю".

"Пободайте" дитяти пальцями, поторсаєте його. Грайте почаще в таку гру і ви увідете, що спочатку дитя посміхатиметься, прислухаючись до вашого голосу, потім видаватиме радісні звуки і жваво рухати руками і ногами. Така у відповідь реакція свідчить про розвиток позитивних емоцій, зорового і слухового сприйняття.

"Ладушки-ладушки". Візьміть дитяти на руки і, ляскаючи його долонькамизасуджуйте:

Ладушки-ладушки!

Де були? - У бабусі.

Що їли? - Кашку.

Що пили? - Брагу.

Кашку поїли,

Брагу попили -

Шу-у-у... Полетіли!

На голівку сіли.

При останніх словах підніміть ручки дитяти до голови. Грайте в цю гру при кожній слушній нагоді. Спочатку ви всі рухи робите за дитяти, а потім він сам зможе в долоні і піднімати ручки до голови. Розвиваються увага, пам'ять, понятійне мислення, емоції.

Гра "Сорока-белобока" добре розвиває тонку моторику пальців рук, є відмінним стимулом для мовного розвитку, дає маляті радісний тілесний контакт з мамою. (Робіть цю вправу обов'язково на правій і лівій руці). Дуже корисний масаж пальчиків.

 

М.Н. Ильина. Развитие ребенка с 1-го дня жизни до 6-ти лет. СПб., 2001.

Категорія: "Методична скарбничка" | Додав: [ADM]Irina (08.02.2009)
Переглядів: 2079 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!