Основи здоров’я
Гра-змагання
1-2 клас
Для гри потрібна ділянка пересічної місцевості, по якій прокладено замкнений маршрут. На початку маршруту, тобто на старті спільному для всіх команд, облаштований штаб. Тут ставляться бойові задачі, ведеться контроль за їх виконанням у ході гри. Завдання для кожної команди формулюються так: пройшовши всі етапи свого маршруту, треба знайти кубок змагань за найменший проміжок часу і найвищими результатами. Маршрут для кожної команди поділений на 10 етапів. На контрольних пунктах етапів розміщується по одному контролеру. їх задача - суворо слідкувати за дотриманням усіх правил учасниками гри, вести облік балів та помилок. За сигналом головного судді всі команди розходяться в різні сторони, за виключенням першої станції. При цьому команди орієнтуються на місцевості, що є у картках-маршрутах. Не витрачаючи часу, кожна команда поступово доходить до другого етапу.
Урочисте відкриття змагань.
Усі учасники, гості, батьки зібралися на майдані перед будівлею школи.
Ведучий. Доброго дня, шановні юні рятівники, сьогодні ми розпочинаємо серйозні змагання, по закінченню яких буде визначено переможця і присвоєно йому найвище звання – "звання кращого рятувальника нашого садка". Крім цього, команда-переможниця буде слідкувати за безпекою життєдіяльності в нашому садку, а також допомагати вихователям вчити ровесників правилам безпечної поведінки у навколишньому середовищі. Ну що ж, будемо починати наші змагання? Зараз слово надається директору школи.
Урочиста промова директора.
По закінченню промови директор надає право підняти прапор. Прапор піднімають двоє дітей під звуки Державного гімну України. Для підняття прапору призначаються діти, які були переможцями будь-яких змагань, конкурсів, вікторин або мають успіхи в навчанні.
Ведучий. А зараз дозвольте, оголосити умови гри. Вся дистанція, яку вам належить подолати, розбита на станції. На станціях вас чекають різні завдання. Результати їх виконання будуть фіксуватися контролером у маршрутному листі, які капітани команд отримають на старті у головного судді. На фініші капітани команд здають їх суддям для підведення підсумків. В разі виникнення спірних питань капітан із своєю командою має право вирішити їх із головним суддею змагань. Тож бажаємо успіхів, юні рятувальники! А для того, щоб ця подія вам запам'яталася, давайте пустимо в небо повітряні кульки. Хай вони летять високо-високо, символізуючи зріст ваших успіхів.
(Діти відпускають повітряні кульки у небо).
Стація 1 "Привітай суперника!".
Командам потрібно виголосити свої девізи та представити свої емблеми. Всі команди-учасниці збираються на одному майданчику і по черзі виголошують свої девізи та представляють емблеми. При цьому результати визначаються за оплесками учасників.
Стація 2 "Влуч в ціль".
На цьому етапі розміщується відро, що символізує мішень. Учасники, використовуючи маленькі м'ячики, на відстані 5 м повинні потрапити у мішень. Чим більше буде влучань, тим більше команда отримає очок. За кожне влучення нараховується по 5 очок. В естафеті беруть участь всі представники команди.
Станція 3 "Візьми з собою найважливіше!".
На столі хаотично розкладені такі речі: іграшка, пляшка води, хлібина, цукерки, сірники, книжка, ролики, сумка. Оголошується надзвичайна ситуація – землетрус. Дітям пропонується скласти в сумку найнеобхідніші в цій ситуації речі. Участь приймають два учасники. Оцінюється правильність підбору речей та затрачений на це час. За кожну правильно відібрану річ нараховується 1 бал.
Станція 4 "Допоможи потерпілому".
На цій станції виявляється пройшов "землетрус", та під час нього потерпіли діти (умовно потерпілими визначаються ляльки). Тобто, учасникам потрібно надати першу допомогу потерпілому: підв’язати хусткою умовно зламану руку, а потім винести потерпілого із зони ураження. При цьому два хлопчики беруться за руки так, щоб утворився наче стілець, куди і потрібно посадити потерпілого. Оцінюється правильність надання першої допомоги та змикання рук для транспортування потерпілого. За правильно виконані дії нараховується 10 балів.
Станція 5 "Подолай небезпечний відрізок шляху".
Розвідники, пробираючись до місця події, передали, що попереду болото. Його необхідно подолати за допомогою дощечок. Ноги стоять на дощечках, третя дощечка ставиться вперед. Нога, що стоїть позаду, переступає на поставлену вперед дощечку. Таким чином учасники повинні подолати визначену контролером відстань. Оцінюється швидкість просування через "болото". Перший отримує - 20 очок, другий - 15, третій -10, четвертий - 5, п'ятий - 1.
Станція 6 "Розумники і розумниці".
На цій станції діти відповідають на запитання, які стосуються правил безпеки життєдіяльності. За кожну правильну відповідь нараховується - 5 очок. 1. Що використовують для гасіння пожежі? (Вогнегасник). 2. Чи можна водою гасити вогонь, який виник від спалаху телевізора? (Ні) 3. Де повинні знаходитись всі пожежонебезпечні речовини? (У недоступних для дітей місцях). 4. Скільки букв у слові "пожежа"? (6 букв) 5. Якщо виникла пожежа у домі, за яким номером слід викликати пожежних? (101) 6. Що треба робити, коли пожежа невелика? (Гасити самому) 7. Як вибратися із дому, коли багато диму? (Повзком) 8. Чи можна залишати без догляду увімкнені електроприлади? (Ні) 9. Скільки складів у слові "Вогонь"? (2) 10. Чи можна користуватися відкритим вогнем, відвідуючи горища чи підвали? (Ні) 11. Для чого слід закривати рот і ніс вологою тканиною, коли вибігаєш з палаючого будинку? (Щоб не обпалити обличчя) 12. Чи можна лити у вогонь легкозаймисті рідини? (Ні) 13. Дим від пожежі підіймається вгору чи опускається вниз? (Вгору) 15. Чи можна вмикати в розетку зразу кілька електроприладів? (Ні) 16. Якщо сильно пахне газ в квартирі, за яким номером викликати допомогу? (104) 17. Під час екскурсії ви знайшли незнайомий гриб. Що треба зробити? 18. Як перевірити придатність грибів до вживання під час варіння? 19. Ви зібралися у похід на декілька днів і, звичайно, берете із собою продукти. Які можна брати, а які - ні? 20. Ти зайшов до крамниці і збираєшся купити консерви. Що треба зробити перед тим, як заплатити гроші? 21. Чому гриби, навіть їстівні, викликають підозру? 22. За якими симптомами можна розпізнати отруєння? 23. Вас застала гроза на відкритій місцевості. Що ви будете робити? 24. Якщо вас віднесло далеко від берега, що краще для вас залишатися у плавзасобі чи пливти до берега?
Станція 7 „Загадкова".
На цій станції учасники повинні відгадати загадки, які запропонує їм контролер. За кожну відгадану загадку команда отримує 5 очок. 1. Лишає він страшні сліди, Усе він пожирає, А як даси йому води, Одразу помирає. (Вогонь) 2. Я всюди рвуся напролом, То й називаюсь просто... (Лом) 3. Хвіст дерев'яний, залізний рот, Скрізь вистачає мені турбот. (Сокира) 4. Грушка не грушка, Вушка ще й дужка, Порожнє бриньчить, А повне мовчить. (Відро) 5. До пори вишу, До пори мовчу. А вогонь зачую І сичу, й лютую. (Вогнегасник) 6. Дерев'яна скіпка, Із сірки голівка. (Сірник) 7. Без рук, без ніг, а вгору повзе. (Дим) 8. Що в червоній скриньці Скарб, а чи гостинці? Справжня чудасія Жовта смерть для змія! (Ящик з піском) 9. Спішить, сурмить - Дорогу дай! Моргає синім оком. Примчиться вчасно і біда Людей обійде боком. (Пожежна машина) 10. Що то за гість, що сам себе їсть? (Свічка)
Станція 8 „У лісочок ми підемо, грибів, ягід там нарвемо".
Розкладаються кеглі з картинками їстівних і отруйних грибів та ягід. Діти повинні вибрати тільки їстівні гриби та ягоди. За кожний правильний вибір нараховується по 2 бали. За кожний неправильний - віднімається по балу
Станція 9 „Орієнтувальна".
Дітям дається елементарний план-схема місцевості, примітивні знаки розташування об'єктів, за якими вони повинні знайти кубок. Підсумки змагань.
Підведення підсумків змагань
Ведучий. Ось і завершилися змагання. І зараз на вас чекає хвилююча мить - нагородження. Кожен з вас приклав максимум зусиль для того, щоб заробити якомога більшу кількість балів для своєї команди. Тому природно, що кожному з вас хотілося б здобути перемогу. Але за законом змагань переможцем стає лише один учасник. Тож бажаю всім вам успіху і надаю слово головному судді змагань.
Оголошення результатів. Нагородження.
|