Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Вживання дієслів у прямому і переносному значенні. 4 клас

Вживання дієслів у прямому і переносному значенні. 4 клас

Тема. Вживання дієслів у прямому і переносному значенні.

Мета. Поглиблювати знання учнів про вживання дієслів у прямому і переносному значенні. Закріплювати матеріал про змінювання дієслів за часами та числами. Працювати над розвитком мовлення та мислення учнів, збагачувати їх словниковий запас. Вчити працювати самостійно, вдумливо, наполегливо.

Матеріали до уроку: Тематичний словник школяра К.С.Прищепи та В.Г.Лук'яненка, орфографічні словники, ребуси, картинка "Весна", сигнали.

План і хід уроку

І Організація классу

 ІІ. Основна частина уроку

1. Оголошення теми та мети уроку.

Діти пояснюють, що означає вживати слова в прямому і переносному значенні; з якою метою це робиться.

2. Хвилинка каліграфії.                             Додаткове завдання

м м м ммм                                               Ребус, у якому зашифровано вислів

ме ма мл ум ом                                       "Книжка мовчки все розкаже".

марніти, марнувати,                                 Треба розшифрувати його і пояс

мешкати                                                   нити.

І   Знайти значення слів.

ІІ  Знайти значення слів. Скласти речення з одним із слів у прямому значенні.

ІІІ Знайти значення слів. Скласти речення з одним із слів у переносному значенні.

Перевірка.

3. Робота за підручником. Вправа 405.
Проводимо усну підготовчу роботу. Ділимо текс
ти на речення.

І   Виконати вправу. Підкреслити дієслова, вжиті в переносному значенні.

ІІ  Виконати вправу, поширивши перше речення другорядними членами.

Перевірка вправи.

До дієслів ставимо питання. Визначаємо час і число дієслів.

4. Відгадування ребуса.

а) У ребусі зашифровано слово кипіти.

■ Що означає це слово? (Бурхливе перетворення рідини в пару при нагріванні).

■ Як це дієслово вживається - в прямому значенні чи у переносному?

■ Які фразеологізми із словом кипіти ви знаєте? (Кипить робота. Кипить від гніву (обурення).

■ Як ви розумієте ці фразеологізми?

■ Запишіть фразеологізми в зошити.

б) Від зими ми переходимо до весни.
Опрацюємо такий текст (записаний на дошці).

Кипить подіями березень. Кожного дня природа підносить нам сюрпризи.

(Пояснюємо значення слова сюрприз).

■ Поширити перше речення другорядними членами. Визначити граматичну основу обох речень.

■ Доповнити тексти кількома реченнями.

Допомога: картинка "Весна".

■ Доповнити тексти кількома реченнями, передавши емоції (позитивні чи негативні).

Перевірка.

5. Підбір дієслів до іменників,
■ Пропоную дітям загадку:

Старий дід мости помостив.

 Молода прийшла - мости рознесла.

(Мороз і весна)

- Хлопчики записують слово мороз, а дівчатка - весна і добирають до цих слів дієслова таким чином, щоб вони були вжиті в переносному значенні. Наприклад: мороз - тріщить, кусає, щипає, падає, пересівся, малює тощо.

Весна - прийшла, прилетіла, прилинула, завітала, розбудила, уквітчала тощо.

■ Складання усно спонукальних речень про мороз і весну, використовуючи підібрані дієслова.

6. Робота з віршем.

Послухайте уривок з твору Лесі Українки:

...Стояла я і слухала весну,

 Весна мені багато говорила,

Співала пісню дзвінку, голосну,

То знов таємно-тихо шепотіла...

Бесіда: Що могла "сказати" Лесі весна?

■ Скласти 2-3 речення, що могла "сказати" весна Лесі Українці?

■Продовжити: Коли земля прокинеться від зимового сну...

■Текст-міркування: Казав мені дідусь: " Весняний день рік годує "...

Перевірка.

7. Робота з прислів'ями.

Які ще прислів'я про весну ви знаєте? Наприклад:

Проспиш весною - заплачеш зимою.

Весна ледачого не любить.

Весна - наша мати: хто не посіє - не буде жати.

Зійшов сніжок - березень за плужок.

Весна багата на квіти, а хліба у осені позичає.

У березні погода один день блисне, а сім днів кисне.

Березень у зими кожуха купив, а через три дні продав і т.д.

Записуємо кілька прислів'їв, вказуємо дієслова, визначаємо, в якому значенні вони вжиті.

9.  Перевірка додаткового завдання (ребус, який діти розгадували протягом уроку).

Тлумачення виразу. Чи можна цей вираз вважати прислів'ям?

ІІІ. Підсумок уроку.

Домашнє завдання.
Вправа 408.

■   Скласти опис дятла для довідника юного натураліста, використавши опорні слова.

■  Скласти опис-загадку "Дятел".

Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (11.10.2008)
Переглядів: 19474 | Рейтинг: 2.2/13
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!