Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

«Велика таємниця»

«Велика таємниця»

 

Розвиток логічного мислення

 

Заняття пропонуємо провести за сторiнками однiєї з вигаданих книжок, яка називається «Велика таємниця». Ця назва символiзує неможливiсть пiзнати мозок людини до кiнця.

 

Мета заняття: ознайомити учнiв з поняттями «мозок», «розум»; розвивати вмiння порiвнювати предмети, знаходати їх спiльнi та вiдмiннi ознаки; розвивати розумовi операцiї аналiзу та синтезу, швидкiсть реакцiї, формувати iнтерес пiзнання до iнтелектуальнах завдань.

 

Хід заняття

 

Роздiл 1 «Мозок та розум»

(Вступне слово вчителя.)

Мозок людини унiкальний. Вiн повнiстю оснащений усiм, що може знадобитись у життi. Мозок має необмеженi можливостi. При бажаннi людина може досягти дуже багато. Мозок має об’єм лише в кiлька кубiчних сантиметрiв. Його розмiр не бiльший від грейпфрута, але в ньому мiститься величезна сила. Дуже часто люди використовують поняття «мозок» та «розум» як слова-синонiми, хоча це зовсiм не одне й те саме. Дамо наукове визначення цим поняттям.

Мозок — це частина нервової системи людини, що є розумовим органом, який координує нервову дiяльнiсть, вiн складається з нервових тканин та знаходиться у черепнiй коробцi. Іншими словами, це та начинка у нашiй головi, яка думає i керує усiма функцiями органiзму. Це орган, який можна зважити, вимiряти, роздивитись, вивчити.

Розум — частина особистостi людини, з допомогою якої вона вiдчуває, бажає, сприймає враження, а головне— розмiрковує. Мозок є органом, части-ною нашого тiла, а розум — нi. Вченi можугь помiстити мозок у колбу, але нiхто не може помiстити в колбу розум.

Це цiкаво знати:

• Коли людина не спить, її мозок виробляє енергiю потужнiстю 25 Вт — цього досить, щоб горiла лампочка.

• Людина використовує лише малу частку можливостей свого мозку.

• Мозок людини стає все бiльшим.

• До цього часу нiхто не винайшов робота чи комп’ютер з мозком, який би був настiльки досконалий, як у людини.

 

Розділ 2 «Розминка для розуму»

Завдання 2 пропонуємо провести у виглядi цифрового диктанту.

Учням пропонується ряд запитань. Якщо вони погоджуються, то записують у робочому зошитi цифру 1, якщо не погоджуються — записують О.

• Кавун —це ягода?(1)

• Паровоз працює на електроенергiї? (О)

• Алельсин — це китайське яблуко? (1)

• В Австралії говорятьанглiйською мовою? (1)

• Росiя — найбiльша за кiлькiстю населення крана у свiтi? (О)

• Балет «Лускунчик» написав П.Чайковський? (1)

• Сім плюс сiм, подiлене на сiм, буде три? (О)

• Сир — це молочний продукт? (1)

• Крига починає танути при температурi — 5 градусiв? (О)

• Повiтря — це сумiш газiв? (1)

• Сонце — це планета? (О)

• Столиця Франції — Париж? (1)

 

Розділ 3 «Чому муха не може бути слоном?»

Запитання вчителя: «Що треба зробити, щоб вiдповiсти на це запитання?

Учнi вiдповiдають, що необхiдно порiвняти двох живих iстот, тобто назвати їх вiдмiннi ознаки.

Вчитель. Наші вмiння порiвнювати мiж собою предмети є однiєю з функцiй нашого мозку.

Запропонуйте учням вправи на порiвняння. Завдання можна виконуватя як на вербальному, так i на невербальному (за допомогою малюнкiв) рiвнях.

 

Роздiл 4 «Лабiринти думок»

Подiбнi завдання знайомлять учнiв з навколишнiм свiтом, цiкавими фактами iз життя вiдомих людей, але й потребують вiд учнiв певних розумових дiй.

• У день виходу в свiт своєї нової книжки Вiктор Гюго, бажаючи дiзнатись, як iде розпродаж, вiдправив вядавцю листiвку, на якiй стояв лише якийсь роздiловий знак. Видавець, у якого справи йшли дуже добре, відповiв не менш оригiнально.

Запитання:Які знаки допомогли колегам зрозумiти один одного?

Вiдповiдь: ?,!

У відомiй усiм казцi «Аленький Цветочек» розповідається про те, скільки перешкод потрiбно було подолати тому, хто захотiв володiти чародiйною квiткою. Ця квiтка - витвiр фантазiї . Але чи знаєте ви, що iснує така квiтка, яка росте на одному з океанських островiв - островi Суматра. Ім’я цiй квiтцi - Раффлезiя Арнольдi. Уявiть собi величезну червону квiтку, яка сягає бiльше метра в поперечнику та 2,5 метрів у дiаметрi i не має нi листя, нi стовбура, а росте прямо на землi.

Ця величезна рослина - дармоїд. Вона харчується соками, якi висмоктує iз коренiв рослин, на яких вона міститься. Навiть для розмноження своїх квiток ця квiтка потребує допомоги тварин.

Запитання:Яким чином тварини допомагають розмноженню рослини?

Вiдповiдь. Насiння цiєї квiтки розносять тварини, якi на неї наступають, переносять на ногах дрiбне, подiбне до пилюки, насiння в iншi частини острову.

• Багато чого може навчити нас природа. Вченi не дуже давно дiзналися, що перетинки на лапках у качки зовсiм їй не потрiбнi для плавання, як це вважалось ранiше. Коли їх вiдрiзали, вона продовжувала плавати, як i завжди.

Запитання:А що не могла зробити качка без перетинок?

Вiдповiдь. Лiтати.

 

Роздiл 5 «Аналiз та синтез»

Промова вчителя. Кожен iз вас любить щось робити. Пам’ятаєте, як вам хотiлося на частини розiбрати новеньку машину, розкусити цукерку й подивитись, що у неї в серединi, розiбрати побудований з кубикiв дiм тощо. Чи вiдомо вам, що коли ви виконуєте всi цi дiї, мозок виконує дуже складну розумову операцiю, яка називається аналiзом?

Аналiз — це така дiя нашого мислення, яка допомагає нам вивчати, з яких частин складається предмет, з якого матерiалу вiн виготовлений, для чого його можна використовувати.

Синтез - це об’єднання в одне цiле усiх деталей, з яких складається предмет. Коли мама готує тiсто, яке складається з кількох компонентiв, мозок виконує певну розумову операцiю.

Для того, щоб навчитися розв’язувати будь-яку задачу, необхiдно мати розвинене мислення. Перед тим, як почати розв’язувати задачу, необхiдно уважно її прочитати, зрозумiти її змiст, визначити, що вiдомо та що необхiдно знайти. Процес уважного вивчення задачi називається аналiзом.

Запропонуйте учням завдання, якi розвивають дії аналiзу та синтезу: вправа «Яка фiгура наступна», «Знайди малюнок-двiйник», «Склади слова, використовуючи подане слово».

 

Підсумок заняття

Вчитель. Як ви вважаєте, чому книга має назву «Велика таемниця»?

Як у життi ви можете використовувати отриманi сьогоднi знання?

Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (28.10.2008)
Переглядів: 3029 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!