Тема уроку: На сонці тепло, а біля матері добре.
Матеріал: О. Єфімов «Задачі трапляються різні», Д. Чередниченко «Як ти з матір’ю говориш?»
Мета: вчити розпізнавати стани і почуття дійових осіб, удосконалювати навички виразного читання, вміння читати в особах; збагачувати активний словниковий запас; виховувати шанобливе ставлення до рідних.
Обладнання: слова на картках, картки для розширення кута зору.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку І. Організація класу. - Зараз у нас не просто урок читання, а урок мислення, фантазії. Тому докладімо всіх зусиль для досягнення спільної мети.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. 1.Фронтальне опитування. - Як називається розділ, який ми почали вивчати? - Над яким оповіданням працювали вчора? - Хто автор твору «Усмішка»? - Що ми знаємо про В.О.Сухомлинського? 2.Бліц-турнір (клас поділений на дві команди, які задають одна одній питання по змісту твору)
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Читання деформованого тексту. аН носці лотеп , а лябі темарі ребдо. - Як ви розумієте це прислів’я?
2. Продовжити ряд слів про маму: матуся, ненька …
3. Гра «Мозаїка»(пропоную викласти слова у певному порядку і прочитати рядки вірша) - Користуючись ключем, скажіть, в яких геометричних фігурах записані слова кожного рядка?(Першого – в прямокутниках, другого – в трикутниках, третього – в овалах, четвертого – в ромбах.) - Скільки слів у кожному рядку? - Який вислів одержали? - З чим ще можна порівняти маму?
VI.Оголошення теми і мети уроку. - Сьогодні ми продовжуємо ознайомлюватись із творами, вміщеними в розділ «Світ у мені і в світі я». Будемо вчитися правильно, виразно читати, характеризувати персонажів, давати оцінку їхнім вчинкам. Нехай ваші серця відчують виховну мету твору, а ви зробите висновки на основі прочитаного. - На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо оповідання О. Єфімова «Задачі трапляються різні»,вірш Д. Чередниченка «Як ти з матір’ю говориш?», в яких автори піднімають питання взаємовідносин між батьками і дітьми.
1. Читання оповідання комбінованим способом. - Слухайте уважно, щоб відповісти на питання, де відбувалися події. а) Читання І частини вчителем. — Хто дійові особи твору? Де відбувалися події? — Чи можете передбачити, хто головний герой твору? б) Читання II частини учнями мовчки. — Куди переносять нас події II частини? — Яка нова дійова особа з'являється? В) Словникова робота: погодитись запала чоломкнув похитала захихотів насторожилася поправити шарпнувся пометикувати - Що об’єднує усі ці слова?(дієслова) — Доберіть синоніми до слів пометикувати (подумати, поміркувати), захихотів (засміявся, розреготався), ЧОЛОМКНУВ (поцілував).
3. Повторне читання оповідання вголос "ланцюжком". — Чи здогадалися ви, про які різні задачі йдеться в оповіданні?
4. Аналіз змісту. Вибіркове читання. — Чим була незадоволена вчителька на уроці? — Прочитайте запитання, на які діти не могли дати відповіді. — Які знання Олега виявилися у розмові з вчителькою? — Чому Борис насміхався з Олега? Прочитайте його слова. — Кого підтримала у розмові Галина Іванівна? Що вона розповіла? — Прочитайте, що вона побажала учням свого класу. — Чому Олегові було сумно? Які почуття переживав хлопчик? — Що здивувало маму? — Як Олег розв'язав життєву задачу? — Чи сподобався всім вчинок Олега? — Доведіть, що Олег не змінив свого ставлення до мами.
5. Читання в особах II частини твору.
6. Творче завдання. Гра «Крісло автора». - Що змінили б ви в оповіданні? - Що б порадили головному герою? Мама… Це перше слово, яке з радістю та усмішкою вимовляє дитина. Матерів мільйони , і всі вони несуть у своїх серцях любов. І кожен скаже, що найкращою є саме його матуся. Якби в світі було стільки доброти, скільки випромінює серце матері, зло загинуло б. Ми завжди повинні пам’ятати про те, що це найдорожча для нас людина, її не можна ображати ні словами, ні вчинками своїми.
V. Опрацювання вірша Д.Чередниченка «Як ти з матір’ю говориш?».
1.Виразне читання вірша вчителем. - До кого звертається автор у вірші?
2. Словникова робота. Геній, герой, поклики, зсуваєш, дозволь.
3.Повторне читання вірша мовчки. Відповіді на запитання. - Яким автор свого співрозмовника? Зачитайте. - Які рядки вірша повторюються?Що цим хотів підкреслити поет? - Що може зрозуміти людина, яка почує, як хтось розмовляє з мамою? - Як треба розмовляти з мамою?
4.Вправи на розвиток швидкості читання. а)Читання «луною» за вчителем; б)Конкурс на кращого читця вірша.
5. Гра «Збери прислів’я». Нема такого краму, крім рідної матері. На світі все знайдеш, щоб купити маму. У дитини заболить пальчик, а в матері - серце. У кого ненька, у того голівка гладенька.
VІ. Підсумок уроку. - Що об’єднує твори, прочитані нами на уроці?
|