Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Уявлення про корінь слова, спільнокореневі слова

Українська  мова

2 клас

Розділ „Слово”

  

Тема. Уявлення про корінь слова, спільнокореневі слова.

Мета. Формувати в учнів уявлення про  спільнокореневі слова на основі спорідненості слів. Вчити виділяти  спільну частину споріднених слів – корінь. Збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати пам’ять учнів засобами усної народної   творчості. Прищеплювати любов до вивчення рідної мови.

 

Хід уроку

      І. Організація класу до уроку.

                      Дзвоник всім нам дав наказ –

                      До роботи швидше в клас.

                      Попрацюєм всі старанно,

                      Щоб пройшов урок цей не даремно.

ІІ. Повторення вивченого.

      1.Хвилинка каліграфії

         - записати каліграфічно дату;

         - гра „Дід Буквоїд”

ко...занка

к...лим

парасол...ка

жа... воронок

-         Подивіться на дошку. До нас знову закрався Дід Буквоїд. Вставте    

     пропущені букви і  запишіть каліграфічно слова.

-         Прочитайте слова.

-         На що вказують ці слова? ( На назву предметів.)

-         Які питання поставимо до цих слів? ( Що? Хто?)

-         Виберіть слово, до якого можна підібрати споріднене, що означатиме дію предмета. (Ковзанка – ковзатися)     

     2. Фронтальне опитування:

        - З чого складається наша мова? ( з речень)

        - Які бувають речення за метою висловлювання? ( розповідні,

           питальні,  спонукальні )

        - Наведіть приклад спонукальних речень.

        - Речення складаються із .... (слів)

        - Є слова , що означають ... (назву предмета, ознаку    

          предмета, дію предмета)

-         Є маленькі слова, без яких ми не можемо обійтися у

    мові, це ... (службові слова)

   ІІІ. Повідомлення теми уроку

    Отже, ми вже багато знаємо, вміємо.  Та цього ще не достатньо, щоб бути грамотними і  сьогодні ми    продовжимо тему „Слово” і познайомимось із    поняттям „Корінь слова та спільнокореневі слова” .

  ІV. Робота над новим матеріалом

          1. Розкриття поняття „корінь слова”

-         Послухайте казку

Багато-багато років тому  виникло у світі слово САД. Знайшли його люди і думають : що нам робити? А слово говорить: „Посадіть мене і я розростуся в велике ,гарне дерево”.

Посадили люди САД і стало воно рости.

Спочатку один паросток пустило, потім другий, третій. Багато паростків зявилося від слова САД. Всі вони на нього схожі, і своє в кожному є. Ось яке дерево виросло (ілюстрація)!

Розсада

Посадки             Висадили

Саджанець              Садівник

Сад

                Якось багато років назад

                Посадили дивний сад.

                Не був сад фруктовим –

                Був він тільки словом.

                Це слово – слово „корінь”

                Розростатись стало скоро

               І плоди нам принесло –

               Стало більше нових слів.

               Ось із саду

               Вам розсада.

               Ось ще посадки рядком.

               А ось саджанець.

              З ним садівник іде.

              Дуже інтересно

              Гуляти по саду словесному.

Подивилися люди на  слова і побачила, що всі вони різні, але у всіх є спільна частина.

САД
  РОЗ
САДА
   ПО
САДКИ
   
САДЖАНЕЦЬ
  
САДІВНИК
   ВИ
САДИЛИ

І вирішили люди назвати цю спільну частину   к о р е н е м .   І правильно зробили : від неї , як від кореня дерева , утворюються нові, споріднені слова.

  2. Перевірка сприймання нового матеріалу

- А давайте ми з вами посіємо корінь – ЛІС. І постараємось, щоб із нього виросло якнайбільше слів. А щоб вам допомогти, послухайте вірш.

Ось у ліс іде лісник

Він неначе лісовик.

На галявині лісовій

Влаштував концерт лісний

- Які слова записали? (ліс, лісник, лісовик, лісовій, лісний)

- Прочитали люди слова і зраділи, що скільки нових слів можна утворити із одного кореня. А з людьми раділа і природа, та так, що на небі з'явилася веселка. І вирішили люди, що корінь слова і будуть позначати  таким знаком  , як веселка., а слова називатимуть с п і л ь н о к о р е н е в и м и. Давайте позначимо корінь у спільнокореневих словах.

        3. Робота над правилом

           - Зверніть увагу на правило на сторінці 26 вашого підручника.   

             Прочитайте правило самостійно.

          - Як по іншому можна назвати споріднені слова? (спільнокореневі)

          - Як називається спільна частина у спільнокореневих словах?

          (корінь)

 

        4. Вибіркове списування (за вправою 52)

     – Запишіть споріднені слова.

     – Доведіть, що вони   споріднені. (бо всі вони відносяться до слова рід)

         Позначте в них корінь.

       Фізкультхвилинка

- Давайте пригадаємо вправу, яку ми склали для розминки.

Назва предмета – Хто? Що? (Почергово руки в сторони)

Ознаки предмета – Який? Яка? Яке? Які?  (По-порядку руки  вгору   – на пояс)

Дії предмета – Що робить? Що роблять? (Нахили вліво – вправо)

Що будуть робити? (Нахил вперед)

        5. Словниковий диктант. (За вправою 51)

           - Записати тільки спільнокореневі слова.

           - Довести. ( гуска, гусочка, гусеня, гусак ) 

           - Позначити корінь.

         6. Робота в парах. ( за вправою 53)

- Завдання для роботи їз скоромовками:

- навчитися швидко читати;

- записати з памяті;

- взаємоперевірка : обміняйтеся зошитами, перевірте роботу товариша, при потребі простим олівцем виправте помилки.

 ІV. Підсумок уроку

-         Прочитайте скоромовку.

            Водовоз  віз  воду  з  водопроводу

-         Знайдіть споріднені слова.  (водовоз, воду, водопроводу) 

-         Яка у них спільна частина? ( - вод -)

-         Як називається спільна частина споріднених слів? (коренем)    

-         Як ще можна назвати назвати  ці слова? (спільнокореневими)

V. Домашнє завдання з інструктажем. (Вправа 55)

       - На наступних уроках ми продовжимо мандрівку країною слова, будемо вчитися   вирощувати нові „словесні дерева”. А щоб вам було легко працювати, повторіть дома правило на сторінці 26, та виконайте вправу 55, в якій ви не тільки повправляєтесь у каліграфічному написанні, а й знайдете спільнокореневі слова та позначите у них корінь.

VІ. Оцінювання

-         Покажіть за допомогою смайлика, чи цікавим був урок.

-         Оцінка роботи учнів 


Петрущенко Наталія Володимирівна, вчитель початкових класів   Великодмитровицької  ЗОШ І-ІІІ ступенів Обухівського району 

Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (15.06.2011) | Автор: Петрущенко Наталія Володимирівна
Переглядів: 21733 | Рейтинг: 3.8/25
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!