Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Звук [х] [х ’], буква «ха»
Тема. Звук [х] [х ’] буква «ха»
Мета. Познайомити школярів з новою буквою, її назвою та звуковим значенням. Формувати вміння читати слова, склади з нею. Виховувати любов до Батьківщини, до краю, де народились і живемо.
Обладнання: каси букв, таблиці Зайцева, звукові фішки, складові закладинки, предметні малюнки із зображенням промінчиків сонця.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І.Організаційний момент
Створення емоційного настрою.
Вчитель. Знову день починається,
Сонечко в небі усім нам всміхається.
Знає, що гарно жити малечі.
Ранком взяли свої речі на плечі,
А дзвіночок – дзень-дзелень,
Розпочався новий день.
А що ж сьогодні приготував новий день для вас ?
Гляньте, діти, у вікно ? Що до нас заглядає ?
Вчитель. Так, до нас у віконце заглядає сонечко. А ось воно уже блищить своїми промінчиками у нас на дошці. Кожному з вас сонечко дарує яскравий промінчик. (Вчитель з дошки знімає по одному промінчику, роздає дітям і промовляє такі слова:
Мій ясний промінчик у руки візьміть,
Нехай зігріває він ваші серця.
І відкриє шлях до майбуття.
(Кожен учень отримує промінчик на якому написане слово: добрий, чуйний, чемний, розумний, мудрий, привітний, рідний, лагідний, сердечний, ввічливий.)
Дитина читає своє слово, пояснює, як вона його розуміє.
Чи сподобались вам ці слова ?
Чому сонечко для діток підібрало такі слова ? (відповідь дітей)
Учитель: Бажає сонце усім добра,
Бажає діток бачити такими,
Як всі оці його слова.
А про що діток сонечко питало?
Сонечко запитало у дітей: хто чим славиться ?
ІІ. Актуалізація опорних знань
Гра «Хто чим славиться ?»
Продовжити думку.
Соловейко - (піснею)
Джерельце - (чистою водою)
Колос - (зерном)
Сонце - (теплом)
Квітка - (красою)
А людина ? - (добротою)
То чим славиться людина ?
- Яку людину можна назвати доброю ?
- Про кого так можна сказати в нашому класі ?
- Діти, сонечко золотим сяйвом дорогу встеляє,
- Дорога весела пливе повз оселі.
- А в оселях літери веселі,
- А які назвемо самі.
(На дошці прикріплені малюнки будиночків на яких написані літери. Діти називають усі вивчені літери)
Вчитель.
Яблуневим цвітом сяють понад світом
Стежкою – мережкою ідем,
Нові літери берем.
А щоб їх усі зібрати,
Треба добре працювати.

(Стежечка устелена різними квіточками. На листочках написані завдання. Кожна квітка - то завдання).
1. Прочитайте речення: (Діти із складів складають речення)
Рід ний
край
ве
ли чай
(Рідний край - величай)
2. Гра «Слова-перевертні»
Перегрупувати голосні та приголосні і утворити нові слова.
(рис, літо, рамка, ікра, кіт, городи)

3. Гра «Погрупуй квітки»
Слова з протилежним значенням. Відшукати і прочитати слова.
Солодкий – кислий
Молодий – старий
Тонкий – товстий
Веселий – сумний

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Вчитель.
Сумувати ми не будемо.
Мандрувати знову будемо,
Сонечко ясніше нам світи,
Щоб було нам веселіше йти.

Ось і хатку ми зустріли.
Два віконця до схід сонця,
Два до синіх хвиль.
З очерету золотавий
На хатинці бриль.
Білі стіни петльовані,
Хризантеми цвітуть.
Спокій та затишок тут бережуть.
А хатина чепурна ,
Бо живе тут літера така.
Узнайте, хто вона.
1.Виділення звука [х]
Вчитель читає віршик.
Біля хати у садочку
Харитя хризантеми садила.
Харитя ці квіти дуже хвалила.
Хоч і холод, та цвіли,
І весняні бачили сни.
- Діти, як звати дівчинку?
- Які вона садила квіти?(показую малюнки із зображенням хризантем)
- Чи є у вас в дома хризантеми?
- Розкажіть, які вони на колір. Що ви ще про них знаєте?
- Який перший звук ви чуєте в словах Харитя, хризантеми?
- Отже, діти, ви здогадуєтесь, що сьогодні ми будемо знайомитись з новою буквою «ха» .
Вона позначає звуки [х] [х’]
2.Визначення місця звука [х] в словах:
- Діти, придумайте такі слова ,щоб звук [х] був на початку слова: (хмара , ховрах, хрін, Хома, хобот, хліб, хвиля).
- А тепер придумайте слова із звуком [х] в кінці. (мох, горох, льох, сміх).
- А чи можете ви назвати слова із звуком [х] в середині ?(крихта, птахи, Захар, лихо, мухомор.)
3. Спостереження за артикуляційними відчуттями від вимовлення
звука [х].
- Діти, язичок побував у хатинці Ховрашка.(Розгляд малюнка із зображенням Ховрашка).
- Хитрий Ховрашок, наносив собі зерна в комірку і жує:
Хап – хрум, хап-хрум.
Тим і ласує
Х – хап ! Х – хрум !
Язичкові сподобалось, як ховрашок ласує, собі так спробував.
Х – хап ! Х – хрум !
Тільки було чути шум [х]!
Діти, вимовте звук [х]!
До яких звуків ми його віднесемо ? Чому ?
Буква «ха» живе у цьому будиночку.
Діти, а чи сподобалась вам хатинка у якій живе буква «ха»?
А хатинка, як та дівчина у вінку.
Така гарна та чепурненька.
- Діти, у кожного з вас є своя хата.
- Яким теплим і лагідним є родинний затишок, якою добротою та материнською ласкою віє від рідної хати.
З батьківської хати починається пізнання світу. Білі стіни біла стеля, неначе виткані з маминого полотна. Спогади про хату - немов рожевий досвіток дитинства.
Українська хата – колиска нашого народу. Кожна господиня дбайливо доглядає своє житло. Хата дає людям захист, оберігає від негараздів, дарує світ.
4. Діти розповідають про свою хату.
- Чи подобається вам ваша хата?
- Хто піклується про чистоту і затишок ?
- Яку участь у цьому беруть діти ?
- А якби ви були будівельниками, яку б хату ви собі збудували б ?
( У дітей на партах лежать олівці, фломастери, білі листки. На них вони малюють свою хату. Потім кожен учень піднімає листочок і показує дітям.
Діти, а зараз з дошки прочитайте віршик про хату. Назвіть в ньому слова, у яких є буква «ха».
Діти читають з дошки текст.
Хата невеличка лиш комірка і світличка.
Та вона нам веселенька,
Бо в ній господарює ненька
Ненька – господинька.
Чиста хатка, повна скринька.
А та скринька чарівна,
Повно всякого добра.
Вчитель. Що це я знайшла у чарівній скринці?
Як ви думаєте,діти, що тут написано ?
Так це загадки.
- Ось послухайте першу загадку.
Ми усі , діточки , знаєм,
Що навколо все співає:
Гай зелений, поле чисте.
Пташка й поле променисте.
Джерело і сірий зайчик.
Навіть хлібчика окрайчик.
Наш окрайчик заспівав,
Аж від радощів стрибав.
Поле рідне прославляв.
- Що це діти?
- Так, це хліб. У народі кажуть: «Хліб - усьому голова»
- Діти, а чому так люди говорять про хліб?
- Які ще прислів’я чи приказки ви знаєте про хліб?
Діти: (Без хліба немає обіду).
Давайте викладемо слово хліб із букв, що є у ваших касах.
А тепер зробимо звукову модель цього слова.
(Діти беруть звукові фішки і викладають на партах Один учень викладає звукову модель слова «хліб» на дошці )[- = о -]
- Твердий чи м’який звук позначає буква «ха» в слові хліб? Звичайно,’ твердий.
А чи можете ви придумати таке слово, щоб звук [х’] був пом’якшений?
Це наприклад слова: лихі, сухі.
Послухайте ще одну загадку і відгадайте її.
Соняшникова, запашна,
Дітьми любима усіма.
Солодка і смачна така.
А зветься як вона? (халва)
- Давайте викладемо це слово з букв, які ви візьмете у своїх касах.(Один учень викладає це слово на дошці)
- ХАЛВА [- о -- о]
- А у скринці ще одна цікава загадочка.
- Ось по слухайте і відгадайте
У зеленім кожушку,
В костяній сорочечці,
Я росту собі в ліску,
Всім зірвати хочеться.
Вірно, це – горіх.
- Де ви чуєте звук [х] в цьому слові.
Викладіть це слово з букв розрізної азбуки, зробіть звукову модель.
6. Робота із складами.
Діти, у нашій чарівній скринці «веселий» горох у торбинці.
Вчитель виймає із торбинки горох, на якому написані склади. Кожен учень отримує горошину, читає на ній склад, із складом придумує слово.
Ха – хата, хо – вухо, ху – художник, хи – хитрий, хе – сухе, хі – прохід, ах – птах, ох – горох, ух – пух, хма – хмара, іх – сміх, ех – цех.

7. Робота по таблицях. У кожного на парті лежить таблиця. Діти ланцюжком читають по ній склади, слова.

8.Робота над скоромовкою.
- Діти, дивіться, над хатиною з’явилась
хмаринка, наче баранець,
Білий товстунець.
Поскубла травички
Підійшла до хати
Стала всіх вітати,
Скоромовку промовляти.
Діти з дошки читають скоромовку, що записана.

Хмаринки – пуховинки
Химерні, волохаті,
Вмостились на хвилинку
У хлопчика на хаті.

9. Робота з чистомовками.
Хмаринки вмостились на хаті і стали чистомовки промовляти.
Ха – ха - ха – яка хата чепурна.
Ху – ху - ху – ми ходили по даху.
Хи – хи - хи– потім підем гуляти.
Хе – хе - хе – на вільсі листячко сухе.
Ух – ух - ух – з тополі летить пух.
Ах –ах - ах – а за нами летить птах.

ІУ. Фізкультхвилинка.
Мабуть, діти, ви стомились ?
Щось голівки похилились.
треба всім вам дружно встать
і зарядку розпочать.
Руки вгору підніміть,
Ну а потім – опустіть.
Руки в сторони розкиньте,
Птахами у небо злиньте.
Помахайте кілька раз,
Стане всім вам краще враз.
На носочках підніміться,
Вправо, вліво нахиліться,
Потанцюйте всі ногами
А тепер спочинем з вами.
Тепер руки ставте в боки,
Пострибайте мов сороки,
Раз, два, три,чотири –
Вліво, в право нахиліться,
Навкруг себе покрутіться,
А тепер усі сідайте
працювати починайте.
4. Робота з підручником ст. 94
А птахи з дальніх країв летіли
Крилами махали, діток вітали
Бажали, щоб гарно
Букварик читали
- Діти відкрийте наступну сторінку Букваря.
- Які букви написані посередині сторінки ?
- Вірно «ха» велика і мала.
- А чим відрізняються вони між собою ?
(тільки розміром).
1. Читання слів у букварі учителем. (Учні слідкують)
2. Ланцюжкове читання сторінки учнями.
3. Вибіркове читання.
- Діти, знайдіть слово, яке означає назву комахи.
- Знайдіть слово, що означає назву гриба.
- Знайдіть слово, що означає назву головного убора для жінок.
- Знайдіть слово, що означає назву тваринки-шкідника.
5. Робота над малюнками підручника
Вчитель: Розгляньте малюнок на ст.94
Який гриб зображений на цьому малюнку ? (Мухомор)
Що ви знаєте про цей гриб ? (він отруйний)
Які ви ще знаєте отруйні гриби ?
Які гриби ви знаєте їстівні ?
Поясніть модель слова «мухомор».
Діти, на ст. 95 ми бачимо на малюнку дітей, які зібралися в ліс по гриби.
- Хто йшов попереду ? (Їжачок Чапко)
- Що у їжачка на голках ? (Гриби)
Діти зайшли в ліс, назбирали у кошички грибів і виходять з лісу.
Прочитайте слова: входити – виходити.
Які значення мають ці слова ?
Прочитайте слова на ст. 95.
Чому ці слова написані з великої букви ?
Прочитайте лиш ті слова, які мають пестливе значення.
6.Гра «Спіймай слово з буквою «ха»»
Вчитель. Діти, над нашими будиночками з’явилася ще одна хмаринка.
Але це хмаринка – веселика.
Подивіться, як це хмаринка нам посміхається. На своїх білих крильцях вона принесла нам смішинки. Я буду їх вам читати, а ви спіймайте слово, у якому є звук [х].
Захар і загар
Хвалився – вихвалявся Захар
Який в нього гарний загар.
І тиждень і два вихвалявся,
Аж поки в ставку не скупався.
Зів’яв відразу Захар:
Діти, то де ж подівся загар ? (хлопчик не мився, був дуже грязний, а думав що то в нього загар). Та коли покупався в ставку, то його «загар» зник.
Чого вчить нас ця смішинка?
(потрібно регулярно митися, дотримуватися гігієни свого тіла.)
Вчитель : А ось ще одна смішинка – «Сміхота»
Кіт питає у кота:
- що таке сміхота?
Кіт коту відповіда :
- штука це не проста.
Це коли у кота
Мишки вкрадуть хвоста.
- Діти, слова, які ви спіймали у смішинках з буквою «ха», поділіть на склади , вкажіть де у них знаходиться буква «ха»
(За – хар, за – гар, смі-хота, хвос-та)
Вчитель: Діти, хмарки в небі пропливли, знову виглянуло сонечко і сказало:
Як хороше, коли усім весело,
Коли чути сміх з вікон хатинки.
А в цій хатинці живе дружна сім’я –
Наш клас 2а.
УІ. Підсумок уроку.
Завершуємо наш урок.
Свій клас - хатинку прикрашаймо
Україну звеселяймо.
Гра «А щоб гарна була моя хатка»
(Звучить мелодія пісні «Я лисичка»)
Діти з дошки читають прислів’я:
- Де руки і охота там скора робота.
(діти читають , пояснюють, як вони розуміють)
Ми в руки віники візьмемо і виметемо з хати (діти з дошки читають слова): (зло, заздрість, хвороби, сварки, лінь)
Пояснюють чому саме цим словам не місце у хаті.
Вчитель. Діти, а чим би ви прикрасили наш клас – хатинку?
1 учень. Я хочу прикрасити наш клас рушником. Прикріплює свій рушник (паперовий) на дошці і читає напис на ньому.

Хвала рідній хаті,
щирій і багатій

2 учень. А я стіл накрию скатертиною , але тут є завдання: продовжити речення. Читає речення. Стіл накрию білою скатертиною.
3 учень. Ось на столі лежать квіти. Я їх поставлю у вазу, і прочитаю, які квіти я поставила.
Учениця читає: (хризантеми, волошки, айстри, маки)
4 учень. А я на стіл покладу пахучу хлібину, бо хліб усьому голова .
5 учень робить висновок.

Хліб до нас не впаде з неба,
Будемо працювати, то будемо усе мати:
І гарну хатину і пахучу хлібину,
Та здорову веселу родину.

Вчитель: Діти, ми навчилися читати слова з буквою «ха». І, мабуть чи не найчастіше з цією буквою на уроці зустрічалося слово «хліб». Бо хліб – то святиня . Його треба шанувати як і людей, які його вирощують. Тож послухайте молитву хлібові.

7. Учитель читає молитву хлібові.

Отче наш, хлібе ! Світлий наш, Боже !
Нині і прісно зернятко кожне.
З сонця початий, вітром облитий
Білий-пшеничний, клиновий – житній,
На рушникові, на скатертині –
Дурневі, Генію, Літнім, Дитині.
З присмаком плуга, з запахом неба,
Всі тебе люблять, всім тебе треба.
Ім’я Твоє да святиться все суще,
Господи – хлібцю, крайцю насущний!
Бог над богами, цар над царями,
Влада твоя – тут й за морями.
Ти на вінець і на свято і в будень !
Господи - Хлібе, хай тебе буде.
Ось таку молитву про Хліб ви прослухали, діти.

Вчитель. Молодці, діти, ви дуже добре працювали протягом усього уроку.
З якою буквою познайомилися ?
Що було на уроці цікавого ?
Що було нового ?
Я вам щиро вдячна за вашу активну працю на уроці.

Буханевич Ганна Михайлівна, вчитель початкових класів Володарської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2
Категорія: Уроки | Додав: Veronika (18.06.2011) | Автор: Буханевич Ганна Михайлівна
Переглядів: 9133 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!