Каталог статей
| Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки | [ Додати статтю ] |
Складання усної розповіді за малюнком і запитаннями. Узагальнення знань про види речень
| Тема: Складання усної розповіді за малюнком і запитаннями. Узагальнення знань про види речень. Мета: Узагальнити і систематизувати знання учнів про види речень за метою висловлювання; закріпити навички правильного інтонування речень, додержання логічного наголосу та розпізнавати ці речення на слух; розвивати уміння узагальнювати; розвивати зв’язне мовлення, шляхом складання речень, спираючись на запитання та малюнок; виховувати спостережливість за природою, любов до природи рідного краю і бережне відношення до неї. Обладнання: таблиця № 13 «Українська мова в таблицях 2 клас»,малюнок сонечка з хмаринкою, малюнок осені, ілюстрації до українських народних казок «Рукавичка», «Колосок», «Лисичка та журавель», заготовки до інтерактивної вправи «Гронування», ребус, назви зупинок, картки для гри з буквами Р, П, С, мікрофон (іграшковий), картки з віршами. Тип уроку: урок-подорож Хід уроку I Організація учнів до уроку, переключення уваги на українську мову. - Діти, сядьте рівненько, спинки пряменько. - До якого уроку ви підготувались? (Української мови) - Давайте повторимо вірш про рідну мову М. Сингаївського (Діти хором) Рідну мову я вивчаю, Її люблю, не забуваю. Рідну мову буду знати, Берегти і поважати. Рідна мово! Рідна мово! Як сопілка калинова. Мова наших кобзарів, Мова прадідів й дідів! Рідна мово! Рідна мово! Пісня неньки калинова, Шум калинових гаїв, Спів веселих солов’їв. II Закріплення вивченого матеріалу. 1 Повідомлення теми і завдань. Щоб про речення все знати Починаймо працювати. Сьогодні на уроці ми будемо закінчувати мандрівку у казкову подорож «Види речень». Ми повторимо матеріал про види речень, складатимемо, розпізнаватимемо на слух ці речення, а також складемо розповідь за малюнком і запитаннями. Мандруватимемо сьогодні із сонечком та хмаринкою ось за такими зупинками: - зупинка «Каліграфічна вправа» - зупинка «Повторялочка» - зупинка «Мовна розминка» - зупинка «Веселика» - зупинка «Цікавинка» - зупинка «Творча» - зупинка «Поетична» То ж вирушаймо разом і організовано. 1 зупинка «Каліграфічна вправа» (Прикріплюємо на дошці назву зупинки) Спочатку діти, відкрийте зошити, покладіть їх правильно на парті, ноги поставте на підлогу. Запишемо число. Яке сьогодні число? Якого місяця? (листопада) А як називається день тижня? Тепер беріть ручки з зеленою пастою. Сонечко з хмаринкою дають таке перше завдання: 1) виписати спочатку приголосні букви із слова сонечко, а потім із слова хмаринка; 2) допишіть у цей самий рядок голосні букви із цих слів; 3) з нового рядка спишіть з дошки слова: сонечко, хмаринка; А тепер поміняйтесь зошитами із сусідами по парті, візьміть простий олівець і підкресліть букви, які на вашу думку, написані не каліграфічно. Потім я перевірю, напишу букви для повторного написання, які не відповідають вимогам письма. Подорож триває. 2 зупинка «Повторялочка» (Прикріплюємо на дошці назву зупинки) 1. Робота з таблицею № 13 (прикріплена на дошці) і у підручнику ст. 76. - На цій зупинці, за допомогою таблиць, повторимо матеріал про види речень. - Які бувають речення за метою висловлювання? (Розповідні, питальні, спонукальні) - Які речення називаються розповідним? (Речення, в яких щось розповідається). - Які розділові знаки ставимо в кінці розповідних речень? (Крапку, знак оклику) - Коли ставимо крапку? (Коли речення вимовляємо без захоплення і радості) - Наведіть приклад. (Білочка стрибає по деревах) - Коли ставимо знак оклику? (Коли речення вимовляємо з радістю і захопленням) - Наведіть приклад. (Ліс позолотів! Сонечко засвітило!) - Які речення називаються питальними? Речення, в яких про щось запитується) - Наведіть приклад. (Де зимує зайчик?) - А коли в питальних реченнях ставимо знак питання і знак оклику? (Коли запитуємо з підвищеною інтонацією. Мама довго шукала сина і запитує: − Де ж ти був?!) - Які речення називаються спонукальними? (Речення, в яких висловлене спонукання. Це може бути прохання, запрошення, порада, заборона, наказ, застереження) - Які розділові знаки ставимо в кінці таких речень? (Крапку і знак оклику) - Коли ставимо крапку? (Коли в реченні просимо, радимо, застерігаємо без сильного почуття) - Наведіть приклад. (Даринко, полий квіти) - Діти, що в цьому реченні є? (Звертання) - Як ми виділяємо на письмі звертання? (Комою) - А коли в кінці спонукальних речень ставимо знак оклику? (Коли в реченні висловлено сильне почуття. Коли читаємо такі речення з сильною інтонацією) - Наведіть приклад.(Любіть природу!) - Пригадайте, у яких казках з теми «Українські народні казки» багато питальних речень? («Рукавичка», «Колобок») - Уважно подивіться на ілюстрацію і згадайте, про що запитували звірі? (А хто, хто в цій рукавичці живе?) - А у яких казках зустрічаються спонукальні речення? («Лисичка та журавель», «Лисиця та їжак») - Уважно подивіться на малюк, згадайте, як лисичка кличе журавля в гості? (Приходь, журавлику, приходь, лебедику!) - А як запрошує до страви? (Призволяйся, журавлику, призволяйся, лебедику!) Зараз пограємось в гру «Назви речення». Я буду читати речення, а ви уважно слухайте, визначайте тип речення за метою висловлювання і покажете картку з буквами: Р – розповідне речення П – питальне речення С – спонукальне речення - Сонечко, чому сумуєш? (П) - Хмарка мене закриває. (Р) - Попроси її гарненько. (Р) - Хмарко, відступи, будь ласка! (С) - Хмарка відступила. (Р) - Дякую тобі красненько. (Р) - Що ти кажеш? (П) - Я не чую, бо далеко вже мандрую! (Р) Діти, як ви думаєте, сонечко з хмаркою задоволені вашими відповідями? (Задоволені). От молодці! Їдемо далі! 3 зупинка «Мовна розминка» (Прикріплюємо на дошці назву зупинки) Діти, нове завдання нам пропонує хмаринка з сонечком. 1) За змістом розповідного речення побудувати кілька питальних і записати на дошці. Хто речення складає, той і записує на дошці, а ви – в зошитах. Сонечко сховалось за хмару. (Куди сховалось сонечко? Що зробило сонечко? Що сховалось за хмару?) 2) Перебудуйте це розповідне речення на спонукальне і запишіть. (Сонечко, сховайся за хмару) 3) Перебудуйте спонукальне речення в розповідне. Діти, спостерігайте за природою! (Діти спостерігають за природою) Діти, сонечко з хмаринкою задоволені цією роботою? (Так) Мандруємо далі. (Прикріплюємо на дошці нову зупинку) 4 зупинка «Веселинка» Прийшов час розім’ятись і повеселитись. Встаньте, дітки, вийдіть із-за парт, зробимо фізкультуру. Я буду читати вірш, а ви виконуйте рухи. Хмарка сонечко закрила, Слізки дрібнії зронила. Ми ті слізки позбираєм, У травичці пошукаєм. Пострибаєм, як звірята, Політаєм, як пташки Потанцюємо ще трішки, Розімнемо руки, ніжки! Всі веселі, от чудово! За роботу сіли знову. Подорож продовжуємо. (Прикріплюємо на дошці нову зупинку) 5 зупинка «Цікавинка» 1. Вправа «Гронування» А на цій зупинці спочатку попрацюємо в парі і виконаємо вправу під назвою «Гронування». На партах у вас лежать картки, на яких написано центральне слово «осінь» і є промені. Напишіть на променях слова або словосполучення, що спадають вам на думку до даної теми. Радитесь разом, а один записує (той хто швидше пише). У цій роботі допоможуть вам малюнки про осінь. А тепер поясніть зв’язки між цими словами, склавши речення. (Осінь позолотила листя. Виросли осінні гриби – опеньки. У вересні діти йдуть у школу. Восени ідуть дощі. У листопада опадає листя з дерев. З настанням осені – холодає.) У багатьох у вас зустрічаємо слова, що є назвами осінніх місяців. Їх назви зашифровано у ребусах. - Як розшифруємо назву першого місяця осені? (Вересень) Послухайте віршик про цей місяць. Перший місяць вересень, він смачний. Нам дарує яблука запашні, Груші, сливи, дині і виноград – То солодка радість для малят. - Як розшифруємо назву другого місяця? (Жовтень) А про жовтень ось такі слова: Жовтень-місяць – красень і чарівник, До багатства й розкоші дуже звик. Повні жмені золота розсипа, Землю, мов царівну, одяга. - А яка назва третього місяця? (Листопад) А листопад зветься так недарма, Бо останнє листячко обрива. Вітер понад лісом співа-гуде. − Засипайте скоріше, − зима іде. - Яке останнє речення за метою висловлювання? (Спонукальне) 2. Словникова робота Листопад – назва одинадцятого місяця року, третього місяця осені, час спадання листя. А в народі ще його називають падолист. - Утворіть словосполучення із словом листопад. (Настав листопад, приніс листопад, гуляє листопад, холодний листопад) - Хто знає приказки або прислів’я про цей місяць? (Можна дати дітям заздалегідь) В листопаді бабам одна рада: ховатися на піч. Листопад любить і колесо і полоз. В листопада день, як заячий скік. Листопад зимі ворота відчиняє. Листопад вересню онук, жовтню син, а зимі радний брат. Комарі у листопаді – м’яка зима. А хто знає вірш про листопад? Листя з лип і беріз Осипається, За стебло верболіз Зачіпляється. Стали трави, стежки Золотими, А тоненькі гілки – Та й безлистими. (Я. Купала) Уже в осінньому саду Гуляє листопад, І літо не повернеться Не вернеться назад. (М. Сингаївський) Крапне з неба, дахів, стріх Дощ холодний, перший сніг. Почорнів без листя сад Бо це місяць – листопад. А зараз Оленка (Підготовлена учениця) прочитає вірш Марійки Підгірянки із вправи 156, що на 75 сторінці підручника. Місяць жовтень мряку розвіє, в лісах, садочках лист пожовтіє. А листопад – той жалю не має, з дерев останнє листя зриває. - Який заголовок можна підібрати до цього вірша? (Осінь. Листопад) - Діти, запам’ятайте правопис і вимову цього слова листопад. Для цього ви спишіть речення про листопад. - Чи добре ми попрацювали на цій зупинці? (Не зовсім) Що порадили б своїм друзям? (Бути більш уважними і активними) І знову рушаємо далі. (Прикріплюємо на дошці нову зупинку) 6 зупинка «Творча» 1. Вступна бесіда. Листопад, як і кожен місяць року, має свої свята. Це може бути і ваше свято. Бо це день народження, якого ви чекаєте з нетерпінням, цікавістю і радістю. Це свято і ваших товаришів, наших учнів класу − Вихра Дмитра і Васюкова Ігоря. Ми їх вітали вже. Але на сьогоднішньому уроці ми побуваємо на дні народженні у дівчинки. Спочатку дамо їй ім’я. (Ганнуся, Олеся) 2. Розгляд малюнка на ст.74 підручника. - Уважно розгляньте малюнок. - Кого ви бачите на малюнку? (Маму, дітей, іменинницю) - Для чого зібрались діти? (Відсвяткувати день народження дівчинки Олесі) - Який у них настрій? (Веселий, радісний) 3. Складання усної розповіді за планом і малюнком. - Давайте складемо розповідь за малюнком і планом. Я буду читати запитання, ви слідкуєте очима і даєте відповідь, використовуючи слова із запитання. 1 У кого сьогодні день народження? (Сьогодні день народження у Олесі) 2 Що приготувала мама? (Мама приготувала святковий пиріг) 3 Хто накрив святковий стіл? (Святковий стіл накрила мама і іменинниця) 4 Хто прийшов привітати дівчинку? (Дівчинку прийшли привітати друзі) Дайте дітям імена. То як буде тепер звучати це речення? (Олесю прийшли привітати Катруся і Сергійко) 5 Які подарунки принесли діти? (Діти принесли зайчика, квіти, торт) 6 Як пройшло свято? (Свято пройшло весело й цікаво. Свято пройшло радісно.) 4. Запишіть у зошити відповідь на п’яте запитання, користуючись схемою. , , . Я ще раз нагадую запитання. Які подарунки принесли діти? - Діти, сонечко всюди заглядає і все бачить. І побачило воно, як дівчинка Катруся нарвала величезний букет лісових квітів і принесла на день народження своїй подрузі. По дорозі, трохи квітів розгубила. Але букет і так вийшов найбільший від усіх. Але Її подруга Інна чомусь не дуже зраділа такому букету. А навпаки – засумувала. Чому? Як ви думаєте? Бо Катруся знищила природу. Не можна рвати квітів. Можна вирвати 3 – 5 квіточок. - Навіщо вам квіти? Квіти – це краса. Квіти треба берегти, бо вони очищають повітря. Квіти – це жива природа, яку не можна нищити. Деякі квіти, навіть, занесені до Червоної книги. З цього приводу П. Сиченко написав такі слова: Вмійте любити природу. В полі, у лісі, над яром – квіти, дерева і трави… Цвіту не вирви задаром, гілки не втни для забави. Оберігайте ж повсюди шлях і стежиночку в гаї. Все то окрасою буде нашого рідного краю. - Що б ви порадили Катрусі, всім дітям і людям? (Люди, оберігайте природу!) - Яке це речення за метою висловлювання? (Так, спонукальне) - Чи можна це речення написати на плакаті і прикріпити в лісі? (Так) - Чи зрадіє сонечко з хмаринкою з такої роботи? (Так) Чому? (Бо сонечко і хмаринка – це теж природа, вони пов’язані між собою) А ми йдемо далі (Прикріплюємо назву нової зупинки) 7 зупинка «Поетична» 1 Вправа 157 ст. 76. - Послухайте і очима прослідкуйте вірш Д. Павличка, щоб змогли виконати деякі завдання по змісту вірша. Небеса прозорі, мов глибінь ріки. Падають як зорі з явора листки. - Який заголовок ви б до нього добрали? (а Осінь б Листопад) - Знайдіть слово, у якому є збіг трьох приголосних. (листки) - Поділіть слово на склади для переносу. (Ли-стки, лис-тки, лист-ки) 2 Вірш записаний на дошці. Красивий, щедрий рідний край і мова наша солов’їна. Люби, шануй, оберігай Усе, що зветься Україна! (І. Січовик) - Послухайте і очима прослідкуйте. - Прочитайте спонукальне речення. (Люби, шануй, оберігай усе, що зветься Україна!) * Замініть його на розповідне. (Треба любити, шанувати, оберігати усе, що зветься Україна.) * Змініть тепер розповідне на питальне речення. (Чи ти любиш, шануєш, оберігаєш усе, що зветься Україна?) 3 Майбутні поети. Діти, зараз ви побуваєте у ролі поетів-початківців. Вам дано вірш, у якому недописані слова. Ваше завдання дописати ці слова. Добре те, що сонце _____ ! (світить) Добре те, що віє _____ ! (вітер) Добре те, що цей ось ліс Разом з _____ ріс і ріс! (нами) Добре те, що осінь _____ ! (настає) Добре те, що радість нам _____ . (несе) Добре те, що листя _____ (опадає) Й навесні нове _____ . (виростає) - Давайте прочитаємо, що у вас вийшло. З кожного ряду по 1 учню. Уважно придивляйтесь до розділових знаків у кінці речень. - Які це речення? (Розповідні) - Спишіть речення про сонце. ІІІ Підсумок уроку 1. Вправа «Незакінчене речення» Ось і закінчилась наша мандрівка. Використовуючи (Іграшковий) мікрофон, продовжіть речення: Ми закінчили вивчати тему… (Види речень) Сьогоднішній урок навчив мене… Найкраще завдання на цьому уроці було… ІV Домашнє завдання Знайдіть у підручнику вправу 160. Виконуємо перше завдання – читаємо речення. Читаємо друге завдання. А тепер прочитайте питальні речення, потім спонукальні і нарешті розповідні. Дома запишете тільки розповідні речення – це третє завдання. Відкрийте щоденники і запишіть назавтра домашнє завдання на 3 урок, навпроти «Укр. мова» − вправа 160. А зараз декілька слів від себе. Дякую діти вам за добру роботу, хто був активний. Іншим бажаю на наступних уроках бути уважнішими і активними. Йовенко Надія Іванівна, вчитель початкових класів вищої кваліфікаційної категорії Шевченківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Броварського району, вчитель-методист | |
| Переглядів: 11205 | Рейтинг: 5.0/1 |
| Всього коментарів: 0 | |
