Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Звуки [л], [л'], позначення їх буквами «Л», «л» (ел)
Тема. Звуки [л], [л'], позначення їх буквами «Л», «л» (ел).
Мета. Ознайомити дітей з новою буквою «Л», «л» (ел) та її звуковими значення¬ми; закріплювати уміння розрізняти функціональне значення звука і букви; вчити читати слова з новою буквою. Розвивати мовлення, увагу, спостереж¬ливість, мислення учнів. Виробляти навички звуко-буквеного аналізу слів. Виховувати інтерес до образотворчого мистецтва.
Обладнання. Предметні малюнки, зображення лисички, рухома таблиця і записи складів на дошці, каса розрізних букв, фішки, зразок друкованої букви, "Супутник Букваря. Від А до Я".
Урок вивчення нової букви

                                                                    Хід уроку
І. Організаційна частина.  
Ось дзвінок сигнал подав —
до роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
а урок свій починаймо.

II. Актуалізація опорних знань.
- Який звук ми вивчали на попередньому уроці? (звук [в])
1. Гра «Хто більше».
- Назвіть слова, у яких чується цей звук на початку, в середині, в кінці. (По рядах)
(1-ряд: Вова, Валя, вовк, ведмідь, весна, веселий, великий, виходити, викликати …;
2-ряд: Іван, Варвара, мавпа, кавун, нова, червона, повіває, злякався…;
3-ряд: Іванов, Жашків, острів, знайшов, читав, казав, писав…)
2. Гра «Віднови слова».
На набірному полотні виставлені слова без перших літер
…іна …они
…ван …ова
- Ведмедик написав учням лісової школи слова. Прибіг вовчик і витер перші букви в словах. Давайте допоможемо ведмедикові відновити слова.
- Чому в словах першої колонки вставили велику літеру? (Це імена людей)
- Коли ми пишемо велику букву? (В іменах людей, на початку речення)
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку, мотивацій навчальної діяльності учнів.
- Сьогодні в гості до нас прийшла гостя. Ім’я її починається на букву, з якою ми сьогодні ознайомимося. А якою, дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Я руда, низького росту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа –
В них таке смачненьке м'ясо...
Вовку-брату я сестричка,,
А зовуть мене... (лисичка).
- Отже, ми з вами вивчимо звуки [л], [л'] і букву, яка їх позначає на письмі. Якщо ми це засвоїмо, то перегорнемо наступну сторінку букварика і знатимемо більше і краще. А Лисичка буде спостерігати і скаже нам, хто був найактивнішим на уроці.

2. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи.
а) Гра «Впіймай слово».
- Виділити звуки [л], [л'] з вивченого раніше вірша.
Літом ластівка літає,
Ластів 'ят малих навчає:
«Не лінуйтесь, ластів'ята,
Вчиться літечком літати,
Бо, як літо відлітує,
Ми за море помандруєм».
(Діти визначають найбільш поширені в ньому звук, відносять їх до приголосних, зіставляють артикуляцію твердого і м'якого звуків).
б) Гра «Правильно вимовляй »
Попарна вимова:
[л] [л']
ложка ліжко
лайка лійка
лад лід
лото літо
ледачий лінь
— До голосних чи приголосних віднесемо дані звуки?
— Визначте спосіб позначення звука [л] фішкою . ( )
— Визначте спосіб позначення фішкою звука [л']. ( )
в) Розпізнавання звуків у словах: малий, лівий, сосни, легенда, літо, мило, Леонід, зелений, стіл, зірка. (Діти показують фішки)
(З метою підсилення слухової уваги і загострення фонематичного слуху вчитель може включити слова, у яких дані звуки відсутні).
г) Самостійний добір учнями слів з [л], [л'] , визначення місця звука у дібраному слові.
— Назвіть квіти, у назвах яких є звуки [л], [л']. (Лілія, волошка, фіалка, гладіолус, кали, лотос, сальвія, флокси).
— У якій позиції знаходиться звук [л], [л']?
д) Заучування чистомовки:
Ла-ла-ла - молоко (пила)
Ло-ло-ло - їдемо в (село)
Лу-лу-лу - купили ми (пилу)
Ли-ли-ли - липку (полили)
Лі-лі-лі - рученьки (малі)
ж) Аналітико-синтетичні вправи зі звуками [л], [л'] :
— Утворіть склади з поданих звуків:
[л], [а] - ла,
[л], [і] -лі,
[л], [е] - ле,
[Л], [о] - льо,
[л], [у] - лу.

IV. Фізкультхвилинка.
Пісня "Лисичка" з танцювальними рухами.
Я Лисичка, я сестричка
Не сиджу без діла,
Я гусятка пасла,
Полювать ходила.

А сьогодні у неділю
Треба відпочити,
Свою хатку гарнесенько
Треба прикрасити.

А щоб краща, а щоб краща
Була моя хатка,
Треба піти у лісочок
Квіточок нарвати.

III. Ознайомлення з буквою "Л", її алфавітною назвою.
— Лисичка принесла з собою нову букву.
1. Розгляд та аналіз форми букви. Визначення місця букви в касі.
- Порівняйте малу і велику букви. Чим вони відрізняються?
(Лише розміром).
2. Заучування вірша. Пошук схожості з навколишніми предметами.
Має Петрик капелюха,
Натягнув на самі вуха.
Капелюх — як буква "ел".
Не забудь її тепер. (Л.Андрієнко)
(Буква «ел» ще схожа на лапки кішечки, на рушник, який висить на гвіздку, на гірку)
3. Побудова звукових моделей слів – малюнків в зошиті "Супутник Букваря. Від А до Я".
4. Написання друкованих літер" Л" і "л" в зошиті "Супутник Букваря. Від А до Я".
5. Утворення та читання складів.
— Лисичка принесла вам у подарунок чарівну квітку. Просить вас утворити і прочитати склади.


VI. Робота за "Букварем" (с. 38-39).
1. Читання букви "Л".
2. Розгляд малюнків. Звуко - складовий аналіз слів: малина, лимон.
3. Читання складової таблиці.
(Учні читають склади по горизонталі, по вертикалі, ланцюжком.)
4. Утворення й читання слів з розрізнених складів (малина, лимони, ловили).
5. Читання колонок слів з орієнтацією на виділені злиття та наголос.
(Вчитель звертає увагу на те, що від зміни наголосу змінюється значення сло¬ва (мала — мала). Учні складають речення з цими словами.)
6. Гра "Встав букви". Учні допомагають лисичці прочитати слова: лас-тівка, лелека.
7. Виконання логічної вправи.
(Учні виділяють у слові ластівка злиття ла, у слові голуб — лу, в слові лелека — ле, у слові лисиця –ли).
Фізкультпауза.
а) Гра "День-ніч".
На слово "Ніч" діти заплющують очі і показують на предмет, вказаний вчите¬лем, що є у класі. На слово "День" - — учні розплющують очі і дивляться, чи правильно показали. Вправу повторити 2-3 рази.
б) Гра "Маятник" (для відпочинку м'язів шиї).
8. Робота над загадкою.
- Відгадайте загадку Лисички:
Пензлик бігає охоче:
Раз мазочок, два мазочок…
Ось пелюстка і листочок,
Ось доріжка і грибочок.
Ось хатинка, ось діброва,
Ось…Картина вже готова…
А картину - знає кожен -
Створює для нас …(Художник)
9. Розгляд ілюстрації (с. 39). Бесіда за змістом малюнка
- Чи можна діток на малюнку назвати маленькими художниками? Чому? (На мою думку…)
- Лисичка дуже любить свою букву і звуки, які вона позначає . Тож для лисички кажіть більше слів з [Л].
- Що малювали хлопчик і дівчинка? (кораблика і хвилі, ялинку)
- Чим вони малювали? (Олівцями, пензликом і фарбами)
- Яким кольором малював кожен? (голубим, зеленим)
- Які дії виконує хлопчик, дівчинка? (хлопчик - сидить, думає, дивиться. оцінює …; дівчинка: стоїть, фарбує, старається, думає…)
- Що потрібно робити, щоб стати художниками?) (Вчитися, старатися, знати, вміти…)
10. Читання речень з "Букваря" (с. 39).
— Прочитайте перше речення. Про кого в ньому говориться?
— Прочитайте друге речення. Як звали хлопчика?
— Прочитайте третє речення. Подумайте, яку букву треба вставити у "віконечко".
— Прочитайте ще раз усі речення. Що любили робити діти?
VII. Робота в зошиті "Супутник Букваря. Від А до Я" (с. 24). (Читання пірамід слів і речень сильнішими учнями в парах.
Індивідуальна робота з слабшими учнями.)

ЛИ • Н ЛИ • ЛА
ЛИ • В МИ • ЛА
ВІ • Л МА • ЛА
ВО • ЛИ НАЛИ • ЛА
ВИ • ЛИ ЛАМА • ЛА
VIII. Підсумок уроку.
— Яку букву ви сьогодні вивчали ?
— Які звуки вона позначає?
— Прочитайте вивчені букви. Які з них позначають голосні (приголосні) звуки?
— Який звук позначає буква «ел» у словах ялинка і корабель?
— Знайдіть у букварі слова, в яких ця буква позначає твердий звук, звук [л'].
— Прочитайте ланцюжок букв а, и, і, о, у, в, л, м, н.
— Лисичка пере¬коналася, що ви вмієте гарно працювати .
А найактивнішими на уроці були …

Орлівська Єва Іванівна, вчитель початкових класів Станіславчицького НВО Ставищенського району

Категорія: Уроки | Додав: Veronika (22.06.2011) | Автор: Орлівська Єва Іванівна
Переглядів: 14158 | Рейтинг: 4.7/3
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!