Каталог статей
| Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки | [ Додати статтю ] |
Побудова тексту: зачин, основна частина, кінцівка
Тема. Побудова тексту: зачин, основна частина, кінцівка.
Мета. Дати учням уявлення про складові частини тексту: зачин, основну частину, кінцівку; ознайомити з поняттям "абзац"; розвивати мовлення учнів, збагачувати їхній словниковий запас; виховувати любов до природи та турботливе ставлення до тварин. Обладнання. Малюнки, таблиці з текстами, таблиця "Будова тексту". Хід уроку І. Організаційна частина. Вже дзвінок нам дав сигнал: Працювати час настав. То ж і ми часу не гаймо, Працювати починаймо. ІІ. Актуалізація опорних знань 1. Перевірка домашнього завдання. – Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота. Перевіримо, як ви виконали домашнє завдання. 2. Відгадування загадки. – Відгадайте загадку. В ньому виросте грибок. Заховається звірок. Люди ягоди, горішки позбирають в козубки. Дасть матеріали на будинки. А на Новий рік – ялинки, І добродій зветься … (Ліс). 3. Каліграфічна хвилинка. – Який перший звук у слові ліс? – Охарактеризуйте його. (Приголосний, м'який, дзвінкий). – Якою буквою він позначається на письмі ("ел"). – Сьогодні на каліграфічній хвилинці ми повторимо правопис великої і малої букви "ел ". – Запишіть піврядочка великої букви "ел" і піврядка малої букви "ел". – Які тварини живуть у лісі? (Ведмідь, лисиця, їжак, кабан). – Назву якої тварини не можна поділити для переносу і чому? (їжак – склад, позначений однією буквою, не залишається в рядку і не переноситься). – Складіть розповідне речення про ліс. – Запишемо кілька найвдаліших речень. 4. Звуко-буквений аналіз слова їжак [ = о – о – ] – Зробіть звуко-буквений аналіз слова їжак. 5. Моделювання тексту з окремих речень. – Прочитайте ці речення. – Чи можна їх назвати текстом. Доведіть свою думку. – А що ж таке текст? (Це – речення, зв'язані за змістом і розміщені у певній послідовності) – Вкажіть порядок розташування речень, щоб вийшов текст. Я підготувала вам підказку. Перше і останнє речення виділене синім шрифтом. О Я торкнув її ногою. О Я йшов лісом і збирав кольорові листочки. О Біля мене заворушилася листяна кулька. О Та це їжачок! О 3 них їжачок зробить м 'яку постіль на зиму. О Він збирає осінні листочки. – Прочитайте утворений текст. – Виберіть з поданих заголовків найбільш влучний. Доведіть свою думку. • Кольорові листочки • Їжачок • Листяна кулька ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. 1. Пояснення вчителя. – Сьогодні ми будемо спостерігати, як будується текст, з яких частин він складається. Текст – немов будинок, він має свій початок. Як будинок починають будувати з фундаменту, так і в тексті є одне або й більше речень, які становлять його початок, або зачин. У зачині коротко повідомляється те, про що буде розповідатися. – Ось подивимось на наш побудований текст. Прочитаємо перше речення. Воно виділене синім шрифтом. – Ви уявили із зачину, про що йтиме мова у тексті. (Про листочки). – Як і в будинку є стіни, у тексті є основна частина. З основної частини ми дізнаємося головне, про що автор хотів повідомити в тексті. (У нашому випадку основна частина надрукована звичайним шрифтом чорного кольору). Послухайте основну частину. – Будинок завершується дахом. І в тексті має бути завершення, воно називається кінцівка. Послухайте, яка кінцівка в нашому тексті. Її також виділено синім шрифтом. – Давайте повторимо, з яких частин складається текст (зачин, основна частина, кінцівка). Кожна частина тексту починається з нового рядка – це нова думка, абзац. У даному тексті є три абзаци. IV. Фізкультхвилинка. Повз по лісу їжачок, В нього шубка з голочок. Ніс багато грушечок, Аж болів його бочок. Раз! Два! Три! Чотири! П’ять! Зупинився спочивать. Піклувався їжачок Про маленьких діточок. Чарівних, непосидючих, Дуже милих і колючих. Десять! Дев’ять! Вісім! Сім! Грушечки ці ніс він їм. За Л.Кондрацькою. V. Закріплення нового матеріалу. 1. Складання речення з деформованих слів. – Їжачок побудував будиночок для зимівлі. А щоб закріпити свій фундамент, він пішов назбирати листя. А оскільки його наполохали, він його розгубив. Давайте йому допоможемо їжачку його зібрати. Це листя незвичайне, із завданням (словами). Із цих слів-листочків потрібно скласти речення. (знайшли, школярі, в, білочку, лісі). – Складіть і прочитайте це речення. – Це є зачин. – Прочитайте основну частину. – Про що розповідається в основній частині? – Прочитайте кінцівку. – Давайте ще раз пригадаємо, з яких частин складається текст? (зачин, основна частина, кінцівка). – Скільки абзаців у тексті? (Три). – Як закінчилась пригода з білочкою? – Як ви вважаєте, чи добру справу зробили школярі? – А чи з вас хтось допомагав тваринам? – Як називається остання частина тексту? (Кінцівка). – Запишіть її в зошит. 2. Виконання вправи 97. (робота з підручником). – Прочитайте перше завдання. – Яке завдання поставлено? – Прочитайте весь текст. – Знайдіть і зачитайте зачин. – Про що буде розповідатися в тексті? (Про ліс). – Прочитайте основну частину самостійно. – Про що в ній розповідається? – Знайдіть кінцівку. – Яке речення може бути заголовком до тексту. (Ліс – усім друг) – Запишіть це речення. – А що людині дає ліс? Ліси у горах допомагають боротися з повенями, затримують бурхливі гірські потоки. Зрубаний ліс приносить людям багато користі. З дерева роблять будинки, виготовляють меблі, папір для книжок і зошитів. Але живі дерева, ще більше дають людям радощів. Ліс очищає повітря. Ліс багатий ягодами, лісовими горішками, грибами. Люди залюбки їх збирають. VI. Підсумок уроку. – Що нового дізналися на уроці? – З яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка). – Як виділяється кожна частина тексту на письмі? (3 нового рядка або абзацу). – Чи сподобалася вам подорож лісом? – Яка інформація про ліс вас зацікавила найбільше? VII. Домашнє завдання Виконати вправу 99. (Записати тільки зачин тексту). Міщенко Марина Іванівна, вчитель початкових класів вищої кваліфікаційної категорії Миронівського НВК | |
| Переглядів: 19249 | Рейтинг: 5.0/1 |
| Всього коментарів: 0 | |
