Каталог статей
| Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки | [ Додати статтю ] |
Звукосполучення [шч]. Позначення його буквами “Щ”, “щ” (ща)
Тема: Звукосполучення [шч]. Позначення його буквами "Щ”, "щ” (ща).
Мета: Ознайомити учнів із буквою "ща”, яка позначає звукосполучення [шч]. Удосконалювати вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів. Навчити читати склади і слова з буквою "ща”; уміння переказувати прочитане. Виховувати у дітей любов до рідного краю, своєї Батьківщини. Обладнання: каса букв, склади, звукові фішки, набірне полотно, карта України, предметні малюнки (щука, щит, щавель, щеня, щітка, тощо), краєвиди України. Тип уроку: урок-подорож Хід уроку І. Організаційний момент Вчитель. Пролунав дзвінок – Починаємо урок. Працюватимем старанно, щоб почуть на прикінці що у нашім першім класі. Діти - просто молодці! ІІ. Актуалізація опорних знань Сьогодні в нас незвичайний урок. А знаєте чому? Тому, що він буде чарівним. Ми з вами відправимося в казкову подорож з різними пригодами і перешкодами . Сьогодні весняний вітерець приніс мені листа, який був адресований для вас. Послухайте його. Дорогі першокласники! До вас звертається Фея з королівства Азбуки. Я знаю ви вивчили майже всю абетку, вмієте читати склади, речення, тексти, відгадувати загадки і ребуси. Але щоб повністю знати алфавіт, потрібно довчити букви. А мене захопили в полон розбійники. Допоможіть мені малята. Я знаю, що у ваших силах. Для цього треба пройти багато перешкод. Я вам вірю і надіюсь що ви мене визволите. Ваша Фея. - Ну що, діти, допоможемо Феї? - Чарівна Фея буде спостерігати за вашою роботою, протягом усього уроку, де б вона не знаходилася, тому що вона – чарівна. - Для цього проведемо фонетичну розминку. 1. Шість звуків вільно можна Співати, як пісні. Ці звуки знає кожен. Як звемо їх? Відповідь: а, о, у, е, и, і. - Прокажемо ці звуки на одному диханні три рази. 2. Щоб скоріше подолати шлях до королівства Феї, проведемо вправу на злиття голосних з приголосними. - Скажіть, як шепоче листячко – шу –шу – шу. - Як співає півник – ку- ку- рі – ку. - Як кує зозуля – ку – ку. - Як квакає жабка – ква –ква –ква. 3. Читання складової таблиці 4. Фея Азбука з весняним вітерцем передала нам завдання, щоб ми прочитали пірамідки слів: круг край цвіте палає чистий грудка вибирай комірка - Старанні ви, діти! З вашими знаннями ми здолаємо труднощі і визволимо Фею, адже вона так чекає на вас. ІІІ. Підготовка до вивчення нового матеріалу. Дорога до чарівниці Феї пролягає через просторі долини, бистроплинні річки та чарівні казки. - Діти, було це дуже давно, коли Природа – мати створювала звуки й Азбуку. Кожен звук людського мовлення дістав право подарувати людям свою букву. - Ви пам’ятаєте казку про Азбуку? Сьогодні я згадала ще одну історію з цієї казки. Одного разу звуки вийшли на берег річки зустрічати ранок. Навколо було гарно й тихо. Тоненький серп місяця стомлено скотився за гору. Одна за одною згасали зірки на небі. Легенький вітерець пробіг по верхівках очерету. Очерет здригнувся і зашумів: ш – ш – ш. А всі маленькі мешканці, що жили в очереті, - черепашки, каченятка, рачки – йому відповіли: ч – ч – ч – ч – ч. Це означало: дай нам ще трохи поспати. І всі почули, як навколо лунало: ш – ч – ш – ч – ш – ч – ш – ч – ш – ч, почали переглядатися між собою, а дехто почав закривати вуха. Воно й справді неприємно слухати будь – які сварки. Невідомо, чим би все це скінчилося, якби не сонечко. Воно, як завжди, піднялося над лісом своєчасно без ніяких нагадувань. Перші сонячні промінчики погладили все і всіх, хто зустрічав його з високо піднятою головою. Потім вони заглянули вниз на землю і приголубили кожну травинку, кожну билинку, кожну травинку. А звукам [ш - ч], які ледве не посварилися між собою, Сонечко сказало: - Вам не сваритися між собою треба, а об’єднатися. Заживете спокійно, а Азбука отримує нову букву. Тут Сонечко своїми проміннями щільно обняло два звуки [шч], зв’язало стрічкою і бантик опустило. З’явилася широка, гарна, впевнена в собі буква Щ. Така щирість і щедрість Сонечка викликали щасливі посмішки у всіх, кому пощастило це спостерігати. А що робилося навколо! Щавель у лузі зазеленів. Кущі загойдали пташині гніздечка. Щиглик щебетав без відпочинку. Щука залишила у спокої своїх карасів. Щогла міцно тримала на собі парус і щодуху несла на маленький човен вперед, до щастя. Щенята намагалися залізти на щабель, щоб краще роздивитися, що сталося, хоч лазити зовсім не вміли. Усі щітки взялися до роботи, змели сміття, всі щепочки до купи. А щуплий щур злякався і поклявся нікого і нічого не чіпати. Щербатий місяць теж хотів піднятися, щоб глянути, що діється навколо, та не зміг: старенький був уже. І навіть вітрище ущух у кущах. Не свище вітрище – зачах. І з того часу гарна буква Щ завжди стоїть на місці, де звучать поряд, разом звуки [шч]. Отже, два звуки позначає буква Щ – [шч]. Олексій Катрич. - Цікава казка, діти? - Які ви запам’ятали слова із казки, де буква "ща” позначила два звуки. - Я нагадаю вам, а ви за мною їх повторіть і спробуйте запам’ятати їх якомога більше: щавель, щабель і щебетати, щедрівка, щедрий і щеня, щасливий, щирий і щербатий, ще щітка, щепа і щока. Багато слів з буквою щ. Буква одна, а звуків два – [шч]. Обидва приголосні, це треба запам’ятати. IV. Вивчення нового матеріалу. - Ой, що це? Тільки що отримала телефонограму від розбійників. Не задоволені вони, що ви так майстерно долаєте шлях до Феї з королівства Азбуки. І загадують вам нові випробування. На нашій дорозі "Довідкове бюро”. - А чи ходили ви, до річки ловити рибу? - Які назви риб ви знаєте? - А зараз відгадайте загадку і скажіть, про яку рибу в ній ідеться мова? Що тут казати – хижа вкрай, У неї апетит найкращий. Карасику, ти не дрімай, А то в її потрапиш пащу! (Щука) - Так, це щука. 1. Розповідь учнів про щуку – хижу рибу. 1 учень. Звичайна щука може досягти в довжину більш ніж 1,5 метра, маса 35 кілограм. Тіло риби має видовжену форму. 2 учень. Щука – хижа риба. Тримається в заростях водянистої рослинності. 3 учень. Поїдає річкових риб – таких як піскар, голець, лящ. 4 учень. Навесні щука з охотою поїдає жаб. 5 учень. Відомі випадки, коли великі щуки хапали та затягували під воду мишей і пацюків. 2. Звуко – буквений аналіз слова щука. - Скільки складів у слові щука? - На який склад падає наголос? - Охарактеризуйте звуки слова. Позначте звуки відповідними буквами. 3. Викладання звукової моделі слова щука фішками. - Ой, та що ж це знову? Та це ж розбійники змінили русло річки. А річка ця незвичайна, загадкова. - Відгадаємо загадку? Мене частенько кличуть, ждуть. А покажусь – ховатися почуть. ( Дощ ) - Назвіть звуки у слові дощ. - Скільки букв у цьому слові? - Складіть звукову модель слова. 4. Артикуляція звукосполучення [шч]. V. Ознайомлення з великою та малою буквами "ща”. - Скажіть, діти, на що схожа буква "ща”? - Послухайте вірш про цю букву: Грабельки лежать без ручки… Лиш з трьома зубцями. Це, напевне, буква "ща” – Віднесу до мами. - Ми вже багато читаємо, вміємо придумувати слова до вивчених букв, а також відгадувати кросворди. Щ Е Н Я Щ И Г Л И К Щ І Т К А Щ У Р Щ У К А Щ А В Е Л Ь - Для кращого засвоєння букви "ща”, вивчимо скоромовку напам’ять. Дощ хлющить на зелен плющ, Під плющем сховався хрущ. - Для кращого засвоєння букви (ща) прочитаємо слова поданих аналітико – синтетичним способом. ку ука ля ока пла щ ит до ебіт хру ілина - А ще прочитаємо складову таблицю з буквою (ща) ща що щу щи ще щі ащ ощ ущ ищ ещ іщ - Всі ви любите грати в різні ігри, естафети. А ще є заклички. Ними звертались у давнину до сонця, до рослин, а ще до дощу. Іди, іди, дощику, Зварю тобі борщику. Мені каша, тобі борщ, Щоб рясніший ішов дощ. VІ. Робота в зошиті з читання. - Чи стомилися ви, діти? - Відкрийте свої зошити з читання і надрукуйте літери "Щ” "щ”. - А тепер виконайте звукові моделі слів: "щука”, "кущ”, "щітка”. - Я думаю, що всі ви трішки стомилися, треба відпочити. VІІ. Фізкультхвилинка. Мама кличе: - Одягнись! Дощ який періщить! – А я хочу підрости, Плащ мені навіщо? Не вдягають дерева Плащ і черевики, А ростуть же на дощі Он які великі! - Відпочили. І знову до праці. VІІI. Робота з "Букварем” (с. 122) - Швидко лине час, коли всі працюють старанно. Вже не багато мине часу, як ми побачимо Фею з королівства Абетки. А для цього ми полинемо у світ нашої головної книги Букваря. 1. Розгляд ілюстрації в "Букварі”. - Що зображено на малюнку? - Як називається село у якому ти живеш? - Як називається країна, в якій ти живеш? - Хто ми за національністю? - Хто знає вірш про Україну? 2. Розповідь "Як називається наша Батьківщина?” - Ми всі діти України і Батьківщина у нас одна. - Батьківщина – це земля, на якій ти народився, де народилися твої батьки, усі ми. Батьківщина – це твоє рідне місто чи село, вулиця, де стоїть твій будинок… Батьківщина – рідна мова, якої навчили тебе мама й тато. Батьківщина у нас єдина, як мати. Батьківщина – це казки, які розповідала тобі бабуся, а їй розповідала її бабуся. Це зелена травичка і блакитна річечка. Це садок біля хати. Це безмежні хлібні лани. Твоя Батьківщина – це Україна. Наша країна розпросторилася на 1316 км із заходу на схід і на 893 км із півночі на південь. - Україна – це наша земля, наша країна зі славною історією, народ якої протягом багатьох віків боровся за свободу й незалежність. Україна – це велика незалежна держава в Європі. Україна – це рідна мова, чарівна пісня, Чудові народні традиції, мальовнича природа, талановитий народ. 3. Розгляд карти України, малюнків, пейзажів, ілюстрацій про рідні місця. - А зараз підійдіть усі до дошки і розглянемо карту України. - Сьогодні на уроці ми будемо працювати над текстом "Наша Батьківщина” 4. Робота над текстом "Наша Батьківщина”. - Діти, ми вивчили нову букву – "ща” і тепер зможемо прочитати одне з найдорожчих слів для кожної людини. Це слово – Батьківщина. 5. Словникова робота. а) пояснення значення слів. Батьківщина – рідний край. Прадід – батько діда або баби, у переносному значенні – людина минулих поколінь, предок. Льон – трав’яниста технічна рослина, зі стебел якої виготовляють волокно, а з насіння –олію. Безкраї – які не мають видимих меж, безмежні. Шахта – система підземних споруд, де добувають корисні копалини (переважно вугілля) б) Читання колонок слів. Дід рідна мова Карпати прадід материнська пісня Донбас батьки безкраї лани Дніпро – Славутич Україна вишневі сади 6. Читання тексту вчителем. - Як називається наша Батьківщина? а) Напівголосне читання учнями тексту. б) Читання "ланцюжком”. в) Хорове читання. 7. А зараз пограємо з вами в гру, яка називається "Розвідники”. Вибіркове читання. - Як називається наша Батьківщина? - Прочитайте слова з буквою (ща). - Відшукайте скільки вжито в тексті слово Батьківщина. - Про яку річку йдеться мова? - Знайдіть і прочитайте речення, в якому йдеться мова про нашу землю, про гори. 8. Переказування тексту. 9. Майже всі здолали перешкоди, уважно слухали, читали текст. Для засвоєння знань проведемо гру "Голосуємо ногами”. ( Якщо ви згодні з відповіддю, то сидите тихо, якщо відповідь не правильна, то тупаєте ніжками ) - Я люблю свою Батьківщину. - Мені подобається мова – українська. - Символи моєї Батьківщини – кленове листя і березове (тупіт). - Без верби і калини немає України. - Столиця України село Слобода (тупіт). - Столиця моєї Батьківщини – Київ. - По території України протікає головна річка – Дніпро. ІX. Хвилинка відпочинку. Малюнковий калейдоскоп. - У кожного з вас на парті лежить аркуш паперу і кольорові олівці. Намалюйте на ньому частинку своєї Батьківщини ( 1 учень малює небо, 2 – сонце, 3 – будинок, 4 – кущ калини, 5 - травичку, 6 – квіти, 7- річку, 8 – птахів і т.д.). - З усіх малюнків ми створимо один. X. Підсумок уроку ( Стукіт у двері. Заходить Фея з королівства Абетки, а з нею поруч розбійники ). Дорогі мої першокласники! Я дуже задоволена вашими знаннями, вашою наполегливістю, цілеспрямованістю. Ось і розбійникам дуже соромно, через те що взяли мене в полон. Вони думали, що ви мені не допоможете. А ще хочуть вас дещо запитати. - Дозволите їм? Діти дають згоду. - Яку букву ви вивчили на сьогоднішньому уроці? - Скільки звуків позначає буква "ща”? - Як зветься ваша Батьківщина? Діти відповідають на питання. - Ну що ви зрозуміли, що даремно мене тримали в полоні? Розбійники відповідають – так. - Чи заслуговують наші першокласники звання "молодці”. Відповідь розбійників – так. - У дарунок від мене, діти, ви отримаєте грамоту з почесним званням "Молодець”. Дрига Любов Іванівна, вчитель початкових класів Слобідської ЗОШ І-ІІІ ступенів Кагарлицького району | |
| Переглядів: 16434 | Рейтинг: 4.5/4 |
| Всього коментарів: 0 | |
