Каталог статей
| Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки | [ Додати статтю ] |
Урок 4. Яке частування – таке й дякування Українська народна казка «Лисичка та Журавель» Мета: вчити визначати в тексті найсуттєвіше, удосконалювати вміння вибірково переказувати прочитане, визначати настрій героїв, виразно читати в особах; розвивати зв’язне мовлення учнів», виховувати інтерес до усної народної творчості, зокрема казок. Обладнання: картка (казка), Читайлик, аудіо касета з музикою, таблиці, схеми для мовленнєвої зарядки, шифрограма, малюнки лисиці та журавля, малюнковий кросворд, ілюстрації до казки «Лисичка та Журавель». Тип уроку: урок-подорож. Форми роботи: колективна, індивідуальна, парна. Хід уроку І. Організація класу. Сьогодні я запрошую вас у подорож до чарівної країни. Прочитайте її назву: А К Казок країна чарівна У гості нас чека вона, Отож, часу не гайте, У подорож рушайте! Казкова скарбниця нашого народу невичерпна, мов криниця. Скільки казок породила українська земля! Та яких. Їх так багато, як зірок на небі! І кожна казка по-своєму гарна. А щоб ми не заблукали, нашим помічником у подорожі буде Читайлик. Ось він, знайомтесь. (До класу входить одягнений учень – Читайлик.) Читайлик. Запрошую я також Усіх в казкову подорож! Хто дружить із казками, Завжди йде поруч з нами. Вирушаємо! (Звучить музика.) Учитель. Перша наша зупинка – це мовленнєва зарядка. ІІ. Мовленнєва зарядка. Вправи для розвитку артикуляційного апарату. - Вимовте голосні звуки мовчки, пошепки, звичайним голосом, досить голосно. - Дмухніть на кульбабу. - Як мукає корова? - Як гелгоче гуска? - Як ірже коник? Гра «Ромашка». Утворіть речення зі словом літає та поданими словами. Прочитайте. Будинок Муха Літак Джміль Собачка Пташка Берізка Бджілка Робота над скоромовкою. Лис малий і більший лис по гриби ходили в ліс. Гра «Відшукай початок». Ридають літери у кожному рядочку: Від слів лишилися лише шматочки. Початок треба відшукати, Щоб всі слова ті врятувати. КОР- КАР- -топля, -пус, -тон, -дон, -низ, -тик, -тина, -зина, -навал, -пус Гра «Відшукай паліндроми». (Паліндром – слово, вислів, який читається однаково зліва направо й справа наліво.) дід жар вимив виїв кит сів вилив кок біб вив вирив жир Читайлик. Ну, розім’ялись, подорожуємо далі. (Звучить музика.) Учитель. Наступна зупинка ерудитів. ІІІ. Зупинка ерудитів. Розповідь дітей про життя лисиці та їжака в природі. Загадування складених вдома загадок. Переказування казки «Лисиця та Їжак» ланцюжком. Переказавши лише один епізод, учень називає свого наступника, який повинен продовжити розповідь. Читайлик. Давайте трішки відпочинемо і пограємо в народну казку «Журавель» (діти граються у гру під тихеньку музику). А тепер можна і далі вирушати. ІV. Визначення теми уроку та робота над нею. Учитель. Наступна наша зупинка – нова казка. Та казковий Король зашифрував її назву, щоб ми не змогли з нею познайомитися. Спробуємо її розшифрувати. 17 14 12 7 9 13 2 4 11 15 1 16 3 5 6 8 10 Ь В Р А А А И И У Е Л Л С Ч К Т Ж - То яку казку ми будемо читати? - Чи відома вона вам? Слухання казки.(Казку читають підготовлені учні, використовуючи комп’ютерну презентацію). - Чи вдалося Лисичці перехитрити Журавля? Словникова робота. - Прочитайте казку самостійно і випишіть ті слова, значення яких вам незрозуміле. Розбір незрозумілих слів. - Як інакше можна замінити ці слова у реченнях? Читання казки ланцюжком. Звернути увагу на інтонування речень. Вправи на розвиток уваги. - Знайдіть у казці слова-звертання. - Чи змінився настрій Лисички після пригощання Журавля? Знайдіть це в тексті. - Розкажіть, як Лисичка запрошувала до себе Журавля в гості. А Журавель Лисичку? - На що сподівався кожен з гостей, прийшовши до приятеля? Читайлик. Пора знову в дорогу. Ще багато цікавого попереду. (Звучить музика.) V. Творча зупинка. Учитель. Наступна зупинка – творча. Працюємо парами. 1. Придумайте нову назву казки. 2. Продовжіть казку так, щоб Лисиця подружилась з Журавлем. 3. Підберіть риси характеру Лисичці та Журавлю. Лисичка Журавель Винахідливість Улесливість Нещирість Чемність Доброта Щирість Довірливість Ввічливість Підступність Хитрість 4. Придумайте жартівливі запитання до героїв казки. Читайлик. От і наближається наша подорож до кінця. Залишилась тільки одна зупинка. VІ. Підсумок уроку. Учитель. Так, нам залишилося підбити підсумки й отримати домашнє завдання. Малюнковий кросворд (Біля малюнків тварин стоять цифри.)
2. Їжак 3. Коза 4. Вовк 5. Кабан - Прочитайте слово, що утворилося у виділених клітинках
- Прочитайте тему нашого уроку і скажіть, кому з героїв казки пасує це прислів’я. Обґрунтуйте відповідь. - З ким зі своїх друзів ви хотіли б помиритися після читання цієї казки? VІІ. Домашнє завдання. Читайлик. А домашнє завдання сьогодні загадаю вам я . Читати й переказувати казку: дівчатка – від імені Лисички, а хлопці - від імені Журавля. Калушка Оксана Володимирівна, вчитель початкових класів, Тернопільська обл. | |
| Переглядів: 3417 | Рейтинг: 4.0/1 |
| Всього коментарів: 0 | |
