Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Як намистинки, диво калинове - частини мови
Тема. Як намистинки, диво калинове - частини мови
Мета: Систематизувати знання учнів про частини мови; формувати вміння вживати частини мови в усному і писемному мовленні; формувати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки; розвивати зв´язне мовлення, вміння добирати найбільш влучні іменники з прикметниками; пізнавальну активність, інтерес до теми, що вивчається; виховувати любов до рідної мови, любов та повагу до символів української землі, бажання вчитися.
Обладнання: таблиці, малюнок сови, віночок, картки із завданнями, перфокарти, проекти
Тип уроку: інтегрований урок з української мови, природознавства, читання.

                                            ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

Учитель: Знову лунає шкільний наш дзвінок,
Кличе всіх на незвичний урок.
У класі сьогодні гостей є багато,
Усі ми зібралися наче на свято.

Учень: Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас.
І запрошуєм ласкаво
На урок у третій клас.

Учитель: А тепер зручніш сідайте, слухайте та відповідайте.

ІІ. Мотивація.

Вправа «Сонячний зайчик».

- Сядьте зручно та уявіть себе на березі теплого моря. Сонячний зайчик зазирнув у ваші оченята, заплющіть їх. Зайчик побіг по обличчю – погладьте його ніжно долоньками: на лобі, на щічках, на підборідді. Правда, приємно? Погладжуйте легенько, щоб не сполохати його: голову, шийку, ручки. Він любить і пестить тебе. А ти подружися з ним. Прислухайся ще трохи до своїх почуттів і повертайся у клас.

- Спасибі тобі, сонячний зайчик, що ти нас розвеселив.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

- На дошці записана тема уроку. Пошепки прочитайте її.

- Щоб дізнатись, про що ми будемо сьогодні з вами розмовляти, треба закреслити однакові літери.

б ч г а е с з т р и б н д и г м з о д в р и е
частини мови.

- Девіз нашого уроку такий:
Не просто слухати, а чути
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.

- Щоб наше мовлення було красивим і солов´їним, продовжуємо вивчати українську мову. Сьогодні ми будемо на уроці «плести віночок».
Віночок – це плетене коло із квітів, листя, гілок. Віночок – це атрибут. Вони бувають різних видів. Є віночок лавровий. Його одягали на переможців. Терновий вінок завжди був символом страждання. А є ще віночок український, він символізує молодість і кохання, може визначати долю.
Віночок – це не просто прикраса, це оберіг. Вважалося, що він володіє надприродною силою, що знімає біль, зберігає волосся від випадіння. Недаремно віночок є частиною українського народного костюма. Перший для трирічної дівчинки вінок плела мама. У віночок вплітали чорнобривці, барвінок, ромашки та інші. Кожна квітка вважалося, лікувала дитину або в чомусь їй допомагала.

- Ми повинні виконати всі завдання, щоб сплести український віночок, а дізнатися про значення кожної квітки нам допоможе довідкове бюро пані Сови.

ІV. Робота над темою уроку.

1. Вправа «Очікування».

- Ознайомтесь із завданнями, що нас очікують.
- Ознайомившись із планом уроку, прошу висловити свої очікування й відкрити першу квітку. Я очікую… нових знань;
- Правильно, точно, красиво висловлювати свої думки;
- Фантазувати;
- Уявляти;
- Збагачувати мовлення образними словами й виразами;
- Злагоджено працювати в групі;
- Дізнатись щось нове про зелене диво Землі (рослини).
- Відкриваємо першу квітку. Що вона символізує?
- Група вирішила, що презентувати роботу буду я…

2. Вправа «Шифрограма».

- Прочитайте зашифроване прислів´я про мову. Працювати будемо за створеними раніше групами.
- Слово до слова – зложиться мова.
- Добрим словом мур проб´єш, а лихим і в двері не ввійдеш.
- Мовивши слово, треба бути йому паном.
- Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.
- Від меча рана загоїться, а від лихого слова – ніколи.
- Птицю пізнати по пір´ю, а людину по мові.
- Коня керують уздами, а чоловіка – словами.
- Що означає кожне прислів´я?
- Відкриваємо другу квітку. Що вона символізує?
- Група вирішила, що презентувати роботу буду я…

3. Гра «Морський бій» (робота в групах).

- Діти, виконаємо наступне завдання «Морський бій». Щоб вплести наступну квітку в наш чудовий віночок. Розшифруйте слова:
• калина
• рушник
• хліб
• гімн
• герб
• прапор
• верба
- Які слова ви склали?
- Що об´єднує всі ці слова? (це символи України).
- Відкриваємо наступну квітку? Що вона символізує?
- Група вирішила, що презентувати роботу буду я…

4. «Мозаїка» (робота в групах).

- Хто любить складні, але цікаві завдання, той швидко впорається з цією роботою.
- Запишіть слова у певному порядку, щоб отримати невеличкий вірш про один із символів.
- В яких геометричних фігурах записані слова?
- Літери допоможуть виконати завдання правильно.
- Кожна група читає вірш.

Символи України

1) Криниця з журавлем і кущ калини
Безсмертя символ, символ Батьківщини,
Це символ вірності, це символ чистоти,
Людського милосердя й доброти.

2) Калину і до столу подавали,
Весільні короваї прикрашали.
Як символ долі, щастя і краси,
І чистої дівочої коси.

3) І жито – також символ України.
Це обрядова культова рослина,
Це знак добробуту і злагоди в сім´ї
І довгого життя на цій землі.

4) Барвінок – теж рослина обрядова.
Це символ пам´яті і вірності, здоров´я,
Краси і вічності, безсмертя, довгих літ,
Любові знак – барвінку синій цвіт.

5) Смачнийпродукт, а ще – окраса літа,
Мак – це безмежність зоряного цвіту.
Освячені у церкві м´ята й мак
Були як оберіг, як добрий знак.

6) Верба – одвічний символ України –
Також відома культова рослина.
Символізує вірність, рідний край,
Любов безмежну, ніби небокрай.

7) Хліб – сіль, рушник – гостинності ознака –
Теж культові і обрядові знаки.
Чудовий український наш рушник!
На щастя, він ще з побуту не зник.

- Прочитайте виділені слова.
- До якої частини мови належать ці слова? (іменники)
- Що таке іменник?
- З якими словами пов´язані іменники у тексті? (прочитати)
- До якої частини мови належать ці слова? (це прикметники)
- Що таке прикметник?
- Чи пов´язані між собою іменники та прикметники? (так)
- Для чого вони нам? (щоб мова була красива, мелодична, образна, багата, гнучка, барвиста, солов´їна, поетична, пишна, співуча, щира, чудова, прекрасна, калинова, дотепна,велична, ніжна, яскрава, соковита, осяйна, палка)
- Яку частину мови ви використовували для того, щоб описати нашу рідну, українську мову? (прикметники)
- Вдома складіть словничок до слова мова.
- Які ще частини мови знаєте? (дієслово)
- Що означає слово?
- Знайдіть дієслова у своїх віршах, підкресліть.
- Молодці! Добре попрацювали.

Тому відкриємо ще одну квітку.

- Що вона символізує?
- Група вирішила, що презентувати роботу буду я…

5. Загадка-жарт.

- Трохи відпочинемо. Я загадую вам маленьку загадку-жарт. Мені в цьому допоможуть учні...
- Одного разу діти засперечалися, чий корінь довший – граба чи ясена?
- Яке дерево вище, у того й корінь довший, - сказав Петрик.
- До чого тут дерева? Здивувалася Євгенія. – Звичайно, у ясена корінь довший, ніж у граба.
- На мою думку, у цих слів корені однакові, втрутився до розмови Андрій.
- Про які корені говорив Петрик? А Євгенія? Чому їхні відповіді різні? Чим вимірював довжину кореня Андрій?

6. Добір спільнокореневих слів.

- Пізнання світу починається з добра. З давніх часів людина шанувала та обожнювала природу. Важко собі уявити, щоб трапилось, якщо рослини зникли б із поверхні Землі. (Вони лікують нас, дають нам продукти харчування, одяг, житло. Але головне – це кисень, який вони нам постачають).
- Рослина – наші найкращі друзі та помічники.
- Де ростуть квіти, рослини? (у садах, біля хати, річки, на узліссі)
- Хто знає, де ростуть зникаючі види рослин? (У заповідниках і ботанічних садах)
- Які заповідники ви знаєте? (Асканія-Нова, Ялтинський, Чорноморський)
- «Посадіть» у корені дерева корінь слова «сад» для 1 групи (1 ряд), «ліс» - для 2 групи (2 ряд), «вод» - для 3 групи (3 ряд)
- Спостерігайте, що з нього виросте. Але виростуть на ньому нові слова тільки з вашою допомогою)
Сад – висадив, пересадив, посадив, розсада, садівник, садити, садок.
Ліс – лісництво, узлісся, пролісок, лісничий, лісовий, лісник, лісок.
Вод – водоспад, підводник, підводний, водичка, водиця, водяний.
- Які частини слова ви використовували для утворення нових слів? (префікс, суфікс)
- Молодці! Дуже багато слів ви «виростили». Тому наші рослини будуть гарними, пишними.
- Які умови потрібні для життя рослин? (ґрунт, повітря, світло, тепло, вода, поживні речовини).
- До якої природи належать рослини?
- Чим відрізняється жива природа від неживої? (усе живе росте, дихає, живиться, розмножується, відмирає)
- Відкриваємо наступну квіточку. Що вона символізує?
- Група вирішила, що презентувати роботу буду я…

7. Робота над текстом «Наш рід» А.М´ястківського.

- Читання «дощиком» (кожен читає у своєму темпі)
Метод «Капелюхи де Боно»
- Білий капелюх (збір інформації)
- Що відомо, які квітки є символічними для України?
- Червоний капелюх (активні емоції людини)
- Які почуття відчули після того, як прочитала оповідання?
- Що сподобалось?
- Синій капелюх (знання, роздуми)
- Що нового дізнався хлопчик?
- Чому сорочка називається українською?
- Як розумієте зміст останнього речення?
- Як розумієте прислів´я: «Який кущ – така й калина, яка мати – така й дитина»?
- Зелений капелюх (дослідження)
- Які б ще квіти ви намалювали?
- Відкриємо квіточку. Що вона символізує?
- Група вирішила, що презентувати роботу буду я…

8. Робота з перфокартами

- Поставте + навпроти кожного слова, визначивши, до якої частини мови воно належить (робота в групах)
- Прочитайте іменники, прикметники, дієслова
- Відкриємо наступну квітку. Що вона символізує?
- Група вирішила, що презентувати роботу буду я…

9. Асоціативний кущ

- Наш віночок розквів. Ми бачимо, що всі квіти різні, але об´єднані у віночок, коло із квітів, як і ми – єдині, а саме: ми є громадянами України, спілкуємось однією мовою, учні одного класу
- Продовжить речення: Учні нашого класу схожі на… (квіти, віночок, родину, вулик, насіння)
ВІНОЧОК
• символ України
• різнобарвний
• квітковий
• український
• дівочий
• красивий
• як намистинки
- Які ще квітки вплітають до українського віночка?
- Що вони символізують?
Ружа – квітка шипшини – красу.
Мальва – символ надії.
Півонія – символ перемоги любові.
Безсмертник – символ безсмертя й шляхетності.
Барвінок – символ материнської відданості.
Яблуня – символ материнської любові.
Калина – символ дівочої вроди.
Ромашка – символ дівочої чистоти.
Хміль – символ розуму.
Любисток – символ відданості.
Деревій – символ життєдайності.
У захваті дивлюсь на українок.
Весни і літа квіти в їх вінку.
Яскраві й ніжні. Бачиш: он барвінок,
Он ружа, деревій. Та будь-яку
Ти квітку в їх побачивши віночку,
Повинен її назву добре знати.
І значення. Так, України дочки
В вінку змогли весь світ зачарувати.
Ти хочеш знати душу України?
Її народу сподівання, мрії?
Й вінок вивчає – душу розуміє.
- Я вважаю, що ви добре попрацювали, дізналися багато нового про чудовий світ рослин, приготували чудові проекти.
- Довідкове бюро пані Сови закінчило свою роботу та вручає кожній групі медалі за творчість, уяву, фантазію.

V. Підсумок уроку

- Чи виправдались ваші очікування?
- Які почуття виникли у вас після цього уроку?

Метод «Мікрофону»

Кожен учень у «мікрофон» каже одне слово-відповідь.

- Якими іменниками ви охарактеризуєте наш урок? (Швидкість, веселість, увага, творчість, знання, гра, проект)
- Якими прикметниками? (Повчальний, цікавий, незвичайний, неповторний)
- Якими дієсловами? (Пробіг, навчив, пригадав, доповнив, відповів, запам´ятав, підсумував, показав, розповів, дізнався, зрозумів)
- Збіг урок наш, як коротка мить.
Дуже швидко час біжить.
Ще попереду у вас багато років
І цікавих і важких уроків.
Завдання покличуть у майбутнє.
Найскладніше є завдання – життя.
Тож старайтеся вправно все вивчати.
Пам´ятайте: учня скарб – знання.

- Діти розповідають вірші, співають пісню «Віночок»
- Шановні гості! Ми вітаємо вас із настанням весни. Весняного настрою вам, творчої наснаги у вашій нелегкій роботі й усього найкращого.

VІ. Домашнє завдання

1. Продовжити складати словничок до слова мова.
2. Скласти загадку про будь-яку квіточку віночка.
3. Скласти твір-мініатюру «На яку квітку схожа моя мама».

- Треба підібрати слова на першу букву, які б характеризували маму.

Для хлопців:                            Для дівчаток:
в весела                                      к красива
і ініціативна                                в весела
н ніжна                                       і ініціативна
о особлива                                 т тендітна
к красива                                   к кмітлива 
                                                   а артистична
 
 

Анісімова Оксана Аполінаріївна, учитель початкових класів.
Донецький ліцей № 30.
За матеріалами: Освіта.ua
Категорія: Уроки | Додав: Veronika (09.07.2011) | Автор: Анісімова О.А.
Переглядів: 2529 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!