Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Перша і друга дієвідміни дієслів. Особові закінчення дієслів
Тема уроку: Перша і друга дієвідміни дієслів. Особові закінчення дієслів.
Мета уроку: Дати дітям поняття про дієвідміни дієслів, навчити розрізняти дієслова I i II дієвідміни за особовими закінченнями. Розвивати творче мислення, фантазію, вміння самостійно працювати. Розширити знання дітей про перелітних птахів. Виховувати бережне відношення до природи, бажання примножувати її багатства,дбайливо ставитися до птахів.
Обладнання: кольоровий плакат з казковими країнами( дієвідмінами), роздатковий дидактичний матеріал, демонстраційні букви для каліграфічної хвилинки, малюнки перелітних птахів, фланелограф, таблиця змінювання дієслів,індивідуальні папки.
ХІД УРОКУ

І.Організація класу. Створення емоційного настрою.
Класна кімната перетворена на казковий ліс. Стоять ялинки, калина, ліщина, дуб. На підлозі лежить листя клена, липи, сосни, мох. На деревах сидять іграшкові пташки. За партами сидять діти у костюмах лісових звірят: зайчики, лисички, ведмедики, їжачки … В лісі іде урок, його веде Мудра Сова (вчитель у костюмі сови ).Мудра Сова пропонує звірятам вдихнути лісовий аромат і мімікою показати, як вони відчувають і уявляють цей аромат.
ІІ. Інтелектуальна розминка.
1.Каліграфічна хвилинка
.
- Ну, що ж, урок почнемо без зупинки, з каліграфічної хвилинки.
- Написання яких букв ми сьогодні повторимо, ви дізнаєтесь, відгадавши загадки.
а)Загадки.
Букво, ось поглянь в люстерко. Що у ньому? (Етажерка)
А ця літера одна ніяких слів не почина. ( И )
б) Письмо буквосполучення – еи.
- Знайдіть букву,яка написана найкраще. Це лебідка. Поставте крапочку над тією буквою, яка написана невдало. Це Гидке каченя. А тепер допишіть рядочок до кінця і перетворіть Гидке каченя в прекрасного Лебедя.
2. Робота з словниковими словами.
-Дослідіть за допомогою словників, яку букву треба вставити в даних словах:
Вз…мку, вв…чері ,в…дмідь, п’ятд…сят, ч…рнетка.
3. Хвилинка-мудрилка.
- З цими словами складіть кумедну розповідь(Усно)
( Наприклад: Це було взимку. Був сильний мороз. Пізно ввечері від холоду прокинувся ведмідь В осінній чернетці він прочитав, що проспав лише п’ятдесят днів. Сумно стало ведмедеві в його хатинці.)
- Здійсніть припущення, чому стало сумно ведмедеві в хатинці?
4. Підсумок роботи. Оцінювання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- Яку частину мови ми зараз вивчаємо? ( Дієслово )
1. Гра «злови дієслово» (Оплеском долонь )
Камінний, лісочок, садити, літає, море, шумить, весело, танцюють, креслять.
2. Виконання практичних вправ.
а) 2 учні на розрізних картках групують дієслова за часами (на фланелографі).
б)Знайти дієслова ,визначити їх особу і число ( на магнітній дошці ).
Дивувалась зима, чом це тануть сніги,
Чом льоди скресли всі на широкій ріці?
в) Замінити дієслова в неозначеній формі дієсловами минулого часу:
(на індивідуальній картці)
Молодий лісник (будувати ) у лісі кам’яну хату й ( садити ) дуба під вікном.
г) Змінити за особами в теперішньому часі слово «Летіти».
(Всі завдання звірята виконують одночасно.)
3. Підсумок. Оцінювання
4. Фізкультхвилинка.

- Ми йдемо по лісу.( Крокують.)Над головою шумлять о-о-о- такі дерева.(Стають навшпиньки, піднімають руки вгору,потягуються.) Між деревами стрибають зайчики. ( Стрибають.) Високо в небі пташечки літають, ( Імітують політ ) а звірята за парти сідають.
ІV. Вивчення нового матеріалу. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Робота з таблицею в підручнику ( с. 62 )
- Порівняйте закінчення дієслів теперішнього і майбутнього часу. Які вони? (Однакові.)
- А тепер порівняйте закінчення кожного часу між собою. Вони теж однакові? (Різні.)
2. Оголошення теми, мети та завдань уроку
- Сьогодні нашим завданням є встановити причину таких різних закінчень. В цьому нам допоможуть практичні вправи підручника, с. 61-63, та додаткові завдання. Це буде тема нашого уроку, назву якої ви визначите самі
3. Розповідь вчителем казки (з використанням плаката )
В сиву давнину всі Дієслова були істотами. Вони веселились, танцювали, сміялись, співали, кружляли, один одного жаліли, одягали, взували, прикрашали, навчали. Жили дуже дружно. Але де не візьмись, серед сонячного дня чорною хмарою налетіла частка «НЕ». Вона була дуже злючою, не любила веселощів. Вона відмінила всі дії Дієслів і наказала їм не сміятись, не танцювати, не допомагати один одному і не… дружити з нею. З того часу Дієслова завжди остерігаються злої частки і тримаються на відстані від неї. Мало того, частка наказала своїм слугам привести бідолашних Дієслів у її володіння, щоб ще більше покарати їх. Вона вирішила їх розлучити.
Слуги приводили Дієслова групами до частки. Частка «НЕ» запитувала грізно: «Що вони роблять?».
- Несуть, копають, ллють, пишуть,– відповідали слуги.
- В країну Уть – ють їх!
Знову ведуть слуги групу Дієслів.
- А ці що роблять?
- Бачать, стоять, роблять, кричать…
- В країну Ать – ять їх!
Так розлучили Дієслів.
З того часу пройшло багато років. Цю історію не розповідають в підручниках. По іншому називають тепер ці дві країни…
А на с.62 підручника є повідомлення (правило) про те, як називаються ці країни тепер. Прочитайте. Хто здогадався?
4. Пояснення терміну «Дієвідміна», «Особові закінчення»
5. Повідомлення теми уроку.
V. Застосування знань на практиці.
1. Диктант.
(Вчитель називає дієслова, а учні-звірята «естафетою» виходять до дошки і записують слова у відповідний стовпчик – I дієв., II дієв:
Пильнувати, садити, кричати, малювати, цвісти, купляти,бачити, …
2. Вправа 117. Форма проведення: «Вчителі – учні»
(Виписати дієслова, визначити дієвідміну. Ті «звірята», що одержали фішки, – вчителі, інші, що сидять поруч, - учні. Вчителі слухають, як учні знаходять дієслова, визначають дієвідміну (перші 4 рядки), записують у зошити. При виконанні інших 4 рядків – міняються ролями, переставляють фішки, вчителі стають учнями).
3. Бесіда по змісту вірша
- Хто такий лісник? Що він робить?
- Яка пора року? Які рядки допомогли вам впізнати осінь?
- А що роблять лісники весною? (Готуються до зустрічі птахів)
4. Ознайомлення з перелітними птахами (Малюнки )
5. Цікавинки про птахів
(Заздалегідь готують діти.)
Мудра Сова: «Куди відлітають птахи на зиму, як вони знаходять дорогу, розповість нам пташка, назва якої прихована в цьому ребусі: 40 А
Сорока: «Ластівки, шпаки, жайворонки дрозди, солов’ї, лелеки з нашої країни летять зимувати в Африку. Під час перельотів птахи знаходять дорогу, орієнтуючись по сонцю і зірках».
Мудра Сова: «А що розповість ось ця пташка?»
(сніг) УР
Снігур: «Щоб дізнатись, де птахи зимують, їм
надівають на ногу легке кільце з номером і випускають на волю. Записують назву окільцьованого птаха, номер кільця і дату та місце кільцювання. Якщо знаходять окільцьованого птаха, то знімають з нього кільце й пересилають у зазначене на кільці місто, повідомляючи, де й коли птаха спіймано».
(Виховний момент про бережне відношення до природи, дбайливе ставлення до птахів).
6. Самостійна робота.
Індивідуальні творчі вправи на конструювання.
Малюнки лісових звірів розрізані на декілька нерівних частин. На зворотній стороні записані деформовані речення про цих тварин. Звірятам потрібно скласти фігуру тварини, прочитати речення, знайти дієслово , визначити особу, число, час, дієвідміну.
7. Самоперевірка самостійної роботи. ( Стіл самоконтролю.)
Хто виконав правильно, стає консультантом для слабших.
8. Підсумок самостійної роботи.
- Що нового і цікавого ви дізналися про тварин?
VI. Підсумок уроку.
1. Журналістське інтерв’ю ( Проводить Лисичка ).
2. Самооцінка власної діяльності
- Спробуйте оцінити свою діяльність на уроці за допомогою «Шкали оцінювання»

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

3. Мудра Сова дякує звірятам за урок.
VII. Домашнє завдання

 
Румянцева Надія Іванівна, учитель початкових класів, української мови та літератури.
Запорізька школа № 92.
За матеріалами: Освіта.ua
Категорія: Уроки | Додав: Natali (11.07.2011) | Автор: Румянцева Н.І.
Переглядів: 13133 | Рейтинг: 4.8/4
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!