Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Перший урок "Україна - моя Батьківщина"

Мета: поглибити знання учнiв про Україну; прищеплювати любов до рідного краю; розширити змiст поняття грома- дянин України; розвивати мовлення учнiв; виховувати патрiотичнi почуття приналежностi до українського народу.

Обладнання: картини рідної природи; карта України; символи України; вишиваний рушник, колосся і калина; плакат «Видатні українці», український рушник з хлібом-сіллю.

Девіз уроку: Усі ми – це наша родина, це наша сім’я, це наша Україна.

Плакат: Україно моя, Україно,

                 Я для тебе у світі живу.

 

 

Хід уроку

 

І. Органiзацiя класу

 

II. Основна частина уроку

1.    Слово вчителя

-       Кожна людина з великою любов’ю і душевним трепетом згадує те місце, де вона народилася, де промайнуло її дитинство, дитинство з дивосвітом-казкою, з материнською ласкою у затишній батьківській оселі. То родинне вогнище, маленька батьківщина кожної людини. То її велике «Я», з якого починається людина, родина, батьківщина і вся наша велична й неповторна у світі Україна. Її красою захоплювались поети, художники та композитори.

… Буває, часом сліпну від краси.

     Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,

     Оці степи, це небо, ці ліси,

     Усе так гарно, чисто, незрадливо,

     Усе як є – дорога, явори,

     Усе моє, все зветься Україна.

                                                           Л.Костенко

 

2.    Асоціативний кущ

-Діти, а що для вас Батьківщина?

 

3.    Інсценізація

Вчитель:  Засперечались одного разу діти, яка стежка найкраща?

Діти:  1. – Да магазину, - там є цукерки.

           2. – Ні, до школи, - там є діти.

           3. – Ні, до річки, - там можна купатись.

           4. – Ні, в садок, - там повно яблук та груш.

           5. – Ні, у поле, - там простір широкий.

Але тут увійшла мама. Діти запитують її: (хором)

«Яка стежка найкраща?»

Вчитель:  Мама подивилась на дітей, лагідно посміхнулась і відповіла:

Мати: -   Додому, діти! До рідного дому!

Вчитель:    А якщо об’єднати разом усі родини, всіх людей, які живуть в Україні, то як тоді ми їх назвемо?

-                                  Народ.

Вчитель:  так, народ України, український народ. Ми всі одна сім’я, повинні жити дружно. Кожне сердечко, мов листочок на одному великому дереві в одному краю.

 

4.   Декламування віршів про Україну підготовленими учнями

 

5.       Колективна робота

-           Давайте спробуємо доповнити вірш, вставляючи останнє слово:

 

Вчитель:  Чи є десь на землі такий чарівний край, де тихі весняні ночі пливуть на крилах солов’їних пісень, де вранці на замріяній річці джерельною водою умивається біле латаття, де навесні і влітку під шатами крислатих дерев яскравіє килим різнотрав’я і квітів?

     Є, це наш рідний край – Черкащина!

 

 

Вчитель:  Голублена золотими руками наших прадідів, окроплена солоним потом дідів, наших батьків, прикрашена працею всіх наступних поколінь – Черкащина особливо дорога нам.

 

6.       Розгляд картин рідної природи, подорож картою України

— Україна — це отча земля, рiдний край, де ми народилися. Столиця України – Київ. Широкi i чарiвнi простори, прекраснi села i мiста. Могутньо котить до Чорного моря сивi хвилi найбiльша рiчка України — Днiпро. Буйною зеленню шумлять на його берегах сади, лiси. Золотистим морем розливається безкраїми нивами жито-пшениця. Погляньте на карту України. На нiй позначено кордони української землi. На півдні нашу державу омивають теплі моря – Чорне й Азовське, є в нас гори, і найбільші з них – Карпатські й Кримські.

                                                                                                            

Україна — одна з найбiльших держав Європи. Оскiльки це велика країна, то живуть у нiй люди рiзних нацiональностей. Поряд з українцями в Українi живуть росiяни, бiлоруси, поляки, чехи, молдовани, болгари, євреї, поляки, греки. Усi вони в нашій державі мають однакові права.

 

7. Розповiдь про видатних людей України, які прославили нашу країну на весь свiт (за плакатом «Видатні українці»)

 

Тарас Шевченко, великий Кобзар — так називали i називають його люди. Генiальний син українського народу прославляв Україну на весь свiт. Його книга «Кобзар» перекладена багатьма мовами свiту. Народ України береже пам’ять про видатного поета. Йому збудованi пам’ятники, його iм’ям названi вулицi, порти, театри, унiверситети. Його вiрші знають дорослi i дiти.

До вiдомих людей України належать видатний хірург Микола Амосов, народна художниця Катерина Бiлокур, видатний історик Михайло Грушевський, а також відомі на весь світ спортсмени.

Микола Амосов – академік, заслужений діяч науки України. Із 1952р. очолював клініку грудної хірургії Українського науково-дослідного інституту туберкульозу і грудної хірургії. Основні наукові праці присвячені питанням хірургії серця і легень. З 1983р. директор Київського інституту серцево-судинної хірургії. У 1978р. лауреат Державної премії УРСР.

Катерина Білокур (1900-1961рр.), живописець. Народна художниця України з 1956р. читати, писати і малювати навчилась самотужки. Жила у злиднях. Нею написані такі картини: «Квіти увечорі», «Декоративне панно», «Жар-колос», «Жоржини», «Рожі і троянди», «Осінь», портрети та автопортрети.

Михайло Грушевський (1866-1934рр.), учений-філолог, літературознавець, організатор науки, письменник, критик, політичний діяч, публіцист. Голова Центральної Ради (1917-1918рр.). У 1919році емігрував. У 1924р. на його прохання уряд України дозволив йому повернутися в Україну для наукової діяльності.

Із його ім’ям пов’язаний розвиток історичних подій від перших кроків Центральної Ради до ІV Універсалу про самостійність УНР. Багато працював в царині історії літератури – це насамперед відповідні екскурси в його основних працях: «Історія України – Русі» і «Історія української літератури», що охоплює українську народну творчість і письменство до початку ХVІІст.

                                                                                                                   

Портрет видатного сина української землі зображено на п’ятидесятигривневій купюрі нових українських грошей.                                                                                                               

 Сергій Бубка (1963р.), шестикратний переможець чемпіонату світу з легкої атлетики, 35-кратний рекордсмен світу. Народився в Луганську. Закінчив Київський інститут фізкультури. Уславився як стрибун з жердиною. Починаючи з 1984р. йому підкорялися різні висоти. У 1986р. чотири рази був рекордсменом світу. Заслужений майстер спорту, кандидат педагогічних наук, Герой України. Живе в Донецьку, де започаткував міжнародний легкоатлетичний турнір «Зірки жердини», який став традиційним. Почесний громадянин Братислави, Парижа і Донецька.

Віталій та Володимир Клічко – відомі всьому світу боксери. Їх вражаючі перемоги на рінзі не залишилися без пильної уваги відомих спортивних діячів.

Віталій – 6-кратний чемпіон світу з кікбоксингу, 3-кратний чемпіон України з боксу, срібний призер чемпіонату світу серед любителів, неодноразовий чемпіон Європи серед професіоналів, інтерконтинентальний чемпіон по версіях WBO і WBA, чемпіон світу в суперважкій ваговій категорії по версіях WBO і WBC. За статистикою, на любительському рингу провів 210 боїв (185 виграв, з них 80 - нокаутом). На професійному рингу - 37 поєдинків (35 перемог дострокові, 2 ураження). У 1999 році внесений до "Книги рекордів Гінесу» як перший чемпіон світу у суперважкій ваговій категорії, який виграв 26 боїв нокаутом, для чого йому знадобилася найменша кількість раундів. Має звання Заслуженого майстра спорту України.

Володимир – п’ять разів виборював звання чемпіона України з боксу, став чемпіоном I Всесвітніх ігор військовослужбовців у важкій ваговій категорії (Італія, 1995 рік), срібним призером чемпіонату Європи з боксу (1996 рік).  Найбільше його досягнення на аматорському боксерському ринзі - золота медаль і звання чемпіона з боксу в надважкій ваговій категорії на Олімпійських іграх в Атланті (1996 рік). Ця перемога була відзначена орденом "За мужність", яким нагородив Володимира Президент України Леонід Кучма. Міністр оборони України Олександр Кузьмук, відзначаючи спортивні досягнення Володимира, вручив йому іменну шаблю.

Черкаська земля гордиться своїм земляком Іваном Піддубним (1870-1949рр.), спортсменом-борцем. Він працював у Севастополі та Феодосії. Із 1898 року почав виступати у цирках як борець. Шість раз завойовував звання чемпіона світу. 25 років вважався непереможним борцем.
 На літніх олімпійських іграх у Китаї (м.Пекін,2008) під час нагороди спортсменів-переможців український прапор піднімався 27 разів(!), а наш національний гімн звучав 7 разів (за зайняте Імісце). Загальна кількість медалів: 7 золотих, 5 срібних і 15 бронзових. Вітаємо переможців!

 

8.    Конструювання речень зi словами Україна, українка/українець, український

 

9.    Робота з прислів’ями

-         Знайдіть і з’єднайте обидві половинки прислів’їв.

 

                                                                                                             6

Земля там найкраща,                      там і рай.      

Де рідний край –                               на своєму корені росте.                                                                                                                                        

Кожна травичка                             і в жмені мила.           

Рідна земля                                       як своя сторона.                                                                                                                                        

Людина без вітчизни,                     де вродився ти!           

Нема в світі кращої,                      як соловей без пісні.

          

-         Про що говорять ці прислів’я? Як ви їх розумієте?

-         Як ви ставитесь до своєї Батьківщини?

-         Які почуття викликає саме слово Україна?

-         Що може і повинен кожен із вас уже зараз зробити для своєї України?

 

ІII. Підсумок уроку

 

Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (26.08.2008)
Переглядів: 14415 | Рейтинг: 4.0/6
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!