Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Християнська етика в українській культурі [ Додати статтю ]

Урок № 29. Воскресіння – перемога добра над злом

Урок № 29. Воскресіння – перемога добра над злом

 

1 клас

 

Мета: розкрити зміст свята Великодня, ознайомити учнів з історією виникнення писанки, символікою кольорів, знаків, вчити розмальовувати писанки; розвивати фантазію, художній смак, виразне, емоційне читання, акторські навички; виховувати бажання дотримуватись звичаїв, традицій народу.

Вчитель: Рівно через тиждень після Вербної неділі настає найвизначніше свято – Світле Христове Воскресіння або Великдень.

Багато людей вірили вченню Христа. Та були люди, котрі сперечались з Ним. Вони ненавиділи Ісуса за те, що він привселюдно викривав їх лицемірство, брехливість, підступність. І за допомогою зрадника Іуди вони схопили Христа і засудили Його до мученицької смерті на хресті – до розп'яття. Мстилися вони Йому за те, що Він учив людей Своїй світлій вірі. У п'ятницю Ісуса розп'яли – і сонце сховалось за чорні хмари, і страшна темрява спустилась на землю. Лише пізнього вечора учні Ісуса змогли зняти тіло Його з хреста і сховати в печері. Вони завалили вхід до неї кам'яною брилою. Минула субота. Настала неділя – третій день.

(Діти в костюмах)

Дівчинка: Вже три дні, як хмари стали,

Потемнів Єрусалим,

Як Ісуса поховали,

Вкрили каменем важким.

Вже три дні, як суд ворожий

На хресті Христа розп'яв.

Вже три дні, як він, син Божий,

За всіх нас терпів, страждав.

Ангел: Се вчинив Господь Всеможний!

Він воскрес!

Діти: О, диво з див!

Ангел: Не лякайтесь! Приступайте!

Я посланник із небес!

Дівчинка: То є Ангел з неба, діти!

Ангел: Так, я Ангел. Христос воскрес!

Діти: О! Воістину воскрес

Той, що був і є з небес!

Ангел: Чудо се добро віщує:

Правда в світі запанує!

Всі: Всіх нас нині звеселяє

Диво з див святе, чудесне!

Вже нас горе не здолає,

Наша доля ще воскресне!

Підем, діти, підем живо

На могилі приплакнем... Але що там? Що за диво?

Гріб увесь горить вогнем....

Гляньте, діти, гроб порожній!

Хтось там камінь відвалив!

Вчитель: Воскресіння Христове або Великдень, – одне з найдавніших і найсвітліших християнських свят. Це – день Вічної Радості і Вічного Життя: в цей день Життя перемагає Смерть, а Добро бере верх над Злом. Свято дає нам надію, що через віру у воскресіння Ісуса Христа і ми воскреснемо і одержимо вічне життя, якщо віра буде міцною, а діла – доброчесними. У світлий день цей люди зміцнюються Христовою мудрістю: любити і шанувати світ, людей, навіть ворогів своїх. Бо світ цей – дар Божий для людини. А життя – найцінніший дар Господа в цілому світі.

На Великдень в Україні готують особливі страви. Паску – великий гарно випечений хліб і фарбовані яєчка. Чому саме їх?

У Христа була учениця – Марія Магдалина. Після Його смерті вона, сумна після погребіння Учителя, зустріла Його там живим. Так вона дізналась, що Христос переміг смерть – воскрес із мертвих! Потім вона подорожувала і розповідала всім про Ісуса Христа і Його вчення, про смерть на хресті і про Воскресіння.

Прийшла вона і в Рим до імператора Тиверія. Прийнято було до імператора з'являтися з подарунками. У Марії Магдалини нічого не було, окрім простого яєчка. Вона простягнула яйце правителю зі словами: "Христос Воскрес!" Здивувався імператор і сказав: "Як можна воскреснути із мертвих! У це не можна повірити, як і в те, що біле яйце може стати червоним". І тут відбулося чудо – яйце почервоніло. "Воістину Воскрес!" – вигукнув імператор.

З тих пір на Великдень, на свято Світлого Христового Воскресіння, ми розмальовуємо яєчка – писанки, прикрашаємо їх, даруємо один одному і вітаємо: "Христос Воскрес!" А у відповідь чуємо: "Воістину Воскрес!" Так ми стверджуємо нашу віру в перемогу Христа над смертю і в Життя Вічне. Словами "Христос Воскрес!" ми ділимося радістю з усіма людьми, з усім світом.

Слухання пісні "Великдень" (сл. Р. Завадовича, муз. Л. Херувимської).

Демонстрація зразків: червоний – радість життя; жовтий – місяць, зорі, врожай; блакитний – здоров'я, небо; зелений – воскресіння природи; червоний з білим – родинне свято, мир; коричневий – земля, урожай; чорний з білим – пошана померлих.

Сонце – світло життя; хрест – знак Всесвіту; трикутник – вогонь; зоря – знак неба; колосся, зерно – свята їжа; граблі – дощ; коло – знак безсмертя.

Давайте послухаємо, які легенди є в нашого народу про писанки.

Діва Марія, аби розважити немовля Ісуса, пофарбувала варені яйця червоною, жовтою, зеленою фарбою. Тому і зараз фарбують їх не тільки в червоний колір.

Коли Ісуса вели на муки, Матір Божа творила вночі писанки. Вони виходили дуже гарні. А як писала, котилися з її очей сльози. Коли вони крапали на писанку, там з'являлись цяточки. Тому й тепер писанкарі малюють ці цяточки.

Коли Ісус Христос ходив зі святим Петром по землі, то вони проходили через одне село, а там були злі люди. Побачили вони Христа, та й почали камінням та грудками землі кидати в нього. Як торкнеться камінь Ісусової одежі, зробиться з нього писанка, а як торкнеться грудка, то перетворюється на крашанку. Святий Петро позбирав усе те до кишені, пізніше людям роздав. І з того пішов звичай готувати крашанки й писанки на Великдень.

Десь глибоко під землею сидить злий змій, прикутий ланцюгами. Щороку напередодні Великодня посилає він своїх гінців на землю подивитись – чи малюють люди писанки. Якщо писанок багато – змій слабне, і залізні ланцюги надійно утримують його. Лютий змій чекає, коли-то вже не буде писанок, щоб вирватися на волю і принести на землю зло, та й не дочекається. Бо завжди люди будуть творити на Великдень писанки.

Давайте послухаємо чудову пісню "Розмалюють писанку" (сл. Д. Чередниченка, муз. Л. Херувимської).

Ми теж спробуємо розфарбувати писанки.

(В учнів аркуші з контурним малюнком).

Учениця розказує вірш К. Перелісної "Писанка".

Гарна писанка у мене,

Мабуть, кращої нема.

Мама тільки помагала,

Малювала я сама.

Змалювала диво-пташку,

Вісім хрестиків дрібних,

І малесенькі ялинки,

Й поясочок поміж них.

Хоч не зразу змалювала –

Зіпсувала п'ять яєць,

Та як шосте закінчила,

Тато мовив: "Молодець!"

Я цю писанку, напевно,

Для Іванка залишу,

А для мами і для тата

Дві ще кращі напишу.

Хто народ свій щиро любить,

Рідну землю хто кохає,

В того серце золотою

Писанкою сяє.

Вчитель: Вже спечені паски, розфарбовані писанки. їх треба покласти на святковий стіл на вишитий рушник.

(Робота в зошиті).

Які страви ви бачите? З чого вони приготовлені? Які кольори ви будете використовувати? Розфарбуйте пасхальну трапезу.

Вчитель: Немає в Христовій Церкві більшого свята, більшої радості, як Воскресіння Христове. В ньому вона святкує знищення смерті, початок нового вічного Життя. Воскрес Христос – і воскресає наша душа, оживає в ній Великодня Радість, любов до людей і до всього світу.

 

Козловська О. Б., вчитель-методист ЗНЗ № 236 м Києва

http://shkoladobra-edu.org.ua/

Категорія: Християнська етика в українській культурі | Додав: [ADM]Irina (07.06.2009)
Переглядів: 1557 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!