Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Анатолій Костецький «Старий каштан». Складання запитань для інтерв’ю з каштаном. Правопис не з дієсловами.

                                                             Чаплигіна Наталія Анатоліївна,

                                                              вчитель початкових класів,

                                                              вища категорія,

                                                             Уманська гімназія № 7

                                                             Уманської міської ради Черкаської

                                                             області

                                    Урок української мови

                                                  3 клас

Тема. Анатолій Костецький «Старий каштан». Складання запитань для інтерв’ю з каштаном. Правопис не з дієсловами.

Мета. знайомити  учнів  з  віршем Анатолія Костецького «Старий каштан». Вчити  висловлюватись  за  змістом  прочитаного, визначати  головну думку  вірша,  ставити запитання для інтерв’ю. Ознайомити з написанням частки не з дієсловами. Розвивати мовлення, творчі здібності учнів, спостережливість, пізнавальну самостійність, уміння аналізувати й робити висновки. Виховувати  відповідальність за власні вчинки, бажання творити добро.  

                                              Хід уроку   

І. Організація класу.

Мови рідної урок час нам починати.

Із бажанням та завзято будем працювати.

  1. Правила роботи на уроці.
  • Яких правил ми будемо дотримуватися під час уроку, для того, щоб  могли працювати гарно і злагоджено? (Ми – команда. Один – за всіх, всі – за одного. Уважно слухаємо. Не перебиваємо товариша. Поважаємо думку кожного. Правило піднятої руки)
  1. Очікування від уроку.
  • Що ви очікуєте від уроку? Яким він буде? (Цікавим, яскравим, навчальним, виховуючим, розвиваючим, творчим, пізнавальним)

ІІ. Повідомлення теми уроку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності..

  • Ви дізнаєтесь про що саме йтиметься у творі, коли відгадаєте загадку.
  1. Загадка про каштан
  2. Мнемотехніка.
  • На одному з попередніх уроків ми з вами склали казочку про двох братиків-каштанчиків? Давайте її пригадаємо. (Розповідають ланцюжком по одному реченню з опорою на піктограми)
  1. Мозковий штурм.
  • Діти милувались тим деревом, що красувалось біля школи. Як ви вважаєте, чи було їм цікаво зібрати інформацію та більше дізнатись про зеленого красеня?

     Нам також це було цікаво зробити. Ви збирали й опрацьовували інформацію. Про що ви дізнались?

     Дізнатись про це допоможе кросворд. Я говорю прислів’я, а ви називаєте останнє слово.

  1. Кросворд.
  • Не вмієш – не роби, не знаєш – не (кажи).
  • Поки не упріти, доти не (уміти).
  • Хто не працює, той не (їсть).
  • Не кажи – не вмію, а кажи – (навчусь). Київ

              (Відео «Київський вальс» «Знову цвітуть каштани»)

ІУ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

  1. Робота з текстом. Вірш «Старий каштан» А.Костецький.
  • Минули роки. Наш каштан виріс. Став справжнім велетнем.

Розгорніть підручники стор.61.

  • Читання вірша вчителем. Аналіз твору.
  1. Вправа  з цеглинками LEGO «Мої емоції».
  • Що ви відчували під час слухання? Які емоції викликав у вас цей твір?

(здивування  співчуття  сум  захоплення  радість  розчарування) Чому?

  1. Гра «Слово читай – риму добирай»
  • Відшукати у тексті рими до слів:

Гілки – шпаки – граки

На сонці – долоньці – в віконці

Ніколи – Микола – футбола – школа

Свічок – іжачок – павучок – хом’ячок

У. Фізкультхвилинка з цеглинками LEGOВідео “Танок каштанчиків» Плюс.

УІ. Інтерактивні вправи.

  1. Вправа «Займи позицію».

Я хочу поставити вам таке запитання:

  • Чи правильно вчинили дорослі, що спиляли дерево? (на екрані)

Оберіть відповідь «ТАК», «НІ». Обгрунтуйте свою позицію:

ТАК     (стало більше світла, у дітей не псується зір, не треба вмикати лампи, дерево не впаде)

НІ (це жива природа, дереву боляче, знищили красу і друга дітей, дерево очищало повітря біля школи)Хто змінив свою думку?

Підсумки: кожна думка має право на існування. Відповідь на це питання є дуже неоднозначною. З точки зору медичної та економії – так. З точки зору етичної та екологічної – ні. Але вибір зроблено.

  1. Дослідження. Ви обстежили прилеглу до школи територію. Виміряли відстань від стін школи до дерев навколо будівлі. Чи дотримані санітарні норми нашим навчальним закладом?
  • Назвіть хвойне дерево, яке росте на подвір’ї школи. Якою є відстань до сосни?
  1. Пресконференція.

 Фантазуємо. Уявімо, що ми змогли організувати зустріч з каштаном, про який щойно прочитали. Давайте організуємо пресконференцію з його участю. (Дитина в образі каштана)

Пресконференція – це захід, який проводиться, коли є суспільно значуща новина і потрібно почути коментарі з цього приводу, почути відповіді на запитання журналістів. (слайд)

  1. До проведення пресконференції ми маємо підготуватись. Подумайте, як можна звернутись до нашого гостя каштана? (Шановний каштане)
  2. Робота в групах.

Групи: «Екологічна служба», гурток «Земля – наш дім», газета «Голос лісу», журнал «Пролісок», телеканал «Планета рослин».

Завдання:

  •  Подумайте і підготуйте по два запитання від кожної групи, які поставите каштану. Для того, щоб запитання не повторювались, на картках ви бачите перше питальне слово, початок речення.
  1. Представлення.
  • Героєм нашої зустрічі є високошановний каштан. Я пропоную поставити йому свої запитання.

     Не забудьте привітатись  і чемно звернутись; представтесь, хто ви є і ставте свої запитання.

  1. «Задача від каштанчика». Каштан пропонує вам розв’язати задачу.

Для виготовлення одного підручника потрібно 3 кг деревини. Скільки підручників можна виготовити з  270 кг деревини?

  1. Гуртківці підготували таку інформацію:

     З одного дерева виходить 2800 учнівських зошитів на 12 сторінок. А щоб виростити одне доросле дерево, потрібно не менше 60 років. Ось чому потрібно бережно користуватись підручниками і зошитами, адже все це зрубані дерева

  • Щиро дякуємо за все, шановний каштане. Ми обіцяємо, що кожен зошит, кожну книгу будемо берегти, будемо старанно писати і з теплом згадувати про нашу зустріч.
  • То якою є головна думка вірша? Який висновок ви для себе зробили?

Вправа «Ми досліджуємо».

  • Давайте ще раз звернемось до нашого тексту. Візьміть у руки лупу. Знайдіть і прочитайте виділені слова. До якої частини мови вони належать? Назвіть маленьке слово, яке написане перед кожним виділеним дієсловом. Як воно написане з дієсловом – разом чи окремо?

Висновок.

(Слайд)    Не з дієсловом окремо пиши!

                 Не сердься, не бийся, не рви, не біжи.

  1. Робота в групах. «Завдання від каштанчика».

1 група

З поданих слів скласти прислів’я. Пояснити правопис частки не з дієсловами. У якому розділі книги «Народна мудрість» можна розмістити складені прислів’я?

       мудруй,  працюй,  хитруй,  Не,  не,  чесно, а.

     їсти, не, печі, на, сиди, Хочеш, калачі.

     2 група

       Вставити частку «не», де це потрібно. Пояснити правопис  не з   

         дієсловами.

…   Відкладай  ледарство, та  …   відкладай  справу.

Хто …   працює, той …   їсть.

Чужим  розумом  …   проживеш.

Дерево …  посадив – добру справу  …   зробив.

3 група

    До  поданих  дієслів  дібрати  синоніми  з  не. Пояснити  їх   

 правопис.

Відпочивати –

Сумувати –

Голодувати –

Мовчати –

Ледарювати –

4 група

    Встановити відповідність між фразеологізмами та їх значенням.                   

Пояснити правопис не з дієсловами.

  Не ловити ґав –                                                    дуже швидко

  Не встигнути оком моргнути –                        не вистачає часу

  Не вкладається в голові –                                   не спати

  Не зімкнути очей –                                             бути уважним

  Руки не доходять –                                             важко зрозуміти

  Кури не клюють –                                               багато

5 група

Відгадати загадки. Підкреслити дієслова. Пояснити правопис не з дієсловами.

     (Не)  гавкає, (не)  кусає, а в дім (не)  пускає.    (______________)                                                              

Тече, тече – (не)  витече, біжить, біжить – (не)  вибіжить. (______________)

Хоч (не)  шию я ніколи, та голок в мене доволі. (______________)                                                                    

Гарне, добре. На всіх поглядає, а людям на себе дивитись. (_____________)

(не)  дозволяє.                                             

  1.  Резервні завдання.
  1. Каштанчик і  для мене приготував завдання. Я не впевнена, що швидко впораюсь без вашої допомоги.

Скласти сенкан зі словом «каштан».

  1. Скласти якомога більше слів, використавши лише букви, які є в слові «каштани».

( каша танк наш канат нитка штани каштан шина шинка тин кит шана шати тиша шини)

УІІ. Підсумки уроку. Заключна частина.Самооцінювання.

  • За допомогою цеглинок LEGO оцініть свою роботу на уроці. Оберіть одну чи кілька цеглинок.
  1. Рефлексія. Вправа «Рюкзак»
  • Які з тих знань і умінь, що отримали на уроці, ви візьмете із собою в життя і зможете використати на уроках?

УІІІ. Домашнє завдання.

Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (15.01.2025) | Автор: Чаплигіна Наталія Анатоліївна
Переглядів: 152 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!