Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Частина основи: корінь, суфікс, префікс

Українська мова. 3 клас

Тема: Частина основи: корінь, суфікс, префікс.

Мета: Сприяти усвідомленню учнями поняття про спільну частину споріднених слів - корінь, досліджувати словотворчу роль суфікса, дати поняття про префікс, розвивати в дітей мовне чуття. вчити добирати спільнокореневі слова, різні частини мови; виховувати товариські почуття.

Хід уроку

1.Зараз урок української мови. Сьогодні ми завітаємо з вами до чудової країни - Морфології. Дізнаємось, як вона збудована. Познайомимось з королем цієї країни - коренем, та його друзями. А я,діти, хочу, щоб девізом нашого уроку стали такі слова:

« Ти всі перешкоди здолати зумій,

Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб кожна хвилинка не втратилась марно.»

1)          І як завжди наш урок починається з хвилинки каліграфії:

Д,д

Дружба

Дружба допомагає у житті (знайти граматичну основу речення)

2)   Робота з картками (різнорівневі)

3)   Словниковий диктант.(кожен урок готує новий учень)

Змагання, бджолиний, кольори, годинник, м який, мальовничий, джміль, приходить, бурян, голубята, вється.

Які завдання є до словникового диктанту?

а) Звуковий аналіз слова « джміль»

Джміль - 6 букв, 4 звуки.

Вчитель: Які частини мови зустрічаються в нашому словниковому диктанті? (іменники, прикметники, дієслова)

2. На попередніх уроках ми з вами, діти, вже з ясували, що слово ділиться на закінчення та основу. Але основа, в свою чергу, ділиться також. Над цією цікавою проблемою ми попрацюємо сьогодні. Продовжимо мандрівку країни Морфології. У нас сьогодні важний гість: (виходить Корінь)

«Я у кожній деревинці, Квітці, кущику, травинці, В класі на уроці мови, Ти побачиш мене в слові» Я дуже хочу поспілкуватися з вами, діти. Тому приготував для вас цікавий загадково-природничий диктант. Запишіть лише слова - виразки (один пише на дошці)

1)Птах цей червоногрудий,

Не злякається застуди

Як сніги випадуть -

До Сибіру прилетіть.  (снігур) 2)         2)Один із станів води? (сніг) 3)

Ніжна зірка сніжно - біла

На рукав мені злетіла

Поки ніс її сюди

Стала краплею води,   (сніжинка)

3)Що зліпили діти із снігу? (Сніговик)

4)  Казкова красуня із снігу? (снігуронька)

5)  В зошитах записано:

Снігур, сніг, сніжинка, Сніговик, Снігуронька. -Що об єднує всі ці слова? (спільна частина - корінь)

-            Як називаються слова з єдиною спільною частиною? (спільнокореневі)

6)             А тепер, діти, у кожному слові виділіть за таким алгоритмом:
а) закінчення

б)основу

в)корінь

Вчитель:

-Яка частина слова не виділена? (що стоїть після кореня)

-  Чи утворюють слова за допомогою цієї частини слова? (Да)

-  Знайомтеся діти, це - суфікс. (Виходить Суфікс)

Суфікс: Суфікс всім вам допоможе, І повинен знати кожен: Після кореня стою, і нові слова творю. Які висновки про суфікс ми зробили?

-         Стоїть після кореня.

-         Творить нові слова.

3. Фізкультхвилина.

Встаньте, діти, посміхніться, Землі нашій поклоніться, За щасливий день вчорашній І до сонця потягніться В різні боки нахиліться. Веретенцем покрутіться Раз присядьте, два присядьте І за парти тихо сядьте.

 

Вчитель: А тепер, діти, послухайте таку цікаву історію про пригоди кореня і його родини.

Пригоди кореня і його родини

Родина кореня завжди була в дорозі, і дуже втомилася. Треба все йти та йти і друзі погубилися. І стало їм здаватися, що ці слова дуже нещасливі. Та ось на галявині з явилася весела і голослива частинка слова. Познайомилися. Нового друга звали Префікс. Поділився корінь своєю журбою. Зашумів Префікс і кинувся допомагати.

Прибігла частинка При і стала попереду. Утворилося слово прийти. Далі до справи взялася частинка За. А ось по дорозі річечка перетинає шлях. Часточку Пере запросили. Ось так дружні частинки Префікса допомогли корінню йти всі труднощі подолати, до мети дійти і справжніх друзів знайти.

Діти, де стоіть префікс? (перед коренем) Знайомтеся, це - Префікс (виходить) Префікс:

Я здавна і віками

Чесно дружу з майстрами

Які вміють мене так вжити,

Щоб нові слова створити.

 

Вчитель: Який ми можемо зробити висновок? (стоіть перед коренем, служить для утворення нових слів)

 

4. Робота з підручником (стр. 72)

1.   Робота з правилом.

2.   Самодиктант (стр 72. Вир 164)

(Взаємоперевірка, взаємо оцінювання)

3. Вибірковий диктант. - Записати спільнокореневі слова. Визначити в них корінь. Хмара, хмарка, хмароньку, хмаринці, хмарище, хмарюга

 

Сонце - сонечко, сонячний. (впр. 169 - самостійна)

На згадку про наш сьогоднішній урок Країна Морфологія і її мешканці дарують нам

Подарунок - пам ятку « Будова слова»

5. Підсумок уроку

1)   Мозкова атака.

2)   Сінкан Дружба:

Міцна, віддана, взаємна, Допомагає, з єднає, підтримує Дружба - велика сила

Квітка.

-      Які частини слова сьогодні з нами подорожували? (закінчення, корінь, суфікс,

Префікс)

-         Як розібрати слова за будовою?

-         Який настрій після уроку? (визначаємо за допомогою сигнальних карток) 6.ДЗ

 

 

 

 

 



ПРЕФІКС:

-     стоїть перед коренем;

-     служить для утворення нових слів;

 

 

 

 

 

 

КОРІНЬ:

-     спільна частина споріднених слів

-     несе в собі основне значення слова

-     щоб знайти корінь, слід добирати споріднені слова

 

 

 

 

СУФІКС:

-   стоїть   після   кореня   (або   між   коренем   і

закінченням)

-   служить для утворення нових слів


 

ЗАКІНЧЕННЯ:

-     змінна частина слова;

-     служить для зв'язку слів;

-     щоб знайти закінчення, слід змінювати слово.

 

 

Пославська Руслана Володимирівна, учитель початкових класів, Костянтинівський ліцей із школою Донецької обл.

http://osvita.ua/

Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (07.03.2011) | Автор: Пославська Руслана Володимирівна
Переглядів: 13215 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!