Каталог статей
| Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки | [ Додати статтю ] |
Тема: Частини основи. Мета:Закріпити знання дітей про закінчення і основу слова. Сформувати в учнів загальні поняття про будову слова. Працювати над формуванням початкових умінь розрізнювати значущі частини слова (корінь, префікс, суфікс, закінчення). Вчити розпізнавати в реченні споріднені слова. Розвивати навички спостереження, аналізу, зіставлення і на цій основі робити нескладні висновки, узагальнення. Виховувати любов до праці, повагу до людей праці. Показувати красу і багатство слова, рідної мови. Обладнання: Умовні позначення частин основи. Таблиці із записаними прислів'ями. ХІД УРОКУ I. Організація класу - Ви всі вже знаєте, що у нас в школі створене дитяче об'єднання "Веселка". Наш клас ввійшов в цю організацію і вибрав собі назву "Краплинки". - Давайте пригадаємо наш девіз. - Як ви розумієте його? (діти пояснюють). - Продовжіть рядки: Все - із доброго чи злого - починається з малого... II. Хвилинка каліграфії - І першим ділом відгадайте загадку: Хто я? Хто з вас може здогадатися ? Найсолодша в мене праця. Я не пташка - перепілка, Я маленька чесна ... (бджілка). - До якої групи тварин відноситься бджола? - Чи можна взимку побачити цю комаху? - Запишіть каліграфічно у зошитах Ж, ДЖ, БДЖІЛКА - Ми знаємо, що бувають букви настільки ледачі, що лише удвох звук спроможні позначить. Відшукайте в зразках ці букви. А які ще дві букви позначають один звук? III. Перевірка домашнього завдання 1) Звуко-буквенний аналіз слова бджола - Які прислів'я із словом бджола ви знаєте? (діти називають) - А тепер прочитайте з дошки. Одна бджола мало меду носить. Бджола жалить жалом, а людина словом. Мала бджола, а й та трудиться. - Яке з цих прислів'їв закликає вас дружньо жити? (Зачитують міні-твори із зошитів, в окремих реченнях визначають головні та другорядні члени,встановлюють зв'язок між членами речення, підбирають синоніми. Відповіді оцінюються). IV. Вивчення нового матеріалу 1) Повідомлення теми уроку: - Твори ваші складались з речень, речення з слів... В світі Все - із доброго чи злого - починається з малого. Навіть слово в мові нашій складене з частин малих. - Які частини слова ми вже навчилися виділяти? - А сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з маленькими, але дуже працьовитими частинами, що складають найрізноманітніші слова нашої мови. 2) Ознайомлення із спорідненими словами - Уважно розгляньте малюнки і підписи до них (впр. 212). - Що означає кожне слово? - Ці предмети родичі - вони мають близьке подібне значення, вони поріднилися. Тому їх ще називають спорідненими. - Хто найстаріший родич всіх цих слів? (Дуб) - Усі інші слова походять від цього слова. Запишіть ці слова у зошити. Знайдіть спільну частину. - Така спільна частина споріднених слів називається коренем. - Корінь - найважливіша частина основи. Він розкриває зміст слова, ріднить слова своєї сім'ї. 3) Закріплення вмінь розрізняти споріднені слова - Запам'ятайте прислів'я і знайдіть в них слова-родичі. Де руки й охота, там добра робота. Роботящі руки гори вернуть. Тяжко тому жити, хто не хоче робити. - Які ще прислів'я з цими словами, чи словами, які з ними родичаються ви знаєте? (Сьогоднішньої роботи на завтра не відкладай. На дерево дивись, як родить, а на людину - як робить.) - Як називається спільна частина споріднених слів?
Впр 206 (прочитати, знайти в тексті слова з однаковим коренем. Виділити його умовним позначенням.) - Дерева, ліс теж потребують людського догляду і охорони Як людина повинна ставитися до птахів? - Де найбільше полюбляють жити птахи? Впр 207 (читають, визначають мету тексту, до слова ліс добирають спільнокореневі слова, позначають основу) ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА Щоб плідно працювати далі Потрібно всім вам відпочити. Й за допомогою цих вправ Фізичні сили відновити. (Комплекс загально розвивальних вправ) ... так працював, що краплинки поту на носі виступили. В прямому чи переносному значенні вжитий вислів "краплинки поту" ? - Вжийте слово "краплинки" в переносному значенні (краплинка доброти, крапля старання, краплинки знань, краплинки інформації...) - А в прямому... - Повернемось до слова вода. Впр 204 - Випишіть споріднені слова. Визначте закінчення, основу. 5) Визначення частини основи - Яка частина спільна за значенням для всіх цих слів? ( вод-) - Яка частина стоїть перед коренем? - Як префікс змінив слово? - Отже, за допомогою префіксів утворюються нові слова. - В нас залишилась ще одна невиділена частина - це суфікс слова. V. Закріплення вивченого матеріалу Впр 205 (виконують спочатку фронтально, а потім самостійно) VI. Підсумок уроку - Що нового сьогодні дізнались про слово? - З яких частин складається слово? - В якому порядку розміщуються частини основи? (Викладають на магнітній дошці умовні позначення: Гра. Про яку частину слова йде мова? 1. Головна частина слова, однакова для всіх спільнокореневих слів. 2. Стоїть перед коренем і служить для утворення слів. 3. Стоїть після кореня. Служить для утворення нових слів. 4. Змінна частина слова, служить для зв'язку слів у реченні. Гра. "Відгадай слово" Корінь лік- , суфікс -ар. (Лікар) Корінь -віт, префікс при- (Привіт) VII. Домашнє завдання Впр 208. | |
| Переглядів: 2548 | Рейтинг: 0.0/0 |
| Всього коментарів: 0 | |
