Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Чи потрібна нам зима?
Чи потрібна нам зима?
Урок-дослідження. 3 клас

Мета: вчити дітей складати твори з елементами міркування, формувати навички усного і писемного мовлення; розвивати спостережливість, збагачувати словниковий запас; виховувати естетичні смаки, дбайливе ставлення до природи.

Матеріал до уроку: зимові замальовки учнів, репродукція з картини художника, картки для роботи в групах, малюнки-помічники, книга В.Скуратівського «Місяцелік», газета, підготовлена членами літературного гуртка.

                     ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент.

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

 Він незвичний і цікавий.

 Добрі гості до нас завітали.

 Повернімося обличчям до гостей

І скажімо щиро: «Добрий день!»

Сьогодні у нас урок розвитку зв'язного мовлення. На таких уроках ми вчимося... Хто продовжить мою думку?

Так, правильно говорити, висловлювати свої думки усно і письмово. А ще — міркувати. Сьогодні ми спілкуватимемося, міркуватимемо з приводу певних подій. Хочете знати, яких?

II.  Мотивація навчальної діяльності.

  Пригадайте, який сьогодні день. Правильно, Стрітення. Що ви чули про це свято?

Учні заздалегідь отримали завдання розпитати у старших про це свято.

  Так, діти, саме в цей день, за народними переказами, зима зустрічається з весною.

Давня назва цього свята Зимобор, або Громниця. З ним пов'язано чимало прислів'їв і прикмет. Яких саме?

  Коли на Громницю півень нап'ється водиці, то на Юрія кінь напасеться травиці.

  Якщо в цей день тепло, то й березень має бути теплим, а весна ранньою. Якщо холодно — зима ще потримається.

  На Громницю ведмідь буду свою або руйнує, або заново будує.

  Як день ясний, льон буде прекрасний.

  Як на Стрітення капає зі стріхи, не найдеться з літа потіхи.

  Дуй, не дуй, не к Різдву іде, а к Великодню.

  На Стрітення обертається птиця до гнізда, а хлібороб до плуга.

  Зимобор з відлигою — на ранню й теплу весну, зі снігом — на дощову й тривалу, а коли хуга — весна пізня й холодна, якщо в цей день не видно сонця —
чекай суворих морозів.

  Перевірити, чи правильні ці прикмети, ви зможете навесні.

III.    Повідомлення теми, мети уроку.

  З сьогоднішнім днем пов'язували надії на весну. А весна — пора хліборобської праці, пора натхнення. І нам час трохи попрацювати.

Прочитайте вірш Лесі Українки.

 Сніг з морозом поморозив

 Всі на полі квіти.

  Десь зима та не скінчиться, —
Нарікають діти.

Ждіте, ждіте, любі діти!

Літо знов прилине.

Прийде мила годинонька,

Як зима та згине.

І заквітне наше поле,

І зазеленіє —

Знов весна його прекрасна

Квіточками вкриє.

— Гарний вірш, чи не так? Читаючи його, я подумала ось що: ми всі чекаємо приходу весни. Хіба не могло б бути так, щоб зими не було взагалі? Навіщо вона нам? Сніг, холод, вітри, хвороби...

Створення проблемної ситуації.

Є ж країни, де ніколи немає зими... Чи згодні ви зі мною? (Відповіді учнів.)

От бачите, комусь подобається зима, а комусь — ні. Як цю проблему вирішити? Ви, напевно, хочете порадитися між собою?

IV.  Осмислення зв'язків у вивченому матеріалі.

Поділ учнів на групи.

Кому подобається зима, хто хоче переконати нас у її необхідності? (Перша група.)

Хто хоче засудити злі вчинки зими? (Друга група.)

Оскільки сьогодні день зустрічі двох пір року, представники третьої групи виконають цікаве завдання. Хоча ніхто не бачив, як на Стрітення зустрічається Зима з Весною, проте люди завжди намагалися уяви ти це. Ось і ви маєте скласти діалог і продемонструвати нам цю зустріч.

Четверта група дасть обґрунтовану відповідь на цікаве запитання.

Кожна група отримує картку-помічницю із завданнями, малюнками.

 

Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (17.01.2011)
Переглядів: 1398 | Рейтинг: 3.5/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!