Цикли подружніх відносин
В одній з наукових концепцій описується п'ять стадій відносин між подружжям, які найбільш яскраво проявляються у людей холеричного та сангвінічного типів нервової діяльності. Цю теорію не можна абсолютизувати, але вона заслуговує на увагу.
Перша стадія - глибока і пристрасна закоханість. З образом коханої пов'язані тільки позитивні емоції, кохана надихає на будь-які вчинки, і, якщо сталося щось неприємне, на неї не ображаються.
Друга - деяке охолодження. Коли немає поруч коханої людини, про неї можуть і не згадати, але варто їй з'явитися, як тут же настає емоційний підйом.
Третя - подальше охолодження почуттів. Однієї лише появи недостатньо для того, щоб спалахнули позитивні емоції. Потрібні ще ласкаві слова, вибачення, подарунки, прояви підвищеної уваги. (Порада: в цей момент непогано одному з подружжя взяти і поїхати у відрядження, перервати спілкування, щоб усе повернулося до першої стадії.)
Четверта - відбувається подальше охолодження відносин. Присутність чоловіка несвідомо викликає роздратування. Ті чи інші особливості поведінки сприймаються як серйозні недоліки, все частіше виникають розбіжності у поглядах з приводу всіляких дрібниць.
І п'ята - відносини тільки негативні, а присутність чоловіка лише посилює їх характер. Партнер вже не «ангел», не «дорогий»... Життя з ним втрачає будь-який сенс. Частіше за все заяви про розлучення подаються саме в період настання п'ятої стадії.
Але якщо є стримуючі, стабілізуючі фактори, якщо до розлучення справа не доходить, через якийсь час, як це не парадоксально, настає знову перша стадія, але вже в новій якості.
Погано, якщо ці індивідуальні цикли у подружжя збігаються. Тоді вся справа закінчиться розлученням. Найбільш сприятливе поєднання стадій в протилежних фазах - така сім'я збережеться.
Чи можна впливати на подружні пари так, щоб четвертої та п'ятої стадій не виникало? Були проведені експерименти створенням «теоретично» сприятливих умов і установок, які призвели до таких результатів: експериментальні подружні пари відзначали у своїх взаєминах напади якоїсь дивної, за їхніми словами, любові: «припадочної» і «істеричної», важкими для обох . Отже, як відзначав А. Моруа: «І любові потрібен відпочинок».
У період спаду емоційного потягу, навіть у перший рік сімейного життя, помітна нерівність графіку взаємин подружжя. Щоправда, поки ще «провали» в коханні неглибокі і не дуже тривалі, в середньому лінія проходить вище від «нульової» позначки, настає просто своєрідний «тихий час», у любові з нетривалими сплесками вгору.
У перший рік в ці періоди можуть ще не виникнути сварки, справа може обмежитися лише глибокими подихами одного і тихими сльозами іншого.
Найбільш гарне сполучення змін емоційного стану партнерів, коли частота одного в два рази вища або нижча за частоту іншого. У такому випадку всі стани мінімальної закоханості (сну любові), однієї людини завжди перекривається максимальною закоханістю іншої. При такому поєднанні, у випадках, коли один партнер перебуває під впливом негативної установки, коли він схильний розглядати свою половинку з небажаної позиції, інший в цей час знаходиться під впливом позитивних емоцій, він схильний все прощати, намагається знайти виправдання поганому відношенню коханої людини.
За матеріалами likar.info
|