Каталог статей
| Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки | [ Додати статтю ] |
Доброта
| Тема: Доброта Мета: продовжити знайомити учнів з людськими чеснотами; довести до свідомості дітей, що добро твориться безкорисно; викликати бажання творити добро й уникати злих вчинків; акцентувати увагу на вихованні чуйності, доброзичливості у дітей Обладнання: м‘яка іграшка Добрик; плакат із написом девізу уроку; зображення облич, слова для характеристики, прислів‘я, підручник (Байбара Т.М., Бік Н.М. Я і Україна.Підручник для 3-хкл.), ляльки для лялькового театру.
Хід уроку Організація класу - Посміхніться всім миліше Привітайтесь: «Добрий день!» - Діти сьогодні до нас на урок прийшло багато гостей. Який у вас настрій? - Передайте свій настрій виразом обличчя. Усміхніться до мене, посміхніться нашим гостям, поділіться гарним настроєм з товаришем. За виразом ваших облич я бачу, що у вас все гаразд, і загальний наш настрій можна показати так: Розминка «Побажання» До нас завітав Добрик. В кожному його промінчику щирі, теплі бажання. - Я бажаю гарного настрою, успіхів на уроці (передаю дітям і вони висловлюють побажання гарного дня, здоров‘я, бути ввічливим, чемним, правдивим). - Діти, Добрик коли йшов до вас, зустрів свого друга Зайчика. І Зайчатко розповів історію, яка трапилася з ним та його друзями Ведмежатком та Лисенятком. Чи хотіли б ви подивитися, що ж трапилося? Лялькова вистава «Про добрих друзів» Автор. У великому, у лісі, У хатинці на узліссі. Жило ведмежатко Разом з мамою і татком. Ведмежа. Я, маленьке ведмежатко, Я веселе малятко. Разом з друзями я граю І до лісу поспішаю. Лисеня. Ми з тобою в ліс ідемо, Там грибів ми наберемо. (входять до лісу, знаходять грибочки, кладуть у кошик. Разом побачили великий гриб, кидаються до нього, тягнуть кожен до себе) Ведмежа. Гей, Лисеня, ти що не бачиш. Першим я цей гриб побачив. Лисеня. Ні, був першим я таки, Тож віддай його сюди. (тягнуть один до одного, сваряться. Виходить сумний зайчик з пустим кошиком. Зайчик зітхає, звірята звертаються до нього) Ведмежа. Що таке, зайчисько, друже? Лисеня. Щось зітхаєш сумно дуже? Зайченя. Та ось я у ліс прийшов, І грибочків не знайшов. Жодного! (зітхає) Сумно так додому йти, Що робити, невтямки! (ведмедик і лисеня дивляться один на одного, шепочуться) Лисеня. Слухай, Зайчик Куций хвіст! Маєм ми тобі сюрприз, Ми знайшли чудовий гриб, Буде вам він на пиріг! Автор. Зайченя зраділо дуже. Зайченя. Дякую усім вам, друзі! Ведмежа. Так приємно і радісно, Коли друзям хороше. Лисеня. Добре діло ми зробили, І грибочки поділили. Зайченя. Біжимо ми на поріг! Мама нам спече пиріг! Будемо ми смакувати, Добротою всіх вітати! - Які чесноти притаманні цим звірятам? (ввічливість, щедрість, жадібність, чесність, дружба) Та щось підказує мені Добрик, що ми не згадали ще про одну чесноту. Давайте згадаємо в яку країну нас запросили звірята? А про королеву, яка панує в цій країні ми дізнаємось, коли розгадаємо ребус: (нота ДО Б рот А) ДОБРОТА Отже, доброта і є темою нашого уроку, адже вона є складовою людських чеснот. А чого, на вашу думку, ви очікуєте від нашого уроку (дізнатися, що таке доброта; що треба робити, щоб стати добрішим; як боротися зі злом) Прочитаємо девіз нашого уроку: «Пам‘ятайте! Нехай тепер ти іще маля, Та треба вже зараз вчитись, Творити добро на планеті Земля!» Бесіда: Ми часто чуємо слова: добро, доброта. Що на вашу думку означають ці слова? Уявімо, що доброта – це сонечко, домалюємо його промінчики. Гра «Сонячні промінчики» Людяність Чуйність Милосердя Гуманність Гуманне ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повага до її гідності. Чуйність – уважність і сердечне ставлення до людей Людяність – щире, доброзичливе ставлення до інших, уважність до чужих потреб Милосердя – добре, співчутливе ставлення Так, ці слова є складовими доброти. А зараз попрацює наше довідкове бюро. Добро – корисна справа Доброта – чутливе, дружне ставлення до людей. Цю людську чесноту доброта ми маємо взяти за основу нашого життя, про це і написано а нашому підручнику. Робота з підручником Читаю: Запам‘ятай! На добро люди відповідають добром. Той, хто робить щось добре, не повинен чекати за це винагороди. Про це гарно описав у вірші І.Драч Добро твориться просто – ні за так. Так, як цвіте і опадає мак, Як хмарка в‘ється і сміється пташка, Як трудиться мурашка-горопашка. - Як автор доводить головну думку вірша? Висновок. Отже, якщо ми робимо добро, то не повинні сподіватись на винагороду. Робота в парах Про добро ми співаємо пісні, читаємо вірші. Напередодні Добрик вам прислав листи. Вам цікаво, що в них? Отже, відкрийте конверти, дістаньте слова і складіть прислів‘я. Прочитайте частину прислів‘я і додайте до кожного відповідне закінчення. Хто добра людям бажає, той і собі має. Робиш добро – не кайся, робиш зло – зла й сподівайся. Перший крок до добра – доброта. (пояснити) - А зараз я доповню інформацією для допитливих. З давніх-давен відомо, що доброта приносить користь людині. Доброзичливі люди добре почуваються і довше живуть. Про добрих, чесних, співчутливих дітей кажуть, що у них «кришталево чисті душі». Медики стверджують, що сварки, образи, приниження негативно впливають на організм людини. Про злих, жадібних, жорстоких людей кажуть, що у них «чорні душі». Потрібно змалку намагатися не заплямовувати свою душу поганими вчинками, негативною поведінкою. Добрик побачив як гарно ви працюєте, і зараз хоче запропонувати розглянути ситуацію. Сценка «По щирості» (учні розігрують сценку) - Чому назвали Василька не добрим, а хитрим? - Хитра людина може бути щирою? Висновок. Добра людина – щира. - Ми сьогодні багато говорили про чесноти, а найбільше про добро. - Який антонім до слова добро? (зло) Добрик думає, чи може бути добра людина злою. - Як думаєте ви? Ось про це дізнаємось з казки «Добро і зло» Читання казки (І частина) 1 абзац – вчитель 2-5 абзаци – діти - Чим Добро пригощало Зло? - Як Добро віддячило Злу за зло? ІІ частина – самостійна - Причиною чого є зло? - Чого вчить нас ця казка? Дуже сподобалось Добрику як ви працюєте і він хоче запропонувати ще 1 вид роботи. Уявіть собі Добро і Зло і намалюйте словесний портрет. Робота в групах 1. Складіть словесний портрет Добра 2. Складіть словесний портрет Зла 3. Що я зроблю, коли на вулиці зустріну Зло? (відповіді дітей) Отже, ніхто не має права: ображати, карати, принижувати. Кожен має право: захистити, допомогти, поділитися. В народних казках завжди зло бореться з добром, завжди перемагає добро. Ви на уроці читання читали казку «Вовк і кіт» - Яким був вовк? Давайте навчимо вовка бути добрим. Ой, ти, вовче, не …. Та за голову… Свої нахили… Й жити в дружбі… І не довго вовк вже… Він з ненавистю... Грубість, злість вже... Добро й чуйність… А зараз ми відпочинемо. Релаксаційна пауза - Сядьте рівно, руки покладіть на парту долонями догори, опустіть на них голову, заплющіть очі. Уявіть себе добрими чарівниками. Ви чините добрі справи і вам від цього приємно, ви набираєтесь нових сил. Гра «Думка» Уявіть, що у вас є можливість перетворитися на добро. Я добро… Я живу… Я роблю… Я знаю… Я бажаю… Я мрію… Висновок: щоб ви не робили, робіть це від душі, від серця. Пам‘ятайте про те, що всі люди потребують вашої допомоги. Допомога має бути щирою. Любов і доброта розтоплює холодні серця. Лялькова вистава «Паросток добра» Врятує світ краса – Завжди так говорили. Тепер врятує світ лиш доброта, Бо однієї вже краси занадто мало. Бо стільки всюди зла Людина вже не та Та ж, люди на землі! Спішіть добро творити, Щоб нам не згинути у морі зла. Щоб кожен міг серед краси прожити У царстві справедливості й добра. Хай оживає істина стара, Людина починається з добра. Іди по тій стежині, дитино, Даруй любов і тепло. І пам‘ятай, ти – людина! Вчись, думай і твори добро! - На початку уроку що ми очікували? Чи збулися наші очікування? Протягом уроку ви поповнювали свої знання про добро. Добрик і я сподіваємось, що одержані знання ви будете використовувати на практиці, у своєму житті. Зараз ми це перевіримо, виконавши тести. Тести (по варіантам) Швидко збігають хвилини, Ось і прощатись пора. Дозвольте вам на прощання Зичити щастя й добра. Гра «Свічка тепла і доброти» - Думаю, що у кожному вашому сердечку запалала іскорка доброти. Нехай кожна іскорка з‘єднається і запалає великим гарячим полум‘ям доброти у кожному вашому серці. Прізвище……………………….. Варіант І 1. Віднайти спосіб, шляхом застосування якого можна втратити друга …допомогти зробити уроки …захистити добрим словом …перебивати, коли він говорить 2. До ввічливих слів належать …пробачте, дякую, будь ласка …пішов геть, не чіпай мене …так тобі і треба, ти диви який 3. Щедрість – це …вміння відбирати подаровані речі …уміння одержувати подарунки …уміння ділитися з іншими тим, що маєш 4. Бути делікатним означає …поважати чуже життя …підслуховувати телефонні розмови …читати чужі листи 5. Втратити друга можна, якщо …підганяти його, коли він і сам поспішає …кепкувати з нього в гурті …погоджуватися з його точкою зору 6. Дитина буде здоровою і щасливою, якщо позбавиться таких рис характеру …совість …хитрість і брехливість …боягузтво 7. Підкреслити слова, що характеризують виховану людину Правдивість, грубість, щирість, мрійливість, упертість, працьовитість, поступливість, повільність, ледарство, заздрісність, наполегливість 8. Підкресли слова, що характеризують добру людину Милосердний, справедливий, відповідальний, хитрий, жорстокий, байдужий, рішучий Прізвище……………………….. Варіант ІІ 1. Доброта - це …корисні справи …дружнє ставлення до людей …постійні сварки 2. Вчинки, яких ти не повинен допускати …переводити дідуся через дорогу …годувати кішку …дражнити собаку 3. Не вкради - це …право кожного …дурна звичка …норма закону, Божа заповідь 4. Позитивні (хороші) риси характеру …ввічливість, щедрість, делікатність …злодійство, пустощі, зневага …хитрість, несправедливість, жадібність 5. Справжня окраса людини - це …привітність, вихованість, тактовність …злість, грубість, заздрість …щирість, доброзичливість, лагідність 6. Підкресли слова, що характеризують невиховану людину Упертість, щирість, правдивість, заздрість, наполегливість, грубість, працьовитість, ледарство, поступливість, хитрість, брехливість 7. Поведінка, яка характеризує повагу до людини у спілкуванні …щирість …ввічливість …правдивість 8. Поєднай стрілочками протилежні якості щедрість боягузтво щирість жадібність добро брехня сміливість зло Сивун Алла Григорівна, вчитель початкових класів СЗОШ №21 м. Хмельницького | |
| Переглядів: 2659 | Рейтинг: 0.0/0 |
| Всього коментарів: 0 | |
