Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Географічне положення та населення Європи

Географічне положення та населення Європи

На цьому уроці Ви дізнаєтесь:
– де розташована Європа;
– як географічне положення Європи впливає на господарську діяльність її населення.
– яка кількість населення в Європі;
– які особливості його природного руху, вікової та статевої структури;

Географічним положенням називають положення будь-якого пункту чи території щодо земної поверхні і географічних об’єктів.
Положення щодо земної поверхні визначається за допомогою географічних координат.
Згадайте:
Як визначити широту і довготу даної точки на земній поверхні?
Положення щодо інших географічних об’єктів визначається за допомогою різних карт та інших джерел географічної інформації.
Найбільш повне уявлення про географічне положення може дати його вивчення з різних точок зору методами фізичної, економічної і політичної географії.
Таблиця «Географічне положення»

Фізико-географічне
1. Положення на земній кулі щодо екватора і нульового меридіана.
2. Крайні північна, південна, західна і східна точки, їх координати.
3. Сусідні фізико-географічні об’єкти та положення щодо них.
4. Вихід до океанів і морів.
5. Вплив географічного положення на особливості природних умов. Економіко-географічне
1. Положення на економічній карті світу.
2. Сусідні регіони, рівень їхнього економічного розвитку й особливості взаємин з ними.
3. Особливості берегових ліній (довжина).
4. Положення щодо міжнародних шляхів сполучення, сировинних баз і найважливіших торговельних партнерів. Політико-географічне
1. Положення щодо різних міжнародних об’єднань і центрів міжнародної напруженості.
2. Участь країн світу (регіону) у міжнародних організаціях.
3. Вплив різних політичних сил, що знаходяться як усередині регіону, так і за його межами, що впливають на політичні і економічні процеси.

Фізико-географічне положення Європи
Фізико-географічне положення іноді порівнюють з поштовою адресою: щоб Ваше послання знайшло адресата, необхідно зазначити країну, місто, вулицю, будинок, квартиру . Так і в цьому випадку: нам необхідно точно знати, в якій півкулі знаходиться дана частина.світу, які її крайні точки і їхні координати, хто її найближчі "сусіди”.
Не менш вдалим можна вважати порівняння фізико-географічного положення з долею: якщо природа "створила” на території Європи хвилясті рівнини і середньовисокі гори, розпорядилася мати досить м’який клімат і при цьому підставляти свої північні райони подиху Арктики, а південні – спекотним тропічним повітряним масам, мати у своєму розпорядженні різноманітні грунти і вихід до морів північного Льодовитого й Атлантичного океанів – так тому й бути! Подобається це чи не подобається – люди приймають це.
Тож яка адреса Європи, і що їй запропоновано долею?
Європа – одна з шести частин світу, вона розташована на заході материка Євразія і займає приблизно п’яту його частину. Європа й Азія виглядають сіамськими сестрами, щоправда, зовсім не близнюками, але, насправді, це неподільне ціле – материк Євразія. Поява Європи й Азії у вигляді окремого материка нашої планети відбулося в мезозойську еру, у результаті відділення євразійського континенту від Північної Америки.
Кордон між Європою й Азією часто проводять по-різному. За одним з найпоширеніших варіантів, умовний кордон між цими двома частинами світу проходить по східному схилу Уралу, приєднуючи цю гірську систему до Європи, по річці Ембі, північному і північно-східному узбережжю Каспійського моря-озера, Кумо-Маницькій западині, нижній течії Дону.
Європа знаходиться в центрі материкової – Північної півкулі, її площа – близько 10 млн. км2, це приблизно відповідає 15 територіям України. Гринвіцький меридіан "відтинає” крайню західну частину Європи, основна територія знаходиться в межах помірних широт. Лише крайні її частини на півночі та півдні знаходяться у субарктичному і тропічному поясах. Деякі острови розташовані в царстві вічної мерзлоти – Арктиці. На крайній півночі на територію Європи "заходить” Північне полярне коло, за цим "кордоном полярної ночі” розташовані райони з досить суворими для цієї частини світу кліматичними умовами.
Крайні точки Європи:
– північна – мис Нордкин на Скандинавському півострові (Норвегія), координати – 71 градус 10 минут північної широти, 25 градусів 47 минут східної довготи;
– південна – мис Марроки (розташований на острові Тарифа, з’єднаному дамбою з Піренейським півостровом, Іспанія), координати – 37 градусів північної широти, 8 градусів західної довготи;
– західна – мис Рока на Піренейському півострові (Португалія), координати – 9 градусів 31 минута західної довготи, 38 градусів 48 минут північної широти;
– східна – Європа простяглася приблизно до 67 градуса східної довготи (російський Полярний Урал).
Найближчим до Європи материком є Африка, у районі Гібралтарської протоки вони зближаються на відстань до 15-20 км.
Поміркуйте: поряд із Дарданеллами і Босфором цю протоку називають найважливішим "вузлом військово-транспортного контролю” у даному регіоні. Як ви розумієте цей вислів?
На відміну від інших частин світу, Європа лише з трьох боків оточена морями. Вона омивається Атлантичним і Північним Льодовитим океанами та їхніми морями. На північному сході, півночі і північному заході європейські береги омивають холодні води Карського, Баренцева, Білого і Норвезького морів, на заході – Балтійське і Північне моря. На півдні Європу ніжать теплі води Середземного моря, а також Мармурового, Чорного, Азовського морів – вони глибоко врізаються в територію материка Євразія. На південному-сході Європа "підбирається” до безстічного Каспійського моря-озера. У західній частині Європи максимальна віддаленість від моря – 600 км, у східній – 1600 км.
Береги цієї частини світу сильно порізані, за рочленованістю берегової лінії Європа є "чемпіоном світу”. Найбільші півострови – Скандинавський, Піренейський, Апенінський, Ютландія, Балканський і Кримський. На півострови припадає близько чверті території – це теж світовий рекорд.
Площа островів – близько 730 тис. км2, найбільшими є Великобританія, Ісландія, Нова Земля, Земля Франца-Йосипа, Шпіцберген, Ірландія, Корсика, Сардинія, Сицилія.
Великий вплив на формування природи західної і північної частини Європи і господарської діяльності у цих районах здійснює Північноатлантична течія. Ця поверхнева, стійка течія є продовженням найбільшої на Землі теплої течії – Гольфстриму. Гольфстрим зароджується в Мексиканський затоці, куди постійними вітрами – пасатами наганяються великі маси води. Ця течія являє собою водяний потік шириною від 75 до 120 км, що рухається зі швидкістю від 1 до 10 км на годину.
Температура води Північноатлантичної течії – від 7 до 15 градусів за Цельсієм і цей показник є вищим за температуру навколишніх водяних мас. Природна річ, течія істотно впливає на клімат Європи, завдяки їй підвищується температура повітря, збільшується кількість опадів. Недарма Північноатлантичну течію називають "водяним опаленням” західної і північної частини Європи.
Отже, Європа знаходиться у північній півкулі, основна частина її території розташована в межах помірних широт. Завдяки особливостям фізико-географічного положення, Європа має в своєму розпорядженні більш сприятливі природні умови, порівняно з регіоном Азії, котрий відповідає їй за широтним розташуванням.

Економіко-географічне і політико-географічне положення Європи
На відміну від фізико-географічного, економіко-географічне й політико-географічне положення – це історичні поняття, вони змінюються з часом і залежать як від фізико-географічних чинників (клімат, рельєф, грунти, внутрішні води, мінеральні ресурси), так і від економічних і політичних складових. Економіко-географічне і політико-географічне положення впливають на соціально-економічний розвиток території, її господарські зв’язки, політичну ситуацію в регіоні.
Основними позитивними компонентами економіко-географічного і політико-географічного положення сучасної Європиє: її компактність; відсутність природних та штучних перешкод із сусідніми регіонами і між країнами усередині даної території; наявність виходу до моря; присутність довгої і досить порізаної берегової лінії; розташування на перехресті міжнародних шляхів сполучення; добросусідські відносини із сусідніми країнами; високий рівень розвитку економіки цих країн; тісні економічні і політичні зв’язки між країнами даної території; наявність могутніх союзників за її межами.
Важливо визначити положення території щодо найбільших торгових партнерів, сировинних баз, світових економічних центрів.
Отже, зазначимо:
– територія Європи витягнута в широтному напрямку, і це дещо ускладнює економічні зв’язки і транспортне сполучення всередині регіону;
– усередині регіону існують незначні природні бар’єри (гори південної та південно-східної частини), але їх легко подолати,
– Європа має надзвичайно сприятливе морське положення (крім окремих районів її східної частини);
– Європа має розгалуджену транспортну мережу; особливо інтенсивним є рух транспорту в її західній та центральній частині;
– останніми роками міждержавні відносини усередині регіону зазнали значних, можна сказати – якісних змін, пов’язаних із розпадом так званої світової соціалістичної системи.
Пригадайте: коли вона існувала і що собою являла?
При цьому можна відзначити як тактичні втрати (осередки напруженості на території колишнього СРСР та Югославії), так і стратегічні надбання (кінець протистояння між Заходом і Сходом);
– у найближчому європейському "оточенні” ситуація є напруженою – конфлікти і війни в Африці та Південно-Західній Азії;
– регіон можна назвати "проатлантичним”: 18 країн входять до складу НАТО, більшість інших прагнуть вступити до цієї військово-політичної організації і тісно співпрацюють із нею;
– найбільшими економічними і військово-політичними союзниками Європи є розвинуті країни. у першу чергу – США та Канада, щоправда, воєнні дії в Іраку призвели до деяких розходжень у позиціях союзників;
– сусідні регіони мають відносно низький рівень економічного розвитку, але володіють значними природними ресурсами.
Європейський союз (ЄС) являє яскравий приклад, економічного і валютного союзу. До ЄС входять: Німеччина, Франція, Великобританія, Італія, Ірландія, Бельгія, Нідерланди, Люксембург, Фінляндія, Греція, Іспанія, Португалія, Швеція, Австрія. Тут розвиваються наднаціональні інститути управління, введено єдину валюту – євро, йде робота над розробкою конституції Європейського союзу, передбачається обрання президента і створення уряду.
Головне. Європа має зручне економіко-географічне і політико-географічне положення. Регіон розташований на перехресті міжнародних шляхів сполучення, має сприятливе приморське положення, найбільшими стратегічними союзниками європейців є розвинуті країни, у першу чергу – США та Канада; сусідні регіони мають відносно низький рівень економічного розвитку, але володіють значними природними ресурсами. Останніми роками відбулися якісні зміни всередині регіону, пов’язані із закінченням протистояння між Сходом і Заходом. Відбувається розширення ЄС на схід.
Запитання і завдання:
1. З поданого списку об’єктів, які впливають на природу і господарську діяльність населення Європи, оберіть найбільш для Вас цікавий і підготуйте повідомлення про нього:
а) Північноатлантична течія;
б) області максимального та мінімального тиску;
в) Середземне море;
г) запропонуйте вчителю свій об’єкт.

Населення Європи
Сьогодні в Європі проживають близько 800 млн. людей (враховуючи населення Росії). Існують прогнози, що в першій половині ХХІ століття зростання кількості населення припиниться, а потім у більшості країн Європи буде спостерігатись депопуляція, тобто смертність буде перевищувати народжуваність. У результаті кількість населення до 2050 року дещо зменшиться.
Одна з важливих характеристик населення – його вікова і статева структури. Вони дають змогу визначити існуючу і прогнозовану кількість трудових ресурсів, пенсіонерів, дошкільників і школярів, що дуже важливо із соціально економічної точки зору. Вікова структура – розподіл населення по вікових групах. Визначено три основних вікових групи: молодшого (діти від народження до 14 років), середнього (від 14 до 59 років) і літнього (від 60 і більше) віку. В різних регіонах Європи вікова структура дещо відрізняється. Так, в країнах Південної Європи молодша група складає (в середньому) від 15 до 18%, середня – від 61 до 64%, а старша – від 19 до 22%. Проте слід зазначити, що найнижчий показник частки молодшої вікової групи в Італії, тут лише 14% населення віком до 14 років. Ця ж країна є найбільш "літньою”, порівняно з іншими країнами (доля старшої вікової групи – 24%). Більш "молодим” виглядає населення Центральної і Східної Європи.
Як відомо, в 2000 році чоловіків у світі нараховувалось на 45 мільйонів більше ніж жінок. У Європі картина зворотня. Тут на 100 жінок припадає 95-97 чоловіків. Це пояснюється більш високою смертністю чоловіків. За рівних соціально-економічних умов жінки у Європі живуть на 5-8 років довше ніж чоловіки.
Поміркуйте:
Головним критерієм для розрахунку кількості трудових ресурсів є вік. У міжнародній статистиці працездатним вважається населення у віці від 15 до 65 років. Але не все населення, яке відноситься до трудових ресурсів, зайняте у суспільному виробництві. Значна кількість людей, у першу чергу – жінки, ведуть домашнє господарство. Введено в науковий обіг ще одне поняття – "економічно активне населення” (ЕАН). Це частина трудових ресурсів, що задіяна у суспільному виробництві. У європейських країнах близько 45% населення належать до категорїі економічно активного. А в деяких країнах (Португалії, Швейцарії) цей показник становить близько 50%. Рівень безробіття у західноєвропейських країнах суттєво відрізняється – від 2,6% в Норвегії до 14% в Італії, середній показник становить 6-8%. У країнах Східної Європи безробіття проявилось в останні 10-15 років і досягло 10 і більше відсотків. У ряді колишніх республік Югославії безробіття сягає 30%.
Поміркуйте: з чим це пов’язано?
Характерною рисою кінця ХХ століття є посилення міграційних процесів у цій частині світу. Це пояснюється розпадом так званої соціалістичної системи і ряду багатонаціональних держав, військовими конфліктами в колишній Югославії, економічними труднощами перехідного періоду, більш високим рівнем життя в Західній Європі тощо.
Наплив імігрантів у Західну Європу в останнє десятиліття ХХ ст. складав понад 150 тис. осіб на рік.
Головне: Закономірності розвитку будь-якого суспільства проявляють себе через суб’єктивну діяльність людей. Тому аналіз їхньої кількості, розміщення, соціальної організації і господарської діяльності – важлива частина будь-якого соціально-економіко-географічного дослідження. В Європі живуть близько 800 млн. людей. Густота населення складає 95 осіб/км. На кожних 100 жінок припадає 95-97 чоловіків. За однакових соціально-економічних умов жінки в Європі живуть на 5-8 років довше ніж чоловіки. Близько 45% населення належать до категорії економічно активного. Середній показник безробіття – 6-8%.
Запитання і завдання
1. Дайте характеристику вікової і статевої структури населення Європи.
2. Чим пояснити, що навіть у високорозвинутих країнах Західної Європи є безробітні?
3. У більшості західноєвропейських країн середня тривалість життя на 5-8 років довша, ніж в Україні. Чим пояснити цю різницю?

Додаток № 1
Статистичні дані держав Західної Європи з населенням понад 1 млн. осіб
(природний рух населення, урбанізація і віковий склад)
Держава (столиця) Площа,
тис. км Населення,
млн. осіб,
у 2000 р.
(прогноз на чисельність
населення в 2050 р.) Очікуваний у
2000-2005 р.р.
природний
приріст
(осіб на тис.
жителів) Частка
міського
населення
(%) Частка населення
трьох основних
вікових груп
у 2000 р.
(очікувана середня
тривалість
життя, років)
Австрія (Відень)*
83,9
8,1 (6,5)
-1
65
16-63-21 (78,5)

Бельгія (Брюссель)*
30,5
10,2 (9,5)
0,9
97
17-61-22(78,8)

Велика Британія (Лондон)"'
242,5
£^•-1 <--,-/
59,4 (58,9)
1,8
90
19-60-21 (78,2)

Німеччина (Берлін)*
357,0
82,0 (70,8)
-0,4
88
16-61-23 (78,2)

Греція (Афіни)
132,0
10,6 (9,0)
0,4
60
15-62-23 (78,5)

Данія (Копенгаген)**
43,1
5,3 (5.1)
1,6
85
18-62-20 С76,6)

Ірландія (Дублін)*
70,3
3,8 (5,4)
9,6
59
22-63-15 (77,0)

Іспанія (Мадрид)
504,8
39,9 (31,3)
-0,2
78
15-63-22 (78,1)

Італія (Рим)
301,2
57,5 (43,0)
-1,3
67
14-62-24 (78,2)

Нідерланди (Амстердам)*
41,2
15,9 (15,8)
3,6
84
18-64-18 (Т?,9)

Норвегія (Осло)**
324,2
4,5 (4.9)
3,7
76
20-61-19(78,1)

Португалія (Лісабон)
92,1
10,0 (9,0)
1,3
64
17-62-21 (• 7 5,2)

Фінляндія (Хельсінкі)**
337,0
5,2 (4,7)
0,7
67
18-62-20 (77,2)

Франція (Париж)*
551,6
59,2 (61,8)
3,6
76
19-61-21 (78,1)

Швейцарія (Берн)*
41,3
7,2 (5,6)
-0,6
68
... (78,6)

Швеція (Стокгольм)**
450,0
8,8 (7,8)
-1.3
83
.. (79,3)

* Країни Середньої Європи.
** Країни Північної Європи.
Додаток № 2

Статистичні дані держав Центральної і Східної Європи
з населенням більш 1 млн. чол.
(природний рух населення, урбанізація і віковий склад).

Держава (столиця)
Площа, тис. км"
Населення млн, чел. у 2000 р. (прогнозована я чисельність населення в
2050 р.) Очікуємий у 2000-2005 р. природний приріст (чол. на тис. жителів)
Частка міського населення (%)
Частка населення трьох основних вікових груп у 2000 р. (очікувана середня тривалість життя, років)

Центральна і Східна Європа

Албанія (Тирана)
28,7
3,1 (3,9)
6,3
42
30-61-9 (72,8) 7--

Бєларусь (Мінськ)*
207,6
10,2 (8,3)
-4,0
71
17-61-22(68,5)^

Болгарія (Софія)
110,9
7,9 (4,5)
-9,8
70
16-63-21 (70,9)

Боснія і Герцеговина (Сараєво)**
51,0
4,0 (3,5)
11,3
43
19-66-15 (74,0)

Угорщина (Будапешт)
93,0
9,9 (7,5)
-5,0
64
17-63-2.0 (72,0).

Латвія (Рига)*
63,7
2,4 (1,7)
-5,6
69
17-62-21 (71,2)

Литва (Вільнюс)*
65,2
3,7 (3,0)
-2,4
68
20-62-18 (72,7)

Македонія (Скопье)**
26,0
2,0 (1,9)
3,0
62
... (73,6)

Молдова (Кишинів)*
33,8
4.3 (3,6)
-3,0
46
23-63-14 (66,6)

Польща (Варшава)
312,7
38,6 (33,4)
-0,9
66
19-64-17 (73,9)

Республіка Сербія н Чорногорія (Белград)**
102,0
10,6 (9,0)
-0,1
52
20-62-18 (73,2)

Росія (Москва)*
17075.4
145,5 (104,3)
-6,4
78
18-64-1,5 (66,0}***

Румунія (Бухарест)
237,5
22,4 (18,2)
-2,6
56
18-63-19 (69,8)

Словаччина (Братислава)
49,0
5,4 (4,7)
0,8
57
20.65.15 (73,7)

Словенія (Любляна)**
20,0
2,0 (1,5)
-1,2
50
16-65-19 (76,1)

Україна (Київ)*
603,7
49,6 (30,0)
-9.8
68
18-62.20 (68,1)

Чехія (Прага)
79,0
10,3(8,4)
-1,0
75
16-65-19 (75,4)

Хорватія (Загріб)**
57,0
4,7 (4,2)
0,3
58
18-62-20 (74,2)

Естонія (Таллінн)*
45,1
1.4 (0,8)
-11,4
69
18-62-20 (71,2)

*Колишні республіки СРСР.
** Колишні республіки СФРЮ.
*** До складу Європи входить лише західна частина Росії.

Категорія: Уроки | Додав: OlgaREX (13.11.2009) | Автор: Ольга E
Переглядів: 8917 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!