Коваленко Олена Іванівна, вчитель початкових класів Смолінського НВО
Тема: Літературне читання: В. Скомаровський «Чому в морі вода солона?» Трудове навчання: «Виготовлення краба в техніці орігамі»
Мета: вдосконалити навички виразного свідомого читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане, характеризувати дійових осіб твору, розвивати зв`язне мовлення, образне мислення учнів; вчити виготовляти вироби з паперу в техніці орігамі, удосконалювати навички роботи з папером; розвивати творчі здібності, спостережливість; виховувати любов до праці і негативне ставлення до жадібності.
Обладнання: картки для роботи в групах, ілюстрація краба, відеопрезентація, кольоровий папір, клей, кольорові олівці, заготовки для виготовлення краба.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
1.Емоційне налаштування.
Пролунав дзвінок, починаємо урок.
З чарівної казки, з маминої ласки.
Успіхів всім! – мої побажання,
От і настав час для читання.
-Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми поєднаємо теми з літературного читання і трудового навчання.
2. Девіз уроку: (слайд №2)
Щоб успіхи чудові мати,
Треба гарно всім читати!
3.Вправа «Очікування».
-Що ви очікуєте від уроку?
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Мовленнєва розминка. Робота над скоромовкою (слайд №3)
У сороки - білобоки -
п’ять малят сороченят.
Усі чисто їсти хочуть,
Всім їм треба дати лад.
2.Гра « Знайди «зайве» слово.(Слайд №4)
*Ворона, курка, горобець, зозуля, сова.
*Дніпро, Дунай, Харків, Десна, Інгул.
*Озеро, річка, струмок, гори, море.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
- Ми познайомимось з віршованою літературною казкою В.Скомаровського «Чому в морі вода солона? », а також будемо виготовляти із паперу одного із морських мешканців в техніці орігамі.
- Пригадаємо, що таке КАЗКА? (слайд №5)
- Які бувають казки?
- Яку казку називаємо народною , а яку літературною?
ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Повідомлення учнів.
Група «Біографи» робить презентацію про життєвий шлях В. Скомаровського. (Слайд №6)
2. Бесіда.
– Відгадайте загадку
Дивовижні там тварини,
Гори, рифи і долини.
Сховані від нас с тобою
Під солоною водою.
(море) (Слайд №7)
– Що сказано в загадці про морську воду?
– Якої води в природі більше солоної чи прісної?
3.Складання кластера «Море»
-Назвіть слова, які спадають вам на думку, коли ви чуєте слово «море» (канікули, сонце, літо, радість, відпочинок, шторм, дельфіни, чайки…) (слайд № 8)
4.Опрацювання казки В. Скомаровського « Чому в морі вода солона?»
– Ви вже знаєте назву казки над якою ми з вами будемо сьогодні працювати. Про що на вашу думку буде розповідатись в цій казці? (передбачення)
5.Словникова робота (Демонстрація відеопрезентації, де продемонстровані фото та пояснення ). (слайд № 9)
6.Комбіноване читання казки ( вчитель, учні)
– Хто є головними героями казки?
– Де вони жили?
– Чим займався батько?
– Чи підтвердились ваші здогади стосовно змісту казки?
Фізкультхвилинка.
– А зараз діти, я вам пропоную подивитись на екран та повторити рухи, які будуть виконувати головні герої відеоруханки.
V. Усвідомлення отриманих знань.
1. Читання казки учнями:
• «Ланцюжком» ( 1 ряд)
• «Буксиром» ( усі)
• «Небо– земля»
• « Бджілками»
2. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.
-Прочитайте, якими були брати, коли жили з батьком. Чим вони відрізнялися?
-Прочитайте , що сказано про молодшого брата? Про старшого?
-Яке горе трапилось у сім’ї? Як молодший брат сприйняв біду?
-А як старший?
-Як жив після загибелі батька старший син?
-Прочитайте, як жилося меншому брату?
-Чому молодший брат не вельми зрадів жорнам?
-Прочитайте , яку народну мудрість він згадав?
-Як молодший брат використав жорна?
-Прочитайте, як жорна працювали у старшого брата. Чому він їх не спинив?
-Прочитайте, де зараз жорна і що вони роблять?
3. Характеристика головних героїв. Робота в групах (на картках) (Слайд 10)
1–ша та 2–га групи.
-Які риси притаманні кожному з братів?
не пустун жадібний
заздрісний не плаксун
молодший лагідна душа скнара старший брат
брат жорстокий працьовитий
щедрий брехливий
підступний
3–тя група
-Скласти прислів’я. Обрати, яке із них виражає головну думку казки?
А) не, добра, Жадібність, веде, до.
Б) годину, У, лиху, людину, впізнаєш, вірну.
4. Робота над фразеологізмами. Гра «Влучний стрілок» (Слайд № 11)
В такого не випросиш ● засумував
узимку снігу ●
ні вісточки, ні слуху ● ● жадібний
похнюпив ніс ● ● сказав неправильно
промимрив невпопад ● ● пропав
VІ.Трудове навчання.
1. Бесіда.
– Які тварини живуть у морі?
–Сьгодні ми з вами будемо виготовляти краба в техніці орігамі.
2. Демонстрування та аналіз зразка вчителя. Пояснення слова «орігамі».
3.Послідовність виконання роботи. Технологічна картка виготовлення поробки «Краб» (Слайд № 11)
• Склади заготовку по вертикалі та горизонталі, розігни.
• Бокові сторони загни до середини.
• Зроби згини по пунктирах . Розклади кути в сторони.
• Відігни крабу лапки. Намалюй очі.
– А зараз ми разом створимо паперову композицію з мешканцями морських глибин яких ми сьогодні виготовили . ( Діти наклеюють крабів на основу морського дна.
VIІ.Підсумок уроку.
1. Бесіда:
– Яку казку ми читали на уроці?
– Чому море стало солоним?
– Що у цій казці є чарівним?
-Які риси людського характеру засуджуються. А які схвалюються?.
2. Продовж речення:
- Ця казка вчить нас …
- Найбільше на уроці мені сподобалось….
3. Метод «Очікування»
–Чи справдились ваші очікування від уроку?
VIIІ. Домашнє завдання.
1.Виразно читати казку «диктором».
2. Знайти прислів`я, приказки, які використовував автор.
Джерело: https://drive.google.com/file/d/1gEM-Ptnlt0OKMqdwLrtSBVGeitVb6Zez/view?usp=sharing |