Тема. Їжачок прокинувся. Письмовий переказ тексту за складеним планом
Мета: вчити послідовно передавати зміст зв'язного висловлювання; складати план до тексту; розвивати логічне мислення, вміння добирати синоніми до слів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: малюнки із зображенням їжачка, робочий зошит.
Хід уроку
I.. Актуалізація знань та чуттєвого досвіду учнів.
1. Робота в зошитах (завдання 1).
- Відгадайте загадки.
Їх, голок, багато в мене,
Жалять, знаю достеменно,
А дітей я не колю,
Часом молочко в них п'ю.
Осінь тільки-но до лісу –
Кину бігать, в схов залізу.
(М. Романенко)
Повзун повзе, сімсот голок везе.
(їжак.)
Гостроносий і малий,
Сірий, тихий і незлий.
Вдень ховається.
Вночі
Йде шукать собі харчі.
Весь з тоненьких голочок.
Як він зветься?
(їжачок.)
- За якими ознаками ви впізнали їжака?
2. Робота за малюнками (вчитель вивішує малюнки на дошці).
а) Бесіда.
- Хто зображений на малюнках?
- Що розповідають малюнки їжачка?
б) Робота в парах.
- Складіть опис їжачка.
в) Слухання описів.
II. Визначення теми уроку.
Як ви гадаєте, діти, про кого ми будемо писати переказ? Визначте тему уроку…
- Спрогнозуйте зміст переказу.
III. Основна частина уроку.
1. Читання вчителем тексту переказу.
Їжачок прокинувся
Взимку їжачок спав під купою хмизу. Та ось прийшла весна, з'явилась молода травичка. їжачок вийшов зі свого лігва.
На голках суха трава, мох, старе листя. Виліз їжачок, позіхнув, потягнувся і почав лапкою свою колючу шкіру обчищати. Об гілки, кущі потерся, язиком себе облизав.
Поглянув навколо себе, обтрусився їжачок і побіг на полювання. Цілу зиму він не їв, схуд, зголоднів. Тепер тільки натрапить на жучка чи жабку - зразу впіймає і з'їсть.
Скоро він сили набереться. Тоді зможе зі змією впоратись. Тільки б трапилась вона йому!
(За І. Скребицьким, В. Чапліною)
2. Лексична робота.
- Поясніть значення слів.
Хмиз - невеликі тонкі гілки (переважно сухі), що відпали від дерева.
Лігво - місце в землі, де живе тварина. Впоратись зі змією - перемогти змію, вбити її.
- Доберіть синоніми до слів (завдання 2).
З'явилася (травичка) - проклюнулась, вилізла.
Виліз (їжачок) - вибрався, вийшов.
Натрапить - знайде (жучка чи жабку).
3. Бесіда.
- Де взимку спав їжачок?
- Що він зробив з приходом весни?
- Який вигляд він мав?
- Куди побіг їжачок?
- На кого він полював?
4. Робота в зошиті (завдання 3).
- За ланцюжком слів установіть послідовність подій відповідно до змісту переказу.
Спав, позіхнув, поглянув, зголоднів, вийшов, облизав, побіг, схуд, потягнувся, почав обчищати, обтрусився, впіймає і з'їсть.
Фізкультхвилинка
Повз в садочку їжачок,
В нього шубка з голочок.
Ніс багато грушечок,
Аж болів йому бочок.
Раз! Два! Три! Чотири! П'ять!
Зупинився спочивать.
Піклувався їжачок
Про маленьких діточок –
Чарівних, непосидючих,
Дуже милих і колючих.
Десять! Дев'ять! Вісім! Сім!
Грушечки ці ніс він їм.
5. Орфографічна підготовка (завдання 4 в зошиті).
- Вставте пропущені букви. Поясніть.
В_сна, з_явилась, _жачок, обчи_ати, ку_і, полюва_я,
З_їсть, наберет_ся.
6. Колективне складання плану.
Вчитель записує колективно складений план на дошці, учні -в зошиті.
Орієнтовний план
1. Прийшла весна.
2. Їжачок прокинувся.
3. Час на полювання.
7. Переказ тексту за колективно складеним планом.
8. Повторне читання тексту.
9. Самостійна робота учнів.
Написання переказу.
10. Перевірка переказу.
2-3 учні читають свої тексти. Вчитель пропонує іншим учням дати поради щодо удосконалення текстів.
IV. Підсумок уроку.
- Чого ви навчились сьогодні на уроці?
- Про кого ви писали переказ?
- Яку користь приносять їжаки?
- Які загадки про їжачка ви знаєте?
V. Домашнє завдання.
Скласти і записати опис їжачка.
Джерело
Джерело: http://osvitaportal.com.ua/ |