Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Апостроф
Урок 38
Тема. Апостроф.
Мета. Ознайомити учнів із роллю апострофа у словах. Закріпити навички правильного читання слів з апострофом. Розвивати вміння позначати апострофом роздільну вимову звуків; уміння спостерігати , порівнювати, узагальнювати. Виховувати акуратність запису, працьовитість, старанність.
Обладнання. Презентація до теми «Апостроф», м,ячик.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Повторення про тверді і м,які приголосні звуки ( слайд 1)
-У виділеному складі ЛЮ приголосний звук /л,/ м,який, пишемо букву ю; у складі ЛУ приголосний звук /л/ твердий, пишемо у.
-Якими буквами позначаємо на письмі м,якість приголосних звуків?
2. Каліграфічна хвилинка (слайд 2)
-Спишіть каліграфічно прислів,я. Про кого так можна сказати?
-Побудуйте звукові моделі слів ллють і п,ють.
Перевірка за слайдом 3.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Спостереження за вимовою і написанням слів з апострофом після Б, П, В, М, Ф, Р перед Я, Ю, Є, Ї .

Відгадування загадки про апостроф (слайд 4)
Дидактична вправа «Букви розсипалися»
2. Оголошення теми і завдань уроку.
-Ви вже вмієте читати слова з апострофом.
Я- особливий знак,
І - не вимовляюся ніяк,
Але зі мною поруч звуки інші
Звучать при вимові твердіше.
ЦІКАВО ЗНАТИ!
- Що означає АПОСТРОФ-само слово прийшло до нас з грецької мови, де означало «повернутий убік» і пов;язане з прикметником «кривий, зігну-тий»(подивіться на нього).
Апостроф унікальний, бо ж не в кожній мові є! От в українській він є, а в російській немає! І тому його не можна губити і забувати, бо від цього мова збідніє, стане незрозумілою.
3. Читання слів з апострофом. ( слайд 6)
Прочитаємо такі слова. Після апострофа на місці букв Я,Ю, Є, Ї чітко вимов-ляйте по два звуки /йа/, /йу/, /йе/, /йі/.
ВИСНОВОК: апостроф ставиться після букв Б, П, В, М, Ф, Р перед Я, Ю,Є,Ї , які позначають по два звуки /йа/, /йу/, /йе/, /йі/.
4. Засвоєння правила .
За слайдом 7-8;
За підручником М. Д. Захарійчук «Українська мова» 2 клас,К., «Грамота», 2012, ст.54.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота з підручником ( ст. 54)

А) Вправа 1 (усно)
— Прочитайте вірш.
— Виразно прочитайте підкреслені слова. Які звуки позначає виділена
буква? чітко вимовте ці звуки. Як вимовляємо звук [в]?
— Зробіть висновок, доповнивши речення:
У словах, що пишуться з апострофом, між твердим приголосним і голосним
вимовляємо... (звук [й]).
— Апостроф — це знак (’), який уживається для роздільної вимови приголосного твердого звука перед м’яким звуком [й].
Б) Вправа 2
— Прочитайте слова: солов’ї, б’ють, п’є, п’ять.
— Вимовте звуки, які позначають підкреслені букви.
— Вимовте звуки, які позначають виділені букви.
— Спишіть слова.
— Апостроф ставиться після букв б, п, в, м, ф, рперед я, ю, є, ї,які позначають два звуки [йа], [йу], [йе], [йі].
2. Фізкультхвилинка ( з м,ячем)
На ГРАМАТИКИ подвір’ї
Ярик м’ячик кинув Ірі.
Один одному кидали
Та слова такі складали
В,юн, ім,я, реп,ях, пір,їна,
В,яз, бур,ян…- через хвилину
Раптом м’ячик швидко зник,
І ніхто знайти не зміг.
3. Вправа 3
— Прочитайте текст. Про що розповіла Антону фея П’ятинка?
— Вимовте виділене слово. Поділіть його на склади для переносу.
— Спишіть перший абзац. Підкресліть слова, які пишуться з апострофом.
Поясніть правопис апострофа.
— Яку пораду ви прочитали? Як ви її розумієте?
-Отже, слід наповнювати свої серця якими якостями? ( добром, знаннями, любов,ю, мудрістю, радістю…)
4. Творча робота ( слайд 10)- усно.
5. Виконання завдання від Мудрої Сови ( слайд 12).
6. Артикуляційно-слухові вправи. Дидактична гра «Чарівне коло» ( слайд 13)

-Запишіть слова, які ви запам,ятали. ( за 2 хв.)

V. Підсумок уроку.
— Подивіться на свої записи в зошитах.
— Хто писав старанно, чисто?
— Кому подобається його каліграфія?
-Коли ставиться апостроф?
-Які слова з апострофом ви запам,ятали?
Слід запам’ятати, коли треба писати апостроф, це дуже важливо, щоб діти були грамотні, вміли писати, читати, висловлювати свої думки рідною мовою. Людина повинна бути грамотною, знаючою, бо мудрість народна каже, що ( слайд 14) Здобудеш освіту, то побачиш більше світу!
Знання за плечима не носять!
Потрібно вчиться — в житті знадобиться!
Дякую всім за співпрацю.
Категорія: Уроки | Додав: (23.11.2013) | Автор: Фурдь М.Ю.
Переглядів: 1714 | Рейтинг: 3.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!