Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Food. Fruit. Vegetables

Конспект уроку з англійської мови у 3 класі за підручником О.Карп’юк.

Тема: Їжа. Фрукти й овочі. Food. Fruit and Vegetables.
Мета: активізувати та систематизувати лексичний матеріал з теми « Їжа»; Фрукти й овочі»; тренувати учнів у вживанні ЛО та структури « I like…/Do you like..?”; формувати навики монологічного та діалогічного мовлення; ознайомити з поняттям countable and uncountable nouns (вживання some); розвивати навики правильної вимови, читання, побудови речень, виразів; розвивати пам’ять, увагу; виховувати працелюбність, інтерес до іноземної мови.
Oбладнання: підручник, комп’ютер, проектор, свіжі овочі і фрукти, два кошики, картки для роботи в групах.

Хід уроку.

Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Greeting and Aim.
Діти стають в коло, лунає пісенька “Hello”. Діти рухають руками і співають. Вітаються під пісню.
T: How are you, Eva? (по черзі запитує кожного учня)
I am glad that you are fine! I see you are in a high spirit! Are you ready for the lesson? Now take your places, please!
T: Today we have an unusual lesson. We have a guest. His name is Fatty. (Малюнок з зображенням товстого ведмедика). He often goes to the shop and he likes eating unhealthy food like hot –dogs, sandwiches, coca – cola, that’s why he is very fat. But he wants to be healthy and to keep a diet. He needs your help. If you do all the tasks, we’ll help our Fatty to be healthy.
T: What is our topic today? Guess!
Ps: Food. Fruit and Vegetables.
T: You are right. Today we’ll revise the words on the topic “Food. Fruit and Vegetables”, make up dialogues, play games, work in groups.

2. The basket of expectations.
What are you waiting from this lesson?
Why do we need to eat fruits, vegetables?

3. Pronunciation. (фонетичне відпрацювання звуків: [ʃ], [u:], [i:], [ɔ:], [ɒ], [e]).
Repeat after me the following sounds and words. Mind your pronunciation. Let`s start:
[ʃ] she, shoe, fish, sugar
[u:] school, tool, soup
[i:] tea, please, meal
[ɔ:] corn, or, four, salt
[ɒ] hot, coffee, orange
[e] egg, lemon, bread

II. Основна частина уроку.
1. Revising the words.
Т: At the previous lesson we have learned new words on the topic “ Fruit. Vegetables”. Let’s revise them.
На екрані малюнки за темою. Вчитель називає слово, учні повторюють за ним. Now look at the screen and repeat after me.

2. Playing the game.
T: And now let’s play a game. Do this way. Beat the table, then clap your hands, then click your fingers and name any fruit or vegetable. You should not repeat the same words.

3. Listening and playng.
T: Let’s play the game. Listen to the words and clap your hands when you have listened the words connected with our topic (a bear, an apple, a computer, a window, an onion, a cucumber, a fox, a mother, a banana, a pencil, a carrot, a window, an orange, a cabbage, a pen, a potato, a cat, a tomato, a lemon).

4. Putting fruit and vegetables into proper baskets.
There are real fruit and vegetables on the table.
T: Look! I have two baskets: one for vegetables, one for fruit. You should put fruit and vegetables into proper baskets. (Один учень кладе фрукти у свій кошик і промовляє їх назву англійською мовою, використовуючи структуру It is a.., другий овочі.)

5. Physical warming up.
Let’s do exercises.
Hands up! Clap! Clap! Clap!
Hands down! Shake! Shake! Shake!
Hands on hips! Jump! Jump! Jump!
Hop! Hop! Hop!
Stand still!

6.Making up dialogues.
T: Make up dialogues! Work in pairs.
Look at the questions on the screen.
Do you like a….?
Yes, I do.
What do you like?
I like a ……

7. Work in group. Unscramble the vocabulary words.
Т: I have 2 cards for you with the words. Look at them. You see it is very difficult to read them. You must put the letters in the correct order.
Let’s divide into two groups and work in groups.
1.nolme 1.paple
2.anaban 2.matoot
3.onnoi 3.bagecab
4.racrot 4.ongera
5.potaot 5.racrot

8. Grammar. Countable and uncountable nouns.
Exercise 2 page 78.
Вчитель пояснює правила вживання а/an/some з обчислюваними та необчислюваними іменниками, потім діти виконують вправу.

9. The Game “Find the words”
T: Find and circle the words you can't count using some and then name countable nouns with articles a/an.
colahorsecheesemoute
breadmilkjughoneybook
teapenlistcoffeel
cozicarrotschoolrice
exerciseorangejuice
meatonion

ІІІ. Заключна частина уроку.
1.Summerizing. Підведення підсумків уроку.
T: Now tell me, what healthy food is? Are fruit and vegetables healthy food?
Do you want Fatty to be healthy?
Write him an advice what he should eat to be healthy and put your piace of advice in Fatty’s basket.
(Учні пишуть поради, що має їсти Fatty, щоб бути здоровим і по черзі прикріплюють їх на дошці до кошика та промовляють свої побажання).
T: What have we learned at the lesson? What was the most difficult for you? What did you like most of all? Did you like the lesson?

2.Оцінювання.
Thank you for your work. Today you were active and worked well.

3.Домашнє завдання.

Home assignment: p 49 ex. 3, 4,5, WB.

Категорія: Уроки | Додав: qz1680s (15.03.2018) | Автор: Каландо Ірина Львівна E
Переглядів: 699 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!