Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Префікси й прийменники. Зіставлення їх за значенням та способом написання

Тема уроку.  Префікси й прийменники. Зіставлення їх за значенням та способом написання.
Мета уроку: вивчити прийменники, повторити, що таке префікси, вчити дітей зіставляти префікси й прийменники за значенням і способом написання, правильно їх писати, утворювати нові слова за допомогою префіксів, з`єднувати за допомогою прийменників слова в словосполученнях за змістом; розвивати мовленнєву компетентність, увагу, пам`ять, пізнавальну активність, фонематичний слух, збагачувати словниковий запас; виховувати працелюбність, любов до книги.

Хід уроку

I. Організаційний момент
Кому дозволено сісти першим? (Дівчаткам)
Правильно, спочатку – краса, а потім сила.

ІІ. Оголошення, представлення теми та очікування навчальних результатів.
-Що ви очікуєте від уроку? Подумайте і закінчіть речення.
«Від уроку я очікую…»
«На уроці ми будемо..»
Отже, якщо ми будемо на уроці такими, ми разом проведемо цікавий, творчий, продуктивний урок. А мені дуже приємно навчати тих, хто…
Відгадайте, кого саме. Складіть із розсипаних слів речення. (навчати, добре, знати, того, хто, хоче, все, знати)
Що це за речення? Отже, приємно і легко, навчати тих, хто хоче сам навчатися.

ІІІ. Хвилинка каліграфії
1.Спишіть каліграфічно утворене прислів`я.

Добре того навчати, хто хоче все знати.

VІ. Ознайомлення з темою і завданнями уроку.
Ми з вами почали вивчення теми «Будова слова».
З якою темою ви познайомились на минулому уроці?
Перед вивченням нової теми пропоную позначити в опорній схемі, що ви знаєте, вмієте і цінуєте – позначте «+». А якщо ні – «-».

Початок уроку
«+», «- » Кінець уроку
«+», «- »
Знаю Що таке префікс?
Що таке прийменник?
Як пишеться прийменник зі словами?
Як пишеться префікс зі словами?
Вмію
Зіставляти за значенням префікси і прийменники.
Визначати префікси в словах.
Писати зі словами прийменники
Утворювати нові слова за допомогою префіксів.
Складати зі слів речення .
Ціную
Нові знання
Корисні поради
Думки товаришів

II. Актуалізація опорних знань учнів
Сьогодні ми з вами відправляємось у подорож по розділу «Будова слова» Давайте пригадаємо, що ми знаємо.
Інтерактивна гра «Консультанти»
1.- З яких частин складається слово?
- З яких частин може складатися основа слова?

2. -Яка частина основи є обов’язковою?
- Що таке корінь?
3 – Що таке закінчення?
- Як знайти закінчення?
- Назви закінчення в словах: земля, веселий, Тарас.

4. – Що таке суфікс? Префікс?
- Для чого вони служать?
Як пишуться слова зі словом?
Вправа 181. Утворити нові слова за допомогою префіксів.

Технологія «Дерево рішень»
• Префікс
• Частина слова
• Стоїть перед коренем
• Утворює нові слова
• Зі словом пишеться разом.
• Найчастіше вживаються префікси В-, за-, з-,по-, при, до-, на, від.

Фізкультхвилинка

VІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Продовження виконання вправи 181.

- Утворити словосполучення слів за допомогою прийменників.
Як ми написали слова «за», «до», «з»?
Чому написали окремо? (Бо це окремі слова, а всі слова пишуться окремо). Яке завдання виконують слова «за», «до», «з»? в цих словосполученнях? Прочитайте словосполучення без цих маленьких слів.
Отже, прийменник – це окреме слово, що служить для зв`язку слів у словосполученнях і реченнях і пишеться окремо.
Опрацювання правила. 3. Робота з «Деревом рішень»
• Прийменник
• Окреме слово
• Служить для зв`язку слів у
• словосполученнях і реченнях.
• Зустрічаються прийменники на, до, від, без, у, із, в, через.

4. Порівняння прийменників і префіксів
Отже, бачимо , що є однозвучні префікси і прийменники.
Як же писати? Окремо чи разом?
-Необхідно дізнатися, це префікс чи прийменник.
-Якщо це частина слова, то пишемо разом, якщо це окреме слово – пишемо окремо.
Є підказка: між прийменником і словом можна вставити слово за змістом.
Дійду до …. дороги Напишу в …. зошиті Прочитаю в ….книзі

6. Перевіримо підказку. Гра «Розкрий дужки»
(На)малюю (на) папері.
( До) бігти ( до) дерева.
( В) ходити (в) річку.
(Під) копати (під) кущем.
Самостійна робота.
Списати загадку, розкриваючи дужки. Записати відгадку.
1 варіант
1)Сидить баба (на)грядках Вся (за)кутана (в)хустках.
2 варіант

2) (Під)землею птиця Кубло (з)вила І яєць (на)несла. .
(взаємоперевірка)

VІІІ. Підсумок
1. Зробимо останній крок -

      Підсумуємо урок!
2. Робота з опорною схемою

Поверніться до опорної схеми, яку заповнювали на початку уроку. Чи можна там щось змінити?

3. Робота з таблицею «Дерево рішень»
Отже, що таке префікс?
Що таке прийменник?
Значення префікса?
Значення прийменника?
Як пишуться префікси, а як прийменники?

4. Домашнє завдання Картка № 2
Утворити за допомогою префіксів слова і скласти словосполучення з поданими прийменниками.
Зразок: З- з …
Зробити з паперу
На- на …
До- до …
По- по…
5 . Вправа «Мікрофон»
Висловіть свої враження і побажання від уроку, спираючись на початок речень:
• Сьогодні я дізнався….
• Було цікаво…..
• Я зрозумів,що…
• Тепер я знаю….
- Кому хочете подякувати за урок?
Поаплодуйте один одному за урок.

Категорія: Уроки | Додав: timochyk31 (18.02.2018)
Переглядів: 644 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!