Квітковий КВК
Мета: поглибити знання учнів про квіткові рослини, їх різноманітність; розвивати творчі здібності; формувати у школярів екологічну культуру, естетичне бачення навколишнього середовища; виховувати любов до природи; розвивати дружні стосунки в колективі, взаємоповагу та почуття взаємодопомоги.
Обладнання: аудиозапис «Вальсу квітів» П.І.Чайковського, костюми для членів команд, гербарій, сухоцвіти, сухі гілочки, штучні квіти.
Виховний захід відбувається в актовій залі школи. Приміщення прикрашене гірляндами з паперових квітів, штучною зеленню, повітряними кульками. Угорі на центральній стіні прилаштовано яскравий плакат із назвою свята.
Ведуча: Надворі все заметено снігом, тріщать грудневі морози і ми радіємо будь-якій зелені, кожному живому листочку, кожній кімнатній квіточці. Чи можна уявити життя без квітів, мабуть ні. От сьогодні ми зібралися для того, щоб згадати про найпрекрасніші творіння матері-Землі - це квіти. Я маю таку надію, що сьогодні це свято розбудить у серці кожного весну і все навкруги стане набагато виразнішим і лагідним.
Ведучий: Давайте згадаємо, яких кольорів бувають квіти?..Так і навіть чорного. А який колір не зустрічається, чому? Зелений. Тому що на фоні зеленого листка квітку не буде видно. А більшість квіток приваблюють своїм яскравим віночком комах, щоб здійснилось запилення. Назвіть квіти, які ви знаєте? Багато можна розповідать про квіти, та пора нам привітати команди, які будуть здійснювати повідомлення. Привітаємо команду "Тюльпан” і команду "Лотос”.
1 конкурс. Привітання команд у вигляді повідомлення про назву. Лотос – прекрасна квітка з родини лататтєвих. Індійська легенда говорить, що зразу після народження Будда самостійно зробив сім кроків. І там де ступала ніжка немовляти розпускались квіти лотосу.
Розквіла у Індії квітонька рожева І розлився аромат на міста і села Хочемо побачити квітку я і ти Та дорога дальняя – пішки не дійти.
І з того часу, як тільки розквітає ця квітка, то запах від неї чути на декілька сот метрів і люди приходять, щоб помилуватися цією красою і очиститись душею від гріхів. Розпускає свої незрівнянні пелюстки лотос на світанку, його квітка досягає 30 см. Але лотос є не тільки предметом естетичної насолоди, його насіння багате на крохмал. Кореневище і насіння висушували, перетирали на борошно і пекли з нього млинці. В голодні роки лотос врятував від смерті багатьох людей. І зараз його вирощують у Китаї та Індії. В природі існує тільки 2 види лотоса: лотос горіхоносний і жовтий лотос. Команда "Тюльпан”.
Цветок Голландии, я молодой тюльпан. И так красив, что даст фламандский скряга За пару луковиц весь блеск архипелага, Всю Яву, если свеж, и горделив мой стан.
Тюльпан народився в пустелях Середньої Азії, де його за форму віночка прозвали "Тюрбаном”. Звідси його європейська назва тюльпан. Ця дивовижна квітка завоювала серце цілої країни Голландії, коли його завезли туди із Турції. За одну цибулину тюльпана давали стільки грошей, що можна було купити два воза пшениці, чотири вози сіна, чотири коня, четверо свиней, чотири бочки пива, дві бочки вершкового масла, 500 кг сиру, ліжко, декілька суконь і срібний келих. Що документально підтверджено в ході тодішньої біржової операції.Хоча тюльпани зараз вирощують у багатьох країнах світу, але Голандія всерівно залишилась "країною тюльпанів”. Поки наше журі оцінює перший конкурс, ми перейдемо до другого. Другий конкурс. Ромашка Ведуча:У мене в руках ромашка, кожний пелюсток якої складається із запитань. По три запитання кожній команді.
1. Назвати мистецтво створення букетів? 2. Яка найбільша квітка на Землі? 3. Назвати квіткову рослину, що живиться комахами? 4. Яку другу назву мають квіткові рослини? 5. Назвати квіти, що занесені до Червоної книги? 6. Розповісти будову квітки?
Третій конкурс. Ікебана. Ведучий: В кінці 15 століття в Японії виникло мистецтво створення композицій із квітів і природного матеріалу. Називається воно ікебана. Щоб помилуватися ікебаною, нам не обов’язково їхати до Японії. Сьогодні флористи обох команд покажуть на що здатні їхні умілі руки. Перед вами матеріал. Два учасники з кожної команди приступайте до створення композицій. До своєї роботи придумайте назву.
Четвертий конкурс. Музичний. Ведуча: Кожна команда готувала пісню, щоб там обов’язково прозвучала назва квітки. Послухаємо.
П”ятий конкурс. Ерудитів. Ведучий: Уявіть собі, що на планеті за одну ніч зникли усі квіти. До чого б це призвело. Описати наслідки. (працює вся команда)
Поки команди перебувають у творчій насназі, у нас також є дуже важлива робота. Трапилось так. Що восени гуляючи по лісу, один хлопчисько, від нудьги, зривав осінні квіти, ламав гілки дерев, підфутболював зелений моховий килим. Побачив це лісовий цар Берендей і дуже розгнівався. Та й перетворив розбишаку на опудало городнє, звіра невиданного. І тільки ви своїми правильними відповідями можете врятувати цього бідолаху. По мірі того, на скільки правильно даватимете відповіді, чари потроху будуть розсіюватись. Отож, до порятунку! - Як потрібно вести себе у лісі? - Чи можна приносити з лісу додому малят лісових звірів? - Які квіти ростуть у лісі? - Хто головний санітар лісу? От молодці, врятували нещасного. Не будеш більше кривдити лісових жителів? Хлопчик: - Не буду, друзі. Дякую за допомогу. Не хочу Метелика ловити я не хочу: Він квітка неба, хай живе собі! Хай крильцями барвистими тріпоче, Щоб радісно було мені й тобі.
І квітку лісову не стану рвати, Її додому я не понесу, Бо вдома їй джмеля не погойдати І не попити ранками росу.
А ні стеблинку, гілку чи травинку Я не ображу – це страшенний гріх! Бо в кожній з них живе тремка живинка, Що світиться довірою до всіх.
Ведуча: Бачите, цей хлопчик вже ніколи не буде ображати природу.а ви? От і добре. Тепер послухаємо, що нам скажуть команди. (Зачитують можливі наслідки)
Шостий конкурс. Збери лікарські рослини Ведучий: Командам потрібно вибрати лікарські рослини із екземплярів гербарію. Розповісти, яка саме частина рослини лікарська (корінь, стебло, листя, квіти) і від чого вона лікує. Дамо командам небагато часу, а ми тим часом спробуємо пантомімою (жестами) зобразити рослини.
Дайте відповідь на такі питання: - Які квіти люди використовують у їжу? (кульбаба, акація, троянда, ромашка) - Які квіти розквітають першими навесні? Зараз надамо слово командам (команди розповідають про лікарські рослини)
Ведуча: Проведемо останній конкурс. Дамо змогу командам підготуватися до домашнього завдання. А я тим часом, я розповім вам легенду, звідки взялися на землі квіти. Було це дуже-дуже давно. Жила собі одна жінка, яка мала 3 дочки. Дві були рідні, а одна – ні. Не любили рідні дочки сирітку. Все знущалися з неї, тяжко працювати змушували. Воду носити, в хаті прибирати, посуд мити, їсти варити, а самі тільки перед люстерком крутились, собою милувались. Ось настав той день, коли сестри повинні були їхати на свій перший бал. Найкращі майстрині шили їм різнокольорові сукні, а сирітка збирала червоні, жовті, сині, рожеві, білі клаптики та лише сльози витирала,бо дуже їй хотілось мати хоч якусь нову сукню. А ввечері, коли вся робота була зроблена, дівчинка зачинялась у своїй комірчині і шила з клаптиків тканини маленькі суконьки, спіднички, блузочки. Ясно, що ці речі нікому б не підійшли, бо були вони невеличкі, тільки на палець налазили. Та ось настала весна, розпустились на деревах листочки (квітів тоді ще не було), вийшла сирітка на вулицю. Гарно як! Пташки співають, дерева привітно хитають своїми вітами, і вирішила вона подарувати свої суконьки деревам, кущам, травам. Порозвішували на них маленький одяг і як гарно стало навколо. Все замерехтіло різнокольоровими барвами. Побачила це мати Природа, і вирішила залишити ці подаровані обновки назавжди. З тих пір з”явилися чудові квіти на рослинах. А як ви гадаєте, що сталося з маленькою дівчинкою? Вона стала Феєю квітів. І зараз Фея літає над лісами, луками, степами, садами і дарує нам незрівнянну красу.
Отже конкурс : домашнє завдання "Квіткова Фея” Завдання цього конкурсу – представити дівчину-модель «Квіткова фея» від кожної команди. Зустрічаємо наших красунь”!
Журі підсумовує бали за конкурси. Командам вручають грамоти і призи (пакети насіння квітів)
Вчитель: Діти, давайте подякуємо командам за гарну гру. - Що нового ви дізналися на святі? - Чому навчилися?
КВК закінчується під музику.
Зварічук С.І., вчитель біології, заступник директора з виховної роботи
Джерело: http://власна розробка |