Абієва Олександра Олександрівна
учитель початкових класів
Маріупольська ЗОШ І-ІІІ ст. №7
Тема: Допоможемо тваринам узимку. Анатолій Качан. Крихта хліба
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів, збагачувати словниковий запас учнів; вчити відчувати образність художнього слова; виховувати бережливе ставлення до природи, викликати співчуття до птахів, бажання допомогти їм
Обладнання: ком’ютер, презентація .
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Сказав мудрець: «Живи, добро звершай,
Ти нагород за це не вимагай,
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізни від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!»
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1) Чистомовка.
МА-МА-МА – до нас прийшла зима.
АЧЕ-АЧЕ-АЧЕ – по дворі горобчик скаче.
ЇМ-ЇМ-ЇМ – ми хліба накришили їм.
СЯ-СЯ-СЯ – горобчик наш наївся.
ІВ-ІВ-ІВ –і далі полетів.
2) Робота над скоромовкою.
— А тепер уважно послухайте скоромовку.
Летів горобчик, сів на стовпчик. Прибіг хлопчик, улетів горобчик.
Гра «Дощик».
— Прочитаємо скоромовку хором «дощиком»
дощик накрапає (тихо);
дощ пускається сильніше (голосніше);
злива (голосно).
— Які слова звучать однаково?
— Яке значення мають ці слова в скоромовці?
— Конкурс на кращого читця скоромовки. (Декілька учнів читають скоромовку)
— Чиє читання заслуговує похвали? Поаплодуємо.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МИТИ УРОКУ
— Вчора на мою електронну адресу прийшла цікава телеграма.
— Діти, давайте розшифруємо записи на цій телеграмі. Спочатку потрібно скласти слова, що записані на жолудях, далі розшифрувати записи на хмаринках, і, насамкінець, спробуйте прочитати записане слово на ялинках.
( «Зробіть нам годівниці»)
— Цікаво, хто б це міг залишити нам таке повідомлення?
— Взимку птахам холодно і голодно.
— А що найстрашніше для пташки?
— Дуже глибоко під снігом схована їжа. Важко пернатим знайти поживу.
Доля птахів взимку хвилює і поетів.
Прочитайте на сніжинках прізвище автора, з віршем якого ми познайомимося. Сьогодні ми прочитаємо вірш Анатолія Качана «Крихта хліба»
ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Опрацювання вірша Анатолія Качана «Крихта хліба» .
1) Читання вірша вчителем.
— Яким пташкам поет присвячує свій вірш?
2) Словникова робота. «Довідкове бюро»
Лісосмуга — смуга лісових насаджень.
Ожеледь — тонкий шар льоду на землі, деревах.
— Доберіть синоніми до слова завірюха. (Заметіль, віхола, хурделиця, хуртовина)
3) Гра «Рибки».
Читання учнями тексту мовчки, кожен — у своєму темпі, діти можуть ворушити губами.
— Куди перебралися синиці? Чому?
— Як пташки просять про допомогу?
— Які почуття передає поет?
— Прочитайте рядки, що найвиразніше передають бідування пташок.
— Які слова слід вимовити з більшою силою голосу?
— Яку важливу думку висловлює поет в останній строфі вірша?
4) Вправа «Мікрофон»
— Продовжте речення:
Вчасна допомога особливо цінна тому, що...
— На який з прочитаних раніше творів схожий цей вірш за головною думкою?
5) Гра «Диктор телебачення».
— Прочитати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб поглянути на глядачів.
— Яка ж головна думка цього вірша?
6) Гра «Знайди риму».
Сніговиці — синиці. Вікно — зерно.
Тепла — села. Годівниці — дрібниця.
Морози — на дорозі. Відчувать — замерзать.
7) Довідкове бюро. Цікаво знати!
— Синиця з’їдає за день більше їжі, ніж важить сама. Пара синиць, що вигодовує молодь, щоденно приносить пташенятам у середньому 1800 комах та їх личинок. За весь час перебування у гнізді малеча з’їдає близько 15 000 комашок і гусені. Гострий дзьоб синиці весь час зношується, тому безперервно відростає.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Який висновок з сьогоднішнього уроку ви зробили?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Розкрити зміст художнього означення лиха (зима) словами з казки Оксани Іваненко «Синичка». Скласти розповідь «Допомога птахам узимку»
|