Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Міфи і легенди
Мета: розширити знання учнів про легенду як один із жанрів усної народної творчості; допомогти учням глибше відчути змістові та жанрові особливості легенди; вчити стисло переказувати і визначати головну думку в прочитаному творі; виховувати інтерес до усної народної творчості, сприяти вихованню любові до природи, рідної землі, на якій народжуємося і живемо; розвивати в дітей творчі здібності. 
Обладнання: мультимедійна дошка, комп’ютер, тематична виставка книг, малюнки до прочитаних легенд, хрестоматія для позакласного та позашкільного читання «Золоті перлини».

ХІД УРОКУ 

І. Організаційний момент
Учитель.
Вітаю вас на уроці позакласного читання. Спочатку сідають дівчатка - краса нашого класу, а потім сила і мужність - хлопчики.
На цьому уроці, діти,
Треба дружно працювати.
Щоб змогли на всі питання
Повні відповіді дати.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
1. Слово учителя.

Вчитель. Література кожного народу пройшла два шляхи розвитку - усний і писемний (книжковий). Дуже давно, ще до виникнення писемності, люди складали пісні, розповідали казки, легенди. Ми не знаємо сьогодні авторів цих творів, оскільки передавалися вони від одного покоління до другого, при цьому часто змінювалися.
Одним із прозових жанрів усної народної творчості є легенда. Завдяки легендам в народній пам’яті збереглися і дійшли до нас відомості про історичне минуле народу, уявлення про причини виникнення різних явищ природи.
Легенди - це усні народні оповідання про події чи людей, оповиті казковістю, фантастикою.
Легендами називають оповіді про походження рослин і тварин. На відміну від казок у легендах немає традиційних зачинів. Фантастичний зміст передається через диво, яке створили незвичайні люди. У легендах є повчальний висновок.
Особливості народних легенд

- вони малі за обсягом;
- у них 2-3 головних персонажі;
- за формою - прозові;
- присутність фантастичного вимислу
значно більша, ніж насправді,
але менша, ніж у казці.

ІІІ. Актуалізація читацького досвіду
1) Робота з виставкою книг

- Чи відповідають темі уроку представлені на виставці книги?
- Як ви добирали необхідні твори?
(Відповіді дітей)
Учитель. Україна. В одному вже тільки цьому слові бринить ціла музика смутку та жалю.
Україна - країна краси, країна гарячої любові до народу, вікової героїчної боротьби за волю.
Україна - це тихі води і ясні зорі, зелені сади, білі хати, лани золотої пшениці, медові і молочні ріки.

На білому світі є різні країни,
Де ріки, ліси і лани …
Та тільки одна на землі Україна,
А ми - її доньки й сини.
Усюди є небо, і зорі скрізь сяють,
І квіти усюди ростуть …
Та тільки одну Батьківщину
Ми маєм …Її Україною звуть.
- Чи користувалися ви каталогом?
- Чи допомогла вам анотація під час вибору книги?
2) Ознайомлення з анотаціями кількох книжок з виставки.

IV. Активізація читацького мислення
1. Складіть тематичну «павутинку» до поняття «Рідний край» (тато, мама, ліс, стежка, пісенька, звичай)

2. Доповніть прислів’я.

Людина без Вітчизни, … (як соловей без пісні)
Кожному мила … (рідна сторона)
Вчитель. Вона для кожного з нас єдина, неповторна, дорога й рідна. Рідний край, Україна, Батьківщина. Які це прості й, разом з тим, прекрасні слова. Велика, священна і прекрасна любов до України жила й житиме в усіх щирих і чесних серцях.
Вистраждавши, виборовши собі волю, Україна має тепер свою державну мову, свої державні символи: герб, прапор, гімн, які уособлюють її історію, її сутність.
3. Бесіда за змістом прочитаних творів (легенд)
Легенда про державні символи України
Давним-давно колись жила собі жінка. І було у неї три сина. Росли вони чесними, сміливими, дуже любили свою матусю, готові були віддати за неї своє життя. Попідростали і вирішили піти у світ. Перший син сказав: «Піду но я між люди, подивлюся світ».
- Ну що ж, сину, йди, та пам’ятай рідну домівку, а на згадку візьми з собою золоту корону з трьома промінцями. Хай в далекім краю зігріває вона тебе.
Минув час, і завдяки своєму розумові став старший син великим князем, бо трьохпроменева корона, яка зігрівала людей і вела вперед, показувала шлях до кращого життя. Дали першому синові ім’я Тризуб, а знак, що дала йому мати, назвали гербом. Золотий Тризуб на блакитному тлі - символ влади.
Настала черга середнього сина.
- Пустіть мене, мамо, світ подивитися.
Дала йому мати в дорогу жовто-блакитний одяг. Своїми звитяжними ділами він прославляв свою матір. одержав середній син імення Прапор.
А там, де був наймолодший син, завжди лунала дзвінкоголоса пісня. Адже мама своєму наймолодшому синові подарувала соловейків голос. І одержав син за свій джерельний голос ім’я Гімн. З того часу ідуть поруч три брати - Тризуб, Прапор, Гімн і прославляють рідну неньку.
Легенда «Наша земля»
Колись давно Бог створив народи і кожного наділив землею. Наші предки кинулись пізніше, але землі їм уже не дісталось. От вони й прийшли до Бога, а він у цей час стомився й вони не стали йому заважати. По якійсь хвилі Бог обернувся, сказавши, що вони чемні діти, гарні. Дізнавшись, чого прийшли до нього, запропонував їм чорну землю.
«Ні, - відповіли наші предки, - там уже живуть німці, французи, іспанці, італійці».
- Тоді я дам вам землю ту, що залишив для раю, там усе є: річки, озера, ліси, степи. Але пам’ятайте, якщо будете її берегти, то вона буде ваша, а ні - дістанеться ворогові.
Пішли наші предки на ту землю, оселилися й живуть до сьогоднішнього дня. А країну назвали Україною.
Легенда «Калина»
Було це дуже давно, коли на нашу землю хто тільки не нападав. Ось налетіли одного разу турки і татари. Вони вбили дітей, старих людей, а молодих дівчат забрали в полон. В одному селі дівчина втекла, зачепилася за дерево і впала. Червоне намисто розірвалося і розсипалося. Дівчина загинула, а на місті розсипаного намиста виросла калина.
Легенда про блакитний барвінок
Ще за тих часів, коли в Карпатах люди поклонялися язичницьким богам, теплої карпатської ночі молодь бавилась біля яскравої ватри. А потім дівчата опускали в швидкі води Черемоша барвисті квіти. Нехай пливуть до милого, хай причарують його серце навіки, хай зв’яжуть серця вірним коханням на все життя.
Однієї такої ночі дівчата плели вінки, слухаючи пісню хвиль Черемоша, ловлячи голоси, ставних легенів, які гуляли по березі річки.
Ось вінки і сплетені. Лунко сміючись веселою ватагою побігли юні чарівниці до Черемоша, аби кинути вінки у воду. Пливіть, мовляв, віночки, до щасливого берега кохання.
Лише Лади, наймолодшої й найвродливішої, не було серед дівчат. Вона так захопилася збиранням квітів, що забрела далеко в ліс та й заблукала. А ніч, ця чудова купальська ніч, творила в лісі справжні дива: чулися голоси якихось незнаних птахів. А під темними кущами розквітали небачені квіти.
Нахилилася Лада, зірвала квітку, вплела до свого барвистого вінка. І сталося диво: засвітився вінок блакитним світлом.
Замість різнобарвних лісових квітів постали у вінку темно-зелені гладенькі листочки, а з поміж них виглядала ніжно блакитна п’ятипелюсткова квітка. І почула дівчина тихий голос, народжений вітерцем: «Ладо, що я п’ять пелюсток цієї квітки, то п’ять засад щасливого подружнього життя: перша пелюстка - то краса, друга - ніжність, третя - незабутність, четверта - злагода, п’ята - вірність. Будь щаслива!». Змовк голос, приліг вітерець між трав лісових, стало довкола тихо-тихо. І тоді якась невідома сила повела дівчину через ліс. Лада опинилася на другому березі Черемоша. Нікого уже там не було. Стояла Лада над Черемошем і все вагалася: чи кидати цей дивний вінок у кришталеві води, чи зберегти його для себе? Незчулася, як підійшов до неї Легінь красний, торкнувся легенькою рукою її плеча і мовив: «Ти забарилася, Ладо, зі своїм вінком, Черемош його не прийме. Може мені подаруєш той вінок?»
Вінок упав на траву, розсипався, розрісся веселими, зеленими смужками, глянув на світ блакитними очима квіточок. Дивне і щасливе життя прожила з того часу Лада зі своїм судженим, а молодь відтоді плете вінки з барвінку, аби не переводилося на нашій землі щасливе і вірне кохання.

V. Два прихлопи (плескання в долоні)
Три притопи (притопи, руки на пояс)
На носок, на каблучок.
Руку вліво, руку вправо,
Ми танцюємо «Козачок» (нахил тулуба)
Раз - присядемо, два - присядемо,
Настрій гарний.
Покружляли, повертілись,
І тихенько всі усілись.

VІ. Розширення читацького кругозору учнів
1. Повідомлення вчителя.

Легенди, які ми обговорили, відображають світогляд наших предків, їх ставлення до природи, людських вчинків.
Після прийняття християнства народ складав легенди, в яких оповідав про події, пов’язані з життям Святих; про героїчні сторінки своєї історії.
2. Читання та обговорення легенд.
А) «Галя і Юра» (з народних вуст). Збірник творів «Золоті перлини», ст. 197
Б) «Біла криниця» (з народних вуст). Збірник творів «Золоті перлини», ст. 199
- Що цікавого ви дізналися з прочитаних легенд?
- Де жили слов’янки?
- Яким були наші предки слов’яни?
3. Робота в групах.
І група. Легенда «Лілії». Збірник творів «Золоті перлини», ст. 193
Прочитати легенду та відповісти на запитання:
- Коли і де відбувалися описані події?
- Хто втопився в бистрій і глибокій річці, щоб не йти в неволю?
- Що з’явилося на світанку на місці, де темна вода сховала від ворогів красуню?
- Які квіти просипаються із сонцем і засипають з його заходом?
* Лілія - символ чистоти.
ІІ група. Легенда «Про походження квітки «Брат і сестра». Збірник творів «Золоті перлини», ст. 194-195
Прочитати легенду та відповісти на запитання:
- Звідки походить назва квітів «Брат і сестра»?
- Які фантастичні елементи наявні в легенді?
ІІІ група. Легенда «Про папороть». Збірник творів «Золоті перлини», ст. 196-197
1. Доповідь вчителя.
2. Прочитати легенду та відповісти на запитання:

- Яку властивість має квітка папороті?
- Коли саме цвіте папороть?
- Що є схожого і відмінного у легендах, які розповідають про папороть?
ІV група. «Легенда про Віщого Олега». Збірник творів «Золоті перлини», ст. 198
Прочитати легенду та відповісти на запитання:
- Хто такий Віщий Олег?
- Що йому напророкували волхви?
- Чи зміг Олег перехитрити долю?
* Волхви - мудреці.
V група. Легенда «Бусол». Збірник творів «Золоті перлини», ст. 195-196
Прочитати легенду та відповісти на запитання:
- Який наказ дав Бог чоловікові?
- Чому чоловік перетворився на бусла?
(Відповіді груп на запитання)
4. Обмін враженнями.
- Які з описаних подій вразили найбільше?
- Хто з дійових осіб запам’ятався найбільше?

VІІ. Підсумок уроку.
- Чи сподобався урок?
- Що цікавого дізнались, запам’ятали?
- До яких легенд ці прислів’я:
* За рідний край і життя віддай.
* Воля дорожча за життя.
Вчитель. Історія українського народу сягає у глибоку давнину. Цю довгу історію повинен знати кожен українець. Всі ми повинні знати, хто до нас трудився на цій землі, хто боронив її від ворогів, хто будував українську державу.
Категорія: Уроки | Додав: Люда1989 (26.11.2013) | Автор: Людмила E
Переглядів: 3866 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!