Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Місяць. Обертання Місяця навколо Землі. Фази Місяця. Сонячні та місячні затемнення

Тема: «Місяць. Обертання Місяця навколо Землі. Фази Місяця. Сонячні та місячні затемнення».

Мета: сформувати в учнів загальне уявлення про Місяць як природний супутник Землі та його вплив на    життя.
Завдання: ознайомити учнів з формою, величиною, нерозжареним станом, рухом і особливостями поверхні Місця; сформувати в учнів знання про значення Місяця для життя на Землі; ознайомити учнів з досягненнями людства у дослідженні Місяця; розвивати уміння аналізувати навчальний матеріал, порівнювати, встановлювати головне.
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття і терміни: Місяць, природний супутник, фази Місяця.
Методи і методичні прийоми: словесний (індивідуальне опитування, бесіда (підготовча, контрольно-перевірна), розповідь, робота з підручником), наочний (демонстрація обладнання), практичний (робота з глобусами та м'ячами).
Обладнання: глобуси і м'ячі на кожну парту, малюнки й фотографії Місяця, місяцехода, штучних супутників Землі, автоматичних станцій та ін.

Хід уроку

1. Організаційний момент.
2. Перевірка виконання учнями домашнього завдання
 (індивідуальне опитування або короткий природничий диктант за темою попереднього уроку).
Система, яка складається з планет, їхніх природних супутників, астероїдів, комет, метеорних тіл, у центрі якої міститься Сонце, називається.... Шлях, по якому планета рухається навколо Сонця, називається.... Планети Сонячної системи поділяються на.... Найближче розташована до Сонця планета.... Найвіддаленіша від Сонця планета.... Навколо Сонця, крім планет, рухаються:....

3. Перевірка раніше засвоєних знань (підготовна бесіда).
Що таке природний та штучний супутники Землі? Яку планету називають природним супутником Землі? Чому?

4. Мотивація навчання школярів. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Яку форму має Місяць? Яка поверхня Місяця? З чим це пов'язано? Чому, коли ми дивимось вдень на Сонце, а вночі — на Місяць, нам здається, що вони однакового розміру? Чому Місяць не освітлює Землю так яскраво, як Сонце? Відповіді на ці запитання ви можете отримати впродовж нашого уроку за темою «Місяць. Обертання Місяця навколо Землі. Фази Місяця. Сонячні та місячні затемнення».
План (записано на дошці)
1.    Місяць — природний супутник Землі.
2.    Обертання і форма Місяця.
3.    Фази Місяця.
4.    Штучні супутники.

5. Сприйняття й осмислення учнями нового навчального матеріалу. 
1. Розповідь з елементами бесіди, демонстрування малюнків та фотографій 
Місяця. Місяць — єдиний природний супутник Землі. Його називають природним супутником, оскільки він створений природою і рухається навколо Землі. Природні супутники є і в інших планет, наприклад, в Юпітера їх 14.
Середня відстань від Місяця до Землі — 384 тис. км. Літак, який має швидкість І 000 км/год, міг би при безперервному польоті досягти Місяця за 16 діб. Сучасні космічні кораблі досягають поверхні Місяця за 15 — 18 год. Один оберт навколо Землі Місяць робить за 29,5 земної доби (708 год). За цей самий час він робить один оберт навколо своєї осі. Оскільки час обертання Місяця навколо своєї осі й час руху навколо Землі збігаються, то до Землі він завжди повернутий тільки одним боком, а інший бік ми спостерігати не можемо. (Демонстрування обертання Місяця навколо Землі за допомогою глобуса.)
Порівняно із Сонцем Місяць майже в 400 разів ближче до Землі. Він є найближчим до Землі великим небесним тілом.
Його форма куляста, діаметр Місяця в більш ніж три рази менший за діаметр Землі. (Демонструється схематичний малюнок, де зображено відношення діаметрів Місяця і Землі). Місяць — єдине небесне тіло, крім Землі, на якому побували люди.
Деякі таємниці Місяця розгадано за допомогою штучних супутників, які робили фотографії місячної поверхні, та місяцеходів, що досліджували склад грунтів. Демонстрування фотографій Місяця, місяцехода, штучних супутників Землі). Вивчаючи Місяць, учені створили його карти, на них позначено його поверхню. Ґрунт Місяця складається з каміння й пилу, забарвлених у бурий та оранжевий кольори. На Місяці немає повітря і води, тому там не можуть жити рослини й тварини.

2. Пояснювальна бесіда. Як ви вважаєте, Місяць зоря чи планета? Місяць — нерозжарене небесне тіло, він не зірка, як Сонце. Тоді чому ми його бачимо? А видно його тому, що він відбиває сонячні промені, які на нього падають. Коли Місяць потрапляє у тінь Землі, він «зникає» з неба. І з'являється, як тільки виходить з тіні і на нього потрапляють сонячні промені. Залежно від того, як саме тінь Землі падає на Місяць, він має вигляд літери «С» або нагадує літеру «Р», якщо в уяві до нього домалювати зліва рисочку. Тому слід запам'ятати: «С» — Місяць старіє, «Р» — росте. Залежно від того, яку форму має Місяць, розрізняють його фази. Фаза — це видима форма Місяця на небосхилі. У Місяця чотири фази:
повний місяць, молодий місяць, перша чверть, остання чверть.
Коли настає сонячне затемнення? У тих випадках, коли на шляху сонячних променів до Землі перебуває Місяць, на Землі в зоні місячної тіні Сонця не видно. Настає повне сонячне затемнення. Спостерігачі, які перебувають у зоні напівтіні, бачать лише частину Сонця — часткове сонячне затемнення.

3. Розповідь з елементами бесіди. Що таке штучний супутник?
Штучні супутники — це складні механізми, обладнані різними приладами,
призначеними для вивчення космічних тіл і простору. Демонстрування малюнка першого штучного супутника, запущеного Радянським Союзом у 1957р.)
Запуск першого у світі штучного супутника Землі став початком нової епохи в освоєнні космічного простору. Без цього не були би можливі польоти людини в космічний простір, запуски автоматичних станцій на Місяць, Венеру, Марс та інші планети. Штучний супутник рухається навколо Землі по своїй орбіті й виконує певну програму. Для чого потрібен людині штучний супутник? Допомога штучних супутників полягає у передбаченні погоди, передаванні телевізійних програм на далекі відстані, уточненні географічних карт, здобутті відомостей про рух криги в океанах та ін.

4. Фізкультхвилинка.

5. Узагальнення і систематизація знань.
А. Практичне завдання. Використовуючи глобус і м’яч, учні мають правильно показати рух Місяця навколо Земної кулі. Б. Контрольно-перевірна бесіда.
1.    Чому Місяць називають супутником Землі?
2.    Чому на Місяці не можуть жити рослини і тварини?
3.    Чому Місяць світить слабше від Сонця?
4.    Яка тривалість місячної доби?
5.    Якими способами вивчають Місяць?
6.    Яке народногосподарське значення мають штучні супутники Землі?
В. Робота учнів за індивідуальними картками. (Запитання для карток вчитель групує довільно).
Середній рівень
1. Чому Місяць називають природним супутником Землі? (Місяць є небесним тілом, створеним природою, і рухається навколо Землі).
2. Скільки фаз у Місяця? (Чотири фази: повний місяць, молодий місяць, перша чверть, остання чверть).
Достатній рівень
1. Які особливості Місяця не створюють умови, сприятливі для життя? (На його поверхні немає повітря і води, тому там не можуть жити рослини й тварини).
2. Лому Місяць зникає з неба, а потім з'являється на ньому? (Місяць видно тоді, коли він відбиває падаючі на нього сонячні промені. Коли він потрапляє у тінь Землі, то зникає з неба).
Високий рівень
1. Чому діаметри Місяця і Сонця, які ми бачимо, нам здаються однаковими? (Це пов'язано з відстанню між Землею і Сонцем та Землею і Місяцем. Місяць розташований ближче до Землі, і нам здається, що розміри Місяця і Сонця однакові).
2. Чому настає повне сонячне затемнення? (У тих випадках, коли на шляху сонячних променів до Землі перебуває Місяць, на Землі у зоні місячної тіні Сонця не видно).

6. Підбиття підсумків уроку, аргументація оцінок.
7. Повідомлення домашнього завдання.

Опрацювати матеріал підручника, дати відповіді на поставлені у кінці тексту запитання.

Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (18.10.2009)
Переглядів: 6276 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!