Каталог статей
| Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки | [ Додати статтю ] |
Спільність розмовної та музичної інтонацій. Запитальні та стверджувальні інтонації
| Музичне мистецтво, 3 клас Урок № 9. Тема уроку: Спільність розмовної та музичної інтонацій. Запитальні та стверджувальні інтонації. Мета: - розкрити значення інтонації як основи музики; да¬ти уявлення про спільність розмовної і музичної мов; визначити особливості запитальної, стверджувальної інтонацій; - розвивати слухаць¬ке, музичне мислення, емоційну чутливість, уміння ви¬разно виконувати пісні; - виховувати інтерес до музики, почуття гумору, любові до праці, естетичного ставлен¬ня до життя. Музичний матеріал: Д. Кабалевський «Хто чергові?» - розучування; В. Сокальський «Пташка» - слухання. Тип уроку: комбінований. Обладнання: магнітофон, портрети композиторів, ілюстрації до музичних творів. Хід уроку I. Вступна частина: 1.Організаційний момент. 1) Музичне вітання. Вчитель: « Добрий день вам діти!» Учні: «Добрий день учитель!» 2) Оголошення теми уроку. II. Основна частина: 1. Вивчення нового матеріалу - Сьогодні ми почнемо розмову про інтонацію в музиці, визначимо її особливості, різновиди. Що означає інтонація? У побуті ми, спілкуючись, звертаємось одне до одного із різними проханнями або побажаннями. Наші слова промовляються з певною виразністю, емоційністю, тобто інтонацією. Одні й ті самі слова можуть звучати по різному: запитально чи стверджувально. - Послухайте один і той самий вірш, який я читатиму із різною інтонацією. (Читаю невеличкий вірш із різною інтонацією.) - Яке виконання більше сподобалось: перше чи друге? (Відповіді учнів.) Між словом, мовою і музикою багато чого спільного. Напевно, вам добре відомий вислів «співуча мова». Чому так кажуть? Тому що багатьом мовам світу, зокрема й українській, властива мелодійність, наспівність. А музиці властива пісенність. Отже, наближеність до пісні поєднує мову і музику. Основний елемент мови — інтонація. Вона допомагає відчути настрій та емоції співбесідника. Музиці також властива інтонація. Музична інтонація посилює виразність тексту в пісні. Музична інтонація на відміну від мовної записується точно за висотою і тривалістю нот. Музика багато чим близька до розмовної мови. Як і в мові, так і в музиці є посилення та послаблення звучання, є сильні і слабкі долі, наголоси, паузи та розділові знаки. Інтонація в музиці опирається на звук та його властивості. Музична інтонація – численні темброві відтінки, відмінності темпу, ритмічного рисунка, динаміки та ладу. Все це створює художній образ в музичних творах. 2. Хоровий спів 1) Розспівування. Виконання поспівки – «Ми - третьокласники». 2) Розучування пісні Д. Кабалевського «Хто чергові?». - Діти, сьогодні ми з вами розучимо нову пісню «Хто чергові?» Д. Кабалевького (Художній показ пісні) • Який характер пісні? (Відповіді учнів.) • Що передає пісня? (Виразність живої мови дітей, які захоплено із гордістю розповідають про свої обов'язки чергових класу.) • Які інтонації ви почули в приспіві та куплетах? (Запитальні та стверджувальні.) - Розучую пісню по фразах, звертаючи увагу на дихання, дикцію, чистоту інтонування. Учні виконують пісню «Хто чергові?» у формі гри «Діалог». 3. Музично-ритмічні рухи. Діти, зараз ми з вами пограємо в гру, яка називається «Пташки». Хід гри: Роздаю дітям картки з пташечками синього та коричневого кольорів. Тепер ви - пташки коричневі й сині. Пташки кружляють друзів до себе скликають. Раз, два,три – пташка до мене лети. Гра на музичному інструменті високі чи низькі звуки, на високі – літають, кружляють сині пташечки, на низькі – коричневі. Гра «Відгадай, що за пташка» Розподіляю дітей на 4 групи. Завдання: відгадати загадку. 1. Двічі родився, у школі не вчився, а години знає. 2. Хто наираніше встає? 3. Всіх я вчасно буджу, хоч годинника не заводжу. Відповідь на загадки 1-3: Півень. 4. Ходить по городу Великого роду. Ноги — як лопати, І сліду не знати. Відповідь на загадку: Гуска. 5. Плавала, купалася, сухенька зосталася. 6. Пані пишна на лопатах вийшла, з річки воду пила, не по-нашому говорила. Відповідь на загадки 5-6: Качка. 7. Кругом бочки бігають клубочки. Відповідь на загадку: Квочка з курчатами. 8. Сива латка, чорна латка по березі скаче. Відповідь на загадку: Ворона. 9. Не людина, а живе в хатці. Відповідь на загадку: Шпак. 10. Маленький хлопчик у сірій свитинці по дворах стрибає, крихти збирає.| 11. Маленький, сіренький на соняшник сів, надзьобався добре й далі полетів. Відповідь на загадки 10-11: Горобець. 12. В'ється молоток, поправляє нам садок. Відповідь на загадку: Дятел. 13. Хати не будую, Не мажу, не квітчу, На гілці ночую, Людям роки лічу. Раненько весною Люблю прилітати. Що за птиця, чого варта — Легко відгадати. 14. Який птах у чужі гнізда свої яйця кладе? Відповідь на загадки 13-14: Зозуля. 15. Хоч сам ростом невеликий, та гар¬но співає. 16. Маленький, сіренький по гаях літає, а вночі співає. Відповідь на загадку: Соловейко. 17. Біла латка, чорна латка по дереву скаче. Відповідь на загадку: Сорока. 18. Уночі гуляю, а вдень спочиваю. Маю круглі очі, бачу серед ночі. 19. Вдень сліпа, вночі зряча, мишей ловить, а не кіт. Відповідь на загадки18-19: Сова. 20. На вершку палати — хатчина, а там пан високий. Відповідь на загадку: Лелека. 21. Довгі ноги, довгий ніс, по болоті ходить скрізь. Відповідь на загадку: Лелека, чапля. 22. Без сокири і без рук, а дім будує. Відповідь на загадку: Пташка. 23. Не дзвінок і не сопілка, Й калаталка не така; В полі чуєш її тільки, Як подружок виклика. Відповідь на загадку: Перепілка. 24. Ось хатина, в ній співак, Як цю пташку звати… (Шпак). 4. Слухання музики. 1) Коротка розповідь про музичний твір. - Діти, сьогодні ми послухаємо фортепіанний твір українського композитора Володимира Сокальського (портрет). Назву музичного твору ви взнаєте, відгадавши загадку: Ой така маленька, лагідна, сіренька. В небесах літає, сонце зустрічає. - Правильно. Отже, твір називається «Пташка». 2) Завдання до слухання: - Що зображає фортепіано? (Звуконаслідувальний спів пташки) - У якому регістрі звучить цей спів? - Який темп твору? 3) Слухання. 4) Аналіз прослуханого. 5. Музична грамота. Тембр Звучання музичних інструментів, чоловічих, жіночих, дитячих голосів відрізняються забарвленням звуку – тембром. Тембр – це специфічне забарвлення звука, властиве музичному інструменту чи людському голосу. - Дітки, а ще є дуже гарна приказка про пташку, послухайте: «Всяка пташка свої пісні має.» Так як у кожної людини свій голос, так само і пташечка відрізняється одна від одної своєю пісенькою, свої голосом, своїм тембром. III. Заключна частина.
1. Підсумок уроку. • Чи сподобались музичні твори, що прозвучали на уроці? (Відповіді учнів.) • Який із них найбільше припав до душі? (Відповіді учнів.) • Який із музичних творів ви хотіли б послухати чи виконати? (Від¬повіді учнів.) • Що зближує розмовну і музичну мови? (Відповіді учнів.) • У якому музичному творі композитор намагається наблизити музи¬ку до інтонацій розмовної мови? (Відповіді учнів.) Інтонація — найменша частина музичного твору певної виразності. Музичну інтонацію, на відміну від мовної, записують за ви¬сотою і тривалістю нот. | |
| Переглядів: 4930 | Рейтинг: 4.3/3 |
| Всього коментарів: 0 | |

(Художній показ пісні)
