Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Написання закінчень у дієсловах другої особи.

Те

Написання закінчень у дієсловах другої особи.( 4 клас)

 

Мета: Розвивати вміння розпізнавати дієслова другої особи, правильно їх писати і вживати у мовленні.

            Засвоїти правопис дієслів другої особи, закріпити уміння визначати дієвідміни.

            Виховувати любов до рідної мови.

 

Обладнання: сигнальні картки (е, є, и, ї), тлумачний словник, опорна таблиця закінчень дієслів.

 

Хід уроку.

І. Організація класу до роботи.

Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи – швидше в клас,

                                                Біля парти станьте чемно –

                                                Хай мине час недаремно.

                                                Всі за парти сідаємо,

                                                До роботи приступаємо.

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1.     Фронтальне опитування.

-         Яку частину мови ми вивчаємо?

-         Які граматичні ознаки дієслів ви вже знаєте?

-         Як розрізняють дієвідміни дієслів?

2.     Перевірка творчого домашнього завдання (твір ,,Зимові розваги”)

-         Зачитайте дієслова І дієвідміни (І варіант).

-         Зачитайте дієслова ІІ дієвідміни (ІІ варіант).

-         Як ви це визначили? (за допомогою закінчення, запитання і займенника, з яким дієслово зв’язане за змістом).

На дошці прикріпити опорну таблицю.

                І дієвідміна                               ІІ дієвідміна

              -уть, -ють                                - ать, ять

                   -е, -є                                            - и, -ї

 

ІІІ. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

1.     Робота з сигнальними картками.

(Вчитель читає слова в неозначеній формі, а учні утворюють форму ІІІ особи множини і визначають до якої дієвідміни належить дієслово.)

                                                                Робити

                     Малювати

                   Рахувати

                   Говорити

                                                               Писати

                                                              Читати

ІV. Робота над вивченням нового матеріалу.

1.     Каліграфічна хвилинка.

Загадка: Сніжок стелиться,

                Мете метелиця,

                Буран завиває.

                Коли це буває?

Ввв  вз  зим  мк  взимку

( скласти словосполучення, речення)

Взимку літа не доженеш.

(знайдіть дієслово, визначте до якої дієвідміни належить, доведіть)

2.     Висновок.

У даному випадку закінчення дієслова не доженеш стоїть під наголосом. Але не завжди закінчення дієслова буває наголошеним. Тому сьогодні ми будемо вчитися перевіряти ненаголошені особові закінчення дієслів.

3. Для цього складемо алгоритм.

1) Постав дієслово у третій особі множини.

2) Визнач особове закінчення.

3) Користуйся опорною таблицею.

4. Заучування вірша.

Запам’ятай це неодмінно:

           В закінченнях –е, -є, -уть, -ють –

Це перша в нас дієвідміна.

         (везе, встає, везуть, встають),

       А в другій –и чи – ї, -ать, -ять,

             (лежиш, стоїш, лежать, стоять).

5. Тренувальні вправи.

( встав пропущені букви за допомогою алглритма)

                        І варіант                                ІІ варіант

                      Куп.ш                                     Зігн.ш

                      Дума.ш                                  Стукот.ш

                      Знайд.ш                                 Хова.ш

                      Ліч.ш                                     Поліч.ш

                     Крут.ш                                  В’яж.ш

 

V. Робота з підручником.

1. Колективне виконання вправи № 123 на ст. 66 за завданням вправи.

2. Робота над правилом ( впр. № 124)

 

VІ. Фізкультхвилинка.

                        Якщо сядемо красиво,      (кругові рухи кистями рук)

                        То напишемо на диво

                        Чисто, рівно і красиво.

                        Раз, два, три, чотири, п’ять,  (стиснути руки в кулачки,

                        Починаємо писать.                  струснути кистями)

                        Ручку вправо поверніть,

                        Зошит гарно покладіть

                       І рівненько напишіть.

6.Словниковий диктант.

( подані слова записати у другій особі однини)

Косити, дружити, рости, читати, мити, грати, бавити.

 

7.Виконати вправу № 125 на ст. 67.

(списати прислів’я, розкриваючи дужки і замінюючи неозначену форму дієсловами другої особи однини майбутнього часу)

 

8. Творче завдання.

( перебудуй текст, замінивши першу особу дієслів на другу)

                    Я встаю рано, вмиваюся, прибираю ліжко, снідаю і йду до школи. Дорогою заходжу до Сашка. Це мій друг. Я йому з захопленням розповідаю про всі новини.

 

VІІ. Підсумок уроку. ,,Мікрофон”.

-         Як визначити, яку букву –е, -є чи –и, -ї писати в закінченнях дієслів другої особи?

-         Яке завдання було цікавим?

 

VІІІ. Домашнє завдання.

                    Написати листа до свого друга. Поцікавитися, як він вчиться, що читає, чим захоплюється, коли приїде в гості. Визначити дієвідміну дієслів.

 

Автор: Борисова Л. В., учитель початкових класів, Уманська школа № 5 ім. В.І. Чуйкова Черкаської обл.

 

http://osvita.ua/

Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (14.03.2010)
Переглядів: 5379 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!