Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Олександр Олесь «Бабусина пригода»
Розробка уроку українського читання
Клас 3 
Предмет . Українське читання
Тема: Олександр Олесь «Бабусина пригода».
Мета: Формувати ключові компетентності: вміння вчитися-організовувати своє робоче місце, орієнтуватися в часі;
громадянська - бережливо ставитись до людей похилого віку, до природи; здоров’язбережувальна - дотримуватись безпечної поведінки серед живої природи;
ІКТ - вміння використовувати різноманітну довідкову літературу; соціальна – продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі та команді.
Формувати предметні компетентності: ознайомити учнів із новим жанром – п’єсою, вчити інсценувати п’єсу, передавати інтонацією почуття дійових осіб;
розвивати творчі здібності дітей;
виховувати любов до природи тварин.
Обладнання: виставка художніх творів О. Олеся; плакат, підручник, робочі зошити, маски героїв, кросворд, асоціативний кущ, декорація лісової галявини.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Використана література:
1. Головко З.Л. Читання. Завдання для тематичного та підсумкового контролю знань. 3 клас: Навчальний посібник. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2006. – 40с.
2. Савченко О.Я. Читанка: Підручник для 3 класу – К.: Освіта, 2003 – Ч.П. – 143 с.
3. Сапун Г.О. Читайлик. Зошит для 3 класу. / Видання друге, перероблене і доповнене. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2011. – 80с.
4. Прищепа К.С., Лукяненко В.Г. Тематичний словник школяра. – К.: Гала, 1997. – 336с.

Хід уроку: 
I. Організаційний момент.
Усміхніться всім навколо небу,
сонцю, квітам, людям.
І тоді обов'язково
день тобі пройде казково.
Діти стають в коло, беруть долоньку в долоньку і промовляють:
Тепло своїх долоньок
Я друзям віддаю
Урок новий цікавий
Я з радістю почну.

II. Вправи на вдосконалення навичок читання.
1. Робота над скоромовкою.
Казка вигадка, та в ній
Щось повчальне розумій.
Прочитайте скоромовку мовчки. Про що вона?
- Тепер читаємо хором повільно.
Гра «Дощик, дощ, сонце».
I групка - «дощик» (напівголосне читання пошепки);
II групка - «дощ » (голосно, швидко);
III групка - «сонце» (читання мовчки).
«Злива» - голосно скоромовкою.
- Хто з вас розкаже іншу скоромовку?
2. Розгадування кросворда.
Вчитель читає загадки, учні відгадують, записують у кросворд.
1) Не балакає, не співає, а коли хто йде, то господаря сповіщає.
(Собака)
2) Живе у лісі хижий, дикий, душить кури та індики.
(Лис)
3) Крильця має, але не літає, змалечку водичку полюбляє.
(Каченя)
4) Твою матусю донечкою кличе твоя...
(Бабуся)
5) Хоч у нього шубка є,
Та, як холод настає
Він не їсть тоді, не п'є
І не ходить, не гуляє.
(Ведмідь)

III. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Ми продовжуємо вивчати творчість Олександра Олеся. Давайте згадаємо, які твори цього автора ми вже читали. («Все навколо зеленіє», «Ялинка», «Білі гуси летять над лугами», «Два хлопчики», «Довго хмарами небо покрите було»).
2. Підготовлений учень читає коротку біографію О. Олеся.
3. Ознайомлення з новим жанром.

- Які жанри ви знаєте? (Казки, загадки, легенди, прислів'я, скоромовки).
- Що таке казка? (Казка - це розповідний твір про вигадані, часто фантастичні події).
- Чи чули ви слово «п'єса», якщо так, то де?
Звертаємось до довідкового бюро:
П'єса - це твір, який призначений для театральної вистави. Читається за ролями. У тексті автор подає описи місць, де відбувається дія, слова ведучого. А дійові особи говорять діалогами чи монологами.

IV. Опрацювання п'єси - казки О.Олеся «Бабусина пригода».
1. Визначення структури п'єси.

Діти читають перелік дійових осіб п'єси. Вчитель звертає увагу на слова, які винесені посередині кожної строфи. Учні прочитують їх, визначають, що це - назва дійової особи, яка має промовляти ці слова. Учитель пояснює, що :
Слова в дужках - це вказівки автора щодо інтонації, темпу мовлення чи дії героя.
Текст автора - це опис місця подій, вказівки щодо руху дійових осіб на сцені.
2. Словникова робота. Давайте пригадаємо.
- Прочитайте слова з інтонацією, яку вимагає розділовий знак, що над колонкою.
! ? .
Тікайте чого пристав вже вечір
Гаразд ти хто , така час і спатки
Гав-гав медку ках-ках
Прийду не пручайся такий звичай
Лишенько напаслися простіть
Вставай наїлися ляжу задрімаю
3.Первинне ознайомлення з текстом.
- Зверніть увагу, у кого роль найбільша, а в кого найменша.
- Читання: вчитель - учні.
4. Аналіз змісту п'єси. Тестова робота.
1. Де відбувається дія?
а) в лісі; б) на луці; в) в горах.
2. Від кого застерігала бабуся каченят?
а) від Лиса; б) від Вовка; в) від Ведмедя.
3. Хто підійшов до бабусі, коли вона заснула?
а) Песик; б) Лис; в) Ведмідь.
4. Чим бабуся задобрила ведмедя?
а) цукерками; б) медом; в) печивом.
5. Як ведмідь допоміг бабусі?
а) пас каченят;
б) поміг нести торбинку;
в) зловив лиса.
6. З чого видно, що бабуся і ведмідь потоваришували?
а) запросили один одного в гості;
б) подарували один одному подарунки;
в) почали співати.
V.Фізкультхвилинка
5. Спостереження за мовою дійових осіб.
Почергово розглядається кожна роль, визначається особливість мовлення, інтонація, темп, зміни у настрої героя. Звертається увага на вказівки автора щодо рухів, дій того, хто виконує роль.
6. Інсценізація п'єси.
Учні одягають маски, «бабуся» зав'язує хустку. Діти, які не задіяні виступають у ролі критиків.
7. Характеристика дійових осіб.
Робота в групах.
Створити асоціативний кущ.
- Які риси характеру має герой?
І група - Бабуся;
II група - Лис;
III група – Ведмідь.
VI. Підсумок уроку.
1. З яким мовним жанром ми познайомились на уроці?
2. В чому особливість п'єси?
3. Що навчає нас п'єса - казка О.Олеся «Бабусина пригода»?
4. Доведіть, що п'єса О.Олеся «Бабусина пригода» - це казка.
VІI. Оцінювання учнів
VІІI. Домашнє завдання.

Скласти свій варіант казки.

Розробила Паламарчук Наталія Олексіївна, вчитель початкових класів Жашківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 ім.І.М.Ляшенка Жашківської районної ради Черкаської області 
Категорія: Уроки | Додав: (04.03.2013) | Автор: Паламарчук Наталія Олексіївна
Переглядів: 8835 | Рейтинг: 1.5/4
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!