Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Перш   ніж   щось   зробити, треба добре подумати. Знайомство з творчістю Марини Павленко. М. Павленко «Півтора бажання», «Хатка для Нехайка

Замотайло Алла Анатоліївна,     

                                      учитель початкових класів ,

                                                                       вища категорія,  

                                 Уманська гімназія № 5

                                   Уманської міської ради

                           Черкаської області

УРОК ЗІНТЕГРОВАНОГО ЗМІСТУ

за підручником «Хрестоматія сучасної української дитячої  літератури для читання в 1, 2 класах»

Тема.  Перш   ніж   щось   зробити,   треба   добре   подумати.   Знайомство  з

творчістю Марини Павленко. М. Павленко «Півтора бажання», «Хатка для Нехайка».

Мета: формування ключових компетентностей, зокрема: вміння вчитися:

            організовувати своє робоче місце, планувати свої дії, орієнтуватися в часі та берегти його, доводити роботу до кінця, бути наполегливим; загальнокультурної: вміння будувати взаємні стосунки на толерантній основі, оволодівати формулами мовленнєвого етикету, узгоджувати власну поведінку з загальноприйнятими моральними нормами і культурними цінностями, уміння тактовно відстоювати свою позицію; здоров’язбережувальної: дбайливо ставитися до свого здоров’я, удосконалювати фізичну, соціальну та духовну складові здоров’я; читацької: володіти комплексом читацьких знань, умінь і навичок, свідомо здійснювати пошук книжок, відбір інформації для вирішення навчально-пізнавальних завдань, розуміти тексти різних жанрів, вміти висловлювати ціннісні судження щодо прочитаного.

            предметних компетентностей:  розпочати знайомство учнів з творчістю Марини Павленко для дітей, її життєвим шляхом; збагачувати словниковий запас учнів словами та виразами з творів письменниці; розширювати уявлення про літературну казку як жанр; навчати орієнтуватись у книжках-збірках; формувати уміння самостійно й продуктивно працювати з дитячою книжкою, орієнтуватися у світі книжок і вибирати їх для задоволення власних пізнавальних потреб; вчити виділяти головну думку твору, характеризувати дійових осіб, оцінювати їх вчинки.

                 Розвивати читацький кругозір, спостережливість, пам’ять, увагу, вміння робити висновки, висловлювати та аргументувати свою думку.

                 Виховувати любов до рідного слова, гордість за людей – письменників рідного краю. Формувати морально-етичні цінності через художні образи літературних творів, вчити виділяти повчальне у прослуханих і прочитаних творах.   

Тип уроку: урок зінтегрованого змісту.

Обладнання:  відео про Марину Павленко, ілюстрації до казок, сигнальні картки, роздаткові картки для роботи з деформованим реченням, книжки Марини Павленко для виставки (« Чар-папороть», «Душа осики», «Домовичок з палітрою», «Домовичок повертається», «Казки з Ялосоветиної скрині»), відеоматеріали, ілюстрації українського національного одягу жінок, презентація.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Підготовча робота.

  1. Вступна бесіда
  2. Робота з виставкою книжок з теми

(Марина Павленко «Чар-папороть», «Душа осики», «Домовичок з палітрою», «Домовичок повертається», «Казки з Ялосоветиної скрині»)

  • Діти,  розгляньте виставку книжок.   
  • Хто їх автор?

ІІІ. Читання вчителем уголос художнього твору.

ІV. Бесіда-міркування про прочитане.

  1. Відповіді на питання
  2. Гра «Так чи ні» (сигнальні картки)
  • Хлопчик Нехайко вилупився з порошинки. (Так).
  • Нехайко їв усе, що падало зі столу, а ще сміття та пилюку. (Так).
  • Софійка щодня весело гралася з Нехайком. (Ні).
  • Незабаром у Нехайка з’явилося багато сестричок. (Ні).
  • Коли Нехайко виріс, він переселився під ліжко. (Так).
  • Софійка вигнала Нехайка з братиками з хати. (Ні).
  1. Інсценізація уривку прослуханого твору (Перша зустріч Софійки з

хлопчиком Нехайком). (Підготовлені учні).

  1. Визначення головної думки казки
  2. Робота в парах (Учні розповідають сусіду по парті про те, як вони

вдома допомагають рідним по господарству).

Фізкультхвилинка

V. Самостійне ознайомлення учнів з новою книжкою, яку вони мають читати.

           - Зараз ви самостійно прочитаєте казку Марини Павленко «Півтора бажання». (Робота з «Хрестоматією сучасної української дитячої літератури для читання в 1, 2 класах»).

VI. Самостійне читання учнями мовчки запропонованого вчителем твору.

  1. Словникова робота

Хвилинка-цікавинка

(Розповідь вчителя про український національний одяг жінок (вишиванка, запаска, фартух, плахта) з демонстрацією відповідних ілюстрацій).

     2. Гра «Шифрувальники»

  • За допомогою таблиці розшифруйте слово. Так ви дізнаєтеся ім’я головної героїні казки «Півтора бажання».

А

Л

Т

С

Е

К

10

15

8

6

13

3

8 + 5 – 7 =

20 – 2 – 5 =

12 – (6 + 3) =

10 + 10 – 5 =

10 + (8 – 5) =

15 – (14 – 7) =

20 – (3 + 7) =                   (Секлета)

  1. Самостійне читання учнями казки «Півтора бажання»

VII. Виявлення та оцінка вчителем якості самостійного читання – розглядання книжки та прочитаного твору.

  1. Бесіда за змістом прочитаного.

Робота над задачею (у зошитах з математики)

Тітка Секлета на ярмарку продала 20 кілограмів огірків та 15 кілограмів цибулі. На скільки більше тітка Секлета продала огірків, ніж цибулі?

  • Як ставилася тітка Секлета до грошей?
  • З якими проханнями звернулася жебрачка до тітки Секлети?
  • Ким насправді виявилася жебрачка?
  • Чому чарівниця була готова виконати тільки півтора бажання?
  • Які риси характеру тітки Секлети ви можете назвати?
  • Яке перше бажання тітки Секлети виконала чарівниця?
  • Яким було її друге бажання?
  1. Словесне малювання
  2. Робота в групах

1 група Поясніть значення вислову «Як лизнем злизало».

2 група Поясніть значення вислову «Наче сім баб пошептало».

3 група Замініть подані слова та словосполучення близькими за значенням.

беручка                       (працьовита)

путящий                     (якісний)

тринькати                 (витрачати)

суне                             (йде)

4 група Доберіть слова, близькі за значенням, до слів та словосполучень.

ощадлива                   (бережлива)

уволити бажання     (виконати бажання)

сонце пряжить         (сонце пече)

розцяцькована           (гарно прикрашена)

  1. Читання в особах (Розмова тітки Секлети з чарівницею).
  2. Скринька запитань (Перший ряд ставить запитання, другий ряд

відповідає, третій ряд виправляє).

  1. Визначення головної думки казки
  • Яка головна думка казки?
  • Доберіть прислів’я, яке відповідає головній думці казки.

VIII. Рекомендація до позаурочної діяльності на наступні два тижні

  • Я ставлю книжку Марини Павленко «Казки з Ялосоветиної скриньки»

у «Куточок читача» і раджу вам у вільний час переглянути її ще раз, прочитати усі казки, що увійшли до цієї книги-збірки. Поділіться з рідними своїми враженнями про сьогоднішню зустріч з новою книжкою. Намалюйте ілюстрації до прочитаних казок

Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (16.01.2025) | Автор: Замотайло Алла Анатоліївна
Переглядів: 70 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!