Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Поняття про основу слова
Тема: Поняття про основу слова.
Мета:Формувати у дітей поняття "основа слова". Вчити знаходити основу. Закріпити алгоритми визначення закінчення. Розвивати увагу та уяву. Виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: Малюнок "У класі", таблички - алгоритми для повторення вивченого та пояснення нового матеріалу.
                                                      ХІД УРОКУ.
I. Організація класу
- Сьогодні ми продовжуємо працювати дружно, плідно протягом всього уроку.
Щоб вивчити на відмінно мову рідного народу.

II. Перевірка домашнього завдання
- А мова українська надзвичайно гарна, милозвучна, багата на образні вислови, порівняння.
- Один і той же предмет, дію або ознаку можна назвати кількома словами. Подивіться, будь ласка, у вікно. Що там відбувається?
(Йде перший сніг.)
- Як по-іншому можна про це сказати? (Падає сніг, летить сніг, кружляють сніжинки,...)
- А тепер подивіться на дошку. Хто зображений на малюнку?
- Уявіть, що ви складаєте оповідання за цим малюнком. Якими
словами можна замінити слово учні?
(діти, школярі, хлопчики і дівчатка, малята)
- Як називаються ці слова? (синоніми)
- Для чого вони вживаються?
- Є в нашій мові і слова, які мають відразу кілька значень.
- 3 яким багатозначним словом працювали дома? (впр .198 завд. 4)
-Зачитайте речення, в якому слово хліб називало б зерно.
... вживалося б в значенні колосся.
... означало б хлібні вироби, (діти зачитують речення із зошитів. Одні визначають головні члени речення. Інші - характеризують речення за метою висловлення та за інтонацією, встановлюють письмовий зв'язок між словами. Всі відповіді аналізуються і оцінюються).

III. Хвилинка каліграфії
- Запишіть каліграфічно у своїх зошитах б хл хліб
- Поставте питання до слова хліб. Яка це частина мови?
- Підберіть прикметники до цього слова. Хліб (який?)...
- Складіть спонукальне речення зі словом хліб.
- Чому ж хліб треба цінувати і берегти? (міркування дітей)

IV. Відпрацювання алгоритму визначення закінчення слова
- Підберіть синоніми до слова хліб.
(буханець, хлібина)
- Визначимо закінчення в останньому слові.
- Як визначити закінчення? За якими правилами?
1. Треба прочитати слово.
2. Змінити його за питаннями
3. Виділити змінну частину (закінчення).
- Слова ми змінюємо за питаннями:
Хто? Що? Книга
Кого? Чого? Книги
Кому? Чому? Книзі
Кого? Що? Книгу
Ким? Чим? Книгою
На кому? На чому? У книзі
(За таким зразком діти визначають закінчення у словах впр.199)
- Що таке закінчення?
- Для чого воно служить?

V. Проблемна ситуація

Гра. "Відгадай слово"

- Я вигадала слово, яке закінчується на -а. Спробуйте його вгадати.(діти роблять кілька спроб.)
- Чи легко впізнати слово за закінченням?
(Ні, тому, що слів з таким закінченням багато.)
- Продовжуємо гру.
(Піднімаю таблицю, на якій написано дружб)
- Впізнали, що це за слово? Давайте позмінюємо його за питаннями.
- Чи змінилась частина слова дружб- ?
- Значить, закінчення - змінна частина слова.
- А як назвемо частину дружб- ? (незмінна частина)

VI. Повідомлення теми уроку

- За якою частиною можна впізнати слово за закінченням, чи тією, яка залишається незмінною (за незмінною).
- Незмінна частина слова - називається основою слова, в якій заключається лексичне значення слова. Основа слова є темою нашого уроку.

VII. Робота над новим матеріалом
1. Робота над правилом (§17)

- Що таке основа слова ? А як ще можна сформулювати правило ?

2. Відпрацювання алгоритму визначення основи слова
- Як визначити основу слова ?
Треба : а ) Прочитати слово .
б ) Виділити закінчення .
в ) Позначити основу.
3. Практичне закріплення вивченого матеріалу

Впр.200 ( Усно коментують де закінчення і основа в словах дружба, дружбі, дружбою. Письмово виконують 3 завдання.)

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Стали дружно біля парти.
Відпочити час вже.
Подивились у вікно,
Погляди схрестили.
Зажмурили очі всі,
Доторкнулись носа.
А тепер відкрили вічі,
Подивились скоса.
Відпочили очі, спина.
Тож тихенько сіли.
Щоб з підручника завдання
Виконати сміло.

4. Робота з підручником
Впр. 201
- Прочитайте.
- Визначте тему тексту. ( Любов до рідного краю, батьківської хати )
- Доберіть заголовок. ( "Рідний край", "Рідний дім", "Батьківська оселя")
- Чому ж земля батьків і прадідів так дорога серцю ?
- У виділених словах визначимо основу і закінчення. (Фронтальне пояснення )
... на дошці зробить звукову модель слова земля [з еи м л 'а]
- Зверніть увагу на графічну форму основи і на її звучання.
- Закінчення в цих словах [а], яке позначається буквою я після букв, які означають м'які приголосні, що стоять в кінці основи.

VIII. Самостійна робота
Впр. 202 1- варіант Два перші абзаци.
2 - варіант Два останні абзаци
( Списати речення і позначити основу у виділених словах )

IX. Підсумок уроку

X. Домашнє завдання
Правила. Впр. 203 (завдання підручника ) або впр. 200 ( скласти твір - мініатюру за одним із прислів'їв )

Категорія: Уроки | Додав: Suslyak (08.03.2011) | Автор: Сусляк Олена Олександрівна E
Переглядів: 4255 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!